Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Apendicita sau intoxicatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
https://ibb.co/e3uBqp
Ma doare cam in partea aia incercuita cu albastru. De ieri la 10 seara. Durerea se afla doar pe partea de centru ( o zona mai mare) si durerea nu si-a schimbat deloc locul, am luat carbune si am vomitat ieri seara. Scaunul de azi dimineata era moale. Am mai luat ceva pastile si mi-a mai trecut, dar tot ma doare. Ieri aveam debra 38.7 azi am 37.7 . Am mancat ieri niste carnat si cascaval, alaltaieri hamburger. Am mai avut dureri de genu dar mi-au trecut dupa cateva ore. Am sunat un medic si a zis ca nu am apendicita la sigur, mi-a recomandat niste pastile si a zis ca daca nu trece vin la el sa-mi picure in vena. Durerea e continua, urinez fara probleme, abdomenul nu e umflat

Edited by exydos, 13 August 2018 - 06:40.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
SUB NICI O FORMA sa nu te duci la doctor!! daca ai apendicita, poti fi unicul si singurul cistigator al unei peritonite, care la fel, te poate califica la un loc .. linistit, loc cu verdeata, de unde a fugit toata durerea si intristarea si o garsoniera cu usa la cer ..

crezi ca un raspuns aici, chiar si din partea unui user care poate este medic, te poate salva de intoxicatie sau apendicita?

Edited by r_murphy, 13 August 2018 - 06:52.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi la medic.
Posibil insarcinat/a.
Nu pe forum te tratezi.Doctorul a dat examen de admitere la facultate, a facut 6 ani si apoi rezidentiatul.

#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Sunt baiat:) astept pana la amiaza, daca nu-mi trece merg la doctor. Oricum dupa cate am inteles , daca doctorul nu poate gasi o alta cauza a simptomelor , diagnosticheaza ca am apendicita

Edited by exydos, 13 August 2018 - 07:03.


#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi la urgente
O cunostiinta de a mea avea dureri in zona apendicelui si a mers la urgente unde a fost consultat de doi chirurgi daca nu ma insel...si au fost nevoiti sa il duca la profesorul doctor care era si el la serviciu in ziua aia pentru ca nu erau siguri daca era sau nu apedicita,dupa ce a fost cosultat si de profesor a fost programat pentru a doua zi sa il opereze profesoru

Vezi ca apedicita e perversa rau si poti sa o mierlesti chiar si consultat de doctor....

Edited by I2O, 13 August 2018 - 07:04.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postexydos, on 13 august 2018 - 06:55, said:

Sunt baiat:) astept pana la amiaza, daca nu-mi trece merg la doctor. Oricum dupa cate am inteles , daca doctorul nu poate gasi o alta cauza a simptomelor , diagnosticheaza ca am apendicita

Nu mai sta, mergi direct la doctor - durerile persistente in acea zona, insotite de febra, varsaturi si toate alea, indica o potentiala apendicita cu complicatii locale (peritonita), care iti poate pune in pericol viata. Deci chiar e o chestie pentru care trebuie musai sa mergi la medic.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Gata am rezolvat eu din Photoshop

Attached File  gata.jpg   61.54K   21 downloads

Am scos cercul ăla albastru că sigur de la el te durea.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu am mers ca prostul ultima data la medic, cand puteam sa cer sfaturi aici moca. Posted Image

Cand e in joc viata voastra nu va mai comportati ca niste idioti (ca nu va pot zice altfel), mergeti la medic. Daca va doare ceva mergeti la medic, nu pe forum. Cu, cat mergi mai repede cu atat sansele tale sa ramai in viata sunt mai mari. Nu stai acasa pana nu mai poti suporta durerea. Poate fi ceva banal sau poate fi ceva complicat. Nu mai lua pastile aiurea.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt zeci de cazuri cand nu e nevoie sa mergi al medic dar asta nu e unul dintre ele.  Trebuie facuta o investigatie, un ecograf, ceva si vazut concret care e motivul febrei.  Febra nu apare din senin.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi la mine, de abia al patrulea medic si-a dat seama ca am avut peritonita.
Si am fost din prima zi la ecograf. Primul diagnostic: pietre la rinichi. Mi-a zis sa beau 2 litri de apa pe zi. Eu am baut 3 litri. Ma durea tot mai tare. Credeam ca se elimina tot.
Dupa cateva zile, deja nu mai simteam durerea la cate pastile luasem.
Inca cateva ore daca intarzia al patrulea doctor, azi nu mai scriam aici.

Si nu a fost unica aceasta experienta.
Acum o luna ceva similar. Dar nu intru in detalii ca iar ma apuca melancolia.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Am mancat ieri niste carnat si cascaval, alaltaieri hamburger

Uite cauza. Hamburgerul ori mișca puțin ori era expirat.

Cum facem cu plata consultației ?

Edited by waterman, 13 August 2018 - 08:54.


#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdorin_2k, on 13 august 2018 - 08:53, said:

Totusi la mine, de abia al patrulea medic si-a dat seama ca am avut peritonita.
Si am fost din prima zi la ecograf. Primul diagnostic: pietre la rinichi. Mi-a zis sa beau 2 litri de apa pe zi. Eu am baut 3 litri. Ma durea tot mai tare. Credeam ca se elimina tot.
Dupa cateva zile, deja nu mai simteam durerea la cate pastile luasem.
Inca cateva ore daca intarzia al patrulea doctor, azi nu mai scriam aici.

Si nu a fost unica aceasta experienta.
Acum o luna ceva similar. Dar nu intru in detalii ca iar ma apuca melancolia.
Se pare ca ai fentat moartea...ai avut bulan mare

baga si ultima intamplare

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View PostI2O, on 13 august 2018 - 09:28, said:

baga si ultima intamplare
Asta e si mai si.
Merg vineri la oftalmolog ca simteam niste "vibratii" la ochiul stang. Eram sigur ca ceva e in neregula. Consult 10 minute, 100 lei, rezultat: totul ok, nu am nimic. (chiar m-am bucurat cand am auzit).
Marti vibratiile se amplifica si vad o perdea neagra intr-o parte. Merg iar la medic (acelasi). Se uita si diagnostic: dezlipire de retina.  Nu observase bine prima oara!!!
Joi fuga la Bucuresti 500 km, programare peste o saptamana operatie.
Operatia pe 5 iulie anul asta (deja nu mai vedeam deloc cu acel ochi), pe 8 august fost la control si ...: gaura maculara la acel ochi. O pata gri pe mijloc, neexistand solutie in acest caz.
Picat psihic 2-3 zile (deja ma vedeam pensionar), dar.... viata merge inainte.
Singura chestie: nu mai pot face efort de acum. Maxim 7 kg am voie sa ridic. Altfel risc iar dezlipire.

Daca primul doctor imi spunea pe loc diagnosticul, cred ca sansele erau mai mari de reusita. O fi lipsit de la acea lectie?

#14
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Durerea nu se amplifica deloc. Ramane constanta. Azi oricum plec la medic

Edited by exydos, 13 August 2018 - 10:44.


#15
ClaudiuRares

ClaudiuRares

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.08.2018
Astfel de probleme nu se discuta pe forum.Apendicita poate avea simptome diferite la fiecare persoana .Mai bine mergi la doctor ca sa fii sigur ca totul se termina cu bine.Multa sanatate!

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdorin_2k, on 13 august 2018 - 08:53, said:

Totusi la mine, de abia al patrulea medic si-a dat seama ca am avut peritonita.
Si am fost din prima zi la ecograf. Primul diagnostic: pietre la rinichi.
la mine primul diagnostic a fost durere de burta, eram intr-un aeroport, m-am dus la cabinetul lor ca nu mai puteam de durere. am dat 50 de euro pe consultatie, mi-au dat ceva, mi-a trecut pe moment. am ajuns acasa, a doua zi iar durere, spital, ecografie - colon iritabil. asistenta mi-a zis ca sigur nu e apendicita dupa simptome, mi-a dat reteta pt colon iritabil. m-a vazut mai mult din intamplare chirurgul in salon, - asta ce-a patit? - il doare burta, dom' doctor! - internati-l acum si bagati-l pe perfuzii, in 2 ore intra in operatie! a fost ceva destul de nasol, dar am scapat si eu    :)

#17
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Cand am citit titlul, am zis ca sunt pe un site de medici care discuta cazuri clinice... "apendicita sau intoxicatie. Ce diagnostic ati da?"
Fugi nene la medicul de familie, macar... Si de acolo te indruma el...

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdorin_2k, on 13 august 2018 - 10:31, said:

Asta e si mai si.
Merg vineri la oftalmolog ca simteam niste "vibratii" la ochiul stang. Eram sigur ca ceva e in neregula. Consult 10 minute, 100 lei, rezultat: totul ok, nu am nimic. (chiar m-am bucurat cand am auzit).
Marti vibratiile se amplifica si vad o perdea neagra intr-o parte. Merg iar la medic (acelasi). Se uita si diagnostic: dezlipire de retina.  Nu observase bine prima oara!!!
Joi fuga la Bucuresti 500 km, programare peste o saptamana operatie.
Operatia pe 5 iulie anul asta (deja nu mai vedeam deloc cu acel ochi), pe 8 august fost la control si ...: gaura maculara la acel ochi. O pata gri pe mijloc, neexistand solutie in acest caz.
Picat psihic 2-3 zile (deja ma vedeam pensionar), dar.... viata merge inainte.
Singura chestie: nu mai pot face efort de acum. Maxim 7 kg am voie sa ridic. Altfel risc iar dezlipire.

Daca primul doctor imi spunea pe loc diagnosticul, cred ca sansele erau mai mari de reusita. O fi lipsit de la acea lectie?
Pfoai de capu meu....si acum vezi cu ochiu ala?

E incredibil ce se intampla....nu vreau sa ridic in slavi vremurile trecute de dinainte de 90...dar atunci aveam doctori mult mai priceputi care stiau meserie,chiar daca tehnologia era asa cum era,erai primit chiar si fara trimitere sau programare,mergeai la usa si se rezolva situatia,pentru ca daca iei problema din secunda doi e posibil sa rezolvi situatia cu brio

Eu iti doresc sanatate maxima

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate