Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Insula Cres

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut.

Dupa 4 ani la rand in Grecia ne-am hotarat ca anul acesta sa mergem in Croatia. Ne-am mutat de la Bucuresti la Viena si era prea departe Grecia iar avionul nu era o solutie, fiind de fel aventurieri.  

Asa am decis sa mergem in Croatia, pe insula Cres. Nu am gasit multe informatii despre insula asa ca m-am decis sa postez niste informatii.

Am plecat joi pe 9 august si ne-am intors azi pe 13 august.


Traseul nostru a fost Viena- Slovenia- Croatia- Zagreb- Insula KRK- ferryboat de la Valbiska la Merag (pe insula Cres). Drumul foarte foarte bun, 600km + in 6-7 ore de condus.

Feri costa 115 kuna pentru masina pana la 5m si 20 kuna/persoana. (22 euro) dus. Mai platiti taxe de drum la Croati pt autostrada ( pt 250km am platit 15 euro) si o taxa de pod pe peninsula KRK =5 euro. Ca durata sa ajungeti pe insula va ia 25 minute cu ferryboat, e putin, merge rapid.

Insula e de-a dreptul dementiala, e salbatica, plaje foarte pustii, daca stii unde sa cauti. Apa mult mai limpede decat in Grecia. Plaje amenajate nu prea exista, si asta ne-a placut. Am mancat bine preparate din peste si fructe de mare la un pret ok.

Va spun din start, 90% din vizitatori sunt nemti, italinieni, francezi, suedezi, olandezi. Nu am vazut mai mult de 1 masina de : romani, unguri, austrieci. E scump de ajuns, e scumpa si cazarea, e scumpa si mancarea, dar ai o liniste cum nu gasesti nicaieri. Pe o plaja de 200m eram 3 persoane in august, pentru asta platesc oricat.

Am stat langa Mali Losinj, in sudul insulei, la camping Polijana. am mers fara rezervare. Cu masina si cortul, 2 persoane pe noapte era 43 euro.  Camping in Croatia nu inseamna low cost cum e la noi, o sa vedeti cateva masini din camping.

Apa calda, plajele cu pietris, necesita papuci de plaja ca sunt si arici. Se poate face fara probleme snorkeling.

Ca un tip, incercati plaja Bijela
https://www.google.c...72!4d14.3737113

sau plaja Plieski:

https://www.google.c...25!4d14.5074034

La amandoua lasi masina la strada si ai de mers pe jos 2km, nu recomand slapi.  Pentru cine merge in concediu sa stea 10 ore pe sezlong nu recomand Croatia, sau cel putin nu recomand Cres.

Attached Files


Edited by Deenman, 13 August 2018 - 17:21.


#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Cum sunt preturile la haleala si bautura in restaurante? Cazarea? La o pensiune de 4 margarete? Sau hotel de minim 3*?

Vad ca zici "mancarea e scumpa". Ce inseamna scumpa? Ceva exemple, daca se poate... Zona e superba.

Edited by mihalexmihalex, 13 August 2018 - 17:31.


#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Scumpa.... mergi la un restaurant cu review bun (4.7 din 500 review-uri) mananci un biban de mare (500grame) cu legume bio la gratar cu niste ulei de masline si mujdei (1 portie)  + o portie de ribeyesteak  cu apa/suc=52 euro.

Am fost in Grecia, stiu preturile, in Croatia e mai scump, si la mancare, si la cazare, si la taxele de drum.

Singurele chestii mai ieftine in Croatia daca intereseaza pe cineva e benzina ( 1.3 euro ) fata de 1.5-1.6 euro in Grecia.  Posibil ca si bautura sa fie mai ieftina, berea, vinul, insa nu au atatea sortimentele de bautura ca si grecii.

Cazarea e scumpa, o pensiune medium (nimic fancy, un 3 stele max) e pentru 6-7 nopti vreo 800euro in plin sezon, iti da sangele pe nas. Nu stiu, mie mi se pare scump.  Exemplu, am vrut sa stam in Losinj (e cea mai sudica parte a insulei Cres- e ceva de vis) insa dupa ce am vazut preturile la pensiuni/hotel am renuntat. Apoi am incercat la casa in Camping, astia au apartamente facute mobile in camping, dar te taxeaza 200euro/noapte Posted Image)) o gluma proasta.

Uite aici, de ex am mancat  2persoane:
- o portie de calamar proaspat cu cartofi prajiti
-o portie de piept de pui la gratar cu cartofi
- o salata mixta
- o bere fara alcool
- o apa plata mare 1 litru-
- un ice coffee-

45 euro.

https://www.google.c...92!4d14.4676374

Despre salbaticia asta vorbesc, eram o mana de oameni pe toata plaja.

Periodic mai veneau barci cu oameni care fac baie si pleaca, semn ca e una din cele mai bune plaje din zona. Stiu ca o sa sune exagerat, dar Grecia e murdara fata de Croatia, la plaja, apa si oameni.

Attached Files


Edited by Deenman, 13 August 2018 - 17:47.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostDeenman, on 13 august 2018 - 17:45, said:

Stiu ca o sa sune exagerat, dar Grecia e murdara fata de Croatia, la plaja, apa si oameni.

Depinde unde te duci în Grecia. Frumoase imaginile însă.

Doar ce am venit din Kavala. Cazare găsită prin Airbnb. Ne-au așteptat cu frigiderul plin de fructe, apă pusă la rece, cu vin de-al lor, lichior de migdale, cadouri și etc, plăcintă caldă grecească - bougatsa.
Am văzut plajele de la Amolofi, am stat pe plaja de la Batis - complex de plajă, restaurant, piscină, restaurant etc. Cazare de vis - mansardă de 70 și ceva de metri pătrați.
Cred că am văzut doar 3-4 chiștoace undeva pe o plajă unde se mai auzeau crâmpeie de glas românesc.
În rest nici măcar o hârtie aruncată ceva, nimic.


Încă mi-e dor de Kavala ... Posted Image

Scuze că m-am băgat pe topicul tău.

Edited by waterman, 13 August 2018 - 18:44.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu zic nu, si pe noi ne-au asteptat mereu cu vin rece, cafea, prajituri facute de ei cu nuca, sunt foarte primitivi. Dar mi s-a acrit sa ajung pe o plaja pe care am asteptat sa o vad 1 an, si prima chestie care sa o aud la ora 7:30 am e cum o femeie urla in romana la copilul care vrea sa intre in apa.

Nu mai zic ca apucaturile de balcanici se vad, si sunt sigur ca am si eu aceste apucaturi. Mie nu-mi plac.  

In Grecia cand mergeam stateam intre 7 si 14 nopti. Pe zi vedeam 2-3 plaje, si niciodata aceleasi. Am vazut multe plaje salbatice, sau mai ascunse, insa oriunde mergeai era lume si era si cate un jeg scapat acolo. In Croatia nu am vazut asta. In plus o fi nisip in Grecia, dar apa e mai curata in Croatia.

Pentru nevoile noastre, si pentru cine vrea un sanctuar de liniste, unde poate medita, citii, ranjii ca tembelul Cres e un punct bun de "pelerinaj".

Mi-a placut si Grecia, nu pot sa zic ca nu m-as mai duce, insa nu se compara, e o diferenta mare intre ele.

Uite una din plajele mele preferate in Grecia, doar ca nu in zona de sezglonuri ci inspre sud, unde nu e amenajat nimic. La beach bar poti bea/manca ceva, e la indemana.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jbh3PT5M8E8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wrZs-2t14Uw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astea au fost plajele mele preferate in Grecia, doar ca din cauza oamenilor nu le gasesc la fel de atractive, si le-am incercat si in iunie, si tot dejeaba, e plin.

Poze din Grecia de anul trecut, asta ca sa nu existe dubii ca vorbesc aiurea despre Grecia.

Attached Files


Edited by Deenman, 13 August 2018 - 18:58.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Frumos. La anul cred că bag și eu puțin Croația.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Normal ca in Croatia e apa mai clara ca pietrele nu se tulbura, nu le misca apa asa cum se tulbura nisipul. Ti-am spus si pe celalatl topic, Croatia e altceva in decorul balcanic, sunt catolici, au alta educatie, sunt mai aproape de vest in plus si turistii sunt de alta factura. Am facut 2 concedii lungi in Croatia si am vazut-o de la Trieste pana la Dubrovnik, este f frumoasa dar nu e pe placul tuturor si mai ales romanilor, se face un altfel de turism acolo, preturile sunt ceva mai marisoare, plajele nu sunt asa de nisipoase si de usor accesibile, trebuie sa muncesti ptr ele.
Am vazut si eu un camping langa Trogir si mi-a placut tare mult cum era amenajat, structurat.

Daca vrei Grecie adevarata du-te mai in sud, incearca o Creta, un Peloponez pentru ca partea nordica a fost compromisa in sezonul turistic. Nu pot sa uit cum acum 5-6 ani eram singuri pe o plaja din Sithonia si acum 2 ani nu doar ca veneau romanii si descarcau basculanta de mobilier de plaja cu VW Transporter dar incepusera sa construiasca case/vile acolo grecii.

#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In Grecia nu o sa mergem pentru ca e prea mult de condus: 20 ore+.  Si nu vrem sa dedicam 2 saptamani doar pentru a vizita o tara, e prea mult pt noi, mai ales ca nu ne intereseaza deloc istoria sau cladirile.  Suntem geologi, ne intereseaza peisajele, potecile, muntii, marea, sa batem la pas in cautarea unei plaje perfecte.

Daca intereseaza pe cineva campingul unde am stat, sunt poze multe, aveti si informatii despre pret si cazare:

https://www.google.c...39!4d14.4420755

#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Deenman, sincer, nu ma asteptam sa va placa croatia! motivele le-a expus atupi mai sus. comparatii cu grecia se fac, insa din punctul meu de vedere sunt chestii diferite. si ambele merita, daca esti flexibil si deschis.
pe cres se ajunge f ok si din zagorje, istria.  planisficasem candva cateva zile de vacanta in zona opatija si intr-una din zile o trecere pe cres.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
PTR lumea germanica Spania este ceea ce este prea români Grecia, zboruri multe, ieftine preturi f ok la agențiile lor dar poți să și conduci daca vrei spre Costa Brava sau coasta franceza de asemenea

#11
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDeenman, on 13 august 2018 - 19:04, said:

Nu zic nu, si pe noi ne-au asteptat mereu cu vin rece, cafea, prajituri facute de ei cu nuca, sunt foarte primitivi. ...
Posted Image

On-topic: Superba plaja aceea salbatica.

#12
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asta se întâmplă când te trezești la 4 am și conduci 8 ore până acasă și apoi postezi.

Oricum primitori, primitivi, cred că se încadrează în ambele categorii.

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Ma bucur mult ca v-a placut!

Cazarea trebuie rezervata din timp (iarna) si atunci prinzi alte preturi.

O mica mentiune: Mali Losinj e considerata alta insula decat Cres, sunt separate printr-un canal si unite printr-un pod :)

Mali Losinj e ceva mai dezvoltata turistic decat Cres

#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
de fapt insula e losinj, mali losinj e orasul. Posted Image

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asta este, am vazut acum. Credeam ca fiind o singura insula teoretic e o singura denumire. Iar cum din Krk treci cu ferryboat-ul pe Cres, am dedus ca se numeste Cres si atat.

Daca va uitati pe harta, insula are mai multe zone unite cu un pod peste apa.

In orice caz, recomand, si vrem ca in septembrie sa mergem inca odata dar mai la nord pe Istria. Tot cu cortul, tot in camping, tot pentru 4-5 zile maxim. Daca aveti ceva recomandari de camping si niste plaje mai pustii, sa ne ziceti.

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Adriatica se răcește cam repede acolo în nord, in septembrie s-ar putea sa tremuri un pic dar poate ai noroc

Edited by atupi, 15 August 2018 - 00:31.


#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ne cam plictisim sa stăm în același loc mai mult de 2-3 zile,asa că anul asta am.mers la 3 cazari.

Labin un oraș cetate pe Istria, am stat in cetate Intr o casa veche de 300 ani+ încă avea elementele la vedere cu coloane și crescute. La finalul zilei am mers la un concert cu band live, jazz și blues.
Apoi după câteva zile am trecut cu ferry dinspre Istria spre Cres, anul trecut am trecut dinspre KrK spre Cres.
Același pret același tjmp.

După ne am cazat in Cres sa explorăm plajele pe aici, iar la final ne mutam in MaliLosinj.

Apa buna, oameni civilizați , nu urla nimeni, preturi ok pt august.  

pS- multi italieni (triestre și Italia r aproape, italienii sunt foarte greu de mulțumit comparativ cu alți turiști, în speță românii.

Attached Files



#18
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Alta plaja sălbatică cu putina lume in august.

Plaja se numește Liska Slatina și e in apropierea aeroportului de pe Losinj.


Plaja de ieri se numește Lubenice și e pe Cres. Drumul până jos e relativ ușor și se face in 45 min. Însă la urcare ai de mers 1 ora pe jos cu diferența de nivel de 600m. Urcatul până sus te face sa regreți că ai venit dar berea rece sau vinul cu gheață te fac sa te răzgândești.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate