Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor aprat cu film

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcrokodilu, on 13 august 2018 - 18:44, said:

Ce sa inveti ca pana developezi ... si oricum uiti ce setari ai facut ca sa stii ce sa corectezi. E bun exponometrul, vezi in piata sau la magazinele de baterii, costa putin..incearca...insa tre sa fii foarte masochist sa faci poze analog.

Există centre de devlopare. Şi eu am făcut poze pe film, dar nu mi-am developat niciodată filmele.
Trebuie să înveţi unele reguli de bază ale fotografiei, care se aplică atât la fotografia pe film, cât şi la cea digitală dacă vrei să-ţi iasă pozele bine.

Edited by djl, 13 August 2018 - 19:22.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 13 august 2018 - 19:21, said:

Şi eu am făcut poze pe film, dar nu mi-am developat niciodată filmele.


Cât timp nu ai developat filmele, poți spune că ai încercat să faci fotografii pe film. Nu că ai făcut.

Nu e așa simplu cum pare, trebuie să studiezi puțin.
Am avut de mic un Vilia, un Smena, un Fed, apoi un Canon Rebel, apoi m-am jucat putin cu un Nikon AF5005 înainte de a ajunge la digitale.

Va trebui să citești puțin pentru că poza pe film nu e așa de ușoară ca cea digitală, și dacă nu ai nici cea mai mică idee ce faci te vei trezi cu un frumos film complet ruinat.
În cel mai fericit caz prost expus și oricum nimic viabil.

Edited by waterman, 13 August 2018 - 19:33.


#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Este simplu, aduci exponometrul la zero si apesi pe buton. E mai complicat daca nu merge exponometrul, la smena aveai niste pictograme, dar nu imi amintesc sa fi vazut poze sub/supraexpuse., iar la MX e parfum cu exponometru, tot asa am si eu, 2 baterii, cred ca le-am luat din piata.

Edited by crokodilu, 13 August 2018 - 19:43.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Înseamnă că am eu probleme cu memoria.

În fine, am recomandat link pentru baterii, aștept pozele din concediu.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postwaterman, on 13 august 2018 - 19:44, said:

Ǝnseamnć cć am eu probleme cu memoria.
Dece zici asta?

#24
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Pfff am fost un pic descurajat dupa ce am citit postarile voastre, nu stiu daca voi face poze cu apratul cu film, ma mai gandesc, raman la compacta pe care o am si la telefonul mobil.

Intrebare, unde sesizez diferenta cu bateriile in el sau fara baterii cand ma uit prin el sa fac poze?

Edited by betrax, 13 August 2018 - 19:51.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru că din ce țineam minte era puțin mai complicat.

genul acesta la Smena de exemplu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sADLxTPjSXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Încearcă.
Dacă eşti din Bucureşti te pot ajuta.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite ai ce să înveți de aici

https://www.youtube....x tc how to use

NU erau comentarii răutăcioase, e frumos filmul și pozele au ceva, altceva.
Dar trebuie să citești puțin, nu e ca la telefon point and shoot.

#28
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Initiator,acel aparat are expunere automata,adica regrleaza automat diafragma in functie de timpul de expunere ales manual si evident,de lumina si sensibilitatea (ISO sau DIN) setata manual...In mod normal,ar trebui sa aiba si posibilitatea de setare manuala a tuturor functiilor,adica sa-l poti folosi si fara baterii,dar,pentru asta,trebuie sa fii fotograf din vechea generatie,cu experienta.
Eu am inceput cu Smena 6.Cand cumperi un film,ai in/pe cutie un tabel cu expuneri pentru diferite situatii de iluminare (timp de expunere-diafragma)...Daca nu ai folosit niciodata acel aparat,nici nu stii daca functioneaza corect sau nu...poate are ceva dereglat.
Si sfatul meu e sa renunti la idee.Apropo,ce camera compacta ai...ca sa ne dam cu parerea.
...Daca esti din Sibiu,iti imprumut eu o camera compacta Canon de 7MP excelenta pentru calatorii.

#29
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Nu sunt din Sibiu, mersi oricum, eu am un Nikon Coolpix L25.

Edited by betrax, 13 August 2018 - 21:37.


#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vrei cu adevarat poti. Ia baterii, vei daca merge, citeste pe net cum se seteaza, cumpara 2-3 filme iso 400 si spor la pozat. Itamplator sau nu si eu tot in calatorii am folosit aparatul, chiar desi aveam dslr,  se completau ca avea 16mm pe FF, unghi mare: https://forum.softpe...m/page__st__108

Edited by crokodilu, 13 August 2018 - 21:51.


#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbetrax, on 13 august 2018 - 16:23, said:

Buna, am si eu o intrebare, plec intr-o vacanta si am un aparat cu film clasic Konica Autoreflex TC si m-am gandit sa fac si niste poze cu el, problema este ca aparatului ii trebuie doua baterii 625 pe mercur de 1.35 V care nu se mai gasesc, intrebarea este daca pot folosi baterii 675 de 1.4 V dintracelea pentru aparate auditive dar sunt mai mici ca si diametru?

foarte probabil că bateriile sunt pentru exponometru, dacă nu găsești un înlocuitor perfect, mai bine lipsă. O zecime de volt contează în cazul ăsta.
Poți folosi aparatul (cu film alb/negru adevărat, nu C41) bazându-te pe regula ”sunny 16”, sau ”f/11 and be there”. Întreabă-l pe Gogu amănunte.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Poate căuta un exponometru extren. Dar tot ăla din aparat e mai bun, că măsoară ce intră prin lentilă. Există şi exponometre profesionale, dar nici la mâna a 2-a nu-s ieftine.
Manualul aparatului (găsiţi multe manuale vechi pe site-ul din link): http://www.butkus.or...x_tc-splash.htm
Interesant. Se sincronizează cu blitz-ul la 1/125 secunde. Deci dacă subiectul de mişcă încet de tot (dar se mişcă) nu va ieşi mişcat în subiect. La "Minolta" mele am 1/60 secunde (timp de expunere mai lung), deci dacă subiectul se mişcă chiar un pic, naşpa, aiurea, nasol.
La cele cu obturator central poţi sincroniza blitzul la orice timp de expunere, dar aparatele alea sunt rare - şi mai rare sunt cele care poţi schimba obiectivele.

Edited by djl, 14 August 2018 - 09:32.


#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Vorbim de o baterie se 3 lei, pana acum luam si testam deja.

Edited by crokodilu, 14 August 2018 - 09:43.


#34
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Am bagat baterii in aparat de ieri! Am pus baterii model 675 pentru aparat auditiv de 1.4V dar nu stiu sa-mi deau seama care este diferenta.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi că alea sunt baterii Zinc - aer. Să nu le ţii prea mult că vor curge în aparat.
Diferenţa comparativ cu ce?   :)

#36
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
AM INTREBAT SI IERI, UNDE IMI DAU SEAMA CA BATERIILE IMI ARATA CEVA IN APARAT, ADICA IMI ARATA CEVA CAND PRIVESC IN APARAT SAU LUMINEAZA CEVA??? Ca si cu ele si fara nu observ diferenta cand ma uit in aparat cu ochiul.

Edited by betrax, 14 August 2018 - 10:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate