Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Barnevernetul finlandez si cazul Smicala

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Stiri incredibile din Finlanda, polul civilizatiei si al educatiei:

Drama doctoriței Camelia Smicală. Româncă amenințată cu închisoarea în Finlanda, după ce copiii i-au fost luați și aruncați în orfelinate
https://m.adevarul.r...6946/index.html
https://www.juridice...finlandeze.html

Pe scurt, o femeie romanca pleaca in Finlanda si se casatoreste cu un localnic. Din spusele ei, acesta se dovedeste abuziv si femeia ii baga divort. Sotul nu se lasa si o hartuieste inclusiv juridic, cu procese. Autoritatile se pare ca au fost de partea sotului si impotriva romancei si a copiilor ei. Pina la urma ajung chiar sa rapeasca copiii din casa unde stateau cu mama lor (e film cu toata tarasenia). Copiii ajung intr-un fel de case de copii, unde se pare ca exista chiar si celule de detentie cu ciment pe jos pentru pedepsirea lor. Sunt multe evenimente, descrieri in linkurile de mai sus. Nu scriu mai mult aici.

Deci mie personal mi se pare pur si simplu incredibil. Adica mintea mea nu poate crede asa ceva. Cauta alte explicatii. Poate nu e chiar asa. Poate evenimentele au fost denaturate. Dar e vorba de niste ani, de mai multe persoane implicate, 1 ambasador roman se pare, informatiile sunt si ele in presa de la noi cel putin din 2017. S-ar putea minti in halul asta, ar suporta autoritatile finlandeze? Sau chiar sa fie real? Brrr!!! Tara aia e Republica Democrata Populara Finlandeza cumva? E posibil asa ceva in civilizatie - nu jungla din Laos sau Angola? Asta e civilizatia in care traim, la care nazuim? E adevarat, e o poveste, un vis urit?

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Unde ai vrea sa traiasca copii tai?
In republica bananiera finlanda? sau in mirifica democratie romaneasca?
Lasa-i pe copii aceia in grija statului finlandez. Le va fi mult mai bine decat langa ma-sa.

Edited by OPEDI, 14 August 2018 - 11:17.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Foarte lacrimogena povestea, dar eu as vrea sa aud si ce au de zis finlandezii despre cazul asta.

#4
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 09.01.2008
Dupa ce am vazut unde duce primul link am renuntat sa cred ca e o urma de adevar.
EVZ nu merita nici macar o secunda de atentie.
Cunosc persoane care au lucrat in Norvegia la familia careia ii fusesera luati copiii acum cativa ani. Sunt ciudati pt noi, sunt exagerati dar nu ar face nimic rau unui copil.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDihorul Razboinic, on 14 august 2018 - 11:02, said:

Stiri incredibile din Finlanda, polul civilizatiei si al educatiei:
Nu e nimic incredibil, lucreaza foarte bine Barnevernet-ul, protejeaza copii de abuzurile celor mari sau de situatii neplacute pentru ei. In rest e o simpla poveste lacrimogena...
Mi-as dori ca si la noi protectia copilului sa fie mai agera si mai prompta precum e Barnevernetul la ei.

View PostDihorul Razboinic, on 14 august 2018 - 11:02, said:

S-ar putea minti in halul asta, ar suporta autoritatile finlandeze?
Da, se minte gramada mai ales la prostiile alea cu detentia pe ciment etc...

Edited by andreic, 14 August 2018 - 11:19.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Esti convins ca acolo e toata povestea, cu toate detaliile?
De ce ne revoltam la povesti din astea din alte tari dar la situatia din Romania, unde sunt copii batuti si infometati in orfelinate, abandonati de parintii inconstienti sau incapabilis sa aiba grija de ei, nu avem nicio reactie?

Edited by AlexEn, 14 August 2018 - 11:20.


#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
https://www.sundaygu...rds-norways-cps

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostHandicarpati, on 14 august 2018 - 11:29, said:

Ce treaba are |sistemul" cu omul ?
In esenta comunismul este visul de aur al omenirii, e bun, e fain, e raiul pe paman.
Faptul ca stalin, ceasca, sau castro au fost niste otrepe nu inseamna ca nu trebuie sa punem umarul la cladirea societatii perfecte. Nu-i asa?

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
Tot ce a semnat pedofilul din Barnevernet in legatura cu copii, si se pare ca a semnat multe acolo, poate fi pus sub un mare semn de intrebare.

Edited by Handicarpati, 14 August 2018 - 11:38.


#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Pai si democratia americana poate fi pusa la indoiala daca permite venirea la presedintie a unui "cioroi", sau a unuia diliu ca trump.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDihorul Razboinic, on 14 august 2018 - 11:02, said:

Copiii ajung intr-un fel de case de copii, unde se pare ca exista chiar si celule de detentie cu ciment pe jos pentru pedepsirea lor. Sunt multe evenimente, descrieri in linkurile de mai sus. Nu scriu mai mult aici.
Cazul a mai fost discutat, din cate stiu eu deocamdata nu se mai aude nimic nou.
Da, pare sa fie un exces de zel al autoritatilor finlandeze, insa si din tabara cealalta se emit o multime de enormitati.

Baiatul meu cel mare a avut un coleg ce statea institutionalizat la o astfel de casa familiala (deci nu orfelinat) asa ca i-am cunoscut pe cei doi parinti surogat, ba am si fost in casa respectiva de cateva ori. Aceste case sunt case normale, pe care nu le-ai deosebi cu nimic fata de alte case unde locuiesc copii. De obicei e vorba de afaceri private, unde parinti surogat ingrijesc copii ce au trebuit extrasi dintr-un mediu familial neprielnic. Cei institutionalizati acolo au tot confortul si toate conditiile, mai bune poate decat multi alti copii finlandezi si in mod precis mai bune decat 90% dintre copiii romani. E absolut ca intr-o familie: camere proprii personalizate dupa cum vor ei, lucruri, haine si jucarii dupa cat au nevoie, biciclete, telefoane, vacante etc.
Parintii surogat ii ajuta la teme, le pregatesc mancare ''de casa'', se joaca cu ei, ii duc la film, in parc, etc
Nici vorba de pedepse corporale, celule de detentie sau alte aiureli.

Edited by Karhu, 14 August 2018 - 12:36.


#12
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostKarhu, on 14 august 2018 - 11:47, said:

Aceste case sunt case normale, pe care nu le-ai deosebi cu nimic fata de alte case unde locuiesc copii. Cei institutionalizati acolo au tot confortul si toate conditiile, mai bune poate decat multi alti copii finlandezi si in mod precis mai bune decat 90% dintre copiii romani.E absolut ca intr-o familie
Degeaba, daca saracii copii nu mai aud si ei cate un "eu te-am facut, eu te omor" sau nu mai primesc cateva palme pe zi, asa, de control. Asta e frate familia adevarata, romaneasca! 3-4-5 copii stand la gramada intr-o camera, parinti care ii "ajuta" des cu cate o scatoalca, ca si pe ei i-au batut si uite ce oameni au ajuns --- 7 insi intr-un ap de 2 camere, cu datorii la buticul din colt si speriati ca fura strainii bogatiile si copiii tarii.

Edited by Bibulus, 14 August 2018 - 11:52.


#13
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View PostOPEDI, on 14 august 2018 - 11:16, said:

Unde ai vrea sa traiasca copii tai?
In republica bananiera finlanda? sau in mirifica democratie romaneasca?
Lasa-i pe copii aceia in grija statului finlandez. Le va fi mult mai bine decat langa ma-sa.
da daca i-ar face salam n-ar fi mai fericiti?

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMizu, on 14 august 2018 - 11:17, said:

Foarte lacrimogena povestea, dar eu as vrea sa aud si ce au de zis finlandezii despre cazul asta.
Pai au cam avut timp sa zica, nu?

View PostAlexEn, on 14 august 2018 - 11:17, said:

Esti convins ca acolo e toata povestea, cu toate detaliile?
De ce ne revoltam la povesti din astea din alte tari dar la situatia din Romania, unde sunt copii batuti si infometati in orfelinate, abandonati de parintii inconstienti sau incapabilis sa aiba grija de ei, nu avem nicio reactie?
Nu sunt convins deloc. Dar totusi e dubios rau ca asemenea lucruri sunt afirmate fara ca sa fie contrazise. Si autoritatile romane se pare ca sunt si ele implicate, incercind sa ii ofere ajutor mamei. De ce nu au contestat afirmatiile din presa?

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Cine sa conteste? Unde?

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E vorba de-o manipulare.  Am discutat odata pe tema asta cu cineva care locuieste in tarile nordice si care mi-a spus ca institutia cu pricina nu actioneaza niciodata dupa ureche ci doar daca exista cazuri de violenta in familie sau daca unul din copii a vorbit cu psihologul scolii si s-a plans de certuri in familie, anumite probleme acasa sau chestii din astea...

Deci.. sa nu fie vorba de o bashina a presei tabloide din Romania, care a luat-o pe aratura in ultima vreme.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cand am fost in America mi-a povestit cineva situatia a doi tineri romanasi (sot si sotie) care s-au luat la bataie in casa pe la New York si au sunat vecinii la Politie.
Politia a venit, l-a luat pe individ pe sus si l-a incarcerat pentru violenta in familie desi nevasta-sa a dat-o la intors si a zis ca n-a dat in ea si ca a fost vorba doar de o cearta domestica si nu a vrut sa depuna plangere.  Ideea e ca, trecusera vreo 6 luni de la incident si ala era tot la beci.. si nevasta-sa nu a putut sa-l scoata cu avocat, pentru ca Politia a interogat vecinii si aia au spus clar ca au mai auzit tzipete de bataie (spart fatza) si cu alta ocazie.

Morala?  Bah rumani... La altii nu e ca la noi, la Romanica...

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e nicio manipulare. Statul finlandez prin Barnevernet rapeste la propriu copii. E si celebrul caz al psihologului lor care era pedofil demonstrat si prins. Pe baza rapoartelor acelui descreierat au fost "ridicati" mii de copii. Da-i in m-asa de tampiti. Daca voi credeti ca alea sunt drepturi si aia e democratie mergeti acolo.

Edited by dreaQ, 14 August 2018 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate