Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme servicii tv Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salut, am abonament de la Orange la tv si internet, de la tv am bagata o mufa din router alb in tv, mufa analogica, normala, imi vede cu purici imaginea iar apoi dupa cateva secunde dispare, de la ce este asta ? Multumesc ...

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Analogic, purici, asta e relativ normal.
Dispare imaginea, asta nu prea e normal, poate nu ai semnal puternic.
Pina acum a mers bine... ?!
Ai sunat la relatii clienti, e gratis in reteaua lor ?!

#3
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Pai am doua televizoare, pe celalalt merge bine, adevarul e ca este mai nou, adica este o plasma, dar tot pe intrarea analogica, pe care doresc acum, este unul mai vechi, patrat, dar eu am si de la DIGI si merge perfect, insa am dorit sa vad niste canale de la Orange, ce nu sunt la DIGI, si am conectat pe aceeasi mufa, apare imaginea, pot sa butonez, merg canalele, dar incep sa se vada cu purici pana cand dispare de tot imaginea, ca si cum nu am conectat modem-ul :( Nu am sunat, ca nu am la indemana contractul si cine stie ce date imi cer si nu le stiu pe de rost acum.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Ai pus un splitter? Ca idee, si eu am de la Orange si mi-am pus un amplificator, jucatia aia de router este buna daca ai un tv nu mai multe (eu am patru acasa). Asta la Orange, cand eram pe UPC mergeau toate fara probleme si fara amplificator.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Iti cer numele, adresa si poate buletinul.
Nu-ti trebuie nici un contract nicaieri, la nici o firma.

#6
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Pai nu folosesc decat un televizor acum, adica am pus doar un televizor, nu am nimic de la ei, am doar modemul alb, un cablu analogic care intra in tv :) Nu am facut bifurcatie, l-am folosit la alt tv, dar am inlocuit doar tv-ul si am patit cele spuse ai sus :) E ciudat ca si tv-ul merge, ca, cu cel de la DIGI merge pe mufa iar modemul merge, ca la celalalt tv merge :) Deci, dupa ce pun mufa, apare imaginea, dar treptat se duce, pana cand dispare imaginea si arata albastru, ca si cum nu este semnal :(

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Decodorul ala Orange are SCART si HDMI. Ai tv "plasma" cum spui tu, il folosesti pe HDMI, nu pe iesirea RF.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmodoran, on 13 august 2018 - 17:33, said:

Decodorul ala Orange are SCART si HDMI. Ai tv "plasma" cum spui tu, il folosesti pe HDMI, nu pe iesirea RF.
Daca e ca la mine, intra fibra in "scula" si aia e si modem si router nu ai HDMI, doar iesire RF pentru tv.

#9
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Da jm2010, este doar iesire RF, iar la acest tv vechi am doar pentru RF, dar si la plasma tot RF folosesc si merge ...

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pe ala ce merge ai scanat pe digital.
Pe asta ai scanat pe analogic.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Chiar si asa nu trebuia sa "dispara" semnalul dupa un timp, o fi tv-ul defect sau cu contact imperfect in tuner, mai ales daca-i vechi. Treaba e simpla: ori e decodorul, ori e cablul rf ( coaxial ), ori e tv-ul defect. Cum pe alt tv "merge" ramane o singura varianta posibila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate