Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce pungi de gheata bune folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai frate că acum mă prind, voi vă faceți singuri cuburile de gheață ?

Io am un barman angajat, vin acasă de la firmă, cobor, bagă șoferu mașina în garaj, și îl strig să îmi facă un cocktail ceva orice și vine ăla pronto cu ce am cerut frumos pus pe tavă cu gheață cu tot ce trebuie.
E drept că mă costă ceva, mai ales că e de plătit și șofer și menajeră și omu cu piscina și grădinaru dar obrazu subțire cu cheltuială se ține.

Scuze că nu mi-am dat seama.

PS L-am strigat și l-am întrebat ce folosește și a zis că Fino sunt cele mai bune.
Dacă e ceva mai ziceț că îl mai întreb.

Edited by waterman, 10 August 2018 - 12:58.


#20
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 Puferiu_, on 10 august 2018 - 12:06, said:

Ce pungi de gheata bune folositi?
Tebuie sa ajung acasa ca sa ma uit sa vad cine le face. Stiu ca trebuie sa le faci nod. Dar eu nu le fac nod, le umplu cu apa si partea pe unde se pune apa o sprijin de peretele congelatorului in sus. Faci proba in chiuveta pana iti iese sa nu dea apa pe langa.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

 waterman, on 10 august 2018 - 12:32, said:

Măi pretene arg la ce temperatură zici matale că apa trece în vapori ?
90? :P

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Au trecut mulți ani de la liceu dar cred că apa aia pusă să se facă cuburi în congelator nu apucă să facă aburi vapori pe acolo.

Zic bine ?

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
subliminare

#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 mirel3003, on 10 august 2018 - 12:29, said:

Ce fain e sa ai combina frigorifica conectata la reteaua de apa care iti face cuburi de gheata si tu apesi doar un buton.....
Dacă n-are și Bluetooth + Wifi, ai dat banii degeaba pe ea.

#25
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 waterman, on 10 august 2018 - 12:41, said:

PS L-am strigat și l-am întrebat ce folosește și a zis că Fino sunt cele mai bune.
pai cum boss, barmanul face gheata singur, ca la saraci? da-i omului masina si bani sa cumpere cuburi gata facute cand are nevoie. si nu  de la mega, ca acolo e ieftine, sa ia de la benzinarie.

on-topic, mi se par mai practice formele 'clasice' de gheata: https://www.emag.ro/...cuburi-gheata/c

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Gata boss i-am dat verde să își caute o mașină nouă cu care să se ducă după gheață. El o alege, eu plătesc ca să fie bine să nu fie rău.
I-aș lua un Velar dar am văzut pe forum că are probleme cu ecranele ălea.

Ce recomazi până în 50 de mii de euro ? E suficient pentru ceva decent ? Nu vreau să mă creadă omul vreun zgârcit.

Edited by waterman, 10 August 2018 - 13:39.


#27
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 Puferiu_, on 10 august 2018 - 12:06, said:

De obicei iau din Auchan, facute pentru ei. Ziceam ca sunt ieftine si bune, dar se pare ca doar prima parte e valabila. Sunt cu autoinchidere, nu mai e nevoie sa le fac eu nod. Cu toate astea, tot se scurge apa din ele.

Deci ce pungi de gheata folositi si sunt bune? Ca m-am saturat sa se tot scurga apa din ele dinainte de a le baga la congelator. Nu mai zic ce gasesc in congelator dupa ce ingheata apa scursa.

Cum reusesti? Intreb foarte serios. Eu folosesc exact pungile alea de la Auchan, nu am patit niciodata sa se scurga apa. Poate nu bagi destula apa?

#28
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
auzi? da" pianist ai?
De cate ori pe saptamana il chemi?

#29
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 waterman, on 10 august 2018 - 13:38, said:

Gata boss i-am dat verde să își caute o mașină nouă cu care să se ducă după gheață. El o alege, eu plătesc ca să fie bine să nu fie rău.
I-aș lua un Velar dar am văzut pe forum că are probleme cu ecranele ălea.

Ce recomazi până în 50 de mii de euro ? E suficient pentru ceva decent ? Nu vreau să mă creadă omul vreun zgârcit.
O alfa giulia sau stelvio sa mearga si el cu o masina sexi si fiabila Posted Image
Initiator poti incerca si forme pentru gheata:
https://www.emag.ro/...KEaAqp-EALw_wcB

Edited by diegodanny, 10 August 2018 - 14:07.


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 OPEDI, on 10 august 2018 - 13:53, said:

auzi? da" pianist ai?
De cate ori pe saptamana il chemi?
Locuiește aici la mine pe proprietate și cântă zilnic.
Sunt mare amator de Chopin.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
puferiu, exista si aceasta varianta. eu am cumparat din jumbo (da, stiu, un magazin plin cu tot felul de prostioare ieftine, dar unele chiar sunt utile/ingenioase), cred ca gasesti si in alte magazine.

capacul nu mai permite scurgerea apei atunci cand pui tava in congelator, iar cuburile se scot foarte usor din forma, avand acea zona cauciucata/elastica pe fundul tavitei.

http://euronet.com.r...e-gheata-capac/

#32
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 waterman, on 10 august 2018 - 14:04, said:

Locuiește aici la mine pe proprietate și cântă zilnic.
Sunt mare amator de Chopin.
Esti mic, da" mic.
Eu, am avut 7 guvernante.

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
OPEDI și waterman, deja exagerați. Terminați cu offtopicul.

#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar apa din lac la ce temperatura se evapora? Sunt 100 de grade in lac? Aia e fierbere, un alt fenomen. Daca folositi gheata rar si aveti forma din aceea clasica de cuburi de gheata in congelator veti descoperi in timp ca sunt din ce in ce mai mici cuburile sau dispar complet. Vorbim de cazul congelatoarelor no-frost. Tine de principiul lor de functionare - pentru a preveni formarea ghetii in interior ele scot de fapt apa, deshidratand orice e pus in ele. La fel la frigiderele no frost - avem sertare speciale pentru fructe/legume - altfel se zbarcesc in 2 zile.

Pungi de la fino mai folosesc in rarele ocazii cand am nevoie de gheata, nu am avut niciodata probleme.

#35
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Eu iau direct cuburi la punga de la Lidl, intr-un timp era punga de 2 kg 2,99 lei, acu a revenit la pretul normal, adica 4,99 sau asa ceva. Ma tine cam o luna, acu vara, o punga din aia.
Pungile alea de umplut cu apa si pus la congelator ma enerveaza ca se mai rup bucati de plastic de pe ele si iti plutesc prin paharul cu [INSERT HERE]..

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
klaudio, tu nu ai auzit de scandalul cuburilor de gheata infestate cu ecoli ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate