Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cont BCR blocat. Cer Rezidenta Fiscala. Are legătură cu impozitul din 2019?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Cont BCR blocat. Cer Rezidenta Fiscala.
Are asta legătură cu impozitul pe care cetățenii romani trebuie sa-l plătească ei înșiși începând cu 2019?

Nu sunt în Romania. Am primit recent, de la cineva care îmi verifica de câteva ori pe an cutia postala, o scrisoare de la BCR în care aceasta anunța ca îmi va fi blocat contul începând cu Iulie 2018 (evenimentul s-a produs deja) iar pentru repunerea lui în funcțiune este nevoie ca eu sa furnizez datele listate mai jos:

Citat din scrisoarea de la BCR:

"CARE SUNT INFORMAȚIILE CARE TREBUIE ACTUALIZATE?

Conform cerințelor legale, este necesar să îți actualizăm periodic următoarele informații:

- datele menționate în actul tău de identitate;

informații personale referitoare la:
- numărul de telefon,
- adresa de e-mail,
- adresa de reședință (dacă este cazul),
- ocupația și, după caz, numele angajatorului sau natura activității proprii,
- sursa fondurilor tranzacționate prin conturile deschise la BCR (de exemplu: salarii, pensii etc) și beneficiarul real al acestora,

- rezidenta fiscala,
- funcția publica deținută, dacă este cazul,
- scopul și natura relației de afaceri cu BCR (respectiv produsele și serviciile pe care le deții sau pe care ești interesat sa le contactezi)."


Știu ca din 2019 fiecare roman urmează sa plătească el însuși impozitul pe venit. In ultimii 14 ani eu am locuit în țara mai putin de un an în total. Singura adresa stabila a mea este la București. In străinătate ma mut des dintr-o parte în alta. Daca dau rezidenta fiscala ca fiind domiciliul meu din Romania îmi este frica ca începând din 2019 va trebui sa plătesc un impozit de tip forfetar care mi se extrage automat din contul meu BCR de către Statul Roman.

A mai deblocat cineva un cont BCR, în străinătate fiind? Venirea mea în Romania doar pentru aceasta operațiune ar fi neeconomica. As ieși mai bine dacă nu întreprind nimic cu riscul de a-mi fi confiscata toată suma depusa, care nu este mare.

Sigur, exista varianta sa contactez BCR la telefon dar mai întâi as dori sa știu cum au procedat alții în situații asemănătoare cu a mea deoarece altfel, asa nepregătit, am toate șansele de a cădea în cine știe ce cursa.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E obligatoriu ca odata la doi ani sa actualizezi datele personale la banca. Asa prevede legea. Daca nu le actualizezi iti blocheaza contul.
Actualizarea se putea face si pe internet. Stiu ca primisem si eu mesaje cand am accesat Internet banking.
In mod normal dupa actualizare contul ar fi deblocat. Cardul insa nu stiu daca ar mai fi valabil.
Nu are treaba cu niciun impozit.

n cazul meu au facut o scanare la CI si am semnat formularul in care am specificat ca nu s-a schimbat nimic.

Legat de impozit - eu unul nu am auzit de plata impozitului individual din 2019. A fost doar o propunere. Daca esti salariat tot firma plateste in numele tau.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postenergizer777, on 13 august 2018 - 18:32, said:

Daca dau rezidenta fiscala ca fiind domiciliul meu din Romania îmi este frica ca începând din 2019 va trebui sa plătesc un impozit de tip forfetar care mi se extrage automat din contul meu BCR de către Statul Roman.
Rezidenta fiscala se declara la ANAF. Nu exista impozit forfetar insa, cu flamanzii astia de acuma, totul este posibil. Declararea rezidentei fiscale inseamna ca locuiti si munciti legal in strainatate.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Începe PSD ul să plătească polițele diasporei :(

#5
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

Quote

Legat de impozit - eu unul nu am auzit de plata impozitului individual din 2019. A fost doar o propunere. Daca esti salariat tot firma plateste in numele tau.

Deci ce scrie în articolul de mai jos nu este valabil?

"Schimbări pentru salariați: de la 1 ianuarie 2018 vor încasa salariul brut și își vor plăti singuri impozitele. Prima declarație fiscală va fi depusă în mai 2019"

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are legatura. Citeste ce a scris eiffel. Ala este motivul si rezolvarea.

Edited by pasilla, 13 August 2018 - 19:10.


#7
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Înțeleg ca băncile comunica zilnic către ANAF conturile care sunt deschise și închise de persoane fizice iar în termen de zece zile rulajele și soldurile. Deci fiscul oricând poate scoate bani din orice cont pentru achitarea unei datorii care poate fi cine știe ce impozit forfetar.

Eu practic figurez de 14 ani ca persoana fără nici un venit domiciliata în București (dacă cineva ar fi ținut evidenta stricta a ce face fiecare cetățean roman). Prin simplul fapt ca trebuie sa comunic rezidenta fiscala și sursa banilor depuși la BCR sunt obligat ca din 2019 sa plătesc un impozit la fisc.

Citat:
"Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) va primi zilnic de la bănci o listă cu persoanele care îşi deschid sau închid un cont bancar, indiferent de calitatea acestora: persoane fizice sau juridice. ...

Băncile au maximum zece zile la dispoziţie pentru a transmite Fiscului rulajele şi/sau soldurile conturilor, atunci când acestea le sunt sunt solicitate"
Sursa: https://www.avocatne...tribuabili.html

#8
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ești obligat să plătești impozite la fiscul din România doar dacă ai venituri din România, în rest nu ai probleme.

#9
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
1) Contul de la BCR este deschis dinainte de 2008 iar acum în 2018 este prima data când mi se spune sa reactualizez informațiile despre mine din el. Scrisoarea BCR m-a luat prin surprindere.

2)

Quote

Ești obligat să plătești impozite la fiscul din România doar dacă ai venituri din România, în rest nu ai probleme.

Venitul din afara tarii trebuie declarat:
Citat:
"UPDATE 30.03.2018:
Cetatenii romani care au castigat venituri in afara tarii, in 2017, au obligatia de a le declara la Fisc pana la cel tarziu 15 iulie 2018, conform unui nou mecanism de declarare si plata pentru persoanele fizice, prin intermediul formularului 212"
Sursa: http://legislatiamun...iulie-2018.html

Edited by energizer777, 13 August 2018 - 19:46.


#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Prea multă complicățenie. Mergi la ghișeu când poți, vezi ce vor și garantat e mai puțină agitație decât copy-pasteul a o mie și una de linkuri fără rezultat.
La BCR serviciile sunt bune și lămuresc lumea la ghișeu imediat de obicei.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbritneysbitch, on 13 august 2018 - 20:18, said:

Mergi la ghișeu când poți, vezi ce vor și garantat e mai puțină agitație decât copy-pasteul a o mie și una de linkuri fără rezultat.

Complicat !

View Postenergizer777, on 13 august 2018 - 18:32, said:

Nu sunt în Romania.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Daca tot esti plecat din Roamania la ce iti trebuie neaparat cont la BCR sau la alta banca din Romania ?

#13
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postmodoran, on 13 august 2018 - 20:22, said:

Daca tot esti plecat din Roamania la ce iti trebuie neaparat cont la BCR sau la alta banca din Romania ?
Haideți sa lăsam aceste întrebări. Îmi trebuie. Pot explica însă este irelevant. Oameni au conturi într-o țara sau alta ca le sunt necesare ca altfel le-ar închide.

In orice caz, vad ca subiectul apare pe Google la o căutare cu "Cont BCR blocat". Poate ca îl găsesc persoane aflate cât de cât în cazul meu și postează informații utile.

Edited by energizer777, 13 August 2018 - 20:35.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Contul de la BCR este deschis dinainte de 2008 iar acum în 2018 este prima data când mi se spune sa reactualizez informațiile despre mine din el. Scrisoarea BCR m-a luat prin surprindere.

Nu, e obligatoriu de mult mai mult timp. Dar anul asta e prima data cand au recurs la blocarea conturilor. Probabil din cauza ca multi nu si-au actualizat datele.

Quote

Deci ce scrie în articolul de mai jos nu este valabil?
Te-ai uitat de cand e articolul ? A fost propus atunci, dar deja s-a mai schimbat legislatia fiscala de vreo 2 ori de-atunci - la fel ca si ministrii...

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,782
  • Înscris: 06.09.2004
nu exista impozit forfetar. in schimb exista acorduri impotrivs dublei impozitari, deci daca platesti taxe in alta tara, n-ai nimic de platit in Romania.

#16
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Multe s-au schimbat în ultimul an. A intrat în vigoare PSD2, GDPR, iar în curând BCR va lansa o platformă complet nouă, numit George, care va revoluționa piața bancară în România (cel puțin așa zic ei). De aceea le trebuie date actualizate să nu aibă probleme, când trec la noua platformă.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa BRD, BCR mi se pare cea mai proasta banca din Romania.

#18
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
E normal sa-ti declari rezidenta fiscala.
Asa e in toata lumea.
Daca nimeni n-ar declara nimic nicaieri atunci nimeni n-ar plati impozite nicaieri niciodata.
Ar putea zice: eu sunt rezident in alta parte, chiar pe alta planeta, n-aveti voi nici o treaba cu mine.
Deci rezidenta fiscala se declara exact acolo unde ... esti rezident fiscal, adica acolo unde platesti taxe.
Oricum banca n-are nici o treaba, ei doar trebuie sa intrebe si sa bifeze un raspuns.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate