Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmaltese, on Jul 4 2006, 17:55, said:

Cred ca fiecare isi cunoaste testiculele, si isi da seama cand se intampla ceva. E bine ca realizeaza ca ceva nu e in regula, ca sunt altii care ajug cu un scrot de 2 kile si nu isi pun nici o problema (ba dimpotriva se cred ma barbati)

Un urolog te-ar ajuta, sau un chirurg, dar mergi la unul care are un cabinet catusi de putin dotat (ecograf)

PS "bijuteriile" isi cresc in timp valoare, nu dimensiunea.

    Prostii . In primul  rand omu' nu a zis ca ar avea vreo problema cu un testicul . El se referea la scrot . Ce legatura are marfa cu ambalaju .

   Deci daca apar modificari la unul dintre testicule , adica o schimbare de forma sau de volum insotite de dureri , este posibila o hernie inghinala .

#38
AlexPod

AlexPod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.06.2006
Sau....just a wild guess...ar putea sa fie si un hidrocel...o punga cu lichid care apare in scrot....in general in urma unei lovituri, dar nu neaparat. Oricum, indiferent ce-ar fi, asa cum bine au spus si cei de mai sus, fuga la urolog cat mai repede posibil.

#39
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Eu aveam o durere la un moment dat in partea stanga, nu era umflat nu nimic. Mi-au dat niste pastile si in 3 zile mi-a trecut. Decat sa te sperii cautand pe net ce ai putea avea, daca tii la jucaria ta, mergi cat mai repede la medic, e posibil sa fie doar o inflamatie si sa se vindece cu cateva pastile.

Edited by icynoangel, 05 July 2006 - 14:39.


#40
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postcspot, on Jul 4 2006, 18:28, said:

Prostii . In primul  rand omu' nu a zis ca ar avea vreo problema cu un testicul . El se referea la scrot . Ce legatura are marfa cu ambalaju .

   Deci daca apar modificari la unul dintre testicule , adica o schimbare de forma sau de volum insotite de dureri , este posibila o hernie inghinala .

Abia aici cred ca ai vreu sa zici scrot.

Cine a zis hidrocel avea dreptate, de asta e bine ca doctorul sa aiba si un ecograf

#41
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmaltese, on Jul 5 2006, 21:39, said:

Abia aici cred ca ai vreu sa zici scrot.

Cine a zis hidrocel avea dreptate, de asta e bine ca doctorul sa aiba si un ecograf

   Ce sa faca cu ecografu' ??  :w00t:

#42
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postcspot, on Jul 6 2006, 09:18, said:

Ce sa faca cu ecografu' ??  :w00t:
Recensamantul spermatozoizilor.  :D

#43
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postcspot, on Jul 6 2006, 09:18, said:

Ce sa faca cu ecografu' ??  :w00t:

Ecografia diferentiaza hidrocelul de o eventuala formatiune (tumora  :death: ) testiculara. Tumorile testiculare sunt principalele cancere ale barbatului tanar, si e bine de eliminat o asemenea posibilitate.

Iar hernia: isi mareste volumul la tuse.

#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmaltese, on Jul 6 2006, 18:48, said:

Ecografia diferentiaza hidrocelul de o eventuala formatiune (tumora  :death: ) testiculara. Tumorile testiculare sunt principalele cancere ale barbatului tanar, si e bine de eliminat o asemenea posibilitate.

Iar hernia: isi mareste volumul la tuse.

:photo:

   eu zic ca : Ori esti un guru' in medicina , ori nu ai habar despre ce vorbesti .

#45
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
e vreo afirmatie cu care nu esti de acord?  :rolleyes:

#46
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
Singurul care te poate ajuta esti tu !
Pentru asta trebuie sa iei o decizie cat mai repede...cu asa ceva nu e de jucat ! Du-te la doctor cat mai repede....s-ar putea sa regreti mai tarziu !

#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmianna, on Jul 7 2006, 11:45, said:

e vreo afirmatie cu care nu esti de acord?  :rolleyes:


O tumora nu apare peste noapte , adica nu se umfla ca o gogoasa in 24 de ore . In al doilea rand , omu' cu problema ar trebui sa viziteze un medic . Acel medic este singurul care poate sa hotarasca daca este cazul de investigatii mai aprofundate .

  p.s.  Cred ca s-a mers mult prea departe cu mentionarea cancerului in acest caz . Te doare capu ? Ai cancer ! Te doare picioru ? Ai cancer ! Te doar stomacu ? Ai cancer ! Halal !

Edited by cspot, 07 July 2006 - 12:14.


#48
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu, dar ai fi surprins sa afli cati pacienti si-o descopera peste noapte.

iar maltese nu mi se pare ca i-ar fi zis "hai la mine sa-ti fac o ecografie", ci se subintelegea ca il indruma spre un doctor.

nu, nu te urmaresc, dar replica ta s-ar fi potrivit la orice topic de pe "medical stuff", nu doar ca raspuns adresat direct lui maltese.

#49
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmianna, on Jul 7 2006, 13:13, said:

nu, dar ai fi surprins sa afli cati pacienti si-o descopera peste noapte.

iar maltese nu mi se pare ca i-ar fi zis "hai la mine sa-ti fac o ecografie", ci se subintelegea ca il indruma spre un doctor.


      Daca sperii de moarte pe cineva , este putin probabil sa-l convingi sa mearga la medic . Foarte putini oameni stiu sa faca distinctie intre o tumoare benigna si un maligna . Daca le spui ceva de vreo tumoare sau vreun chist , concluzia lor o sa fie : "Gata , sunt pe moarte ... "
    Deci , Maltese al nostru ii povesteste de tumori unui tip care are probabil o banala inflamatie testiculara , sau doar are el impresia ca o are . Individu face automat asocierea inflamatie=tumoare , tumoare=cancer , cancer = moarte si isi spune :"Daca tot mor , ce rost are sa mai merg la medic !"
   Am un prieten caruia i s-a extirpat un testicul . De ce ? Pai , a constatat ca il doare , dar nu s-a dus la medic , pe considerentul ca o sa-i treaca . Problema s-a agravat si a ramas fara .
"   Da Doamne mintea romanului de dupa ....! "

#50
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcspot, on Jul 7 2006, 13:34, said:

Daca sperii de moarte pe cineva , este putin probabil sa-l convingi sa mearga la medic .

din experienta mea e exact invers. nu in cazuri particulare, ci in general.

#51
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Din cate stiu e prima data cand pomenesc de cancer aici pe forum.
Raspunsul il vei intelege in functie de pregatirea medicala si resursele pe care le ai la dispozitie:
-daca ai pregatire medicala ia o carte de chirurgie sau urologie mai noua de 2000 si citeste diagnosticul diferetial si examene complementare pentru o bursa marita de volum (Angelescu vol II pag 2985)
-daca nu ai pregatire medicala afla ca (,) cancerul este o boala care se trateaza la fel ca orice alta boala: in functie de momentul in care se apeleaza la medic. Tinerii au speranta buna de viata si rezista mult mai usor la tratament.
Crezi ca daca prietenul tau daca nu s-ar fi dus la medic ar fi fost bine merci acum cu 2 testicule??

La noi in Romania nu este nici o lege care sa oblige asguratii sa faca cel putin un control periodic anual, dar avem acces la un sistem destul de ieftin (aproape gratis) si e bine sa profitam...mai ales daca e vorba de organe ''pretioase''.

Nu vreau sa sperii, vreau sa va constientizez ca daca nu va ocupati de o problema aceasta nu se rezolva de la sine, ci dimpotriva

Edited by maltese, 07 July 2006 - 21:29.


#52
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
sorry ca nu am mai scris demult dar am fost plecat in la mare. in legatura cu problema, vad ca s-a rezolvat de la sine a doua zi  :D . probabil m-am speriat degeaba.  :peacefingers:

#53
marovi

marovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2006
De vreo 5 zile am o durere la testicul, nu foarte mare, dar cateodata deranjanta.
pielea de pe testiculul stang e mai fina putin si testiculul stang e mai moale.

#54
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
mergi la un doctor. posibil sa fie un inceput de hidro-nu mai stiu cum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate