Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Alegere mașină tânăr 20 ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Va salut! Am decis sa vă cer o părere fiindca in perioada urmatoare ( august, septembrie, nu stiu chiar exact, pana voi incepe facultatea in Iasi ), urmeaza sa imi cumpar si eu prima mea masina :D La care bineinteles ca vor contribui parintii cu o buna parte din bani si eu cu cei cativa banuti stransi pentru ea.. Bine, ca mi-au zis si ei ca imi vor lua ceva cat de cat mai nout fiindca ii ajut foarte mult la treaba, mai ales acum cat sunt in vacanta, le sunt de mare ajutor.. Bugetul final cred ca ajunge la 10000 euro si i-a zis un prieten de-al lui tata ca ar putea sa imi aduca el o masina pe firma lui fiindca cu asta se ocupa, el vinde masini din afara. Baiatul e super ok, tata a adus si o dubita cu el, si masina mica pe care o avem ( un BMW x3 e83, facelift,modelul vechi ) si le-a nimerit foarte bune in sensul ca nu au cerut mai deloc piese.

Dilema aici intervine,fiindca eu stiu ca dispun de aceasta suma dar chiar habar nu am ce model sa imi aleg.. Tata la un moment dat mi-a zis ca ar fi si varianta sa imi lase mie x3-ul la facultate si eventual sa isi ia ei alta masina... Dar eu nu prea am fost de acord fiindca e destul de mare masina, e euro 4, consuma destul de mult in oras fiindca e grea si nici nu prea mi se pare tinereasca, nu prea mi se potriveste mie... si mai ales ca Iasiul e un oras foarte aglomerat... n-are rost sa ard motorina de doua ori mai multa decat la una mai mica...

Eu ma gandeam ori la un Seria 3, vad ca ar fi cateva F31 pe mobile si cele care le dau pe firma ajung si la 9000... Faza este ca mi se pare un pic cam mare, mie Sedan ul mi-ar fi placut super mult,dar Break ul mi se pare cam uracios si nici nu prea cred ca am eu nevoie de atata masina de mare, n-am copii, n-am ce cara cu ea :)) Iarasi noul model de Seria 1 F20, mi se pare super fain la design, tineresc, atragator, masculin.. si m-ar incanta dar vad ca multe sunt cu cai putini sau cu scaune normale, jante mai uracioase, km multi...

La un golf 7 iarasi m-am gandit, sau un Opel astra dar toti imi zic ca mai degraba VW decat opel...  Si un A3 ar fi fain,dar mai frumos mi se pare f20 -ul... a4 break iarrasi parca e cam mare si nu as vrea... E90 imi place sedan dar am vazut ca modelul e lansat in 2005 si parca as vrea ceva mai nou ca e83 ul mi se pare tare uracios si batranicios la interior... Seat Leon mi se pare iarasi frumusel noul model dar e cam scump si totusi parca mai ok ar fi un golf :)).. sunt foarte greu de decis..de asta ma gandeam ca poate ma puteti ajuta dvs cu cateva propuneri, eventual daca vedeti vreun anunt cu vreo masina care arata bine :) Multumesc frumos

Ieri am fost si am vazut intr-o piata de masini cateva Passat uri Cc pe la 10k si niste Audi a4, a5  la 10-11k... Cc ul mi-a placut super mult ca formă si aspect si tot..in afara de interior care e cam sec.. ce ziceti? As putea vorbi cu un baiat sa imi aduca una din afara pe firma si sa ies mai ieftin... Dar ar trebui sa ma hotarasc la un model si chiar nu am idee la care sa raman :))

V-as fi recunoscator daca mi-ati da o parere fiindca am vazut ca majoritatea ati condus multe modele de masini si știți care merita mai mult, pt un tanar student ca mine... Cc ul mi-a placut ca e coupe si cerea 9900 pe el din 2012...dar nu avea xenon si asta nu mi-a placut... si culoarea deosebita, un auriu...

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ti-a placut pasatul cc care e mare si consuma enorm si totusi vrei sa consume putin ca sa nu arzi motorina aiurea = cam multe contradictii .
Ramai la  seria 1 si asa is putini soferi de BMW in tara asta , musai diesel daca tot o freci in oras !

Edited by Baxon, 13 August 2018 - 23:08.


#3
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Pentru varsta de 20 de ani, maxim 60 cp/tona. Si eu am avut 20 de ani si nu erau asa multi nebuni la volan pe vremea aia...

Edited by curentelectric, 13 August 2018 - 23:56.


#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014

 curentelectric, on 13 august 2018 - 23:55, said:

Pentru varsta de 20 de ani, maxim 60 cp/tona. Si eu am avut 20 de ani si nu erau asa multi nebuni la volan pe vremea aia...
De ce maxim 60 CP/tona? Logan Van incarcat=35CP/tona si i-am pus acul pe 180 destul de usor. Deci nu are nici o relevanta. Imi mentin parerea ca sa mergi tare nu iti trebuie cai multi, iti trebuie minte putina. Daca vrea sa faca pe viteazul, nu conteaza ca are 70 sau 300 de CP, tot periculos e si tot in sant ajunge. Daca are capul pe umeri, e sigur oricum, poate chiar mai sigur cu 300 CP (posibil sa aiba mai multe sisteme de siguranta decat aia de 70 de cai)

  Ia masina care iti place si care ti-o permiti, si ai grija la drum, caii putere nu tin loc de cap si nici de viata.


la 20 de ani e varsta la care conteaza imaginea. Varsta la care te dai rotund pe la prieteni cu ce masina ai. Pe la 40 iti trece si intelegi ca e doar o bucata de tabla care te ajuta sa te deplasezi mai usor. La fel ca masina de spalat. Un obiect care te ajuta sa speli mai usor hainele Posted Image
  Eu acum am o singura pretentie la masina. Sa fie break, si asta din motive practice.

Edited by PoeOvidiu, 14 August 2018 - 07:11.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Jump135, on 13 august 2018 - 22:52, said:

V-as fi recunoscator daca mi-ati da o parere fiindca am vazut ca majoritatea ati condus multe modele de masini si știți care merita mai mult, pt un tanar student ca mine...

Iti recomand masina pe care iti permiti sa o intretii singur. Cel mai bine ar fi una noua, cu garantie ! Daca iti pica un injector eventual la Passat deja ai ramas fara masina pentru ceva vreme...
Daca parintii insa sunt darnici si nu se uita la punga atunci ce masina doresti......si iti place. Daca nu,.....trebuie sa te gandesti si la ei !

 PoeOvidiu, on 14 august 2018 - 07:06, said:

  Eu acum am o singura pretentie la masina. Sa fie break, si asta din motive practice.

Mda si eu tot cam asa, sa fie 4x4 si sa pot sa dorm confortabil in ea cand sunt prin munti. Tot din motive practice. Aka ursu...

Edited by bumpocbum, 14 August 2018 - 07:30.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

 Jump135, on 13 august 2018 - 22:52, said:

Ieri am fost si am vazut intr-o piata de masini cateva Passat uri Cc pe la 10k si niste Audi a4, a5  la 10-11k... Cc ul mi-a placut super mult ca formă si aspect si tot..in afara de interior care e cam sec.. ce ziceti? As putea vorbi cu un baiat sa imi aduca una din afara pe firma si sa ies mai ieftin... Dar ar trebui sa ma hotarasc la un model si chiar nu am idee la care sa raman Posted Image)
Daca nu vrei sa-ti manance banii cu intretinerea atunci evita o masina din gama premium/superioara, mai ales daca are vechime. Daca incep sa pice senzorii sau alte porcarii vei constata ca bagi in ea o gramada de bani.
Dintre toate enumerate, daca ar fi dupa mine as alege un Golf 7 sau Seat Leon cat mai nou, eventual o editie sportiva. Sunt masini destul de mici, piesele si intretinerea costa cu siguranta mai putin decat la un Passat CC, BMW X3 sau Audi A5, si de asemenea le poti lua mai noi si cu mai putini km.

Edited by Hider141, 14 August 2018 - 07:44.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Baxon, on 13 august 2018 - 23:07, said:

Ti-a placut pasatul cc care e mare si consuma enorm si totusi vrei sa consume putin ca sa nu arzi motorina aiurea = cam multe contradictii .
Ramai la  seria 1 si asa is putini soferi de BMW in tara asta , musai diesel daca tot o freci in oras !

Passat CC TDI , are consum enorm ? Posted Image

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Jump135, on 13 august 2018 - 22:52, said:

Va salut! Am decis sa vă cer o părere fiindca in perioada urmatoare ( august, septembrie, nu stiu chiar exact, pana voi incepe facultatea in Iasi ), urmeaza sa imi cumpar si eu prima mea masina Posted Image
Incearca sa conduci cateva din modelele amintite, sa vezi cum stai in ele, cum simti comenzile, ce feeling ai etc.
Peste trei ani o sa am aceeasi dilema, cand o sa-i iau baiatului meu cel mare prima masina adevarata. Acum ma gandesc la un SLK decapotabil, poate n-ar strica sa-l iei si tu in considerare. In fond iti doresti aspirator de gagici, nu-i asa? ;)

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008
@Karhu: Si Tesla model S, mai ales varianta P85D e aspirator de gagici.  Posted Image  Asta cel putin aici in Ro, unde inca sunt destul de rare modelele Tesla.

#10
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Din tot ce ai enumerat as alege Leon 5F 1.4. E compact, mai ieftin de intretinut fata de BMW si Audi, consum mic, tineresc. Interiorul nu e tocmai atragator, dar daca gasesti un model Fr se rezolva si asta. Spatiul e mai mare decat la seria 1 in caz ca iesi cu prietenii sau ingramadesti ceva pe bancheta din spate. Banuiesc ca e la fel ca la Golf si A3. Vezi ca este un jurnal de bord cu unul, poti sa iti faci o idee.

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 Karhu, on 14 august 2018 - 08:14, said:

Peste trei ani o sa am aceeasi dilema, cand o sa-i iau baiatului meu cel mare prima masina adevarata.
Te vad eu cu un V40 pt prichindel ,)

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 elbjorn, on 14 august 2018 - 08:57, said:

Te vad eu cu un V40 pt prichindel ,)
Nu, in mod cert o decapotabila, ca doar si tac'su vrea sa se dea cu ea :lol: Posted Image Posted Image
Deocamdata ''prichindelului'' (1.83 m, la 15 ani) ii vine vineri prima masina, un Microcar...

 Hider141, on 14 august 2018 - 08:22, said:

@Karhu: Si Tesla model S, mai ales varianta P85D e aspirator de gagici.
Poate da, poate nu, insa nu se incadreaza in banii mentionati.

Edited by Karhu, 14 August 2018 - 09:04.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as recomanda un Logan Sandero SH...

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
1. seat leon
2. BMW 1
3. Audi a3

BENZINĂ!!!

#15
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Golf 7 1.4 TSI minim Comfortline. Ai grija ca piata e plina de Trendline (dotari putine, spre deloc)
Evita motoarele diesel la prima masina. Exista o probabilitate mai mare sa iei o masina cu probleme/ mai multi km si risti sa devii client fidel service-urilor
PS: sub 10.000 euro e greu sa gasesti Golf 7 in stare buna, asa ca nu cauta chilipiruri ca o sa regreti

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

 Karhu, on 14 august 2018 - 09:05, said:

Poate da, poate nu, insa nu se incadreaza in banii mentionati.
Ma refeream la dilema ta. Stiu ca un model S, mai ales 85-ul costa mult mai mult.

Edited by Hider141, 14 August 2018 - 09:37.


#17
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
In banii aia gasesti un Focus hatchback 1.5 150cp, model facelift 2015-2016. Ai si putere, ai si stabilitate/siguranta, arata bine si nu e nici mare. Sau e obligatoriu bembeu sau veweu?

Edited by MusafirulCreativ, 14 August 2018 - 09:59.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De unde scoateti ca seat sau VW ar fi cu mult mai ieftin la intretinere fata de un Audi , cand ele folosesc in mare aceleasi piese ? Poate sa fie diferenta la piese de cativa zeci de lei si cam atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate