Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Frica incontrolabila de chirurgia dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Salut,


Din capul locului va precizez ca merg des la stomatolog, am 2 lucrari facute, tratamente endo, cateva extractii, etc. Frica de stomatolog nu mai e asa mare mai ales ca am gasit o clinica foarte buna in orasul unde locuiesc (Calarasi). De fapt nu imi mai este frica deloc in momentul cand ma asez pe scaun.

Puteti sa radeti dar desi am 38 de ani, am o frica incontrolabila de procedurile care implica taierea gingiei si "scormonirea" in locul respectiv pentru a scoate resturi de dinte sau de material.

In primavara mi s-au scos niste resturi de masea si am fost in pragul lesinului, desi nu simteam nici cea mai mica durere, doar o presiune in locul respectiv. Noroc ca nu a durat mult si nu am apucat sa lesin efectiv.

Azi m-am dus sa imi scoata un rest care a ramas adanc in gingie (in locul respectiv voi face un implant in viitorul apropiat). Ca si prima oara, durere nu a fost deloc dar am simtit ca mi se scurge viata din mine. Am avut doar putere sa ridic mana stanga si medicul s-a oprit. M-a stropit cu apa, a vorbit calm cu mine, degeaba. Nu ma pot controla psihic in aceste momente.

Mi-a explicat ca deasupra restului respectiv a crescut putin os si ca trebuie sa il indeparteze. A fost prea mult. Am decis sa ne oprim total pt ca simteam ca lesin. A spus ca ma va programa pt ziua cand vine chirurgul si ca el fiind specializat, ar trebui sa dureze mai putin.

In aceasta clinica (repet, foarte buna si nu e doar parerea mea) dar nici in alta parte in orasul meu, nu se face inhalo-sedare.

Sunt programat pt chirurg sapt viitoare. Ce ma sfatuiti sa fac? Nu imi pot controla psihicul orice as face si nu vreau sa trec din nou prin aceasta experienta traumatizanta. L-am intrebat pe medic daca ma va ajuta un sedativ usor luat inainte sau ceva asemanator. Mi-a spus ca nu va avea nici un efect. Ce sa fac?

Multumesc anticipat!

Edited by Robert_VS, 13 August 2018 - 12:25.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Gandeste-te la altceva, esti prea concentrat la ce lucreaza acolo medicul, roaga asistenta sa-ti recite capra cu 3 iezi sau sa schimbe TV-ul pe A3 daca vrei sa afli cum se obtine laptele de cerb Posted Image

Poate ca ar mai ajuta sa te relaxezi putin si daca ii ceri sa-ti explice de la bun inceput care e toata procedura, sau sa stea sa te "dadaceasca" pe parcursul interventiei.

Edited by gumball3000, 13 August 2018 - 12:37.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Robert_VS, on 13 august 2018 - 12:22, said:

Sunt programat pt chirurg sapt viitoare. Ce ma sfatuiti sa fac? Nu imi pot controla psihicul orice as face si nu vreau sa trec din nou prin aceasta experienta traumatizanta. L-am intrebat pe medic daca ma va ajuta un sedativ usor luat inainte sau ceva asemanator. Mi-a spus ca nu va avea nici un efect. Ce sa fac?

Multumesc anticipat!

Nu ai ce sa faci. Frica este un sentiment uman care tine de sistemul nervos, deci aflat in afara controlului voluntar. Daca te incalzeste cu ceva afla ca peste 90% din oameni au frica de durere fizica si cam 70% se tem de dentist ca drku de tamaie.
Daca vrei, poti sa practici niste tehnici de auto-relaxare, de auto-hipnoza dar, pana sa ajungi la un anumit nivel de a le stapani, ajungi sa-ti inlocuiesti toti dintii din gura si sigur nu mai ai nevoie.

Edited by rosix, 13 August 2018 - 12:51.


#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Incearca cu desene animate, sau ceva sa iti distraga atentia.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Fumeaza niste iarba inainte :lol:. Ca sa fii chill :))).

#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Cearta-te cu nevasta inainte, si apoi o sa te doara-n pix de stomatolog, ca gandul iti va fi la cat de mare tre' sa fie buchetul de flori, pentru a putea dormi iar in casa ta!

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Robert_VS, on 13 august 2018 - 12:22, said:

simteam ca lesin. A spus ca ma va programa pt ziua cand vine chirurgul si ca el fiind specializat......

:lol:

Esti tare, eu nu as lesina, eu as muri sa stiu ca cel care ma opereaza nu e chirurg.

Demential!

#8
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Vezi sa nu fie si din cauza anestezicului. Daca contine adrenalina, unele persoane (si eu) au reactiile tale. De cand avertizez stomatologul sa nu mai foloseasca anestezic cu adrenalina, nu mai am probleme.

#9
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 gumball3000, on 13 august 2018 - 12:36, said:

Gandeste-te la altceva, esti prea concentrat la ce lucreaza acolo medicul, roaga asistenta sa-ti recite capra cu 3 iezi sau sa schimbe TV-ul pe A3 daca vrei sa afli cum se obtine laptele de cerb Posted Image

Poate ca ar mai ajuta sa te relaxezi putin si daca ii ceri sa-ti explice de la bun inceput care e toata procedura, sau sa stea sa te "dadaceasca" pe parcursul interventiei.

Pai tocmai asta  ideea, ca stiu ce se intampla in timpul interventiei. Cu taiatul gingiei cu bisturiul, etc etc. Daca nu stiam sau daca imi spunea ca imi face altceva, nu as fi avut nici o problema. Asistenta a incercat sa ma tina de vorba, sa fac glume, etc etc. Medicul a vorbit calm cu mine si imi spunea ca mai e putin si gata, degeaba! Nimeni si nimic nu imi poate distrage atentia la faptul ca sunt "operat in gura", scuzati-mi expresia.

 rosix, on 13 august 2018 - 12:38, said:

Nu ai ce sa faci. Frica este un sentiment uman care tine de sistemul nervos, deci aflat in afara controlului voluntar. Daca te incalzeste cu ceva afla ca peste 90% din oameni au frica de durere fizica si cam 70% se tem de dentist ca drku de tamaie.
Daca vrei, poti sa practici niste tehnici de auto-relaxare, de auto-hipnoza dar, pana sa ajungi la un anumit nivel de a le stapani, ajungi sa-ti inlocuiesti toti dintii din gura si sigur nu mai ai nevoie.

Stiu dar psihic nu ma pot controla. Am incercat sa ma gandesc la altceva, la ceva frumos, apoi daca n-a mers m-am gandit la ce am de facut saptamana asta, apoi m-am gandit la lucruri sau persoane care ma enerveaza, am incercat in toate felurile. Nici un efect. Simteam pur si simplu ca nu mai am sange in mine si simteam si o stare de rau fizic. Am fost la un pas de lesin, un pas ff mic.

 miki07, on 13 august 2018 - 12:49, said:

Incearca cu desene animate, sau ceva sa iti distraga atentia.

 johnsmith07, on 13 august 2018 - 13:03, said:

Cearta-te cu nevasta inainte, si apoi o sa te doara-n pix de stomatolog, ca gandul iti va fi la cat de mare tre' sa fie buchetul de flori, pentru a putea dormi iar in casa ta!

Am zis si mai sus, am incercat in fel si chip sa ma gandesc la altceva, am tinut ochii inchisi, tot degeaba. Si repet, durere nu am simtit nici macar putin. Nimic! Dar se pare ca nu imi pot controla aceasta frica, orice as face.

 bobocul, on 13 august 2018 - 13:29, said:

Vezi sa nu fie si din cauza anestezicului. Daca contine adrenalina, unele persoane (si eu) au reactiile tale. De cand avertizez stomatologul sa nu mai foloseasca anestezic cu adrenalina, nu mai am probleme.

Nu stiu daca avea si adrenalina sau nu dar voi incerca si fara. Totusi sunt curios daca pot lua ceva inainte sa sa fiu mai calm si sa mai domolesc aceasta anxietate. Azi un prieten m-a sfatuit sa iau inainte o pastila de Dormicum (midazolam). Dar "riscul" este sa raman dormind pe scaun inca vreo ora dupa interventie.

Edited by Robert_VS, 13 August 2018 - 14:23.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Robert_VS, on 13 august 2018 - 14:21, said:

Stiu dar psihic nu ma pot controla. Am incercat sa ma gandesc la altceva, la ceva frumos, apoi daca n-a mers m-am gandit la ce am de facut saptamana asta, apoi m-am gandit la lucruri sau persoane care ma enerveaza, am incercat in toate felurile. Nici un efect. Simteam pur si simplu ca nu mai am sange in mine si simteam si o stare de rau fizic. Am fost la un pas de lesin, un pas ff mic.

Pai, dupa cum am invatat la anatomia omului (manual clasa a XI-a) exista o componenta a sistemului nervos, numita sistem nervos simpatic care nu poate fi controlata in mod voluntar, programata sa functioneze prin reflex de tip "fight or flight"..  Deci, ai doua optiuni, ori pui mana pe un bisturiu si il rezolvi pe stomatoloc ori sa fugi de acolo... Varianta "lesin" nu a fost implementata in sistemul nervos simpatic al omului dintr-un motiv simplu - oamenii care lesinau erau sfasiati de fiarele salbatice si, deci, lesinul nu le folosea la nimic.

#11
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 rosix, on 13 august 2018 - 14:26, said:


Pai, dupa cum am invatat la anatomia omului (manual clasa a XI-a) exista o componenta a sistemului nervos, numita sistem nervos simpatic care nu poate fi controlata in mod voluntar, programata sa functioneze prin reflex de tip "fight or flight"..  Deci, ai doua optiuni, ori pui mana pe un bisturiu si il rezolvi pe stomatoloc ori sa fugi de acolo... Varianta "lesin" nu a fost implementata in sistemul nervos simpatic al omului dintr-un motiv simplu - oamenii care lesinau erau sfasiati de fiarele salbatice si, deci, lesinul nu le folosea la nimic.

Asa este deci treaba cu atentia indreptata catre altceva, e intuila. Iar legat de lesin, crede-ma, ca si gluma dar nu numai, mai aveam 1% la viata, ca in jocurile de pe PC. Am fost la un pas minuscul de lesin si asistenta imi mai si spunea - Va rog sa nu lesinati, mai e putin si gata.

I-auzi, serios? De parca era dupa mine...

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Mie cea mai nasoala chestie mi se pare racaitul cu acele de scos nervul. Cand nervul era partial mort, nici nu-mi mai facea anestezie. Extractia de molar imi place, doar ca mi-e scarba de sange si de tamponul ala de tifon.

Cand radioul dentistului era pe Kiss FM, imi era mai usor, dar pe National FM e horror. Am 2 masele lipsa si nu vreau implant.

Saliva ce se acumula in gura si mucii care imi veneau in gat alte chestii nasoale, am suflat nasul si s-a enervat dentistul.

#13
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Cred ca voi anula programarea pt sapt viitoare cand vine chirurgul. Nu am cum sa faca față la așa ceva.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
robert, nu ai posibilitatea sa te duci la o alta clinica, din cel mai apropiat oras, care sa aiba si inhalosedare ? pune in balanta, chinul tau si necesitatea tratamentului danturii versus deplasare si costuri mai mari pentru tratament in alt oras.
ma intriga totusi aspectul, cum doamne iarta-ma sunt tratati copiii la dentist, la voi in calarasi ? ca nu toti stau cuminti la dentist, mai ales daca sunt mai micuti. inhalosedarea e cea mai usoara metoda pentru a-i face cooperanti si linistiti. in calarasi nu exista nici-un cabinet particular pentru copii, care sa foloseasca inhalosedarea ?

#15
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 corinadaniela, on 13 august 2018 - 15:41, said:

robert, nu ai posibilitatea sa te duci la o alta clinica, din cel mai apropiat oras, care sa aiba si inhalosedare ? pune in balanta, chinul tau si necesitatea tratamentului danturii versus deplasare si costuri mai mari pentru tratament in alt oras.
ma intriga totusi aspectul, cum doamne iarta-ma sunt tratati copiii la dentist, la voi in calarasi ? ca nu toti stau cuminti la dentist, mai ales daca sunt mai micuti. inhalosedarea e cea mai usoara metoda pentru a-i face cooperanti si linistiti. in calarasi nu exista nici-un cabinet particular pentru copii, care sa foloseasca inhalosedarea ?

Au evoluat mult si stomatologii si Calarasi si sunt cateva clinici unde chiar se lucreaza foarte bine si cu rezultate foarte bune dar din pacate nu se face inhalo-sedare nicaieri. Legat de copii, sunt medici la care 75% din pacienti sunt copii si din ce stiu, nici un parinte nu s.a plans pana acum de ei.  Probabil au alte metode sa ii calmeze pe micuti.

Legat de deplasarea mea nu este o problema dar eu m.am gandit ca daca tot lucrez la clinica asta, sa le fac pe toate aici . Plus ca mi.e si rusine sa anunt medicul ca efectiv nu am curaj sa vin la clinica in ziua cand vine chirurgul. Stiu ca e omenesc sa imi fie frica dar totusi, la 38 de ani suna putin penibil.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
intreaba totusi medicul stomatolog daca poti lua inainte un calmant, ceva.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Dentistul meu zicea ca cine spune ca nu ii este frica, minte.

Coca Doru, decedat in martie 2017.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Neaceasca85, on 14 august 2018 - 11:50, said:

Coca Doru, decedat in martie 2017.
sper ca nu de frica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate