Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

zgarda pt pisi 2 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Buna,
M-a gasit alaltaieri un motanel de 2 luni (el m-a vazut primul, nu eu pe el, deci..). Normal ca l-am luat.

Am mers jumatate de oras cu el pe umar. De cand l-am cules, acolo sta. Daca nu l-ar innebuni mirosurile strazii nici nu i-as fi pus lesa. Dar am program de iesit in parc cu copilul si hamsterii nostri pitici au nou-nascuti (daca vrea cineva...), Asa ca nu il las singur cu soriceii, il iau cu noi, daca tot suntem plecati 4-6 ore din casa.....

Problema e ca in ciuda picaturii deparazitare aplicata ieri, mi-a cules un purice :((

Ce zgarda e mai buna pt puii mici de 700g?

Nu vreau sa intreb in petshop (am 3 pe raza de o statie!), fiindca fiecare vrea sa isi vanda marfa si nu-i condamn pt asta, doar ca as vrea sa aleg eu si nu stiu ce. Zau ca nu am chef de purici, piscaturile lor samd, mai ales cu copil si hamsterii siberieni! Brrrr.....

Ieri am plecat cu el curat, a mers pe strada cu noi si de pe trotuar mi-a cules 2 (eliminati la spalatul cu sampon. Dar nu pot sa il bag zilnic la baie sub jet de apa! Sau pot?! Oricum imi e sila de purici si ne chinuim amandoi cand il iau la...puricat, pun not intended :)) ).

#2
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Poti sa bagi pisica sub jet de apa fara sa se deschida portile iadului ?

#3
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Zilnic?! Pot, dar i se usuca pielea, alterez ph-ul... Nu am mai avut niciodata motan cu care sa ies afara, altfel nu intrebam... Sunt pe teren necunoscut.

#4
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Si pe mine ma intereseaza o zgarda anti purici buna pentru un motan adult, a luat de la ferma de caini si pisici de la vecinu :(
Pana acum nu a avut niciodata

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@ arrriadna
abandoneaza ideea cu zgarda ca o sa-l gasesti prin casa spanzurat de zgarda....

purecii:
- picatura
- cautat de pureci non stop.

al meu catel aduce cate 4-5 la fiecare tura pe afara.... si e dat cu toate zmacurile... asta e are blana scurta si ii pescuim repede.

un purece moare dupa ce ajunge pe ceafa sau ciupeste si se intoxica de la substantele antipureci din sange (din picaturile de pe ceafa care intra in sange prin piele sau pastile), dar asta poate dura si cateva zile.

Edited by arg, 13 August 2018 - 09:28.


#6
dorel_superstar

dorel_superstar

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2018
Deci iti trebuie sa masina de spalat cu presiune ca sa scoti toti pureci . Zgarda nui buna de nimic

#7
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 26.10.2017
Am o intrebare. Tu vrei sa faci bine sau rau? Pisica este cel mai curat animal nu cred ca are nevoie de jet de apa.Este tortura pentru ea. Plus ca are numai doua luni.
     Iar zgarda..plus mersul pe troturar este la fel de stresant. Cred ca ar trebui sa impaci si capra si varza .Hamsterul si pisica.Hai,ca se poate,asta daca nu iti place sa chinui o fiinta zicand ca faci bine.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu se pun nici picături si nici zgarda la pui de pisica sub 3luni. Pisicile si mai ales puii sunt extrem de sensibili la insecticide. Insecticidele piretroide adica acelea care se termina in ...metrina cum ar fi cipermetrina, permetrina, deltametrina sunt mortale la pisici. Picăturile isi fac efectul cam in 48 de ore asa ca deocamdata nu-l mai da cu nimic si nici baie sa nu-i faci cel putin  3-4 zile dupa aplicarea pipetei. Dupa ce împlinește 3luni poti sa-i pui zgarda din link
https://www.zooplus....razitare/515358
Nu e cu insecticid deci nu ii va afecta funcțiile hepatice.

 Spike250, on 13 august 2018 - 09:11, said:

Si pe mine ma intereseaza o zgarda anti purici buna pentru un motan adult, a luat de la ferma de caini si pisici de la vecinu :(
Pana acum nu a avut niciodata
Daca e adult si stai bine cu banii, cea mai buna e zgarda Foresto. E eficienta 7-8 luni. Pe termen lung iesi mai ieftin decat sa dai 25-30 lei lunar pe pipete. Riscul ar fi sa-si piardă zgarda daca nu i-o fixezi bine. Nu trebuie nici prea larga, nici prea strânsă. Trebuie sa poti introduce degetul intre gât si zgarda.

#9
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Multumesc Freddy pt timp si raspunsul care m-a si educat :)
Arg, din cate am inteles de la prietenii cu caini scapi cu vitamina A adminiatrata/data cainelui tau. Transformarile din sange il fac indezirabil pt purici si capuse. Dar eu avand pisica.... ;)))))) Oricum nu sta cu zgarda in casa. La fel ca hamul, este doar asigurare de iesit pe strada.
Darkestnight, don't be darkest. Pur si simplu toata lumea trebuie sa fie fericita la mine acasa. Altfel care ar mai fi rostul?
Multumesc, pple!

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 arrriadna, on 13 august 2018 - 15:17, said:

Multumesc Freddy pt timp si raspunsul care m-a si educat Posted Image
....cu vitamina A adminiatrata/data cainelui tau. Transformarile din sange il fac indezirabil pt purici si capuse....
mai bine sa culeg purecii de pe caine decat de pe mine.
ii aduna de prin casa si eu ii adum de pe caine.

Edited by arg, 13 August 2018 - 15:20.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ai putea sa lasi pisoiul inchis intr-o camera sau chiar intr-o cușca timp de 3-4 ore cat lipsiți de acasa? Pisicilor nu le place sa-si schimbe locul spre deosebire de caini care adora sa exploreze, sa se plimbe cat mai mult. Nici nu e bine sa-l expui la tot felul de microbi pana nu are schema de vaccinare completa. Eu, de exemplu, cand am adunat un motanel mic si frumos de pe maidan, il tineam noaptea intr-o cușca de transport caini fiindca imi era teama sa nu-l omoare cainele.

#12
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Ba da, insa e ffff energic si cred ca as prefera sa stau pe mama decat incuiata. O sa incerc sa ii fac treaba asta ca experiment. Pana acum am mai avut un motan care, la fel ca acesta a invatat rapid ce e ok si nu sa faca (de ex: pisicile nu se urca pe masa, nu rod cabluri, nu strica draperii) si ii lasam toata casa la dispozitie, sa aiba unde se juca. Daca punem pb asa, e mai simplu sa mut Adoptatii (hamsterii).

#13
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
La 2 luni nu exista pipeta deparazitara, din cate mi-a spus veterinarul, doar de la 3 luni in sus.

Pentru pui asa mici (sub 3 luni), deparazitarea se face in cabinetul veterinarului. Care cantareste puiul si stabileste ce si cum in functie de kg.

Edited by Steetch, 15 August 2018 - 09:34.


#14
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Da, Steech, asa am facut. L-am dua la dr. Asa se face ca are si zgarda antiparazitara, ceva natural. Pute a lamaie si are efect. Spotty e curat. Am incercat sa il tin in casa. E a doua zi si cere afara :)))

#15
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Heya, m-am gandit sa revin cu update dupa cateva luni. Am iesit cu Spots aproape zilnic afara toata vara, ba am iesit chiar si dupa prima ninsoare, sa se convinga el ca :nu e de stat prin copaci Posted Image Intre timp m-am imprietenit cu lumea care are caini prin parc, a invatat traseul spre casa... Pt ca nu e pisica adaptabila (ii e frica de masini, rotile de role si alte asemenea, de caini si orice zgomot mai puternic... sau se satura de lume si sare in brate) l-am si castrat recent. De cele mai multe ori, pe strada prefera sa stea pe umarul (sau mai recent umerii) mei, sau pe capacul ghozdanului. Pt ca a invatat traseele prin parc sau se catara in copaci (are copaci prefarati) i-am luat lesa de prelungire. Acum a crescut si la primavara va trebui sa ii iau o lesa de pisici adulte. Iubeste apa si are un comportament foarte cainesc spre amuzamentul veterinarului Posted Image)) Pt ca iese afara si eu am biroul acasa ef sociabil, nu zgarie, nu musca, doar de copii se ascunde la miine in brate, ca prea veneau toti calare pe el cand era micut "Uuuuiteee, pisiiiicaaa!" Posted Image))) Partea foarte buna este ca iesind afara nu face ravagii acasa. Iarna nu a prea iesit, ca nu ii place frigul, asa ca pe noi a picat consumatul energiei. Deci da, cam asta e update-ul. Kitties la plimbare: foarte okay, experienta mea e excelenta. Pe-asta cred ca il iau prin concediu Posted Image Un singur maaare minus: nu face nevoile decat acasa, in litiera lui! Am incercat sa ii iau pe langa apa si mancare si nisip cu noi "poate-poate" (asta vara stateam multe ore afara).... Oriunde merg cu el... tre sa iau si bentonita daca stam mai mult de 2-3 ore si chiar si asa stramba din nas, face ca trebuie, nu ca ar fi pe zen.

Edited by arrriadna, 15 February 2019 - 03:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate