Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Simbolistica sarbatorilor in calendarul ortodox

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
De la bun inceput mentionez ca nu vreau polemici aiuristice, ori dezbateri pro sau contra ortodoxie, ori comparatii febrile intre religii. Intrebarea e simpla si la subiect. Ce inseamna dpdv ortodox aceasta clasificare a sarbatorilor, in functie de simbolul pus in calendar?

Vad cruci cu negru, albastru si rosu, unele sunt cu o paranteza la dreapta, unele fara nici una, altele intre 2 paranteze. Imi poate explica cineva ce inseamna asta? Sunt si ceva restrictii in functie de simbolistica? Care este "ordinea" lor?

PS: Daca mai sunt glumeti de serviciu, ii rog sa se abtina !

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 11 August 2018 - 14:44.


#2
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

Sărbătorile din calendarul nostru sunt însemnate pentru diferenţiere cu cruce roşie sau cu cruce neagră. Cele cu cruce roşie sunt sărbători în care nu lucrăm, dacă nu avem obligaţia de a merge la lucru, şi în care mergem la biserică pentru rugăciune. Cele cu cruce neagră sunt sărbători în care cinstim cele ale sărbătorii, cu rugăciune către sfinţii pomeniţi în acea zi, dar putem lucra obişnuit. Diferenţa între sărbătorile cu cruce roşie şi cruce neagră este dată şi de bogăţia şi solemnitatea slujbelor, aşa cum le găsim în cărţile de cult, născute din evlavia credincioşilor pentru anumiţi sfinţi sau anumite sărbători.
arhimandrit Petroniu Marin

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
asta la partea cu crucea, dar mai sunt derivate ale lor, apoi mai e si cea cu albastru. trebuie sa insemne ceva toate astea, degeaba nu s-au pus acolo diferentiat. exact asta vreau sa stiu pt cultura mea generala, ce inseamna ele de fapt? cum le clasifica biserica?

#4
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Explicatia semnelor din calendar
(†) – praznicele mari, la care se face priveghere mare, închinate: Sfintei Treimi, Mântuitorului, Sfântului Duh, Născătoarei de Dumnezeu si Inaltarii Sfintei Cruci
†) – sarbatori ale sfinţilor, la care se face priveghere (zile nelucratoare)

†) – sarbatori ale sfinţilor, care au doxologie mare (zile lucratoare)
† – sarbatori ale sfinţilor, la care nu se face priveghere, ci se canta numai polieleu (zile lucratoare)
† – sarbatori ale sfinţilor romani sau ale caror moaste se gasesc in Romania

sursa: http://calendarulort...r-din-calendar/

Vad ca nu a pastrat culorile. A doua cruce este rosie, ultima este albastra.

Edited by Dany_Darke, 11 August 2018 - 15:04.
adaugat culori


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
asta era, eu nu le-am gasit in cautarile mele. ms frumos

ai pus sursa si este ok, le-am citit acolo

dar ce vad ca e gresit in link, e faptul ca prima cruce cu 2 paranteze ar trebui sa fie rosie, iar la ei e tot neagra

cris - mi-am permis sa adaug culorile direct la postarea ta, e mai usor si pt cine citeste direct aici fara sa acceseze vreun alt site

Edited by Dany_Darke, 11 August 2018 - 15:00.


#6
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View PostDany_Darke, on 11 august 2018 - 15:05, said:

asta era, eu nu le-am gasit in cautarile mele. ms frumos

ai pus sursa si este ok, le-am citit acolo

dar ce vad ca e gresit in link, e faptul ca prima cruce cu 2 paranteze ar trebui sa fie rosie, iar la ei e tot neagra

cris - mi-am permis sa adaug culorile direct la postarea ta, e mai usor si pt cine citeste direct aici fara sa acceseze vreun alt site
Da, am vazut si eu. F. bine :)

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Deci dacă este cruce albastră am voie să fac spăl în ziua respectivă dacă nu este Duminică?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate