Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Se poate sa reclam vecinul pentru ca nu deparaziteaza animalele?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: purecii aia au un vector: pisica ta!
pune mana si deparaziteaza pisica, si tine-o in in casa! purecii vor disparea repede! deasemenea, iti recomand sa cumperi un flacon de Scabatox si sa stropesti zonele unde sti ca obisnuieste sa stea pisica, la fel, in zona comuna cu vecinul(gard, etc)! iar daca vreei sa faci binele pana la capat, poti sa deparazitezi si cainii vecinului, cu aceeasi solutiee!

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View PostSef-chenko, on 14 august 2018 - 23:29, said:


Pentru orice misca sau respira.
Pentru ca aia oricum nu fac diferenta. Unde-i ordin, cu placere :)

#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008

View Postunbrutus, on 14 august 2018 - 23:33, said:

microchiparea e o obligatie, te asigur, si chestiile astea cu "nu mai cititi prostii de pe net" cade ca nuca in perete de la un moderator pe un forum pe... net Posted Image

2013: http://www.animale.r...ele-la-plimbare
Aceeasi hotarare HCGMB 120/2010 impune proprietarilor de caini din Capitala sa isi plimbe patrupedele in spatiile publice - parcuri si gradini - doar cu lesa, iar in cazul in care detin o rasa agresiva, sa foloseasca neaparat botnita.
Pe langa necesitatea de a curata dupa animalul de companie si de a-l plimba in lesa, proprietarii de caini ar mai trebui sa stie ca sunt obligati prin lege sa isi identifice prin microcipare patrupedul, sa il sterilizeze si sa il vaccineze impotriva turbarii.

http://www.avocatnet...i-patruped.html

Toate persoanele care au caini trebuie sa-i identifice prin microcipare si sa-i inregistreze in Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan, prin intermediul medicilor veterinari, conform prevederilor legale aflate in vigoare. Cei care nu respecta aceasta regula pot fi amendati cu sume de pana la 10.000 de lei. In plus, ori de cate ori cainii sunt scosi la plimbare in spatii publice, proprietarii trebuie sa aiba asupra lor carnetul de sanatate al patrupedelor.

Obligatia proprietarilor -- indiferent ca sunt persoane fizice sau juridice -- de a-si identifica si inregistra cainii este prevazuta in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan. In acelasi timp, regulile specifice sunt incluse in Ordinul Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor nr. 1/2014 pentru aprobarea Normelor privind identificarea si inregistrarea cainilor cu stapan.
Sterilizarea cainilor de rasa comuna este obligatorie

Cainii care apartin rasei comune, dar si metisii acestora, trebuie sa fie sterilizati, conform OUG nr. 155/2001. Exceptie de la aceasta regula fac, de exemplu, cainii utilitari (adica cei folositi de politie, jandarmerie, persoanele cu dizabilitati etc.).
Proprietarii care nu-si sterilizeaza cainii, desi sunt obligati s-o faca, risca sa fie amendati cu sume cuprinse intre 5000 si 10.000 de lei. Aceeasi sanctiune este valabila si pentru persoanele care nu mentin "igiena in spatiile publice, in spatiile adiacente acestora, in holurile si caile de acces ale spatiilor locative", potrivit actului normativ.

1. Nu știu ce insiști cu site-ul ăla, dar:

Quote

Momentan Animale.ro este in mentenanta
Va multumim pentru rabdare
2. http://www.amrsp.com... 120 - 2010.pdf Poftim anexa HCGMB 120/2010, care, apropo, e valabilă pe tot teritoriul orașului București.
Hai să-ți zic ceva: NIMENI nu îți poate impune ce să faci cu animalul tău!

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSpike250, on 14 august 2018 - 23:19, said:

Ai inteles prost
Vecinu locuieste intr-o casa darapanata de lemn veche de ~70-80 ani poate mai mult ce sta sa pice.
Traieste din pensie de hanicap(mintal) si din ce munceste mai cu ziua.
In loc sa faca curat ca avea amazonul in curte de la plante si gunoaie, a taiat putin si le-a dat pe garduri, gunoaiele.
Am o singura pisica ce pana acu nu am avut probleme cu puricii cu ea pana sa se mute el aici si sa isi faca ferma de javre.
...........
Pai zi asa !
Acum este clar , problema este la TINE .
Tu ai o problema daca gindesti asa . daca te freaca ce casa are ala si cum traieste , actioneaza civic , pune mina ajuta omul , fa ceva pt el .
Suna aiurea ? Cred , dar absolut " aiurea " spus decent , suna ce spui tu .
.............
Ia naibii ceva de purici si da pe javra ta si vezi de tine nu te altii , ca n-oi fi tu modelul in viata al cetateanului ideal .

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se poate. E chiar recomandat. Ca doar de aia platim salarii mari alora care trebuie sa se ocupe de purecii vecinilor.

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View Post86-APP, on 15 august 2018 - 08:31, said:

Pai zi asa !
Acum este clar , problema este la TINE .
Tu ai o problema daca gindesti asa . daca te freaca ce casa are ala si cum traieste , actioneaza civic , pune mina ajuta omul , fa ceva pt el .
Suna aiurea ? Cred , dar absolut " aiurea " spus decent , suna ce spui tu .
.............
Ia naibii ceva de purici si da pe javra ta si vezi de tine nu te altii , ca n-oi fi tu modelul in viata al cetateanului ideal .
takes one to know one :)

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postjm2010, on 15 august 2018 - 08:48, said:

takes one to know one Posted Image
Nu eu ma pling de vecini sau purici ...si eu am cam 6 pisici ....

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View PostSpike250, on 15 august 2018 - 03:11, said:

ok rezolvam cu pisica
cu mine ce fac? imi dau si eu?

Folosesti si tu Parakill, in fiecare dimineata, in loc de aftershave.

O litără per kg corp.



[ https://media.giphy.com/media/7xKYtFzAcqDfi/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 15 August 2018 - 09:04.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKyKyKyKy, on 15 august 2018 - 08:03, said:

Hai să-ți zic ceva: NIMENI nu îți poate impune ce să faci cu animalul tău!
Absolut ! Asa ceva ar fi atacabil in instanta... mie cel mai penibil mi se pare aia cu sterilizarea... ce treaba are statul cu viata animmalului meu... e altceva evident la cei fara stapan Posted Image Vorbim evident de cei din curte nu lasati pe strada...

Edited by andreic, 15 August 2018 - 09:25.


#28
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostJurasikMan, on 14 august 2018 - 23:37, said:

Dacă îi dai pisicii tale cu Parakill, nu mai stau puricii pe ea. O dată la 3 luni pui o picătură pe kg/corp .

Doar ce s-a scris pe topicul "Despre pisici" ca Parakill nu mai este demult eficient.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBaxon, on 15 august 2018 - 05:51, said:

Purecii de animal nu stau pe om !
Nu stau, se plimba insa musca si produc iritatii. Am avut si eu odata populatie mare de purtici in curte de la picsici, am scapat evident cu insecticid. S-a intamplat dupa ce am ramas in pana de parakill, dupa 2 tratamente curat fara probleme.

Edited by andreic, 15 August 2018 - 09:27.


#30
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostBaxon, on 15 august 2018 - 05:51, said:

Purecii de animal nu stau pe om !

Ba sar pe om si pisca.

#31
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBaxon, on 15 august 2018 - 05:51, said:

Purecii de animal nu stau pe om !
Ia si tu insecticid si un vermorel si stropeste tot hotarul ..
Orice plangere faci impotriva vecinului o faci scris la primarie nu la politie !
Ai draku le vine ametealaPosted Image Posted Image Posted Image

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKyKyKyKy, on 15 august 2018 - 08:03, said:

1. Nu știu ce insiști cu site-ul ăla, dar:

2. http://www.amrsp.com... 120 - 2010.pdf Poftim anexa HCGMB 120/2010, care, apropo, e valabilă pe tot teritoriul orașului București.
Hai să-ți zic ceva: NIMENI nu îți poate impune ce să faci cu animalul tău!
cu care site? am postat multe linkuri nu doar unul. avocat.net nu iti place?
legea iti impune ce sa faci si cu copilul tau, nu doar cu animalul tau. poti sa ingrosi cuvinte cat doresti, nu schimba faptul ca nu cunosti reguli de baza ale societatii.

View Postandreic, on 15 august 2018 - 09:22, said:

Absolut ! Asa ceva ar fi atacabil in instanta... mie cel mai penibil mi se pare aia cu sterilizarea... ce treaba are statul cu viata animmalului meu... e altceva evident la cei fara stapan Posted Image Vorbim evident de cei din curte nu lasati pe strada...
statul are treaba si cu copilul tau, nu doar cu animalul. Absolut ce anume? Nimic nu e absolut... am postat totusi niste linkuri, nu doar asa pareri opinii
Scrie clar: sterilizarea, microchipare etc
Totul trebuie sa fie reglementat. Ai reglementari si asupra raselor de caini cu care poti vana, si cu care poti sa mergi pe strada (rase de caini agresivi, sint multe legi, chestiile astea cu "fac ce vreau cu cainele meu" nu merge). De altfel, de unde naiba poti dovedi ca e cainele tau daca nu e microcipat, si daca nu il ingrijesti, e normal ca cineva, statul sau oricine, are treaba cu viata animalului tau. Tu pari sa vorbesti ca si cum "eu l-am facut, eu il omor"

View PostPoeOvidiu, on 15 august 2018 - 07:04, said:

  Ce imi plac mie astia care dau hotarari de consiliu local. Si daca omul e din Timisoara ce treaba are cu hotararea primariei din Bucuresti?

Plus ca legea nu zice nimic de deparazitare, Purici face si daca e vaccinat antirabic.
Am postat si despre un OUG, nu numai hotararile consiliului local

Toate persoanele care au caini trebuie sa-i identifice prin microcipare si sa-i inregistreze in Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan, prin intermediul medicilor veterinari, conform prevederilor legale aflate in vigoare. Cei care nu respecta aceasta regula pot fi amendati cu sume de pana la 10.000 de lei. In plus, ori de cate ori cainii sunt scosi la plimbare in spatii publice, proprietarii trebuie sa aiba asupra lor carnetul de sanatate al patrupedelor.

Obligatia proprietarilor -- indiferent ca sunt persoane fizice sau juridice -- de a-si identifica si inregistra cainii este prevazuta in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan. In acelasi timp, regulile specifice sunt incluse in Ordinul Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor nr. 1/2014 pentru aprobarea Normelor privind identificarea si inregistrarea cainilor cu stapan.

Concret, cainii pot sa circule in spatiile publice, conform ordinului mentionat, numai daca sunt identificati, inregistrati si daca proprietarii au asupra lor carnetul de sanatate al acestora. Identificarea se face prin microcipare, iar inregistrarea se face in Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan (RECS), la medicii veterinari. Eliberarea carnetului de sanatate se face odata cu identificarea si inregistrarea.


http://www.dreptonli...r_cu_stapan.php

Edited by unbrutus, 15 August 2018 - 12:29.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKyKyKyKy, on 15 august 2018 - 08:03, said:

Hai să-ți zic ceva: NIMENI nu îți poate impune ce să faci cu animalul tău!
vezi ca ai o legislatie destul de stufoasa de urmat pentru animalul tau, obligatorie, ca orice lege.
ai grija sa nu fi reclamat

https://rompetid.ro/legislatie/

sper ca ti-ai inscris cainele acolo. Daca nu, e considerat fara stapan si poate fi ridicat

#34
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Obligativitatea microchip-arii tuturor cainilor si castrarii metisilor e veche, e lege si e la nivel national.
Morala e simpla: metisii nu au voie sa se inmulteasca. Doar cainii de rasa (cu certificat de origine - pedigree) au voie.
Microcip-area e iarasi logica, pentru a vedea cine e stapanul si daca e vaccinat antirabic

La nivelul Bucurestiului se interzice vanzarea cainilor metisi, fie prin pet-shop, targ sau direct de acasa. E altceva

Edited by morogan, 15 August 2018 - 14:03.


#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmorogan, on 15 august 2018 - 13:28, said:

Obligativitatea microchip-arii si castrarii metisilor e veche, e lege si e la nivel national.

Microcip-area e iarasi logica, pentru a vedea cine e stapanul si daca e vaccinat antirabic
microciparea e obligatorie pt orice caine, nu doar pt metisi.

contradictie mare cu exprimarile unor colegi cum ca "fac ce vreau cu animalul MEU"... putin dificil de dovedit ca e al tau totusi, dar chiar si daca reusesti, tot nu poti face ce vrei, si da, iti poate impune statul ce sa faci

asa cum tocmai a impus statul ce sa faci cu porcii tai

#36
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Post86-APP, on 15 august 2018 - 08:31, said:



Normal ca ma intereseaza cum traieste deoarece ma infuenteaza direct chestia asta.

Bine ar fi sa patesti si tu asta sa vezi cat de bine sa iesi afara in pantaloni scurti si sa ai picioarele pline de purici ;)

De unde stii ca nu l-am ajutat?  Acu mai multi ani tot la fel zicea ca se muta, l-a ajutat taica-miu sa curete terenu si i-a imprumutat cateva unelte si o roaba, nu le-am mai vazut inapoi nici pana acum.

A avut curat terenul insa daca sunt idioti si nu stiu sa pastreze curat si au aruncat gunoaie in loc sa le duca la groapa de gunoi.
Si sa te vad cat de dornic ai fi sa il ajuti cand maica-mea l-a prins cand incerca sa-mi fure scuteru cand eu cu taica-miu eram plecati din tara si nu l-a reclamat la politie ca sa nu ii faca rau ca si-a cerut scuze.

Nu am pretins si nici nu pretind ca sunt cetateanul model si perfect insa  cu oameni de astia nu ai cum sa te intelegi.


De 3-4 ani de cand am pisica nu a avut purici si nu a stat in casa deloc si ceilanti vecini au caini si pisici

View Postketa, on 15 august 2018 - 03:51, said:



Ala OM, cu pensie de handicap si sa mai si lucreze, nu ca altii care asteapta doar ajutorul social.

Ti-ai oferit ajutorul sa-i faci curat in curte ? Ai discutat cu el si sa-i explici ?

Normal ca am discutat cu el, mi-a raspuns ca-i curtea lui si face ce vrea...se pare ca nu-l deranjeaza puricii.
Da normal, asta OM, mare OM,de nu vii sa il ajuti daca tot merita asa de mult? este gen Arthur din Ceptura, numai ca nu demoleaza la genul de handicap mintal.

Am 24 ani, pana acum numai in puscarie a stat in afara de 1-2 ani cand aveam vreo 12-13 ani pentru lucruri gen, fura ceva dintr-un loc si vinde la 5-6 km mai departe :)))


Edited by Spike250, 17 August 2018 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate