Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tuning masinuta electrica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
szigyu

szigyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2008
Am cumparat recent o motocicleta cu acumulator https://goo.gl/CxaTBQ care are viteza melcului. Vine cu o baterie de 6V , 4AH. care cu o incarcare 8 ore, isi da duhul in mai putin de jumate de ora. Asa ca sunt nevoit sa fac un tuning schimband bateria si motorul daca e cazul.

Acumulator original as vrea sa schimb cu unul care o am deja in garaj ramas de la o bormasina electrica care e de 14.4V 1.3Ah Li-Ion, deci incarcare mai rapida.

Intrebarile mele sunt:

1. pot sa inlocuiesc bateria originala de 6V, 4AH cu bateria bormasinei de 14.4V 1.3Ah Li-Ion sau este prea mare diferenta de voltaj / diferenta de amperaj?
2  Daca nu merge schimbata doar bateria ce motor ar trebui sa caut sa mearga cu acest acumulator de 14V. M-ar ajuta asa ceva?
3. presupun ca cu un motor si cu un acumulator mai mare trebuie sa reglez cumva puterea motorului, cu ce pot sa fac asta, gen schimbator de viteze Posted Image ?
4. Va rog sa imi dati alte sugestii daca aveti, in vederea maririi vitezei si a timpului de utilizare a motocicletei.

P.S. mentionez faptul ca nu ma pricep la electronica.

#2
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Deci dai autonomie de 30 de minute, pe un acumulator cu capacitate de stocare mai mica, deci vreo 10 minute.
Pana la urma e masinuta ca in titlu sau motocicleta?

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Ca sa faci ceva serios depasesti cu mult pretul motocicletei...
Numai o baterie cat de cat potenta e vreo 250-300 lei.... o baterie serioasa undeva la vreo 400-500 lei.

#4
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
https://www.emag.ro/...2/pd/DZKT4MBBM/  90 de minute de autonomie, ieftin.
si cu asta incarci bateria rapid http://livrare-bater...m-vrla-gel-moto

#5
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 31.03.2005
https://www.acumulat...ah/d9.10.6V.1.9

lasa motorul. ce ai vazut este motor de masina de jucarie cu telecomanda,

#6
szigyu

szigyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2008

 robylup, on 09 august 2018 - 14:51, said:

Deci dai autonomie de 30 de minute, pe un acumulator cu capacitate de stocare mai mica, deci vreo 10 minute.
Pana la urma e masinuta ca in titlu sau motocicleta?

Sa inteleg ca din cauza amperajului mai mic de la bateria 14V/1.3Ah micsorez autonomia chiar daca are un voltaj mai mare? Merita macar sa incerc sau ard motorul?

#7
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Pentru autonomie mai mare iti trebuie acumulator de acelasi voltaj cu amperaj mai mare. Pentru putere mai mare iti trebuie un motor care suporta votaj mai mare. Daca vrei sa te incadrezi in costuri decente, investesti in acumulator 6 v mai mare ca amperaj si un incarcator de putere mai mare cum ti-am sugerat mai sus.
Nu merita sa incerci!!!

Edited by robylup, 09 August 2018 - 15:17.


#8
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
pana la urma care e legatura titlului cu ceea ce vrei tu sa faci?
E vorba de masinuta sau motocicleta?

#9
szigyu

szigyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2008

 flp014, on 09 august 2018 - 15:38, said:

pana la urma care e legatura titlului cu ceea ce vrei tu sa faci?
E vorba de masinuta sau motocicleta?

E motocicleta care se incadreaza in topicul masinute electrice pentru copii. Cred ca au acelasi constructie la baza, doar ca motocicleta este mai usoara ma gandesc. Sau sunt si alte diferente?

Mersi pentru interesul acordat.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 robylup, on 09 august 2018 - 15:16, said:

Pentru autonomie mai mare iti trebuie acumulator de acelasi voltaj cu amperaj mai mare.
Cu capacitate mai mare vrei za zici... acel Ah este capacitate nu amperaj.

 szigyu, on 09 august 2018 - 15:43, said:

Mersi pentru interesul acordat.
Pe scurt... nu merita decat acumulator cu capacitate mai mare sau unul bun ca ala de 4Ah si ceva trebuie sa tina mai mult cand e bine incarcat.

Edited by andreic, 09 August 2018 - 16:03.


#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 andreic, on 09 august 2018 - 16:03, said:

Cu capacitate mai mare vrei za zici... acel Ah este capacitate nu amperaj.


Iti place semantica si corectitudinea tehnica? Stiu ce e aia capacitatea, vand baterii de vreo 11 ani. Daca omul spune ca e afon, trebuie sa-i explic pe intelesul lui, nu?

Edited by robylup, 09 August 2018 - 16:14.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 robylup, on 09 august 2018 - 16:13, said:

Iti place semantica si corectitudinea tehnica? Stiu ce e aia capacitatea, vand baterii de vreo 11 ani. Daca omul spune ca e afon, trebuie sa-i explic pe intelesul lui, nu?
Ii explici ca e vorba de capacitate... nu de intensitate (amperaj) ca un acumulator bun cu capacitate de 4Ah poate da 10-12A sau chiar mai mult (alea de bormasina) fara probleme iar de incarcat nu trebuie sa stai la 8 ore cu jucarii simplie, ii bagi 2A si in 3 ore e gata incarcat, cum e la hoover-boarduri Posted Image
Am avut si eu masinuta dinasta pe 6V cu 4.4 tipic, cat era fiu meu mic si ii incarcam acumulatorul pe unul auto automat dinala "digital" si tinea gramada. Cu incarcatorul din dotare evident stateai gramada si nu se incarca bine din cauza pierderilor.

Edited by andreic, 09 August 2018 - 16:36.


#13
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
De asta i-am si recomandat incarcatorul de mai sus, tehnic cu bani putini are si autonomie si "fast charge" fata de ce avea inainte.

#14
LAURILURI

LAURILURI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.06.2009
Fiu-miu are o motocicleta electrică de 6 v cu un singur motoras. Mai are o mașinuța electrică de 12 v cu 2 motoare.
I-am luat acumulatorul de pe mașinuța de 12v cu 2 motoare și am montat-o pe motoreta mică de 6v. Rezultatul? Merge de rupe de 3 luni de zile și viteza e mult mai mare, practic trebuie sa mergi cu pași mari și grăbiți ca sa ții pasul.
Scrie-mi in privat ca sa îți arat filmuleț pe YouTube.
Și eu credeam ca voi arde motorasul de 6v cu acumulatorul de 12v. Dar rezista bine , motorasul nu se încinge și bateria tine o zi întreaga folosită încontinuu și la maxim.
Mașinuța cu 2 motoare de 12v (plus instalație electrică de becuri, faruri, muzica) ținea cca 2 ore .
Pe motoreta acumulatorul tine lejer o zi întreaga la “cox” :)

#15
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
El vrea sa puna un li-ion de 14,5v nu o baterie de 12v

#16
szigyu

szigyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2008

 LAURILURI, on 09 august 2018 - 17:25, said:

Fiu-miu are o motocicleta electrică de 6 v cu un singur motoras. Mai are o mașinuța electrică de 12 v cu 2 motoare.
I-am luat acumulatorul de pe mașinuța de 12v cu 2 motoare și am montat-o pe motoreta mică de 6v. Rezultatul? Merge de rupe de 3 luni de zile și viteza e mult mai mare, practic trebuie sa mergi cu pași mari și grăbiți ca sa ții pasul.
Scrie-mi in privat ca sa ĂŽți arat filmuleț pe YouTube.
Și eu credeam ca voi arde motorasul de 6v cu acumulatorul de 12v. Dar rezista bine , motorasul nu se ĂŽncinge și bateria tine o zi ĂŽntreaga folosită ĂŽncontinuu și la maxim.
Mașinuța cu 2 motoare de 12v (plus instalație electrică de becuri, faruri, muzica) ținea cca 2 ore .
Pe motoreta acumulatorul tine lejer o zi ĂŽntreaga la “cox” :)

Exact asta am citit aici pe forum, nu mai stiu daca tu povestei cu fiul tau in parc si nenea cu 12 volti. Acumulatorul de 12V de la masinuta cati Ah are?

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Avand in vedere dificultatea operatiunii de schimbare a motorului,costul modificarii si...cel mai important: cunostintele tale in acest domeniu,parerea mea e ca cea mai buna varianta ar fi sa vinzi aceasta jucarie si sa cumperi alta (putin mai scumpa_,care sa mearga la 12V si sa aiba viteza mai mare...la care,ulterior ii poti mari autonomia,simplu,punand un acumulator cu capacitate mai mare (Ah mai multi).

#18
szigyu

szigyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri, au fost de mare ajutor.
Din ce am inteles ca sa fac un tuning cel mai simplu ar fi sa achizitionez o baterie 6V 12Ah ca asta si un incarcator ca asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate