Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

AUTOKARMA - Sisteme frânare

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 missionnad, on 09 august 2018 - 21:05, said:

N-are treaba cu strânsul roților.
Daca nu erau atranse bine ar fi avut simptome  si-n timpul mersului,nu doar la frânare.
Ba da Posted Image
Si nu apare imediat...dupa cateva mii de km., nici nu trebuie apa sau balta...doar cateva incalziri mai puternice ale discurilor.

Edited by alexa32, 09 August 2018 - 22:03.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Tu zici ca din stangere inegala se deformeaza discurile in cateva mii de km?

#21
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Butucii si discurile.
Am vazut pe unii "criminali" care strang cu pistolul pneumatic la maxim, cate un prezon(piulita)....fara sa apropie....fara cuplu :ciocan:

#22
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Pt inițiator, nu crezi ca ieșeai mai ieftin la reprezentanta? Acolo totuși ai o garanție :)

#23
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Acum circa 1 luna am schimbat discuri+placute la masina si pana in prezent totul este ok.
Comandate de la firma pomenita de initiator....firma de la care cumpar frecvent.
Firma respectiva are posibilitatea de a aduce produse pentru toate buzunarele...iar in alta ordine de idei, cu aceasta firma ,daca comazi ceva la ei, ai o comunicare...pe cand cu alte firme...

Attached Files


Edited by valecris16, 17 August 2018 - 08:34.


#24
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
eu am observat ca la masinile vechi nici producatorii de piese nu mai respecta calitatea.

un set de discuri ate la un golf4 va fi mai slab calitativ decat un set de discuri ate la un BMW seria5 2015. si nu e vorba doar de ate, ci de ideea in sine.

discuri de frana se schimbau si acum 10 ani si lumea nu se plangea cat se plang acum cand auzi ffff multe plangeri.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
se plang pentru ca se duc pe diversi mecanici ieftini si aia mai mult strica decat repara inlocuiesc

#26
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 MicroEdge, on 16 august 2018 - 20:58, said:

Pt inițiator, nu crezi ca ieșeai mai ieftin la reprezentanta? Acolo totuși ai o garanție :)

Golf 4 la reprezentanta ??
Hai sa fim serioși.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 irulan_corrino, on 17 august 2018 - 16:34, said:

Golf 4 la reprezentanta ??
Hai sa fim serioși.
de ce nu? bani sa fie.

#28
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Eu am un Ford an de fab. 2002....si pentru ca are reviziile facute ok, trcute in cartea de reparatii a masinii, la reprezentanta nu am avut absolut nici-o problema in a lasa masina pentru o interventie/revizie ....

Pentru masini mai vechi....exista piese fabricate acum 15-20 de ani dar si mai noi...depinde de fabricant...
Desi am avut discuri si placute Ate pe masina ,care au rezistat destul,(98k...)...am preferat sa montez ceva mai nou ca model/aparitie...acum o sa vad ce si cum....am doar 1400km facuti de la montaj...
Am optat pentru aceste Brembo pentru ca placutele sunt mai 'moi' decat multe altele....personal prefer acest gen de placute.
Placutele vechi Ate,erau la jumatate din viata,fiind cele originale ale masinii....niste placute ff dure, care au sapat,la propriu,  in discuri....
Acum fiecare dupa preferinte/posibilitati/etc....


Montajul unor discuri de frana+placutele aferente, implica niste operatiuni, intr-o anumita ordine.
Pe langa acestea, nu trebuiesc neglijati nici etrierii....care trebuiesc verificati, pentru a nu fi vre-un piston blocat//semi-blocat....
Apoi primii 50-100 de km sunt esentiali...
Nu cred ca mai este cazul sa amintesc de existenta unui joc//uzura excesiva la rulmentii fata....la fel si in cazul rotilor, in caz de dezechilibru/jante lovite//anvelope deformate....

Edited by valecris16, 17 August 2018 - 18:27.


#29
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
interesant e ca am mai auzit de problema asta cu discuri standard ate, chiar de multe ori pe la vag.
am si eu discuri brembo max si placutele aferente pe una din masini, in schimb mi s-au parut fff tari placutele, discurile sunt pe duca desi am facut cam 30-35k cu ele, iar placutele mai au o groaza de "carne" . e drept ca e masina automata dar are sub o tona.

#30
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

 irulan_corrino, on 17 august 2018 - 16:34, said:



Golf 4 la reprezentanta ??
Hai sa fim serioși.
Te duci acolo, le spui ca vrei piese aftermarket, îți zic costul și gata.

#31
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 MicroEdge, on 20 august 2018 - 14:15, said:

Te duci acolo, le spui ca vrei piese aftermarket, îți zic costul și gata.
...faza asta cu 'te duci si le spui tu,la o reprezentanta,ce piese vrei tu,ce culoare  sa fie....asta trebuie filmat....

La un service oarecare.....poti sa te duci tu cu piesa,daca accepta lucrul asta acel service,,,ori sa ceri piese aftermarket....
Dar la o reprezentanta....indiferent culoarea....nu dicteaza clientul decat daca are pretentii la durata lucrarii sau alte banalitati..dar niciodata de piesa care se vrea a fi montata(poate----poate doar daca mentioneaza in scris ca nu are nevoie de garantie si al doare in pla de viata lui....dar inca nu am vazut asa ceva)..chiar daca vorbim de masini de peste 100k euro....

#32
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Am spus doar de piese aftermarket nu de producătorul X sau Y :)

#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

 MicroEdge, on 20 august 2018 - 14:15, said:

Te duci acolo, le spui ca vrei piese aftermarket, îți zic costul și gata.

tu ai fost la vreo reprezentanta si s-a intamplat asta sau vorbesti asa despre cum ar trebui sa fie?

nicio reprezentanta nu iti va vinde piese aftermarket. totusi, unele reprezentante (dar fff putine, extrem de putine si cu siguranta NU din reteaua VAG) te vor accepta cu piesele tale.

#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cu piesele tale ma indoiesc rau. Poate cu uleiul tau, daca e ceva ce ei nu vind.

#35
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

 bossake, on 27 august 2018 - 19:02, said:



tu ai fost la vreo reprezentanta si s-a intamplat asta sau vorbesti asa despre cum ar trebui sa fie?

nicio reprezentanta nu iti va vinde piese aftermarket. totusi, unele reprezentante (dar fff putine, extrem de putine si cu siguranta NU din reteaua VAG) te vor accepta cu piesele tale.
Acum o luna am făcut asta, piese aftermarket comandate de dealer și montate pe mașină :)

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Problema este generalizata in Romania dar lumea prefera sa inchida ochii si sa o lase sa existe.
Masinile nu se repara pe internet si la ateliere care nu au o ierarhizare bine stabilita a profesionistilor.

Din cauza veniturilor reduse consumatorii cumpara singuri piese de pe internet si merg la mecanici fara scoala, calificati la locul de munca.
In trecut atelierele de reparatii aveau ucenici, mecanici, maistri si ingineri. Acum au ramas doar indivizi mai slabi decat ucenicii.

Dorinta de a face economie la reparatii duce la accidente tragice in care sunt implicati si alti soferi nevinovati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate