Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cine este "Diaspora" ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

#1
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Se discuta aprig despre protestul diasporei./Acum o saptamana se discuta despre baiatul cu Audi din Suedia./ Acu 12 ani se discuta despre un taran cu Audi,  cred ca a fost clipul anului la momentul respectiv.
Atunci taranul cu Audi avea in masina scaun de copil pus invers, probabil acum copilul are 13-14 ani.

S-o fi intors domnul Tudor in Romania? Eu nu cred.. Copilul... nici atat..Si-o fi schimbat Audi-ul?

Sunt curios ce credeti si voi despre Diaspora. Zilele trecute am fost la o casa de schimb valutar dintr-un centru comercial. E plin de Diaspora care schimba euro sa ia ceva de-ale gurii. Majoritatea sunt genul 7 clase,  au copii, si par munciti.
Pe de alta parte 25% din lista mea de fb e plecata. Sunt de toate pentru toti. unii pe care ii stiu din copilarie, de la tara, cu scoala profesionala, altii, cu studii superioare prin Paris Londra Frankfurt.

Eu cred ca diaspora sunt romani ca noi, care muncesc si vor la mai bine dar isi asuma munca pentru asta.

Voi ce credeti?
Intreb si pentru ce avem aici pe forum printre noi f multi care sunt in diaspora, si identifica mai bine romanii pe acolo pe unde sunt decat eu, asa in luna august.

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
"Diaspora sunt eu!" (Ludovic al XVI-lea, dupa decapitare)

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cel mai urat vis al PSD-ului, al lui Dragnea si al tuturor spagarilor.
Diaspora e aia care s-a saturat sa fie bataia de joc a sistemului public romanesc.
E cu bune si cu rele, cu analfabeti, dar si cu premianti.
E "hidra" careia comunismul si urmasii comunistilor veniti la putere i-au dat nastere. Altfel nu ar fi fost atat de numeroasa.

Edited by gumball3000, 09 August 2018 - 13:27.


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postandreibb, on 09 august 2018 - 13:09, said:

Se discuta aprig despre protestul diasporei./Acum o saptamana se discuta despre baiatul cu Audi din Suedia./ Acu 12 ani se discuta despre un taran cu Audi,  cred ca a fost clipul anului la momentul respectiv.
Atunci taranul cu Audi avea in masina scaun de copil pus invers, probabil acum copilul are 13-14 ani.

S-o fi intors domnul Tudor in Romania? Eu nu cred.. Copilul... nici atat..Si-o fi schimbat Audi-ul?

Sunt curios ce credeti si voi despre Diaspora. Zilele trecute am fost la o casa de schimb valutar dintr-un centru comercial. E plin de Diaspora care schimba euro sa ia ceva de-ale gurii. Majoritatea sunt genul 7 clase,  au copii, si par munciti.
Pe de alta parte 25% din lista mea de fb e plecata. Sunt de toate pentru toti. unii pe care ii stiu din copilarie, de la tara, cu scoala profesionala, altii, cu studii superioare prin Paris Londra Frankfurt.

Eu cred ca diaspora sunt romani ca noi, care muncesc si vor la mai bine dar isi asuma munca pentru asta.

Voi ce credeti?
Intreb si pentru ce avem aici pe forum printre noi f multi care sunt in diaspora, si identifica mai bine romanii pe acolo pe unde sunt decat eu, asa in luna august.
Cine ai vrea sa fie?Sint oameni ca noi, unii mai educati, altii mai needucati, unii mai harnici, altii mai lenesi, unii se mai gandesc la reintoarcere, altii au renuntat.

#5
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Sunt cei care vor sa se mute inapoi in tara, din pacate nu se poate trai civilizat la noi in tara din munca cinstita... asa ca au decis sa plece prin alte tari. Sunt cei care vor o viata mai buna, nu sa putut... dar ramane speranta! NIMENI NU PLEACA DIN TARA DE NEBUN, PLEACA DIN CAUZA TRAIULUI DE RAHAT. PENTRU CE SA MUNCESTI IN Romania PE 2000 DE LEI SALARIU, CAND ACEEASI MUNCA IN ALTE TARI E PLATITA DE 5 ORI MAI MULT? SI ACELEASI PRETURI... CA LA NOI, DOAR SALARIILE DIFERA. DECI DE CE?

Edited by hwplanet, 09 August 2018 - 13:20.


#6
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Si eu am vazut o groaza de romani pe la Mall-uri, par cam toti fara scoala generala si par tare odihniti. Probabil nu le place sa munceasca.
Ah da, uitasem, au si copii pe linga ei, in brate chiar si in caruciorul de cumparaturi. Probabil vrei sa sari deja cu lozinca ca ar fi rromi. Nu sunt,
sunt albi si asculta Untold la casti.

Pe unde ubli tu sa vezi Diaspora nu ai de unde sa stii ca au plecat o groaza de ingineri, doctori, profesori, IT-isti si alte profesii
speciale. Ai auzit probabil numai de capsunari si ingrijitori de batrini.

Edited by WestPoint, 09 August 2018 - 13:24.


#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eram mic ,aveam vreo 14 ani și mă impresionau cei care veneau în august acasă. Aveau mașini străine de mii de euro ,pantaloni scurți cu adidasi și șosete albe. Erau un bun exemplu pentru ceilalți rămași.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWestPoint, on 09 august 2018 - 13:20, said:

..o groaza de romani pe la Mall-uri, par cam toti fara scoala generala si par tare odihniti. Probabil nu le place sa munceasca...
Asta e profilul angajatului roman din administratia publica. Cica ar fi vreo 600.000 de exemplare.

Edited by MembruAnonim, 09 August 2018 - 13:23.


#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
diaspora este simbolul esecului national.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostPollux, on 09 august 2018 - 13:24, said:

diaspora este simbolul esecului national.
Cu raspunsul asta ai impacat si capra si varza :) .. tare

#11
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ai dreptate, diaspora este esecul tarii de bastina care nu i-a lasat din varii motive sa faca ce stiau mai bine.

#12
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostWestPoint, on 09 august 2018 - 13:20, said:

Si eu am vazut o groaza de romani pe la Mall-uri, par cam toti fara scoala generala si par tare odihniti. Probabil nu le place sa munceasca.
Ah da, uitasem, au si copii pe linga ei, in brate chiar si in caruciorul de cumparaturi. Probabil vrei sa sari deja cu lozinca ca ar fi rromi. Nu sunt,
sunt albi si asculta Untold la casti.

Pe unde ubli tu sa vezi Diaspora nu ai de unde sa stii ca au plecat o groaza de ingineri, doctori, profesori, IT-isti si alte profesii
speciale. Ai auzit probabil numai de capsunari si ingrijitori de batrini.
am zis ca 25% din lista mea sunt plecati, si nu la capsuni, ci pe posturi bune.
Dar da, ce am vazut la carrefour, nu pareau foarte intelectuali. Dar pareau de treaba. Am respect deosebit si pentru cel care imi pune gresia la linie, chit ca nu stie integrale si fourier..

Edited by andreibb, 09 August 2018 - 13:35.


#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Din pacate pentru pesede si pesedisti (care acu' nu-i scot din muisti, animale bipede, etc) in diaspora sunt o categorie speciala de romani.

Mai culti, mai inculti dar avand ca numitor comun curajul de a incerca si altceva, in alta parte.Cati au reusit sau inca nu, nu cunoastem insa faptul ca vor sa protesteze impotriva a ceea ce i-a alungat din tara natala ar trebui sa-i puna pe ganduri pe TOTI politicienii.
E un semn clar ca tara nu merge intro directie buna si asta o spun cei care au luat contact, traiesc si muncesc in societati care ar trebui sa fie un model, un target pentru cei de aici.

Mai pe scurt, lumea s-a saturat de toate originalitatile incercate pe spinarea romanilor, s-au saturat sa fie victimele efortului de a percepe realitatea a unor neica nieni numiti politicieni care refuza cu obstinatie sa-si recunoasca limitele si-o tin gaia-matu ca ei stiu si pot, se coiesc sa inventeze roata atunci cand ea se invarte de sute de ani prin vecini.

Edited by argonaut, 09 August 2018 - 13:32.


#14
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostPollux, on 09 august 2018 - 13:24, said:

diaspora este simbolul esecului national.
asa e de luat si pus la semnatura....

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
diaspora este cand esti educat de mic ca cea mai buna optiune in viata este sa pleci din tara, si te pregatesti asiduu toata copilaria si adolescenta pentru asta.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBenderbut, on 09 august 2018 - 13:22, said:

Aveau mașini străine de mii de euro ,pantaloni scurți cu adidasi și șosete albe.

Asta-i visul romanilor,a 80% din ei.

Cam asa gandesc si albanezii,kosovarii,bulgarii,etc.Adica aia de-un leat cu noi.

ps.
Pe plaja la Ulcinj (Muntenegru) era o familie,2 adulti si cinci copii,care se chirceau pe cate un sezlong ratacit,cu prosoapele pe cap sa nu le explodeze capul de caldura.
Locuri erau berechet,un set complet 2 sezlonguri si o umbrela costa 5 euro.
La un moment dat am mers in acelasi timp de pe plaja.Cand le-am vazut masina in care se ingramadeau,sa lesin nu alta:era un BMW seria 7 foarte nou (se intampla in 2016).Erau din Kosovo.
Este doar un exemplu.

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010

View Posthwplanet, on 09 august 2018 - 13:20, said:

Sunt cei care vor sa se mute inapoi in tara, din pacate nu se poate trai civilizat la noi in tara din munca cinstita... asa ca au decis sa plece prin alte tari. Sunt cei care vor o viata mai buna, nu sa putut... dar ramane speranta! NIMENI NU PLEACA DIN TARA DE NEBUN, PLEACA DIN CAUZA TRAIULUI DE RAHAT. PENTRU CE SA MUNCESTI IN Romania PE 2000 DE LEI SALARIU, CAND ACEEASI MUNCA IN ALTE TARI E PLATITA DE 5 ORI MAI MULT? SI ACELEASI PRETURI... CA LA NOI, DOAR SALARIILE DIFERA. DECI DE CE?

Mai nou se incearca sa se planteze ideea cum ca "tara merge prost din cauza celor care au plecat afara" (exista pe la servicii niste birouri de lansat vorbe). Fara nici o legatura cu "cine a fost primul, oul sau gaina"

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostPollux, on 09 august 2018 - 13:29, said:

diaspora este cand esti educat de mic ca cea mai buna optiune in viata este sa pleci din tara, si te pregatesti asiduu toata copilaria si adolescenta pentru asta.
Acuma ai facut-o varza de tot. Habar nu ai ce-i dispora

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate