Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Internet personal vs business

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 08.11.2013
Urmeaza sa-mi deschid o mica afacere de IT dintr-un apartament inchiriat. Incerc sa-mi dau seama daca merita sa dau 85 de lei pe internet ca si "persoana juridica", sau mai bine platesc 40 lei din buzunarul propriu pentru aceleasi beneficii.

Incerc sa-mi dau seama de ce la aceleasi beneficii diferenta de pret este dubla.

Sugestii?

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 DarkMinion, on 14 august 2018 - 13:47, said:

Urmeaza sa-mi deschid o mica afacere de IT dintr-un apartament inchiriat. Incerc sa-mi dau seama daca merita sa dau 85 de lei pe internet ca si "persoana juridica", sau mai bine platesc 40 lei din buzunarul propriu pentru aceleasi beneficii.

Incerc sa-mi dau seama de ce la aceleasi beneficii diferenta de pret este dubla.

Sugestii?
Pentru ca firma are mai mai multi bani. Eu am si pe firma si pe PF si, in afara de pret, nu e nici o diferenta.

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Poate zici si ce faci cu internetul ala sa vedem daca merita sau nu. Oricum nu stiu ce ISP iti da internet rezidential pe firma.

#4
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 diZy, on 14 august 2018 - 13:50, said:

internet rezidential
Ce-i aia si cum arata ala ne-rezidential?

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 diZy, on 14 august 2018 - 13:50, said:

Poate zici si ce faci cu internetul ala sa vedem daca merita sau nu. Oricum nu stiu ce ISP iti da internet rezidential pe firma.
E exact acelasi internet cu aceleasi caracteristici doar ca, daca iti da factura pe firma, iti dubleaza pretul (minim).

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu la Persoane Juridice exista o banda garantata. In plus banda de upload e la fel cu cea de download.
La Persoane fizice nu exista banda garantata si de obicei este banda de upload e mai mica decat cea de download.

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 eiffel, on 14 august 2018 - 13:55, said:

De principiu la Persoane Juridice exista o banda garantata. In plus banda de upload e la fel cu cea de download.
La Persoane fizice nu exista banda garantata si de obicei este banda de upload e mai mica decat cea de download.
Nu exista banda garantata la PJ by default. Ca sa iei asa ceva, costurile sunt foarte mari. Abonamentul normal oferit de toata lumea (eu am cerut oferte) este exact la fel ca pe PF, doar pretul e diferit, nu garanteaza nimic, totul este best effort.

Edited by jm2010, 14 August 2018 - 13:58.


#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
La internetul pe firma il poti deduce din cheltuielile firmei, pe cel rezidential nu.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 baribalu, on 14 august 2018 - 13:59, said:

La internetul pe firma il poti deduce din cheltuielile firmei, pe cel rezidential nu.
Totusi nu justifica diferenta de pret.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Cam din experienta mea, nu justifica diferenta.
Depinde pentru ce iti trebuie netul. Daca vrei banda garantata, IP static, chestii, aiureli, fa-ti abonament business.
Daca vrei pur si simplu net de navigare, e suficient persoana fizica.

Tot din experienta, abonamentul la orice e mai mare pe PJ decat pe PF. De ce? De aia.

Edited by bai3tzash, 14 August 2018 - 14:23.


#11
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 jm2010, on 14 august 2018 - 13:55, said:

E exact acelasi internet cu aceleasi caracteristici doar ca, daca iti da factura pe firma, iti dubleaza pretul (minim).
E hai nu zau. O dovada ceva sa nu murim ca prostii?

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 diZy, on 14 august 2018 - 14:43, said:

E hai nu zau. O dovada ceva sa nu murim ca prostii?
Nu cred ca va conta daca iti explic. Si vorbeste in nume personal cum mori, nu generaliza.
Cand iti vei face o firma si vei avea nevoie de internet si vei cere oferte, vei putea vedea (daca ar fi fost cazul nu intrebai). Pana atunci, pentru tine, este o foarte mare diferenta. Pe business este muuuult mai bun. :)

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Daca ai nevoie neaparat de IP static si vrei sa iti deduci TVA-ul, fa abonament business. In rest nu e nici o diferenta.

Ar mai fi timpul de interventie in caz de avarie unde se zice ca firmele au prioritate.

Detin un abonament PJ de 100 mbps si PF de 1000 mbps. Ambele merg maxim tot timpul.

#14
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 08.11.2013

 Neaceasca85, on 14 august 2018 - 14:55, said:

Daca ai nevoie neaparat de IP static si vrei sa iti deduci TVA-ul, fa abonament business. In rest nu e nici o diferenta.

Ar mai fi timpul de interventie in caz de avarie unde se zice ca firmele au prioritate.

Detin un abonament PJ de 100 mbps si PF de 1000 mbps. Ambele merg maxim tot timpul.

IP static se poate obtine doar pe PJ?

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. La RDS chiar nu merita sa platesti triplu pentru 50% banda pe PJ.
2. IP Fix doar la PJ, dar daca nu e musai, nu uita ca ai gratuit DNS dinamic.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 jm2010, on 14 august 2018 - 13:56, said:

Nu exista banda garantata la PJ by default. Ca sa iei asa ceva, costurile sunt foarte mari. Abonamentul normal oferit de toata lumea (eu am cerut oferte) este exact la fel ca pe PF, doar pretul e diferit, nu garanteaza nimic, totul este best effort.
Mai ce destepti suntem, Inginer dedicat pentru clientii business in functie de abonament, ca nu au toti e partea a doua dar nici nu platesc toti de la X Euro in sus si nici nu au toti N locatii, garantare ai fi uimit chiar exista, nu e pe metro ca acolo nu costa nimic pe ISP ca e reteaua proprie dar in extern chiar e grantat. IP direct conectat in numar de maxim 3 sau unul si subnet. Hmmm... L2VPN, L3VPN. Mda fix la fel ca la o persoana fizica ce mai.

In loc sa aberati ca e la fel mai  bine folositi chestia aia de pe umeri ca sa ganditi de un abonament business e mai scump decat unul rezidential, VAS, premium si alte cuvinte sau expresii pompoase nu sunt doar chestii pompoase ci chiar sunt chestii in plus care ghici ce se platesc in plus.

Da' romanu' nu e roman' adevarat daca nu e mai t1g4n ca t1g4nu'. Daca s-ar putea sa fie el, romanu', platit de ISP pentru serviciile oferite de ISP ar fi nemaipomenit. Bine nici atunci nu ar fi romanu' multumit ca nu il plateste destul ISPu' sa ii foloseasca serviciile... ISP-ului.

Edited by MembruAnonim, 14 August 2018 - 16:55.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008

 DarkMinion, on 14 august 2018 - 15:22, said:

IP static se poate obtine doar pe PJ?
DA. Sau abonament business pe PF, in orice caz, doar la business IP static.

Abonamentul meu business (Digi Net Access in 100 mbps) e chiar ca unul rezidential pe partea de conectare, este tot PPPoE doar ca assigneaza acelasi IP mereu.

Intre 2006 si 2013 am avut IP direct conectat, cand am reinnoit contractul ca urmare a unei portari dinspre Romtelepom catre el, m-au trecut pe PPPoE.

Garantarea da, poate doar in extern sa functioneze pentru ca in retea sau chiar si in tara mereu merge maxim, eu pana acum stiam ca in afara retelei nu se poate garanta nimic.

Ma folosesc de IP-ul static incepand cu anul 2011 cand am montat supraveghere video la abonamentul business, pana atunci imi era inutil.

Abonamentul business a fost facut pe firma doar din motivul de a deduce TVA-ul, eu acuma prin a avea telefonul mobil in cadrul pachetului 4 play de acasa am dezavantajul ca nu pot lua telefoane de la RDS pe firma ca sa deduc TVA-ul din pretul acestora.

#18
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
bad post

Edited by OPEDI, 14 August 2018 - 17:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate