Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

mesaj de la digi e real sau nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 19.11.2013
am primit un sms ce pare sa fie de la digi care zice cam asa: "draga client, in perioada 30.07-30.09.2018 desfasuram o campanie de actualizare a adreselor de email si a numerelor de telefon. veti putea face acest lucru fie apeland la 0314004414, in sectiunea "contul meu" (doar pt adresa de email) sau in magazinele digi. detalii pe www.digiromania.ro. rcs&rds sa."
acum eu m-am uitat pe site-ul indicat dar n-am gasit nimic sau poate n-am vazut eu. ce credeti e vreun scam sau nu?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Am primit si eu acel sms

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Este real, suna la ei si intra in legatura cu un operator. Am primit si eu mesajul si-am sunat.

#4
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Da, este real.

#5
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 19.11.2013
ok doar ca nu "face sens" pt mine. nu mi-am schimbat adresa de e-mail si numarul meu e de la ei deci ar trebui sa-l cunoasca.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am primit și eu și nu am actualizat nimic și nici nu am de gând

Auzi sa actualizeze Nr de telefon



#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
e real. ignora-i

#8
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Dar n-am inteles ...de ce trebuie sa le dau eu adresa de email ???? N-ajunge ca ma spameaza cu sms-uri ? Posted Image Posted Image

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, este, am sunat la i a doua zi.
Este vorba de acordul pentru datele personale.
S-a mirat aia de 18 ori cind i-am spus ca nu vreau nici un fel de mesaj de la ei: nici comercial, nici de deconectare, nici de nimic - pe telefon sms/apel.
Doar pe mail. Si doar din alea de factura si alte alea, NU comerciale.

Edited by trollerul_de_serviciu, 13 August 2018 - 18:55.


#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
niste nesimtiti. astept decodoare HD de peste patru luni, am facut peste 5 plangeri si ii doare la bascheti; iar eu ar trebui sa sar repede la apelul lor cu actua;izarea...hai sictir :)

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postabulafius43, on 13 august 2018 - 18:40, said:

si a numerelor de telefon
Pai ei nu vad ce cartele sunt in retea? Ca vor sa faca o asociere intre email si nr. inteleg dar nu ca nu stiu ce numere umbla creanga prin retea!

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 13 august 2018 - 18:55, said:

Da, este, am sunat la i a doua zi.
Este vorba de acordul pentru datele personale.
S-a mirat aia de 18 ori cind i-am spus ca nu vreau nici un fel de mesaj de la ei: nici comercial, nici de deconectare, nici de nimic - pe telefon sms/apel.
Doar pe mail. Si doar din alea de factura si alte alea, NU comerciale.
In contul vostru DIGI nu puteti sa va opriti toate permisiunile? Ca la Vodafone si Telekom poti inchide din cateva clickuri comunicarile comerciale prin SMS,email, posta, Apelare telefonica, datele de localizare etc. Eu de cand le-am inchis nu am mai primit niciun Sms,apel, email de la ei, imi trimit doar sms-uri care ma informeaza ca s-a emis factura si cat am de plata in rest liniste deplina, inainte de chestia asta cu GDPR ma sunau cu tot felul de oferte etc chiar si de 3 ori pe saptamana.Si actualizarea datelor cred ca o puteti face din cont apoi le dati telefon si le spuneti: "mi-am actualizat singur datele (sau datele sunt acelasi) si mi-am setat permisiunile, o zi buna!"

Edited by stlk, 13 August 2018 - 19:10.


#13
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Ba da, evident ca se poate si pe digiromania.ro

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostOctavian_SK, on 13 august 2018 - 18:55, said:

niste nesimtiti. astept decodoare HD de peste patru luni, am facut peste 5 plangeri si ii doare la bascheti; iar eu ar trebui sa sar repede la apelul lor cu actua;izarea...hai sictir Posted Image
Nu e vina lor, este GDPR si alte din astea.

View Postneagu_laurentiu, on 13 august 2018 - 18:55, said:

Pai ei nu vad ce cartele sunt in retea? Ca vor sa faca o asociere intre email si nr. inteleg dar nu ca nu stiu ce numere umbla creanga prin retea!
Numerele de contact. Nu este obligatoriu sa fie aceleasi cu numerele lor Digi.
Si alte date de contact.

View Poststlk, on 13 august 2018 - 19:08, said:

In contul vostru DIGI nu puteti sa va opriti toate permisiunile? Ca la Vodafone si Telekom poti inchide din cateva clickuri comunicarile comerciale prin SMS,email, posta, Apelare telefonica, datele de localizare etc. Eu de cand le-am inchis nu am mai primit niciun Sms,apel, email de la ei, imi trimit doar sms-uri care ma informeaza ca s-a emis factura si cat am de plata in rest liniste deplina, inainte de chestia asta cu GDPR ma sunau cu tot felul de oferte etc chiar si de 3 ori pe saptamana.Si actualizarea datelor cred ca o puteti face din cont apoi le dati telefon si le spuneti: "mi-am actualizat singur datele (sau datele sunt acelasi) si mi-am setat permisiunile, o zi buna!"
Ba da. Dar nu complet.
Scrie clar in mesaj, unele chestiuni se pot rezolva si din cont, altele doar la telefon/ghiseu.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Este un lucru normal sa isi actualizeze baza de date de contact ale clietilor. Sunt oameni care isi mai schimba numerele de telefon si / sau adresa de mail din diverse motive. De unde sa stie cei de la RDS ca u client foloseste ca numar principal de contact numarul de la ei sau foloseste alt numar de la alt operator.

In tara asta nimic nu e bine. Acum ca primiti SMS de la RDS cu actualizarea datelor nu e bine, daca nu isi actualizeaza baza de date iar nu e bine. Hotarati-va  odata oameni buni, fie alba fie neagra. Acu' maxim o luna mai era unu' pe aici si inca cativa care ii tineau partea, ca nu a fost anuntat de RDS ca il deconecteaza si ca el amaratu' a pierdut avionu' si a trebuit sa mai scoata din buzunar niste bani.

M-am lamurit cu romanii nu e bine nici la bal dar nici la spital.

PS: Imi doresc sa fiti in situatia in care trebuie sa contactati un client dintr-un motiv sau altul si sa va treziti ca adresa de mail nu mai e valida / exista si ca numarul de telefon nu mai e la persoana respectiva de ani de zile. Vedem atunci daca e bine ce fac acum cei de la RDS sau nu.

Edited by MembruAnonim, 13 August 2018 - 19:55.


#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostOctavian_SK, on 13 august 2018 - 18:55, said:

ii doare la bascheti;
se zice bașcheti... :))

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postabulafius43, on 13 august 2018 - 18:46, said:

ok doar ca nu "face sens" pt mine. nu mi-am schimbat adresa de e-mail si numarul meu e de la ei deci ar trebui sa-l cunoasca.
are sens pentru ei sa trimita SMS la toti abonatii, fara sa interogheze bazele de date
apoi, daca tu ti-ai schimat adresa de email si nu le-ai spus lor, ei de unde stie ?

View Poststlk, on 13 august 2018 - 19:08, said:

In contul vostru DIGI nu puteti sa va opriti toate permisiunile?
ba putem, dar suntem comozi :)

Edited by MarianG, 13 August 2018 - 21:14.


#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce telefon sau e-mail să actualizeze? Nr. telefon e de la ei, e-mail are clientul tot la ei(@rdslink.ro)
Doar nr de la bașcheți să-l actualizeze că poate i-au crescut labele clientului!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate