Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ce tip de document imi trebuie pentru...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Buna seara,

Detin niste ponturi pentru o companie de fotovoltaice la care am lucrat in trecut, dar cum nu ne-am inteles prea bine si relatiile conducere - angajat au fost reci, nu vreau sa le ofer pe gratis. Calitatea mea juridica este de persoana fizica si intentionez sa raman asa pe viitor.  Asa ca m-am gandit sa le ofer doar daca facem o intelegere scrisa, ce tip de document imi trebuie in acest caz?

Va multumesc!

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Contract de consultanță la care onorariul dvs. să fie suficient de ok încât să nu fie discuții dacă respectivii pun în aplicare ideile oferite de dvs. și le valorifică, cu succes.

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Eu ma gandeam la un procentaj din cat castiga ei lunar din afacerea respectiva, nu ma intereseaza sa iau banii de odata. Multumesc pentru raspuns si idee!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbritneysbitch, on 13 august 2018 - 22:32, said:

Contract de consultanță la care onorariul dvs. să fie suficient de ok încât să nu fie discuții dacă respectivii pun în aplicare ideile oferite de dvs. și le valorifică, cu succes.
Ca persoana fizica nu poti incheia un asemenea contract.

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Eu ma gandeam la un procentaj din cat castiga ei lunar din afacerea respectiva

Asta e greu spre imposibil. Nici măcar marile companii nu reușesc să pună în aplicare astfel de scheme cu ușurință, inclusiv pentru proprii directori și/sau membri ai consiliilor de administrație, ce să mai zicem de angajați sau părți terțe.

Nici măcar dacă intrați în acționariat nu veți avea certitudinea că dividendele nu au fost sifonate pentru a reduce compensația cuvenită, sau că, câștigurile reale au fost evaluate corect.

Cel mai bine e cu contract cu sumă fixă, în tranșe lunare dacă e nevoie și cu renegocieri trimestriale eventual.

Dacă găsiți o soluție convenabilă, să scrieți aici, că și sindicatul la care eu sunt membru încearcă o chestie similară de luni de zile și nu găsim o soluție convenabilă.

View Postpasilla, on 13 august 2018 - 22:44, said:

Ca persoana fizica nu poti incheia un asemenea contract.
Sigur că se poate, chiar eu am unul. Nici măcar nu sunt PFA. Nu e notarizat.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbritneysbitch, on 13 august 2018 - 22:45, said:

Sigur că se poate, chiar eu am unul. Nici măcar nu sunt PFA. Nu e notarizat.
Si cum esti platit ? Cum platesti taxele ?

Edited by pasilla, 13 August 2018 - 22:49.


#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

View Postpasilla, on 13 august 2018 - 22:47, said:

Si cum esti platit ? Cum platesti taxele ?

Ofer consultanță pentru o societate de asigurări care alcătuiește în mod sistematic liste de terapii medicale care, în opinia lor, ar trebui decontate în proporție de 100%. Societatea folosește terțe persoane pentru a evalua în mod independent lista-draft alcătuită de ei, eu fiind doar 1 din cei mulți care oferă o opinie cu privire la lista respectivă. (Deci e o treabă destul de simplă; ei îmi trimit un PDF parolat, eu li-l trimit înapoi cu amendamente în termen de 21 zile de la primirea PDF-ului prin corespondență electronică)

Este sumă fixă pe care firma se angajează să mi-o vireze în cont bancar în nu mai mult de 5 zile lucrătoare de la semnarea contractului. Nu facturez pe unitate de timp, nu cer costuri cu "consumabile" sau alte chestii. Ei îmi dau 4000 de lei și asta e, 100% independent de cât muncesc eu sau ce fac ei cu lista respectivă. Plătesc depunând formularul de venituri din activități independente și bifez "alte venituri" când declar venitul. N-am avut probleme până acum.

Aveți dreptate, că dacă aș fi nevoit să îi facturez sau altceva mai complex, n-aș putea pune în aplicare un astfel de contract "ca cetățean". E un contract de o pagină, mergem mai mult pe încredere, contractul fiind doar ceva "la mână" în caz că sunt întrebat de autorități ceva, sau pentru ca auditorii firmei să știe unde s-au dus banii. Desigur că nu se pune problema (sper Posted Image ) să mergem cu așa ceva în instanță.

Pe de altă parte, pe lângă "part-time"-ul ăsta care-l fac doar de dragul copilului că-i în facultate, lucrez la o altă firmă ce n-are nimic de-a face cu asta, la care tare ar vrea toată lumea să pună în aplicare o schemă de genul employee stock options, cam cum vrea inițiatorul, dar e ceva de coșmar, până acum nefiind găsită o soluție care să fie măcar acceptabilă pentru toată lumea.

Edited by britneysbitch, 14 August 2018 - 00:04.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmeshgheru_andu, on 13 august 2018 - 22:22, said:

Buna seara,
Detin niste ponturi pentru o companie de fotovoltaice la care am lucrat in trecut, dar cum nu ne-am inteles prea bine si relatiile conducere - angajat au fost reci, nu vreau sa le ofer pe gratis.

Nu inteleg ce ponturi (secrete industriale) ai putea sa detii astfel incat sa-ti ofere cineva bani pe ele (in general nu da nimeni doi bani pe un fost angajat).
Solutiile sunt cele cunoscute, pentru orice colaborare - contract de munca, firma, PFA sau plata la negru, la alegere.

Edited by rosix, 14 August 2018 - 08:29.


#9
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Sa inteleg ca tu ai furat secrete de companie, iar acum cauti sa le vinzi legal?
Mai bine taci si da uitarii/sterge datele pe care le ai daca nu vrei sa fii acuzat de cine site ce, de catre fostul angajator!

#10
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Nu am furat tehnologii dar daca nu stiti domeniul e bine sa ramanem strict la ce am cerut.
Eu le puteam oferi niste contacte pentru contracte dar nu vreau sa le ofer gratis ci sa primesc ceva comision sau o forma de renumeratie.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmeshgheru_andu, on 14 august 2018 - 09:52, said:

Nu am furat tehnologii dar daca nu stiti domeniul e bine sa ramanem strict la ce am cerut.
Eu le puteam oferi niste contacte pentru contracte dar nu vreau sa le ofer gratis ci sa primesc ceva comision sau o forma de renumeratie.

Pai mai omule... in industrie, daca vine cineva cu un portofoliu baban de contacte, pe care firma sa nu-l aiba deja, respectivul este angajat pe loc si pus sa aduca in firma contractele respective, altfel, daca nu da nici drku doi bani.... sunt egale cu zero.  Dar, merita sa incerci o discutie...  in general secretele pe care angajatii sau fostii angajati cred ca le stiu numai ei, le stie toata lumea... ca nu traim pe sub pamant... iar clientii pentru fotovoltaice, care au bani si disponibilitate de investit in asa ceva, ii numeri pe degete.

Incearca o discutie cu firma respectiva si vezi cam care e atitudinea...  De regula nu dau doi bani si oricum sunt dispusi sa ofere mult mai putin decat iti inchipui tu ca face informatia respectiva.

Edited by rosix, 14 August 2018 - 12:48.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
să înțeleg  că în timp ce lucrai ai intrat în contact cu X,Y iar aceștia doreau panourile voastre.acum vrei să primești o sumă de bani spunându-le că X,Y vor să le devină clienți?așa este?

tu de unde vei ști dacă pontul dat de tine s-a materializat sau nu?

#13
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Deja subiectul deviaza, toti cei care nu raspund la obiect si isi dau cu parerea despre munca/ domeniu prezentat vor fi reportati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate