Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cont BCR blocat. Cer Rezidenta Fiscala. Are legătură cu impozitul din 2019?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Din articolul de mai jos, datat 6 Iulie 2018, înțeleg ca eu sunt amendat deja deoarece nu am depus declarația unica privind impozitul pe venit. Prea coincide acest termen cu timpul la care mi-a fost blocat contul BCR.

ANAF: Declaraţia Unică trebuie depusă până pe 16 iulie 2018. Dacă nu o depui, amenda este de la 50 lei la 500 lei

"Termenul limită pentru depunerea "Declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice" este 16 iulie 2018, a anunţat, vineri, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)."

In alta ordine de idei, țara unde sunt nu are nici un fel de acorduri cu Romania pentru evitarea dublei impuneri deci nu ma pot agață de asemenea scăpare.

Rezidenta fiscala reprezinta o invenție recenta în Romania iar stabilirea ei nu este simpla (vezi articolul de AICI ). Oricum a-și suci-o, în cazul meu rezidenta respectiva nu poate fi decât la București.

Nu am cum sa plătesc impozite și în Romania și în alt stat. Singura soluție este sa lichidez cumva contul de la BCR și apoi sa fiu de negăsit pana când se schimba legea asta a rezidentei și declarației privind impozitele.

Devine evident ca nu se poate continua asa deoarece majoritatea celor câteva milioane de romani aflați peste granițe ar ajunge în situația de insolvabili.

Edited by energizer777, 14 August 2018 - 00:28.


#20
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
https://www.mae.ro/node/1428

#21
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postedydotmail, on 14 august 2018 - 01:21, said:


Nu ma ajuta cu nimic acel "Pașaport simplu electronic pentru cetățeni români cu domiciliul în străinătate (CRDS)". Nu am un domiciliu stabil în afara tarii. Am mai scris acest lucru. In plus de asta, cu asemenea pașaport rămân fără buletin care mi se retine, ori eu am nevoie de el. De exemplu, chiar pentru deblocarea contului BCR îmi este ceruta o copie a cărții de identitate, printre altele.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Tot o dai cu ANAF-ul.

N-are nicio treaba cu actualizarea datelor la BCR. Ti-am explicat. Din moment ce tot ai internet de ce nu apelezi la suportul BCR. Dupa cum ti-am zis ofereau si modalitate electronica de actualizare a datelor.

Sunt probleme diferite.
Declaratia unica o depui daca esti persoana fizica autorizata sau daca obtii venituri din alte activitati. Daca doar lucrezi la o firma nu depui nimic.

Edited by eiffel, 14 August 2018 - 08:23.


#23
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Am trimis un email către BCR la adresa [email protected] la care am atașat foile trimise de ei și unde printre altele i-am întrebat dacă pot completa online formularul Actualizarea buletinului si a datelor personale . Am primit un mesaj automat în care mi se spune ca în 24 ore voi avea un răspuns. Intervalul de o zi a trecut, nu am recepționat nimic. Mai aștept.

In orice caz la pagina către care am dat adresa de mai sus scrie:

"Te rugam sa finalizezi procesul de actualizare a datelor personale inceput in cadrul discutiei cu reprezentantul Contact Center, prin completarea informatiilor solicitate mai jos."

Este greu de crezut ca scap asa simplu și deblochez contul fără sa am mai întâi o convorbire cu un oficial al BCR.

Edited by energizer777, 14 August 2018 - 08:44.


#24
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Mama mea online a actualizat datele și nu a avut nici o problemă.

#25
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postorbanbalint, on 14 august 2018 - 08:50, said:

Mama mea online a actualizat datele și nu a avut nici o problemă.
Probabil le-a actualizat cu contul BCR de Internet Banking (https://www.bcr.ro/r...telor-personale), înainte de termenul la care apărea blocarea.
Eu însa nu posed asa ceva.

Cazul meu este total diferit.

Edited by energizer777, 14 August 2018 - 09:04.


#26
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
A primit un mesaj in inboxul din contul internet banking, iar in mesaj a primit si linkul pe care ai primit si tu, unde trebuie sa completezi numele, cnp-ul, numarul de telefon si sa incari o poza cu buletinul.

#27
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postorbanbalint, on 14 august 2018 - 09:04, said:

A primit un mesaj in inboxul din contul internet banking, iar in mesaj a primit si linkul pe care ai primit si tu, unde trebuie sa completezi numele, cnp-ul, numarul de telefon si sa incari o poza cu buletinul.
Exact ce ziceam. Situația este total diferita de a mea. Eu am primit scrisoare, ca nu am Internet Banking, și pentru ca nu a ajuns la vreme în posesia mea (am explicat de ce) contul a fost blocat. Daca aveam Internet Banking actualizam datele din timp.

Edited by energizer777, 14 August 2018 - 09:14.


#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sfatul meu este sa nu mai astepti si sa suni la call-center/relatii cu clientii BCR, sa explici situatia in care te afli si sa-ti actualizezi datele personale telefonic sau on-line. n-ar fi rau sa-ti activezi si serviciul de internet banking, daca tot suni la ei, te scuteste de urmatoarele actualizari.
ai aici toate datele necesare, inclusiv numarul de telefon cu tarif normal, la care pot suna cei stabiliti in strainatate.
https://www.bcr.ro/ro/contact

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postenergizer777, on 13 august 2018 - 18:32, said:

Știu ca din 2019 fiecare roman urmează sa plătească el însuși impozitul pe venit. In ultimii 14 ani eu am locuit în țara mai putin de un an în total. Singura adresa stabila a mea este la București. In străinătate ma mut des dintr-o parte în alta. Daca dau rezidenta fiscala ca fiind domiciliul meu din Romania îmi este frica ca începând din 2019 va trebui sa plătesc un impozit de tip forfetar care mi se extrage automat din contul meu BCR de către Statul Roman.

A mai deblocat cineva un cont BCR, în străinătate fiind? Venirea mea în Romania doar pentru aceasta operațiune ar fi neeconomica. As ieși mai bine dacă nu întreprind nimic cu riscul de a-mi fi confiscata toată suma depusa, care nu este mare.

E un amalgam de tampenii ce ai scris mai sus.  BCR solicita periodic actualizarea datelor personale. Nu au de unde drku sa stie aia ca tu stai mai mult in tara sau mai mult afara. Daca totusi muncesti pe afara, poti obtine de la statul in care lucrezi un document de rezidenta fiscala pe care sa-l dai si la BCR si la ANAF, ca iti platesti impozitele in alta tara... altfel nu are rost sa te complici.
In privinta impozitelor in 2019, nici drku nu stie cum va fi.. ca nu s-a discutat concret daca va fi sau nu o schimbare, doar s-a aberat pe la televizor.

Deci... daca ai nevoie de contul ala fa niste demersuri minimale de actualizare a datelor personale. Din cate stiu poti sa trimiti si niste documente scanate, nu cred ca e nevoie sa vii fizic.

In privinta declararii rezidentei fiscale ai obligatii in primul rand la ANAF, ca daca nu declari nimic, ANAF te considera subiect fiscal ca si cand ai fi in tara si, da, te poate lua la intrebari pentru niste sume pe care le vehiculezi prin conturi bancare romanesti.

View Postenergizer777, on 14 august 2018 - 00:25, said:

Nu am cum sa plătesc impozite și în Romania și în alt stat. Singura soluție este sa lichidez cumva contul de la BCR și apoi sa fiu de negăsit pana când se schimba legea asta a rezidentei și declarației privind impozitele.
Devine evident ca nu se poate continua asa deoarece majoritatea celor câteva milioane de romani aflați peste granițe ar ajunge în situația de insolvabili.

Nu mai abera. Nu se va schimba nimic. Rezidenta fiscala exista in orice tara din lume in care locuiesti mai mult de 183 zile pe an. In unele tari inapoiate (precum Romania) se declara in hartii in altele se subantelege ca ai obligatia sa depui declaratia anuala de taxe (aia confirma unde ai rezidenta fiscala, nu mai e nevoie de hartii in plus).

Deci, nu astepta schimbari ca ele nu vor fi.  Demersul BCR nu are legatura cu ANAF-ul, e o initiativa proprie a bancii pe care o au si celelalte banci.. de a te pune sa semnezi tot felul de hartii cu GDPR, declararea datelor la americani (FATCA) si altele.

Incepand cu 01.01.2018, declararea rezidentei fiscale in alta tara se face formal la ANAF prin depunerea unui formular tip si a unui act doveditor eliberat de autoritatile fiscale din tara respectiva.

Edited by rosix, 14 August 2018 - 12:35.


#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
actualizarea datelor personale nu este un moft al bancilor, este o cerinta impusa de banca nationala a romaniei...
bancile au ajuns la concluzia ca mesajele "prea politicoase" nu indemnau lumea sa vina sa-si actualizeze datele personale, bnr dadea avertismente/sanctiuni bancilor care nu indeplineau aceasta cerinta, asa ca de anul acesta bancile au schimbat tonul si jocul - nu-ti actualizezi datele, ti se blocheaza contul si iti va fi deblocat doar daca iti actualizezi datele.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorinadaniela, on 14 august 2018 - 12:40, said:

actualizarea datelor personale nu este un moft al bancilor, este o cerinta impusa de banca nationala a romaniei...
bancile au ajuns la concluzia ca mesajele "prea politicoase" nu indemnau lumea sa vina sa-si actualizeze datele personale, bnr dadea avertismente/sanctiuni bancilor care nu indeplineau aceasta cerinta, asa ca de anul acesta bancile au schimbat tonul si jocul - nu-ti actualizezi datele, ti se blocheaza contul si iti va fi deblocat doar daca iti actualizezi datele.

Bancile sunt patetice ca n-ai ce date sa actualizezi daca n-ai schimbat buletinul si adresa, si oricum pentru GDPR nu-si da nimeni niciun acord si sunt obligati prin lege sa nu conditioneze furnizarea serviciilor de acordului omului pentru GDPR.

#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrosix, on 14 august 2018 - 13:43, said:

Bancile sunt patetice ca n-ai ce date sa actualizezi daca n-ai schimbat buletinul si adresa, si oricum pentru GDPR nu-si da nimeni niciun acord si sunt obligati prin lege sa nu conditioneze furnizarea serviciilor de acordului omului pentru GDPR.
Poate ne spui exact si care este legea aia? In clar, nu cu trimitere la google. Ca pari foarte sigur pe tine cand afirmi asta :)

Edited by jm2010, 14 August 2018 - 13:46.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca asta e topicul "unde dai si unde crapa".
GDPR-ul nu are treaba cu actualizarea datelor. Asta s-a facut pana in iunie, iar GPRD-ul a intrat abia la sf lui Mai. S-a "incalecat" doar cateva zile cu cerinat bancii.

#34
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Scrie unul ca pot obține de la statul unde sunt un document de rezidenta fiscala. Tu nu știi ce legi sunt în țara respectiva. Nu ma ajuta cu nimic sa declar la ANAF ca stau mai mult afara. Dimpotrivă ma complic enorm.

In raport cu Romania, statutul meu trebuie sa rămână acela de cetățean domiciliat la București (dar fără nici un venit!).

Asa cum am mai spus, singura mea scăpare ar fi desființarea (când reușesc sa îl deblochez) a contului BCR pentru ca ANAF sa nu poată trage bani din el sau sa pună cine știe ce popriri pana îmi clarific situația fiscala.

Si da, din cauza trecerii CAS si CASS de la angajator la angajat acesta din urma va plăti din 2019 o mulțime de bani:

Ai AICI calculatorul brut->net care printre altele spune ca in cazul unul angajat cu 4000 Lei brut acesta plătește CAS și CASS 1400 Lei/luna el insusi.
Vezi:
http://www.calculato...re-salariu-2018

Asta înseamna ca în 2019 unul cu 4000 lei brut/luna (2340 Lei net) în 2018 va da 1400 lei x 12 luni = 16800 Lei = 3 607 Euro CAS și CASS.

Edited by energizer777, 14 August 2018 - 16:41.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă lucrezi într-o țară fără acord de evitare a dublei impuneri și ții morțiș să rămîi cu rezidența fiscală în România și se prinde careva de la fisc că ai venituri din afară există riscul să te impoziteze și aici. E mic, dar există.
Pentru restul discuției despre plata impozitului și a contribuțiilor pentru salariați s-a discutat pe zeci de pagini deja...

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si da, din cauza trecerii CAS si CASS de la angajator la angajat acesta din urma va plăti din 2019 o mulțime de bani:
Iar incepi cu astea ? E ultima data cand mai explic.

Nu salariatul plateste in mode real. Ci tot angajatorul, in numele salariatului. Daca nu ai alte surse de venit tu n-ai nicio alta obligatie. Nici de a depune declaratii de venit.
Iar sumele alea mari apar ptr ca acum si ce platea angajatorul ptr tine - dar nu vedeai - sunt vizibile prin trecerea lor pe numele angajatului. Oarecum singurul lucru bun in modificarea asta fiscala. Ca putem vedea cat incaseaza statul de pe urma noastra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate