Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Nebun sau erou?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
M-a amuzat o știre cu un român care a lucrat în construcții în Anglia, dar se pare că nu a fost plătit și s-a apucat să demoleze casele noi cu excavatorul.

Eu cred că omul a procedat corect, dar tot va înfunda pușcăria o vreme. Voi ce părere aveți?

https://uk.news.yaho...-075155807.html

#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu zic că a cam greșit.

Așteptăm și cei care nu au primit măriri salariale în ultimii ani sa detoneze C4 in clădirile unde lucrează :lol:

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Uman, moral, romaneste... a procedat absolut corect.

Legal : INCORECT !

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu zic ca a facut bine. Cand muncești trebuie să fii plătit. Tuturor ne vin facturile la date fixe . Nimeni nu ne pasuieste ... ne taie gazul si curentul daca nu plătim . Trebuia să le fărâme pe toate.

Edited by JurasikMan, 14 August 2018 - 13:53.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
erou? cum ma, erou? pentru ca a daramat cateva case cu excavatorul, fara sa fie macar nevoie, tu l-ai numi erou??!!!

#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Dupa ce a daramat casele, a fost platit?
Casele alea le-a construit doar el singur, sau au fost mai multi muncitori?

E doar prost! Nici nebun nici erou.

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Nu a procedat corect nici macar uman sau moral.

Cititi articolul.

Un dezvoltator imobiliar, McCarthy and Stone (M&S), construia acele case.

Individul lucra pentru o firma care era subcontractor al dezvoltatorului M&S.

Individul nu si-a luat banii de la firma lui (probabil ceva firma care duce muncitori la munca in Occident si le cam da tepe cu salariul), asa ca individul ce face? Nu se razbuna pe firma lui. Nu se razbuna pe dezvoltatorul M&S. Ci se razbuna pe clienti, aia care trebuiau sa se mute in case.

Daca clientii il angajau direct pe individ, le construia casa, iar apoi nu-l plateau, atunci mai ziceam. Dar asa... Este ca si cum un angajat al Vodafone nu primeste salariul si vine la mine pe strada si-mi sparge telefonul de trotuar. Pe Vodafone ii doare la banana, eu nu aveam nicio vina, doar mi-am luat-o gratis.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
la noi în Apuseni încă sunt (foarte mulți)oameni care îți iau viața fără a clipi dacă-i calci pe coadă.bine le-a făcut.nu-l vor uita niciodată.Ăștia-s ,,cu capul la mână,, ce-a avut și ce-a pierdut.cum poți avea tupeul de-a nu-i da banii pe munca omului.ăsta a mai făcut așa ceva iar acum i s-a umplut paharu

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Posttchoara, on 14 august 2018 - 14:03, said:

Nu a procedat corect nici macar uman sau moral.

Cititi articolul.

Un dezvoltator imobiliar, McCarthy and Stone (M&S), construia acele case.

Individul lucra pentru o firma care era subcontractor al dezvoltatorului M&S.

Individul nu si-a luat banii de la firma lui (probabil ceva firma care duce muncitori la munca in Occident si le cam da tepe cu salariul), asa ca individul ce face? Nu se razbuna pe firma lui. Nu se razbuna pe dezvoltatorul M&S. Ci se razbuna pe clienti, aia care trebuiau sa se mute in case.

Daca clientii il angajau direct pe individ, le construia casa, iar apoi nu-l plateau, atunci mai ziceam. Dar asa... Este ca si cum un angajat al Vodafone nu primeste salariul si vine la mine pe strada si-mi sparge telefonul de trotuar. Pe Vodafone ii doare la banana, eu nu aveam nicio vina, doar mi-am luat-o gratis.

Io zic că omu o fost tare supărat pe țeparii ăia de l-au angajat.

NU e cum zici tu.
E ca și cum chinezu care face telefonu pe care l-ai comandat matale de la magazinul Ț să niervează și sparje telefoanele la producător.
Singura ta problemă e că aștepți mai mult după telefon. Care vine totuși chiar dacă m-ai târziu pentru că tu n-ai treabă cu chinezu. Tu ai plătit la magazin și de la magazin iei telefonul.
Dacă era însă beat, să plătească daunele.

Edited by waterman, 14 August 2018 - 14:31.


#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Posttchoara, on 14 august 2018 - 14:03, said:

Nu a procedat corect nici macar uman sau moral.

Cititi articolul.

Un dezvoltator imobiliar, McCarthy and Stone (M&S), construia acele case.

Individul lucra pentru o firma care era subcontractor al dezvoltatorului M&S.

Individul nu si-a luat banii de la firma lui (probabil ceva firma care duce muncitori la munca in Occident si le cam da tepe cu salariul), asa ca individul ce face? Nu se razbuna pe firma lui. Nu se razbuna pe dezvoltatorul M&S. Ci se razbuna pe clienti, aia care trebuiau sa se mute in case.

Daca clientii il angajau direct pe individ, le construia casa, iar apoi nu-l plateau, atunci mai ziceam. Dar asa... Este ca si cum un angajat al Vodafone nu primeste salariul si vine la mine pe strada si-mi sparge telefonul de trotuar. Pe Vodafone ii doare la banana, eu nu aveam nicio vina, doar mi-am luat-o gratis.
pai tot pe firma s-a razbunat.
clientii probabil ca au dat deja banii, si firma aia oricum va trebui sa le ofere alte locuinte. si poate si ceva bani pt ca intarzie.
eu zic ca omul are cojones, ceea ce e o rarite la romani.
s-o fi saturat sa fie sclavul englezilor si a trecut la fapte :D

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttchoara, on 14 august 2018 - 14:03, said:

Individul nu si-a luat banii de la firma lui (probabil ceva firma care duce muncitori la munca in Occident si le cam da tepe cu salariul), asa ca individul ce face? Nu se razbuna pe firma lui. Nu se razbuna pe dezvoltatorul M&S. Ci se razbuna pe clienti, aia care trebuiau sa se mute in case.

clientii aveau un contact cu M&S, care trebuiau sa le livreze un produs. M&S avea contract cu un furnizor, care urma sa livreze produsul respectiv(casa).
acum produsul nu e gata, deci ce te face sa crezi ca problema este intre clientul final si angajatul furnizorului? fiecare isi rezolva problemele cu cel cu care are contract, deci clientii vor discuta cu M&S, astia cu furnizorul si tot asa.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cum era în poveștile cu haiduci? Pesonajul n-a mai suportat jugul asupritor și a luat calea codrului pentru a-și face dreptate singur.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_nobody_, on 14 august 2018 - 13:35, said:

M-a amuzat o știre cu un român care a lucrat în construcții în Anglia, dar se pare că nu a fost plătit și s-a apucat să demoleze casele noi cu excavatorul.
Eu cred că omul a procedat corect, dar tot va înfunda pușcăria o vreme. Voi ce părere aveți?

Da, a procedat corect. Capitalistii trebuie pusi la pamant daca nu dau banul..  pentru ca asta e rostul pentru care au plecat romanii in Anglia, nu de flori de mar.

#14
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Postalx42, on 14 august 2018 - 14:32, said:

pai tot pe firma s-a razbunat.
clientii probabil ca au dat deja banii, si firma aia oricum va trebui sa le ofere alte locuinte. si poate si ceva bani pt ca intarzie.

Te inseli. E putin probabil ca firma sa fi pierdut ceva.

Circuitul este urmatorul.

Un client, domnul Popescu, ii angajeaza pe M&S sa ii construiasca o casa.

M&S la randul lor angajeaza alte 10 firme pentru proiect - una pentru instalatii, una pentru excavare, una pentru fierari-betonisti, si asa mai departe. Printre care si firma SALAHORI SRL, unde lucreaza eroul, domnul Neagu, si care asigura forta de munca pentru M&S.

Domnul Neagu nu isi ia salariul de la SALAHORI SRL, asa ca ia excavatorul si darama constructiile.

SALAHORI SRL ridica din umeri, ca nu raspunde pentru ce face domnul Neagu in timpul lui liber (in articol scrie ca distractia a avut loc sambata, la 17:30).

M&S ridica din umeri, ca nu este problema de executie, doar a venit un nebun din exterior si a daramat sandramaua. Putea sa vina si Ahmed si sa dea cu bomba, din punct de vedere al M&S este o cauza externa, nu e problema de executie a lucrarii, nu este greseala lor, nu este vina lor. MAXIM, daca sunt scosi ei vinovati plateste asiguratorul CAR (construction all risk), care este un fel de CASCO pentru lucrari de constructie.

Deci? Cine si-o ia?

Pai si-o ia clientul final, domnul Popescu. Care trebuie sa-l dea in judecata personal pe erou, pe domnul Neagu, ca sa recupereze prejudiciul. De la domnul Neagu care lucreaza in Anglia ca zilier, deci iti dai seama ce super solvabil este.

Maxim clientul final ia niste bani de la asiguratorul dezvoltatorului M&S, dar oricum acei bani probabil abia acopera problemele cauzate de intarzieri (faptul ca aia planuiau sa se mute in curand, faptul ca trebuie sa-si mai gaseasca sa stea undeva intre timp, faptul ca fapta eroului probabil a cauzat niste probleme de structura care nu pot fi descoperite acum, dar care se vor vedea in 15 ani cand o sa crape stalpii de rezistenta) si asa mai departe.

Deci unde este eroismul, ca nu inteleg?

Edited by tchoara, 14 August 2018 - 14:43.


#15
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
unu de pe facebook zice ca i-au verificat gpsu' de la duba cu scule si au vazut ca era in Romania. apoi i-au zis ca ii retin salariul pana o aduce inapoi.
dar mie nu mi se pare credibila povestea. cine stie ce teapa i-au tras, si omul s-a razbunat..

tchoara- si daca era in timpul programului?

#16
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
E un erou doar pentru categoria care râgâie bere la PET și se spală de două ori pe săptămână.

Un subdezvoltat ca ăsta strică ce fac alți zece români care au ales să evolueze de la a fi animale.

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Sant multe cazuri nemediatizate.De obicei in situatia cand lucrezi pt.  o firma a unui roman subcontractoare. Si eu am fost parlit.Inclusiv de cel caruia I-am botezat fetita(nevinovata dealtfel)

#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbarbosa, on 14 august 2018 - 13:59, said:

Dupa ce a daramat casele, a fost platit?
Casele alea le-a construit doar el singur, sau au fost mai multi muncitori?

E doar prost! Nici nebun nici erou.

Prost era daca nu facea ceva ca acel patron pt care a muncit, sa sufere si el pagube. Prea multi paraziti care s-au ajuns mari "antreprenori" se cred mai presus decat cei pe care ii angajeaza.. E imoral dar e sanatos. Mai bine asa decat sa-i fi luat gatu

Pe scurt munca trebuie platita.  Daca nu ai bani, ii spui omului inainte ca nu ai cu ce sa l platesti, altfel esti doar un alt spagar din multimea care trantoreste pe munca altora

Edited by A10, 14 August 2018 - 15:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate