Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Diacritice la VLC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
venerra04

venerra04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006
Am instalat VLC 0.8.4a si nu shtiu cum sa fac sa-mi vada subtitrarile cu diacritice?? dE asemenea si sunetul se aude mai ciudat..cu mici intreruperi..
Va mutumesc

#2
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006

View Postvenerra04, on Feb 28 2006, 18:42, said:

Am instalat VLC 0.8.4a si nu shtiu cum sa fac sa-mi vada subtitrarile cu diacritice?? dE asemenea si sunetul se aude mai ciudat..cu mici intreruperi..
Va mutumesc

Deschizi VLC si apesi CTRL+S, selectezi Advanced Option si urmeaza ce arata in print-screen:
Attached File  vlc_subtitrare.JPG   53.83K   3112 downloads
Pentru audio cu intreruperi, daca esti sigur ca se aude asa la toate fisierele pe care le deschizi cu VLC, atunci seteaza la audio asa:
Attached File  vlc_audio.JPG   53.37K   693 downloads

Daca nu s-a rezolvat apasa butonul Reset All verifica daca sunetuls e aude fara intreruperi, daca da, refa pasul pentru subtitrare.

Bafta!

Iulian

#3
nilam0

nilam0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.09.2006
Thank's, am cautat mult timp sa rezolv aceasta problema si tot nu reusisem.
M-ai ajutat mult cu acest raspuns.

#4
nervOptik

nervOptik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.08.2007
Bravo lucaiuli ... m-ai ajutat ! Merci.

#5
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
O altă soluție pentru problemă este folosirea subtitrărilor Unicode. Aceste subtitrări vin direct cu diacriticele la locul lor, nu trebuie schimbată codarea de pagină pentru font precum la subtitrările ANSI.

Am făcut un program pentru Windows care face conversia subtitrărilor din ANSI în Unicode. Programul se poate descărca de la sfârșitul articolului: http://cristianadam....s-in-movie.html

O subtitrare Unicode se va vedea perfect pe orice player care știe de subtitrări Unicode. VLC se descurcă fără probleme!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate