Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#55
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

View Postsebulbus, on Jul 28 2006, 11:15, said:

mergi la un doctor. posibil sa fie un inceput de hidro-nu mai stiu cum.
hidrocel.
Se absoarbe singur (de obicei)...

#56
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
la mine n-a vrut, al naiba

#57
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pai era hidrocel care se respecta  :D

@marovi: mergi la doctor.

#58
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006
Va rog frumos, daca poate cineva sa-mi explice ce este si din ce cauza se formeaza.Sau sa-mi indicati niste link-uri unde pot gasi informatii.
Va multumesc.

#59
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
termenul de "hidatida" este incorect, de aceea nu gasesti nimic; presupun ca e vorba de chist hidatic cu localizare testiculara, eventual "hidatidoza testiculara". despre chistul hidatic cred ca ai auzit - daca nu, gasesti suficiente info pe net, iar localizarea este extrem de rara, putand fi secundara unei localizari hepatice sau pulmonare.


daca nu despre asta e vorba, nu stiu la ce sa ma gandesc.

#60
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View Postmianna, on Sep 3 2006, 13:49, said:

termenul de "hidatida" este incorect, de aceea nu gasesti nimic; presupun ca e vorba de chist hidatic cu localizare testiculara, eventual "hidatidoza testiculara". despre chistul hidatic cred ca ai auzit - daca nu, gasesti suficiente info pe net, iar localizarea este extrem de rara, putand fi secundara unei localizari hepatice sau pulmonare.
daca nu despre asta e vorba, nu stiu la ce sa ma gandesc.
Diagnosticul este "torsiune de hidatida dreapta" si nu are legatura cu chistul hidatic produs de larva teniei.

#61
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sorry, m-am inselat.

hidatida Morgagni este un rest embrionar situat la polul superor al testicolului, fara nici un rol functional. torsiunea de hidatida e o urgenta chirurgicala.

#62
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View Postmianna, on Sep 3 2006, 14:37, said:

sorry, m-am inselat.

hidatida Morgagni este un rest embrionar situat la polul superor al testicolului, fara nici un rol functional. torsiunea de hidatida e o urgenta chirurgicala.
multumesc

#63
yosso

yosso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2007
salut. am 16 ani si am o mica problema.

pe testiculul drept , mai precis deasupra lui...am un fel de "bila" ii spun eu...care din cate am citit este epididimul
as vrea sa-mi spuneti daca "bila" aia este de fapt epididimul sau altceva...
si de cateva zile ma doare acolo si nu stiu cauza si nici ce sa fac
please help me
i'm scared :-s

Edited by mianna, 21 February 2007 - 19:51.


#64
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
trimite-ne testiculul la post restant si-ti raspundem in maxim 48 de ore  :naughty:

mergi frumusel la medic, mai ales daca zici ca te doare. orice ar fi, nu-i normal sa doara, nu crezi?

#65
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai grija sa nu te confrunti cu o epididimita !
in mod normal, deasupra, dedesubtul,in dreapta, in stanga si maia les in interiorul testiculului n-ar trebuie sa fie nimic evident si nici sa doara !

don't worry, cel mai probabi, nu ai cancer sau alte prostii, si nu, n-o sa mori !
dar ia-o pe mami de mana, sau whoever you want, si fugi la medicul de familie.

#66
yosso

yosso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2007
problema ii ca eu am chestia aia de cand ma stiu si nu mo durut asa pana acum
ma durea la unele miscari bruste (sarituri/zbenguieli) si daca puneam mana pe "bila"
si pana acum nu mo mai durut deloc in zona aia
vreau doar sa stiu daca e normala sau daca e problema

#67
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce nu pricepi ca la intrebarea aia iti poate raspunde numai un medic ?
numai un examen clinic poate, initial sta la baza unui diagnostic diferential
ceea ce la cineva e normal, desi "Arata" sau "Pare" la fel, la alta persoana nu e
normal, intelegi ?
i know youre young and not too bright, dar asta e un lucru simplu ! teoretic poate fi
ceva normal, practic nu.
la fel cum si teoretic poate sa nu fie normal dar practic da  !
de-aia trebuie sa te vada/consulte/pipaie un medic de specialitate !

#68
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View Postyosso, on Jan 29 2007, 20:09, said:

salut. am 16 ani si am o mica problema.

pe testiculul drept , mai precis deasupra lui...am un fel de "bila" ii spun eu...care din cate am citit este epididimul
as vrea sa-mi spuneti daca "bila" aia este de fapt epididimul sau altceva...
si de cateva zile ma doare acolo si nu stiu cauza si nici ce sa fac
please help me
i'm scared :-s
Te duci la medicul de familie care iti da trimitere la chirurgie(stiu, suna inspaimantator) si acolo nu o sa patesti nimic rau. :console: Singurul care iti poate pune diagnosticul este medicul.Sunt mai multe boli cu astfel de simptome:hernie, hidatida etc.
Cu ultima s-a confruntat fiul meu asta vara.Avea dureri in testicul si ceva ca o "biluta" minuscula sub biluta. :confused: Diagnosticul a fost hidatita testiculara(un rest embrionar care se poate resorbi, sau nu).Dimineata l-am internat ,l-a operat (taie 1cm de piele)si seara am plecat acasa.
Nu trece de la sine si iti garantez ca stresul de a nu stii ce ai ,e mai mare decat deranjul pentru lamurirea problemei.
Curaj!

#69
scared

scared

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2007
salut/buna la toata lumea, problema mea sta cam in felul urmator: aproape de cand mai stiu aveam ca un fel de galma la baza penisului, situata mai jos de buric (ca sa va dati de pozitie) si era aflata mai la adancime (sa zic 0.5 cm), adevarata problema este ca aceasta galma s-a marit acum 3-4 zile si a iesit la suprafata pielii

Descrieri: este foarte tare, la inceput m-a durea daca o sacaiam iar acum se simte ceva mai putin

nu am avut pana acum un contact sexual, mai am foarte putin pana la 18 ani si cam atat

doctorul de familie este facut la tata la munca iar eu nu pot sa intru fara el, asadar nu pot sa dau de doctorul de familie fara sa nu fie tata de fata :rolleyes:

voi ce mi-ati sugera ? cu problema asta ar trebuie sa ma duc la un urolog sau un dermatolog ? cum as putea sa ma duc la unul fara trimitere de la doctorul de familie ? sunt elev asa ca banii sunt o problema sa ma duc la unul particular  :deadtongue:

Edited by scared, 21 February 2007 - 19:45.


#70
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu vad care-i problema ca ar fi si tata de fata (bine, nu neaparat la propriu, doar sa stie ca ai o problema de sanatate si te-ai prezentat la medic).

#71
anxiety

anxiety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.02.2007

View Postscared, on Feb 21 2007, 19:43, said:

salut/buna la toata lumea, problema mea sta cam in felul urmator: aproape de cand mai stiu aveam ca un fel de galma la baza penisului, situata mai jos de buric (ca sa va dati de pozitie) si era aflata mai la adancime (sa zic 0.5 cm), adevarata problema este ca aceasta galma s-a marit acum 3-4 zile si a iesit la suprafata pielii

Descrieri: este foarte tare, la inceput m-a durea daca o sacaiam iar acum se simte ceva mai putin


            Hmmm ...  Explicatiile tale sunt destul de imprecise dar eu cred ca nu ai nici un motiv sa nu vizitezi un medic . Problema pare destul de serioasa ...

View Postyosso, on Jan 29 2007, 20:09, said:

salut. am 16 ani si am o mica problema.

pe testiculul drept , mai precis deasupra lui...am un fel de "bila" ii spun eu...care din cate am citit este epididimul
as vrea sa-mi spuneti daca "bila" aia este de fapt epididimul sau altceva...
si de cateva zile ma doare acolo si nu stiu cauza si nici ce sa fac
please help me
i'm scared :-s


      Mai astepti cateva zile si te lamuresti daca e durere sau o simpla  jena ...

#72
Zet.

Zet.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.01.2007
Ieri s-a intamplat aceast lucru si m-am speriat tare rau..
Mi-am facut un dus ca de obicei dupa ce am ajuns acasa si dupa ce m-am imbracat am observat ca un testicul imi sangera (dar chiar mult) . Fara nici un fel de zgarietura,nimic.De la ce poate sa fie?M-am gandit la toate bolile posibile chiar si la cancer.
Va rog,dati-va fie si cu o parere.
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate