Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

sfat achizitie binoclu planetar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006
Salut
Doresc sa-mi cumpar un binoclu.Experienta mea e zero.
Am tot citit comentarii despre achizitia diverselor binocluri dar inca nu stiu ce sa-mi iau pentru ceea ce doresc sa fac cu el.
In principiu il voi folosi noaptea la stele dar si ziua.Stiu ca pentru ziua un 10 x 50 ar fi ok dar nu la fel de bun si pentru planete. Nici bugetul nu e prea stralucit ,1000 de lei asa ca trebuie sa ma incadrez in banii astia.
In principiu ma voi uita la Luna sau Marte ca nu am sperante sa pot vedea altceva cu un instrument cumparat la bugetul de mai sus. Probabil voi vedea ceva Perseide ,avioane (e culoar de zbor pe de-asupra casei mele) si niste sateliti , statia spatiala etc.
Cautand pe saituri specializate am vazut la filtrele de cautare criterii gen putere de marire,diametru lentila frontala,tipuri de prisme.De asemenea in specificatii am vazut ca pot fi cu diverse dimensiuni la pupila de iesire,factor de intunecare deci chestii pe care nu le inteleg.
Ca orice novice probabil, am tendinta sa-mi doresc o putere de marire mare si un diametru de lentila cat mai mare cu toate ca astfel ar fi mai greu si ar necesita un trepied.Dar de exemplu nu mi-as dori sa platesc mai mult pentru niste dotari care ar creste doar foarte putin calitatea imaginii.
Poate ma ajuta cineva sa inteleg urmatoarele:
-pupila de iesire intre 2 si 5 e ma buna mai aproape de 2 sau de 5
-valorile intensitatii luminoase mai mici sau mai mari
-la fel si pentru factorul de intunecare
-campul vizual real cu mai multe sau mai putine grade
-orice alte aspecte care ma pot ajuta sa iau decizia cea mai buna in alegerea binoclului in bugetul de 1000 de lei.
Nu vreau sa par idiot dar e un domeniu nou pentru mine.
Please help
Multumesc

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pentru planete/Lună va trebui să cauți un telescop sau o lunetă. Un binoclu bun pentru așa ceva cred că ar costa cam mult. Adică vreau să spun că la un preț dat primești mai mult telscop planetar decât binoclu. Posted Image Singurul impediment cu telescoapele/lunetele este că nu le poți folosi pentru observații terestre decât cu o prismă erectoare, altfel imaginea va fi răsturnată.

https://magazin.tele...l?price=2&cat=7

Personal aș merge pe un Mak de genul ăsta. Îmbină avantajele telescoapelor și lunetelor (tub închis, focală lungă, numai bun de planetare).

Edited by ursamajor, 14 August 2018 - 12:59.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
vineri seara s-a vazut spre sud o planeta "mare". la cit de rosie era am presupus ca ar fi marte, dar goagle sky zicea ca ar fi saturn .. in fine, faza este ca m-am uitat la ea cu un binoclu 10X50 si nu se vedea prea mare lucru, deci scoate-ti-l din minte pentru vazut planete, pentru luna, hai ca ar mai merge, dar nu pentru astre indepartate.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
https://magazin.tele...btc-20x80-.html

Pentru asta ai nevoie de un trepied foto, ceva ieftin sa sustina 2,6 kg . Posted Image

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Era Marte.
Intradevar un binoclul de 10 x nu ajuta mult la observații planetare . Poate ca vezi luna mai în detaliu dar alta planeta nu vei vedea . 1000 lei este un buget bunicel pentru o luneta terestră care îmbină dimensiunile reduse cu o putere decentă. Oricum , ce este sub 120x nu prea ajuta la observatii astronomice.
Curentul de meteoroizi nu ii vezi cu instrumente optice ci cu ochiul liber. Câmpul vizual al acestora nu se compara cu cel al ochilor. Prin orice i strument ai privi vei prinde doar o mică porțiune de cer . Este bafta chioară sa prinzi în binoclul un meteoroid . Si cand il prinzi nu stii ce a fost.

Edited by JurasikMan, 14 August 2018 - 13:47.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
am un astfel de binoclu,este foarte luminos adică seara când se întunecă afară și nu mai vezi cu ochiul liber,te uiți prin binoclu și observi o grămadă de detalii.astăzi mi-aș lua un monocular in locul binoclului fiindcă îl mai folosești și în natură și cam ai nevoie de trepied la el.monocularul îl rezemi mai ușor de ceva și privești de sus în el

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007

 JurasikMan, on 14 august 2018 - 13:44, said:

Era Marte

am bagat stelarium si m-am edificat, totusi era si saturn in zona, dar ce am vazut, era clar marte. cu binoclul se vedea cam cit o gamalie de ac d'aia colorata din plastic, cum au unii croitori, sau cam ca o bila de 2.5 - 3 mm

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate este nevoie de conditii foarte specifice si un telescop bun  cu oculare de mare calitate ca sa se vada "ceva" de pe Marte .Chiar si la un ordin de marire de 200 X ...tot o chestie neclara se vede ...mai mare dar neclara . Eu nu am reusit cu un Celestron Omnia XLT de 120 cu ocular de 4 mm si chiar am incercat . O luneta terestra este buna si pentru observatii terestre ( unele au ordine de marire de 30 , chiar 60 X , pe cand un binoclu astro calitativ ( fara zoom ca alea sunt petarde ) nu depaseste 20 X . In schimb , un binoclu de 20 X nu poate fi folosit fara trepied . Imaginea misca mult prea tare , sunt foarte obositoare . Pentru binoclu de camp , 10 X este maximul fara  trepied , daca utilizatorul este experimentat merge si un 12 X dar acestea au lentila de iesire de maxim 50 mm . cu 50 mm nu aduni cine stie ce lumina la observatii astro .  Pentru incepatori , faceti un experiment. Daca aveti un binoclu de 10 - 12 X , cand va uitati la Luna ( de exemplu ) lipiti-l de tocul usii . Vezi vedea o imbunatatire fantastica fata de observatiile cu el tinut doar in maini . Pentru observatiile pe timp de zi , lipiti-l de geam . Veti observa ca imaginea nu mai tremura si devine o placere sa privesti multe minute fara a fi obosit ( daca binoclul este colimat corect , ca altfel il puteti lipi si cu superglue ca tot va doare capul .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate