Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Mazda 6 GG 2.0i Hatchback - "tigaia" de 2500e

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Eu pe sora mai mica o mai bag la tunel.
Dar, de multe ori o bibilesc eu, la Luk, o spăl la fise, apoi o iau pe îndelete și o fac bec, cu fîs și cîrpă de bumbac, de plăcere :D

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Abia aștept să trimit GY-ul acasă pentru spitalizare.
Chiar mi-e dor de mașina aia.

#39
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Mazduta are 176k km, fara probleme majore. Senzorul de temperatura exterioara cam face figuri cand e foarte cald afara, la 30 grade el arata 14-15. Nu face mereu asa, il trec pe lista lucrurilor de rezolvat cand masina ajunge in tara. In 4 zile urmeaza un drum de 2500km, Olanda-Romania. Il voi face in cateva zile, 'roadtrip' cu familia, cobor prin Germania ca sa o iau prin Alpenstrasse iar prin Romania o voi lua prin Transalpina.

#40
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Facuti intre timp 3000km si intors cu masina din tara. Fara probleme, am pus aproximativ 150g ulei, insa masina a cam fost chinuita pe Alpenstrasse, Transalpina si Autobahn, multumit. Am simtit putin ambreiajul ciudat de prin Ungaria, parca pedala agata putin.

Ieri am facut o verificare generala, urmeaza sa schimb ce trebuie. Am cam asa:
  • Ambreiaj
  • Curea accesorii si role
  • Bielete antiruliu fata
  • Bucse bara stabilizatoare spate
  • Amortizoare fata-spate
  • Verificare tampoane motor cand se schimba ambreiajul ( posibil ca asta sa fie motivul pt care vibreaza la relanti )
  • Lichid frana ( e cam la limita cu nivelul de apa din el )
  • Trebuie dat cu un inhibator de rugina pe puntea spate
Din toate, mi s-a spus ca urgent ar fi de schimbat ambreiajul si cureaua de accesorii. Restul se pot face si in urmatoarele luni, insa pt mine e mai ieftin sa fiu preventiv si masina sa fie in stare cat se poate de buna incat sa nu ma lase ceva prin Olanda.

Edited by Robiacs, 18 July 2019 - 18:37.


#41
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Bun, intr-un final s-au schimbat urmatoarele:
  • Amortizoare fata-spate KYB: 1000 lei
  • Kit flanse amortizoare + rulmenti + kit montaj SNR :304 lei
  • Protetie praf amortizoare fata KYB: 270 lei
  • Bielete antiruliu fata TRW: 170 lei
  • Bucsa bara stabilizatoare spate FEBI: 40 lei
  • Curea accesorii CONTITECH: 115 lei
  • Rola curea caneluri INA: 95 lei
  • Rola intinzatoare accesorii OPTIMAL: 110 lei
  • Filtru aer MANN: 69 lei
  • Filtru polen cu carbon activ CHAMPION: 65 lei
  • Filtru ulei MANN: 35 lei
  • Kit complet ambreiaj SACHS: 1150 lei
  • Ulei cuvie viteze MOTUL 75W90 3L: 195 lei
  • Ulei motor MOTUL 8100 X-CESS 5W40 5L: 146 lei

Piese: 3764 lei
Manopera: 1380 lei
Total: 5144 lei

Cam toate problemele ei s-au rezolvat, peste 9 zile urmeaza un alt drum Romania-Olanda, incepe facultatea. Am incercat sa aduc masina in cea mai buna stare posibila, incat sa am 0 probleme acolo.

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Ambreiajul a dat semne ceva, sau ai vrut să îi pui nou?

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Foarte bun prețul ambreiajului... pentru o japoneza de clasa medie. La Colt am văzut că e undeva intre 900 și 1000 de lei. Cu tot cu manopera ajungi pe la 1500. Enorm! Noroc că nu "pica" așa repede.

#44
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 crisstonne, on 09 august 2019 - 04:02, said:

Ambreiajul a dat semne ceva, sau ai vrut să Ăźi pui nou?

La primele plecari de pe loc, masina tremura ciudat, isi revenea dupa vreo 3-4 plecari. Alt simptom, pedala de ambreiaj foarte tare si intra foarte greu in marșarier uneori, din a3a oara. Acum nu mai vibrează si intra din prima in marșarier mereu.

 LauCalin, on 09 august 2019 - 09:46, said:

Foarte bun prețul ambreiajului... pentru o japoneza de clasa medie. La Colt am văzut că e undeva intre 900 și 1000 de lei. Cu tot cu manopera ajungi pe la 1500. Enorm! Noroc că nu "pica" așa repede.
Si Colt e din clasa mica, nu ma așteptam sa fie asa scump. Totusi, un ambreiaj se schimba la 150-200k km, nu e asa capat de lume.

Edited by Robiacs, 09 August 2019 - 12:19.


#45
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Fiabile japonezele astea, nimic de zis, caroseria e consumabil? Comparativ cu un Logan de exemplu, la care la km aia schimbi o groaza(de filtre si ulei)  :)) ar trebui pus disclaimer in manual ca la 20omii schimbi juma de masina

#46
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 pielea, on 10 august 2019 - 08:57, said:

Fiabile japonezele astea, nimic de zis, caroseria e consumabil? Comparativ cu un Logan de exemplu, la care la km aia schimbi o groaza(de filtre si ulei)  :)) ar trebui pus disclaimer in manual ca la 20omii schimbi juma de masina
Neah, diferenta e ca majoritatea celor cu Logan si alte masini luate la preturi asemanatoare nu dau 2 bani pe siguranta lor si trag de ele fara sa bage 1 leu pana ii lasa in strada, dar dupa e frumos sa te lauzi cat timp nu ai bagat nimic, chiar daca masina era plina de probleme. Cum am zis mai sus, doar cureaua de accesorii si ambreiajul erau foarte uzate ( iar de ambreiaj mai puteam sa trag poate inca 1 an sau mai mult ), dar am preferat ca daca tot ma apuc de ea, sa schimb si partea de bucsaraie ca sa nu am surprize prin Olanda si sa ma coste manopera de 4 ori mai mult. Iar tot ce am schimbat acum va rezista cat timp voi tine eu masina, mi-e fix același lucru ca le-am schimbat acum sau poate ca puteam sa le schimb peste 2 ani.
Prefer o masina de genul care e stabila, te mai poate face sa zambesti pe drumuri virajate ( nu frica ca se răstoarnă frigiderul ), nu stau in scaun ca in gara si are ceva sisteme de siguranta, 8 airbaguri, esp, controlul tracțiunii, abs vs poate 2 airbaguri, poate abs.

#47
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu contest, ai si tu partea ta de dreptate, dar iti zic ca "frigiderul" nu se rastoarna asa usor, decat daca esti diliu iar scaune ca in gara nu am vazut nici la 1310, pana si aia avea tapiterie si stateai  confortabil, nu stiu cu ce compari tu, din auzite, iar pe viraje nu stiu cum te face sa zambesti ca nu e cine stie ce racheta, iar tu nu ai vreun atestat de pilot, fara suparare dar e cam <<lame>> expresia asta arhifolosita de toti pseudoatotcunoscatorii acestui mirobolant domeniu auto. Iar in legatura cu loganistii stai linistit ca la cat de frustrati sunt acei soferi de bolizi autohtoni iti pot da fum oricand, eu nici nu ma mai stresez cand ii vad dandu-se in stamba, ma rog la ceruri ca atunci cand eu sunt pe drum sa ii tina pe toti franele si directia sa ajung sanatos acasa.

Ps: nu am absolut nimic cu tine si nici cu loganul, deci nu te supara; ca ai schimbat toate cele ######### tie 😁

Se cenzureaza kccudos wtf

Edited by pielea, 10 August 2019 - 12:23.


#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 pielea, on 10 august 2019 - 08:57, said:

Fiabile japonezele astea, nimic de zis, caroseria e consumabil? Comparativ cu un Logan de exemplu, la care la km aia schimbi o groaza(de filtre si ulei)  :)) ar trebui pus disclaimer in manual ca la 20omii schimbi juma de masina

Îți fac eu poză, cu Logan luat de nou, este umflat de rugină.
Apoi să o vezi pe a mea, a mai fost și atinsă și reparată, tanc.

Cît despre Golan, am mai povestit, fratele meu vrea să mai ia o mașină, în toamnă.
A fost la test Golan, apoi Duster, a fugit îngrozit, acum se pare că o să aleagă Kona.

Iar despre interior și confort, tot așa, am mai povestit.
Am mers o perioadă cu un Golan, junghi, junghi, junghi în coaste, și spre coloană, pe parte dreaptă, coboram cu dureri din ea.
Pana mea, zic, oasele bătrîne.
Merge alt băiat cu ea, mai tînăr, wtfac, zice, ce pana mea are scunul, că mă doare spatele de mor, după ce merg cu ea.
Îl durea ca și pe mine, în același loc :roflmaofast:

L.E. scaunul

@Robiacs, așa este, și eu zîmbesc :D dar nu poate să priceapă cineva așa ceva, dacă nu are privirea de ansamblu.
Doar că, am bibilit noaptea trecută la ea, acum este plină de praf, mare mizerie în București :(

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Azi am scăpat de vechile și scumpele ștergătoare Bosh, care au fost o porcărie cu viață scurtă :rantcurse:
Am fost în Dede și am luat unele germane, să văd cît țin astea.

#50
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Deci ai inlocuit un set de stergatoare germane scumpe cu altele tot germane? Posted Image.

Daca vrei stergatoare bune (care sa te tina macar 2 ani), vezi Denso Hybrid.

Edited by closchkutza, 12 August 2019 - 00:16.


#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 closchkutza, on 12 august 2019 - 00:15, said:

Deci ai inlocuit un set de stergatoare germane scumpe cu altele tot germane? Posted Image.

Posibil ca Bosch să fi fost făcături, deși au fost luate de la un magazin mare.
În unele momente, unele produse, mai ieftine, pot să fie mai calitative, că nu stă nimeni să le copieze.
Am constatat de mai multe ori asta.
Pare un paradox, dar așa este.

#52
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 crisstonne, on 11 august 2019 - 22:44, said:

Azi am scăpat de vechile și scumpele ștergătoare Bosh, care au fost o porcărie cu viață scurtă :rantcurse:
Am fost Ăźn Dede și am luat unele germane, să văd cĂźt țin astea.
Eu am luat-o cu Bosch aerotwin retrofit, cred ca aveau deja o varsta asa ca le-am schimbat tot cu astea acum cateva luni si sunt multumit, nu lasa urme si nu sunt zgomotoase.

#53
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Mda, imi schimb parerea despre stergatoare. Masina am luat-o tot cu Bosch Aerotwin Retrofit, dupa vreo ~6 luni le-am schimbat ca incepeau sa lase urme. Am luat acelasi model crezand ca au deja o vechime stergatoarele, dar vad ca si astea dupa cam aceeasi perioada au inceput sa-mi lase o urma fina la sofer si una la pasager.

Intre timp m-am intors cu masina in Olanda, inca un drum de ~2500km, facut fara nicio problema. Aproximativ 182k km in total.

Edited by Robiacs, 11 September 2019 - 14:53.


#54
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
De vreo 2 zile imi tot mirosea a ars in zona motorului. Am verificat antigelul, uleiul, nicio urma de ulei in antigel, toate lichidele la nivel si nicio scurgere. Tot nu intelegeam de ce miroase si fix dupa ce se incalzea putin masina, ma cam speriasem. M-am bagat sub masina cum am putut si am vazut ceva ce nu parea la locul lui in zona catalizatorului. M-am dus la o vulcanizare, mi-au ridicat-o baietii si acolo am vazut ca aveam un fel de bucata de plastic topita pe el. Au curatat acolo, au dat-o jos si gata problema in 5 minute. Nu au vrut sa-mi ia niciun ban. Cam asa arata:

Attached Files


Edited by Robiacs, 25 October 2019 - 16:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate