Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce exista Kaufland fără produse românești!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
profix

profix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.03.2018
Cum este posibil ca intr-o țara in care micii producători autohtoni arunca legumele pentru ca nu mai au cui sa le vândă ori le dau pe lucru de nimic iar supermarketurile mari importa roșii in mijlocul verii din Germania . Este posibil ca in 2018 azi Kauflandul din Tulcea nu avea o roșie românească doar importate din Germania , etc. Personal nu voi mai face cumpărături din acest lanț de magazine și cred ca suntem cu toții datori de a ne promova .Nu putem unii forțele in a nu mai cumpara mizeriile lor schimbate genetic și stropite cu tot soiul de substanțe nocive ?!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Profix vine de la Profi (magazinul) ?

Edited by waterman, 13 August 2018 - 12:55.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Ei, vezi ca ai inteles? Ei nu au nicio treaba cu cine si ce produce. Vand, ce se cumpara. Nu mai cumpara decat produse tromanesti, vor aduce romanesti. Ideea este ca noi, toti, cumparam dupa pret. Deci, ce este ieftin, este mai bun.

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 profix, on 13 august 2018 - 12:45, said:

.Nu putem unii forțele in a nu mai cumpara mizeriile lor schimbate genetic și stropite cu tot soiul de substanțe nocive ?!
Eu de 5 ani caut rosii adevarate.
Am gasit numai de vre-o 3 ori .
Ce alternativa am? Sa mananc de-alea de care gasesc, sau sa ma supar pe kaufland?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema pe care trebuie sa ti-o pui este alta:

- gasesti rosii la magazin tot timpul anului.
- magazinele au nevoie de un flux continuu de marfa, ceea ce inseamna costuri, organizare, logistica de productie si transport, soiuri rezistente.
- am cumparat rosii romanesti si erau semi-borsite. Le-am pus la ciorba! Si cele din gradina mea au aceeasi problema.
- cand e sezon, intotdeauna e supraproductie. Cate rosii sa mananci tu vara?
- stii cat te costa sa incalzesti o sera? Cine mai mucneste in Romania in agricultura?
Una este cand ai 0 grade afara si alta cand ai iarna 15 grade. Astea sunt costuri, iar tu vrei ieftin si bun (in primul rand).
- subventiile nu prea exista.

Cand iti pui astfel de intrebari prostesti, demne de teoria conspiratiei, trebuie sa intelegi ca sntem prosti si saraci + nu vrem sa invatam din greselile de 20-30-100 de ani!

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 profix, on 13 august 2018 - 12:45, said:

Nu putem unii forțele in a nu mai cumpara mizeriile lor schimbate genetic și stropite cu tot soiul de substanțe nocive ?!
Pai, te obliga pe tine cineva sa cumperi de la Kofland ?
Ai inceput o campanie aici, pe forum, foarte bine, continua pe facebook si oriunde mai doresti.
Si, sint sigur ca din cauza vitezei, nu din necunostinta, "unii" se scrie cu un singur "i" in acest caz.
Ca sa nu mai spun ca ai defecte tastele virgula si enter, da' asta nu cred ca e vina ta, e tastatura de vina.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 profix, on 13 august 2018 - 12:45, said:

Nu putem unii forțele in a nu mai cumpara mizeriile lor schimbate genetic și stropite cu tot soiul de substanțe nocive ?!
De parca ale noastre sunt altfel...

Edited by Hider141, 13 August 2018 - 12:55.


#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
De unde sa cumpere Kaufland rosii romanesti, daca taranii vand fiecare pe cont propriu si nu se poate asigura o cantitate suficienta? Rosii romanesti gasesti in magazine care lucreaza cu volume de marfa mai mici, de exemplu, Lidl.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mai există roșiile românești. Seamănă dar nu mai sunt ălea.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 Manasu, on 13 august 2018 - 12:56, said:

De unde sa cumpere Kaufland rosii romanesti, daca taranii vand fiecare pe cont propriu si nu se poate asigura o cantitate suficienta? Rosii romanesti gasesti in magazine care lucreaza cu volume de marfa mai mici, de exemplu, Lidl.

Asa e .. de fiecare data cand pomenesc de asociatii , multi ma iau la impins vagoane. Ei in loc sa se asocieze si sa vand en-gros pe tot timpul anului, ei au impresia ca fiind singuri pot asigura cererea magazinelor :lol: , haha ... iar apoi se plang ca fermierul roman e neglijat.
Acelasi lucru si pentru cei care arunca legumele si se plang ca le vand la un pret de nimic. Asta se intampla pentru ca nu se asociaza ca sa mentina un pret anume :lol:

#11
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
De ce nu cumperi vara rosii de la piata, direct de la producatori ?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 profix, on 13 august 2018 - 12:45, said:

Cum este posibil ca intr-o țara in care micii producători autohtoni arunca legumele pentru ca nu mai au cui sa le vândă ori le dau pe lucru de nimic iar supermarketurile mari importa roșii in mijlocul verii din Germania . Este posibil ca in 2018 azi Kauflandul din Tulcea nu avea o roșie românească doar importate din Germania , etc. Personal nu voi mai face cumpărături din acest lanț de magazine și cred ca suntem cu toții datori de a ne promova .Nu putem unii forțele in a nu mai cumpara mizeriile lor schimbate genetic și stropite cu tot soiul de substanțe nocive ?!

Nici cele din Bucuresti, nu au fir de rosie romaneasca, doar din import. Le poti deosebi atat dupa aspect cat si dupa mirosul de "absolut nimic" pe care il au.  Probabil sunt coapte la bec si rezista mai mult in lazi in magazin, de aia...

Problema e ca si in piata am vazut rosii industriale, diin alea usor tzuguiate care rezista pe taraba 5 zile pe caldurile astea.  O rosie de curte, expusa la 30 de grade, in doua zile se face fleasca... Deci si pietele se aprovizioneaza tot cu rosii contafacute din Metro sau din alte piete de legume, care le aduc cu TIR-ul, de afara.   Cand mirosi o rosie si nu miroase a nimic, e sigur contrafacuta, indiferent in ce raft apare.

Iar Kow-fland e doar unul din distribuitorii de mancare falsa de pe piata romaneasca.  Poti incerca si la ceilalti.. vei gasi acelasi lucru.

Edited by rosix, 13 August 2018 - 13:06.


#13
profix

profix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.03.2018

 trollerul_de_serviciu, on 13 august 2018 - 12:54, said:


Pai, te obliga pe tine cineva sa cumperi de la Kofland ?
Ai inceput o campanie aici, pe forum, foarte bine, continua pe facebook si oriunde mai doresti.
Si, sint sigur ca din cauza vitezei, nu din necunostinta, "unii" se scrie cu un singur "i" in acest caz.
Ca sa nu mai spun ca ai defecte tastele virgula si enter, da' asta nu cred ca e vina ta, e tastatura de vina.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu cumpăr rosii din marile magazine, alea nici nu sint rosii, au doar forma de rosie.
Am doua magazinașe linga mine, vara mai gasesc ceva rosii bune, dar nici la astia tot timpul, ca si cele de țară sint borșite, de la chimicale.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu in Kaufland vreau sa vad doar produse nemtesti, preturile si toate textele dinauntru in germana si sa se plateasca in euro, doar e magazin nemtesc. :D

#16
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Am mincat eu in Austria rosii de ziceai ca sint din gips-carton....deci se poate....

#17
profix

profix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.03.2018
Nu ma justific in fata nimănui apreciez ca ai constatat graba .Sunt sigura , subliniez “sunt” ,ca “,” nu mai are vreo relevantă atunci când tastez de pe telefon și am deschis topicul exact când am ieșit din magazin întrucât sunt in Tulcea și era singurul loc mare de aprovizionare cunoscut.
Adaug Profix  are alta semnificație și nu are nicio legătura cu acel magazin.
Voi continua cu siguranța  .Facebook spun pas și nu ma motivez asta ca sa nu deschid o întreaga polemica .



#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ion_de_la_Raion, on 13 august 2018 - 13:05, said:

Eu in Kaufland vreau sa vad doar produse nemtesti, preturile si toate textele dinauntru in germana si sa se plateasca in euro, doar e magazin nemtesc. Posted Image

Pai ca si la LIDL, sunt nemtesti dar facute pe comanda pentru piata romaneasca, adica livrate pentru LIDL Discount SRL, sat Nedelea, comuna Aricestii Rahtivani, DN 72 Crangul lui Bot, jud Prahova...
Adica o firma fantoma inregistrata intr-o comuna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate