Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cine este "Diaspora" ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 WestPoint, on 09 august 2018 - 13:27, said:

Ai dreptate, diaspora este esecul tarii de bastina care nu i-a lasat din varii motive sa faca ce stiau mai bine.
Ce stiau mai bine este sa munceasta, pentru ca 90% dintre romani (nu rromi) care au emigrat s-au dus acolo sa munceasca.

Tara de bastina a esuat prin angajatii spagari si hoti de la stat, prin parlamentari si oameni politici care aproape au falimentat tara asta prin anii 90 si ceva mai recent prin 2008 prin masurile lor.

#20
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 adisz, on 09 august 2018 - 13:33, said:


Asta-i visul romanilor,a 80% din ei.

Cam asa gandesc si albanezii,kosovarii,bulgarii,etc.Adica aia de-un leat cu noi.

ps.
Pe plaja la Ulcinj (Muntenegru) era o familie,2 adulti si cinci copii,care se chirceau pe cate un sezlong ratacit,cu prosoapele pe cap sa nu le explodeze capul de caldura.
Locuri erau berechet,un set complet 2 sezlonguri si o umbrela costa 5 euro.
La un moment dat am mers in acelasi timp de pe plaja.Cand le-am vazut masina in care se ingramadeau,sa lesin nu alta:era un BMW seria 7 foarte nou (se intampla in 2016).Erau din Kosovo.
Este doar un exemplu.
mda, dar nu stiu daca asta defineste neaparat diaspora.
Defineste mai degraba zona.
Stiu si eu oameni care la 30 de ani stau la mama acasa dar au A4 la scara...acilisea, ploiesti, Romania, nu diaspora.

 Pollux, on 09 august 2018 - 13:29, said:

diaspora este cand esti educat de mic ca cea mai buna optiune in viata este sa pleci din tara, si te pregatesti asiduu toata copilaria si adolescenta pentru asta.
aici nu sunt de acord...
nu cred ca isi educa nimeni copilul ca ba e mai bine sa pleci din tara ca te ia de bou ca de ce nu ai plecat tu, de cand eram eu mic.
Cred ca voiai s a spui ca in urma educatiei, in urma calatoriilor, studiilor, copii aia aleg sa plece..

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 andreibb, on 09 august 2018 - 13:40, said:

aici nu sunt de acord...
nu cred ca isi educa nimeni copilul ca ba e mai bine sa pleci din tara ca te ia de bou ca de ce nu ai plecat tu, de cand eram eu mic.
Cred ca voiai s a spui ca in urma educatiei, in urma calatoriilor, studiilor, copii aia aleg sa plece..

ba sa stii ca eu asa am fost educat... :huh:
si imi amintesc ca in liceu cam asa erau educati toti colegii mei. toti aveau ca obiectiv sa plece din tara.
ni se spunea de mici ca Romania este de cacat si este mai bine sa plecam.

 WestPoint, on 09 august 2018 - 13:37, said:

Acuma ai facut-o varza de tot. Habar nu ai ce-i dispora

as fi putut sa stiu, dar am ales calea usoara: sa fac ce-mi place, nu ce este bine.

#22
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 Pollux, on 09 august 2018 - 13:44, said:


ba sa stii ca eu asa am fost educat... Posted Image
si imi amintesc ca in liceu cam asa erau educati toti colegii mei. toti aveau ca obiectiv sa plece din tara.
ni se spunea de mici ca Romania este de cacat si este mai bine sa plecam.


esti fiu de decretel? adica parinti tai au pe la 50 si ceva de ani?

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 andreibb, on 09 august 2018 - 13:46, said:

esti fiu de decretel? adica parinti tai au pe la 50 si ceva de ani?

mai mult

#24
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 Pollux, on 09 august 2018 - 13:47, said:


mai mult
pai si ai plecat?
daca da? de ce?
daca nu, de ce?

#25
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Diaspora mai sant si unii cu job-uri in Silicon Valley, io zic sa nu generalizam.

#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Diaspora sunt aia care au grija ca tara asta sa nu intre-n faliment.
Sunt aia care tin in spate fiecare prostac PSDist si fiecare maistru analfabet de fabrica cu carnet de membru la PSD.

#27
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 andreibb, on 09 august 2018 - 13:49, said:

pai si ai plecat?
daca da? de ce?
daca nu, de ce?

am plecat si m-am intors. din comoditate, in ambele cazuri.
dar pot sa plec din nou...

intr-o anumita masura diaspora este ceva normal.
orice stat democratic are o diaspora. pentru ca intotdeauna sunt oameni care cauta altceva decat pot gasit la ei in tara.

este normal si sanatos sa fie asa.

#28
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Pollux, on 09 august 2018 - 13:24, said:

diaspora este simbolul esecului national.
Asta-i raspunsul anului.Aplauzele mele!

#29
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 Pollux, on 09 august 2018 - 13:51, said:


am plecat si m-am intors. din comoditate, in ambele cazuri.
dar pot sa plec din nou...
te invidiez pentru starea asta de confort :D

#30
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 hwplanet, on 09 august 2018 - 13:20, said:

Sunt cei care vor sa se mute inapoi in tara, din pacate nu se poate trai civilizat la noi in tara din munca cinstita...

raspunsul tau mi-a generat o intrebare, o autointrebare, sau, pentru altii mai eruditi, ma intreb si eu ca proasta in tirg ..
pai mai nene, au plecat din tara cind "se traia bineeeeeeeeeeeee" si se intorc acum cind vad cu ochii lor ca nu se mai poate trai de ciuma rosie? nu mai pot astepta o lecuta pina cind se va intoarce cel care ne-a trait bine, sa traiasca si ei la fel? sunt masochisti de pleaca de la democratie si trai decent si vin la dictatura si trai de rahat?

nu considera ca o intrebare adresata tie (sau direct tie) ci la cel mai general mod posibil.

Edited by r_murphy, 09 August 2018 - 13:56.


#31
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 andreibb, on 09 august 2018 - 13:54, said:

te invidiez pentru starea asta de confort Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OQG1K_9Nvvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
decat codas la oras,mai bine in satul meu fruntas - diaspora este aceasta "vorba" pe dos ridicata la scara unei tari

#33
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
diaspora este simbolul provizoratului istoric

#34
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Depinde pe cine intrebi.. iote ce zic PSD-istii:

Quote

Clotilde Armand40 minute ·

''golani'',
''fasciști'',
''neghiobi,
''nerușinați'',
''culeși de pe drumuri'',
''putori'',
''idioți'',
''nişte aproape civili o să facă multe spume la gură'',
''cretini'',
''naziști'',
''animale'',
''scârbe'',
''derbedei'',
''ciobani'',
"aşa-zişi cetăţeni"
''nespălați'',
''analfabeți'',
''fantome'',
''indieni'',
''târâturi'',
''cerșetori'',
''curve'',
''cretini'',
''șobolani'',
''proști''.

Aşa v-au numit liderii PSD atunci când ați îndrăznit să protestați împotriva nedreptății. Românii s-au săturat să fie umiliți și jigniți, românii se întorc acasă. Pentru că acestă națiune trebuie să se apere în fața urii PSD.

Fiindca daca ridici glasu' impotriva Partidului Stat esti, cum altfel, un derbedeu.

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Diaspora este o denumire generica pentru niste oameni care se identifica cu o mai mare libertate de miscare . Sunt oameni care au avut curajul sa plece , sa lase ceva in urma , niste oameni ca oricare alti oameni.
Au dreptul sa protesteze ? Sigur ca da !
Au dreptul sa isi exprime parerile ? Sigur ca da !
Au dreptul sa combata un anumit partid care a furat Romania la propriu ? Sigur ca da !
Multimile se constituie ciudat . Unele multimi nu au neaparat o doctrina . Unele multimi stiu doar ce nu le place . Este dreptul lor sa combata ce nu le place.

Diaspora are unele puncte slabe. In general se identifica cu aceia care sunt tineri , activi ....si cam prosti . Sunt multi cocalari . Sunt multi nescoliti . Cei scoliti (dintre ei) nu vin sa protesteze . Este adevarat ca multi sunt capsunari , stergatori de cururi de batrane , servitori , cei mai multi fac munci care nu necesita o calificare superioara . Sunt aceia care vin vara cu o masina de fitze inchiriata si le-o trag la tarancile proaste care doresc sa se plimbe si ele cu un ..Audi ( sa zicem ) cu un numar mai mult sau mai putin decent .
Totusi , sunt o multime . Democratia zice ca multimile trebuie sa fie reprezentate . Au dreptul sa fie reprezentati.
Din punctul meu de vedere , analizant detasat modul in care se manifesta rahatul asta numit " Democratie " , mi se rupe daca cei alesi sa ma conduca sunt alesi de niste cocalari capsunari sau de niste imbecili PSD-isti. Nu ma reprezinta nici unii , nici ceilalti . Nu ma identific nici cu diaspora , nici cu cei care voteaza cu " sa ne dea ! " Democratia a scapat de mult fraiele . Sistemul prin care se aleg conducatorii  este unul pervertit , indiferent de cei alesi ca persoana sa guverneze .
Morala ar fi ca nimic nu-i nou sub soare .

Edited by JurasikMan, 09 August 2018 - 14:26.


#36
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Diaspora nu e "cineva", nici macar ceva anume si concret.

E un grup eterogen - de la capsunari, pana la medici sau oameni de stiinta.

In diaspora intalnesti de la oameni cu cateva clase, ori chiar infractori, pana la somitati.
Deci, despre cine sau ce vorbim ?!...

Daca Romania asteapta ajutorul diasporei, pentru a-si face ordine in propria tara, inseamna ca nu e nimic de capul societatii romanesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate