Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mazda 6 GG 2.0i Hatchback - "tigaia" de 2500e

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#379
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
A iesit ca un cur, zici ca e o bucata de plastic lipita peste Posted Image)

O sa incerc sa refac cand am timp. Smirgheluit mai bine si o sa pun si chit. Iar grundul si vopseaua o sa le aplic mai de departe. Ah, si nu mai lucrez cu o lada de bere langa, poate ajuta :)) Daca nici a2a oara nu-mi iese, duc toata bara la vopsit si aia e, macar am incercat. Am pus un before and after Posted Image)

Attached Files


Edited by Robiacs, 11 May 2022 - 15:08.


#380
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Păi, pare că este altă nuanță.
Dacă vopseaua era nuanță identică, după uscarea temeinică, se polișa cu diverse granulații, vopseaua nouă și vopseaua veche din apropiere, cu smirghel sau polish" mai ,,rugos " apoi din ce în ce mai fin, la sfîrșit se lustruia cu disc de pîslă, cu ceară specială, și nu mai vedeai diferența.

Așa se face și la vopsitorie, cînd se vopsesc petice.

Sper că nu aveai impresia că doar prin vopsire rezolvi zona!  😁

Edited by crisstonne, 12 May 2022 - 15:46.


#381
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Daca insisti sa faci chestia asta, ia aditiv de blending (la spray, in cazul tau) si mascheaza muchiile zonei cu banda cu spuma sau sunt si ceva tehnici artizanale cu banda normala rasfranta. Totusi, la cat costa o bara cu totul, cea mai buna idee e sa iei alta si s-o vopsesti intreaga daca nu e la culoare.
Tine cont ca vopsitul e un mestesug si poti sa stii totul despre cum se face, dar sa nu reusesti sa produci un rezultat viabil pentru ca iti lipseste experienta practica.

[ https://www.autobodytoolmart.com/images/prods/popup/Spraymax-3680093-1k-spot-blender.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.carrostore.ro/wp-content/uploads/2020/12/Banda-de-spuma-pentru-mascare-ADVANCED-FOAM-MASKING-TAPE-Retech.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#382
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Măzduca 😘🚘 mea a luat azi itp-ul, fără emoții  🥳

#383
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
M-am amuzat, așteptînd la rînd la itp, înaintea mea era o puștoaică cu un Ford Mondeo.
Intră un nene mai în vîrstă în rampă, sub Ford, iese, și zice ceva despre ,,mult ulei ", le spunea la colegi, inspectorii mai tineri.

Apare puștoaica, care era plecată, și ridică ăla în vîrstă vocea, așa am auzit clar: ,,domnișoară se vede că ați băgat niște bănuți pe dedesupt, dar motorul înoată în ulei "  :roflmaofast:

#384
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postcrisstonne, on 12 mai 2022 - 15:38, said:

Păi, pare că este altă nuanță.
Dacă vopseaua era nuanță identică, după uscarea temeinică, se polișa cu diverse granulații, vopseaua nouă și vopseaua veche din apropiere, cu smirghel sau polish" mai ,,rugos " apoi din ce în ce mai fin, la sfîrșit se lustruia cu disc de pîslă, cu ceară specială, și nu mai vedeai diferența.

Așa se face și la vopsitorie, cînd se vopsesc petice.

Sper că nu aveai impresia că doar prin vopsire rezolvi zona!  ��

Am luat vopseaua dupa cod, 29Y. Ma gandeam ca nu a iesit la nuanta pt ca nu am aplicat eu cum trebuie vopseaua si lacul. Am incercat sa fac si eu cum face nenea asta aici (e tutorialul din kitul pe care l-am luat), si nu am vazut ca a facut ceva polish (desi ma gandeam ca ar trebui)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jYq897Hxqxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postsebulbus, on 13 mai 2022 - 15:38, said:

Daca insisti sa faci chestia asta, ia aditiv de blending (la spray, in cazul tau) si mascheaza muchiile zonei cu banda cu spuma sau sunt si ceva tehnici artizanale cu banda normala rasfranta. Totusi, la cat costa o bara cu totul, cea mai buna idee e sa iei alta si s-o vopsesti intreaga daca nu e la culoare.
Tine cont ca vopsitul e un mestesug si poti sa stii totul despre cum se face, dar sa nu reusesti sa produci un rezultat viabil pentru ca iti lipseste experienta practica.

[ https://www.autobodytoolmart.com/images/prods/popup/Spraymax-3680093-1k-spot-blender.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.carrostore.ro/wp-content/uploads/2020/12/Banda-de-spuma-pentru-mascare-ADVANCED-FOAM-MASKING-TAPE-Retech.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am pus paint thinner, care ma gandeam ca face acelasi lucru (in tutorial, el aplica paint thinner doar pe margini), insa se pare ca nu e ceea ce credeam. Nu neaparat insist, am vrut sa incerc sa o fac eu, sa invat ceva nou. Pana la urma o sa incerc sa caut o bara la culoare. Tot ce am gasit au gaura pt carligul de remorcare. Daca nu gasesc, o sa o revopsesc integral si aia e.


View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 19:33, said:

Măzduca ���� mea a luat azi itp-ul, fără emoții  ��

Oho, foarte bine. Nici Mazduta mea nu are emotii la ITP Posted Image Ultima oara cand am facut ITP-ul, tipul de acolo a zic ca la Mazda cat timp nu cade tabla dupa ele din cauza ruginii, foarte rar sa pice ITP-ul.

View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 22:48, said:

M-am amuzat, așteptînd la rînd la itp, înaintea mea era o puștoaică cu un Ford Mondeo.
Intră un nene mai în vîrstă în rampă, sub Ford, iese, și zice ceva despre ,,mult ulei ", le spunea la colegi, inspectorii mai tineri.

Apare puștoaica, care era plecată, și ridică ăla în vîrstă vocea, așa am auzit clar: ,,domnișoară se vede că ați băgat niște bănuți pe dedesupt, dar motorul înoată în ulei "  Posted Image

Poti pica ITP din motivul asta, din moment ce nu este ceva care influenteaza siguranta, cat timp mai iese la nox?

Edited by Robiacs, 14 May 2022 - 23:37.


#385
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu știu, dar cred că uleiul curs este o neconformitate.
În orice caz, dacă o domnișorică are o mașină care pierde ulei, de la motor sau cutie, mai devreme sau mai tîrziu, va pune mașina pe butuci.

Asta pentru că nu știe să se uite la jojă, sau măcar să mute puțin mașina de pe locul de parcare, să coboare din mașină, și să vadă dacă lasă pete, acolo unde a fost parcată.

L.E. Dar astea sînt deja alte discuții.
Noi să ne bucurăm de Măzduțe, de fiabilitatea lor  :roflag:  🥳😘🚘

#386
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Hai ca am vorbit-o de bine si s-a intamplat pe dos Posted Image) Am ramas fara faza scurta pe stanga. Pozitia si faza lunga se aprind. Am incercat cu alte 2 becuri noi, nimic. Azi cand termin cu munca o sa schimb siguranta (se pare ca exista cate o siguranta pt fiecare bec in parte, nu ma asteptam) iar daca nu, voi curata firele de masa.

Edited by Robiacs, 19 May 2022 - 12:54.


#387
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Problema s-a rezolvat, am schimbat siguranța.

#388
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu avea ce să fie rău, probabil oxid sau siguranță arsă.

Eu am o problemă cu geamul din dreapta față, să văd ce are, macara sau alte probleme.
Bîrîie, cîrîie, se lasă parțial apoi se ridică.

Asta doar din butonul de la ușa lui, din stînga, de la butonul de pe partea mea, nu acționează.

Are bîzdîc  🤭
Îi dau eu de cap.

#389
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postcrisstonne, on 13 mai 2022 - 22:48, said:

M-am amuzat, așteptînd la rînd la itp, înaintea mea era o puștoaică cu un Ford Mondeo.
Intră un nene mai în vîrstă în rampă, sub Ford, iese, și zice ceva despre ,,mult ulei ", le spunea la colegi, inspectorii mai tineri.

Apare puștoaica, care era plecată, și ridică ăla în vîrstă vocea, așa am auzit clar: ,,domnișoară se vede că ați băgat niște bănuți pe dedesupt, dar motorul înoată în ulei "  :roflmaofast:

Ai ai ai, te bucuri de necazul altuia. Era frumoasa domnisoara? :)

#390
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este tot una, bucuria cu amuzamentul  😁

#391
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Aproximativ 244.500km.

Urmeaza un schimb de ulei (au trecut 7000km de la ultimul) si un schimb de bujii (85.000km de la ultimul) ca sa pregatesc masina pt un trip ca anul trecut, de vreo 3000-5000km prin Europa. S-ar putea sa fie mai scurt anul asta din cauza lipsei de timp. Astept si o sambata in care nu ploua ca sa ma pot duce la Nurburgring, in ultimul timp a fost mereu vreme urata in weekend.

Putin off-topic, dar niste poze faine de la inaltime din Eindhoven.

Attached Files


Edited by Robiacs, 10 June 2022 - 16:05.


#392
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostRobiacs, on 19 mai 2022 - 21:10, said:

Problema s-a rezolvat, am schimbat siguranța.

Problema a reaparut, faza scurta pe stanga iar nu mai merge. Problema e ca acum imi arde orice siguranta instant, am incercat cu 3 sigurante noi. Am citit ca ar fi trebui curatate firele de masa de sub carcasa filtrului de aer, insa cum cunostinte 0 despre chestii de genul, o sa trec pe la un electrician cand am timp.

#393
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mai bine, să nu îi dai foc  🤭
Provizoriu poți să tragi un fir cu + de la becul sănător, din dreapta, un fir de masă, și gata, ca să nu iei amendă.
Dar, nu te băga dacă nu te pricepi chiar deloc.

#394
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu inteleg exact unde a fost problema, dar s-a rezolvat. Am fost la electrician, a spus ca nu era o problema la masa. A scos becul, a zis ca e o problema la el, dupa a curatat firul in care intra becul, l-a schimbat cu un bec pe care il aveam eu de rezerva, a schimbat siguranta si gata. Total 20e. In rest mi-a spus ca totul e okay si daca problema revine, sa ma intorc. Pe 14 iulie o sa plec in vacanta asa ca mai am timp sa vad daca reapare problema. Eu am o presimtire ca nu s-a rezolvat, parca prea usor, a facut practic ce am facut si eu, deoarece s-au intamplat urmatoarele:
  • S-a ars becul pe dreapta, le-am schimbat pe amandoua deodata (stiam ca se va arde curand si pe stanga si am zis ca daca tot ma apuc de chin, sa le fac pe amandoua)
  • Peste o saptamana nu mai merge becul din stanga, il schimb, tot nu merge
  • Schimb siguranta, iar merge
  • Peste o luna, se arde siguranta si dupa cum o schimb, se arde instant
  • Ajung la service, schimba becul si siguranta, totul in regula
Nu stiu, sper sa nu fie problema in alta parte si ce a fost acum sa fie iar doar pt o scurta perioada okay. Vom vedea.

Edited by Robiacs, 23 June 2022 - 16:18.


#395
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cum saptamana asta sunt mai liber, azi am stat sa o curat cum trebuie, nu am mai spalat-o de vreo 2 luni. Maine urmeaza Nurburgring si in cam 3 saptamani, tripul prin Europa. Cand ma uit in pozele la interior de cand am luat-o, vad ca interiorul nu prea a imbatranit in ultimii 4 ani si 85.000 km :)

Attached Files



#396
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Scuzati ca dau navala pe topicul asta, e vorba de o Mazda 3 din 2006.
Stiti cumva cum si daca se poate face sa arate range/consum/ceva de genul?

Attached File  IMG_9253.JPG   389.02K   22 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate