Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nedetectare wi-fi home!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdjhappy89, on 09 august 2018 - 16:06, said:

Salut  ! Am un Laptop mai vechi HP 15-d054sq, si intampin urmatoarea problema. Cand incerc sa ma conectez la reteaua wi-fi de acasa, laptopul nu o gaseste sub nicio forma. Gaseste toate retelele vecinilor mai putin reteaua mea. Mentionez ca Wi-fi-ul meu functioneaza deoarece ma pot conecta la el cu telefonul dar si cu un alt laptop.
De unde sa fie problema din laptop sau din router? modelul de router este : Tp-Link C2, AC750.
Daca ma puteti ajuta ...ca nu stiu ce sa ii mai fac , cred ca il arunc !
Cat de aproape stai cu laptopul de router? mergi undeva cu laptopul mai departe de router si vezi daca gaseste reteaua!

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdjhappy89, on 09 august 2018 - 17:58, said:

Scuze acum am vazut mesajul tau. Pff daca modific aoci la canale exista posibilitatea sa influentez vuteza routerului?
Modifica tu canalul si vedem noi dupa aia viteza.
Deja ti-am spus de 2 ori chestia asta, incearca ceva odata.

View Poststlk, on 09 august 2018 - 18:01, said:

Cat de aproape stai cu laptopul de router? mergi undeva cu laptopul mai departe de router si vezi daca gaseste reteaua!
Mai DEPARTE ?!
Presupun ca nu sta cu el lipit de route... ar fi o problema ?!
Care e distanta MINIMA ?!

#21
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Am pus canal 1 si vede reteaua. Apoi am pus si canal 11 si vede reteaua. Ce facem acum?

Edited by djhappy89, 09 August 2018 - 18:11.


#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 09 august 2018 - 18:04, said:

Mai DEPARTE ?!
Presupun ca nu sta cu el lipit de route... ar fi o problema ?!
Care e distanta MINIMA ?!
O sa razi dar eu am patit-o cu o imprimata Wi-fi care nu-mi gasea reteaua (gasea toate retele vecine), am avut doua posibilitati: ori sa departez routerul de imprimanta (sau invers), ori sa reduc puterea Wi-fi de la router la 80%. doar asa a gasit imprimanta reteaua. Stiu pare incredibil dar e adevarat! Se pare ca routerul era prea puternic pentru imprimanta!

Edited by stlk, 09 August 2018 - 18:17.


#23
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdjhappy89, on 09 august 2018 - 18:07, said:

Am pus canal 1 si vede reteaua. Apoi am pus si canal 11 si vede reteaua. Ce facem acum?
Pai ce faci, conectezi laptopul si, daca vrei neaparat, faci niste teste de viteza, pe site-ul firmei tale de net (test viteza rds... ?!)
Dar nu te ajuta la nimic, pe 1 merge cam mereu OK.

#24
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Am ales canalul 5 pana la urma ! Am atins viteza cea mai mare . Insa am dat click dreapta pe placa vireles , proprietati, configure, advanced si apoi am ales optiunea 802.11n channel width for band 2.4 aiciera trecut pe 20 mhz . Si am pus auto. Viteza a crescut mult !

atasez si o poza ca sa intelegeti mai usor...ma poate ajuta cineva sa fac si eu setarile de aici ??Attached File  Untitled.jpg   342.8K   8 downloads
la primele doua am pus pe auto .
02.11mn mode am pus intre enable si disbale , enable
la ad hoc channel 802.11b/g am valori de la 1 la 11 ..este pus 1 ...

si inca o intrebare atunci cand bag mufa ne internet intr-un desktop , practic la ce canal se conecteaza la 2.4 sau la 5 ghz? ce viteza o sa aibe? viteza maxima pe care o spune furnizorul ?

Edited by djhappy89, 09 August 2018 - 22:08.


#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View Postdjhappy89, on 09 august 2018 - 22:13, said:


si inca o intrebare atunci cand bag mufa ne internet intr-un desktop , practic la ce canal se conecteaza la 2.4 sau la 5 ghz? ce viteza o sa aibe? viteza maxima pe care o spune furnizorul ?
Nu ai treaba cu setarea Ad-hoc din moment ce esti prin router.
Nu lasa nimic pe auto si o sa ai viteze si mai mari . Adica maxim cat permite situatia.
Nu se conecteraza la nici una din ele.Cand bagi mufa in desktop se conecteaza prin placa ethernet..
Te uiti in utilitarul placii si vezi daca e conectat in 2.4 sau 5 Ghz.
O sa aibe viteza ......care o sa o aibe !! N-avem cum sa ghicim .
Viteza maxima care o spune furnizorul se atinge numai prin cablu . Si atunci doar in anumite conditii .

#26
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011

View Postndor, on 10 august 2018 - 08:32, said:

Nu lasa nimic pe auto si o sa ai viteze si mai mari . Adica maxim cat permite situatia.


la mine este invers cand am pus 20mghz merge doar cu 70 mb/s daca las pe auto pe reteaua de 2.4 se duce pana in 160 iar pe reteaua de 5 ghz maxim in 100

#27
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Nu e nimic invers la tine.
Nu cumva ai in setarea aia si 40 Mhz ? Sau b,g,n ?
Oricum nu mai conteaza . Lasa asa ca merge .

#28
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
la poza aceea care am puso eu nu am acea setare !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate