Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare carti pentru cunoasterea de sine

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Beks98

Beks98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2011
Salut, as avea nevoie de cateva carti care sa ma ajute sa ma cunosc mai bine. Am 20 de ani si problema mea este cu nu stiu ce imi place sa fac si nici nu ma pot gandi la asta, sunt nehotarat in tot ceea ce fac chiar daca este vorba doar de decizii mici. Am facut un liceu de profesie si pe parcurs mi-am dat seama ca nu imi place si am facut aceasi greseala sa incep si facultatea tot in acelasi domeniu fiindu-mi frica sa nu fiu judecat de persoanele din jurul meu si parinti, care au investit in mine. Acum dupa un an de facultate am decis ca trebuie sa fac ceva neaparat in legatura cu asta, deoarece pana acum am crezut ca meseria asta ori va deveni ceva ce-mi place ori o sa-mi dau seama pe parcurs de ce-mi place si o sa continui de acolo. Am citit cateva carti pana acum insa nu pot spune ca m-au ajutat in acest sens, ba chiar dupa ce am citit Nostalgia am devenit si mai confuz. Cartile m-au facut sa ma pierd si mai mult printre propriile ganduri, care sunt acum ca o gramda de gunoi nereciclat asteptand ca cineva sa-l recicleze dar asteptarea asta este in zadar. Ma simt ca Iona in burta pestelui incercand sa sparg peretii dar acestia nu se mai termina,de parca ar fi un infinit de alte ziduri. Din cauza asta am recurs la mediul online Youtube,articole pe diferite forumuri, etc. Nici acolo nu am reusit sa gasesc ajutorul necesar si am decisc sa il caut tot in carti. Voi ce carti mi-ati recomanda, ce carti credeti ca m-ar ajuta? Nu vreau carti de dezvoltare personala. Multumesc!

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Fii tu insuti, mai multa incredere in sine, fii respectuos daca vrei sa fii respectat, nu stiu cat de mult te-ar putea ajuta cartile respective.
Daca ai iubita, ea este mai buna decat o carte(te poate ajuta sa te cunosti tu insuti), daca nu ai cauta-ti una si ai sa vezi ca ea este cel mai bun prieten.

Edited by diegodanny, 14 August 2018 - 21:45.


#3
Beks98

Beks98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2011

View Postdiegodanny, on 14 august 2018 - 21:42, said:

Fii tu insuti, mai multa incredere in sine, fii respectuos daca vrei sa fii respectat, nu stiu cat de mult te-ar putea ajuta cartile respective.
Daca ai iubita, ea este mai buna decat o carte(te poate ajuta sa te cunosti tu insuti), daca nu ai cauta-ti una si ai sa vezi ca ea este cel mai bun prieten.
Mersi, am persoane in jurul meu care sa ma ajute cu sfaturi dar nu prea sunt de ajutor si consider ca trebuie sa-mi dau singur seama.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 24.02.2017
Mergi la psiholog. Cartile sunt fix zero. Din alea inveti altceva, nu cine esti.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Te muti si traiesti singur, independent.  Vei fi cu picioarele pe pamant in scurt timp si vei intreba doar despre cum gasesti carti pentru a fi un bun casier la orice supermarket....
Foamea face minuni.

Edited by keta, 15 August 2018 - 04:04.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cartile te ajuta mai mult la cultura generala, pentru situatii individuale, nu exista solutii minune individualizate. Experienta proprie e cea care foloseste oricui.  Nu cauta rezolvarea in carti, ceea ce simti tu, este o experienta proprie, n-o vei intalni exact la fel la altcineva. E ca si cand te doare te doare capul, si esti sfatuit sa-ti pui comprese cu ghiata sa nu faci cucui.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nimeni nu stie ce vrea sa faca la 20 de ani. Nu mai cauta răspunsuri în astfel de cărți. Du-te si traieste . Fa-ti prieteni, încearcă lucruri noi , iesi din zona de confort . Cauta sa nu te retragi din societate. Este nociv. Trebuie sa te implici in cat mai multe activitati si vei afla ce îți place. Experienta altora este irelevantă.  Tu esti unic ( ca toti ceilalti ) .

#8
Beks98

Beks98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2011
Am uitat sa spun ca ma aflu intr-o situatie destul de disperata. Eu nu sunt din Cluj si fac facultatea acolo si deja ne-am gasit chirie cu prietenii mei. Nu pot sa plec acum dupa ce le-am spus ca sigur o sa stam impreuna si chiria este deja aranjata, deci oarecum sunt legat de orasul asta. Orasul imi place nespus de mult dar nu pot sa stau degeaba nefacand nimic, deci ori imi caut un loc de munca pana imi dau seama ce vreau sa fac ori imi dau seama repede si incep o alta facultate sau ceva curs, ori nu stiu.

View PostJurasikMan, on 15 august 2018 - 07:59, said:

Nimeni nu stie ce vrea sa faca la 20 de ani. Nu mai cauta răspunsuri în astfel de cărți. Du-te si traieste . Fa-ti prieteni, încearcă lucruri noi , iesi din zona de confort . Cauta sa nu te retragi din societate. Este nociv. Trebuie sa te implici in cat mai multe activitati si vei afla ce îți place. Experienta altora este irelevantă.  Tu esti unic ( ca toti ceilalti ) .
Asta am facut pe tot parcursul anului intai...

#9
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 24.11.2016
Pai aici maestrul Jurasik are dreptate. Trebuie sa dai putin din coate, timpul trece, bine...la varsta ta nu e tragedie.
Vrei niste carti de citit ? Nu stiu cat te vor ajuta, sunt de parere ca nu au vreun rol in economia problemei tale.

Dar ma risc...iti recomand asa o carte care mie mi-a placut, Pincher Martin (Martin cel Avid) de Golding.

Edited by Xlander, 15 August 2018 - 21:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate