Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

faianta poroasa dus-ingalbenire urata, depunere calcar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
toppolino

toppolino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2018
Buna,
as avea nevoie de niste pareri de la profesionisti sau de la persoane care au folosit deja in baile lor  solutia Ceresit CT10 pe ca as vrea sa o folosesc pentru o problema la dusul proaspat renovat.
Problema este ca am folosit o faianta foarte poroasa la dus, si se depune foarte repede calcar/rugina  pe faianta, astfle incat faianta are un aspect urat, ingalbenit, rosiatic. Mentionez ca am pus fainta de doar 2 luni, si deja problema este destul de nasoala. Atasez si o poza.
Ma gandesc sa curat f bine faianta, si apoi sa aplic Cerestit CT10, astfel incat sa fie protejata de aceste depuneri.
cei care ati folosit aceasta solutie, as vrea sa stiu parerile voastre, daca in timp este utila, daca exista riscul sa se decojeasca in timp?

Multumesc!

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Calcarul se depune pe orice. Curatarea zilnica este solutia.

#3
toppolino

toppolino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2018
Dar in afara de curățarea zilnică, soluția Ceresit CT10 ar ajuta la ameliorarea situației ? Sau risc sa se cojească in timp ?

Edited by toppolino, 09 August 2018 - 00:38.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu am fost impresionat de ,,calitatile " lui, dat pe rost de gresie, pardoseala uscata, nu in baie.

Dar nu vad ceva grav in baia ta.
Te referi la rosturi, doar la rosturi ?

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai degraba pui alta faianta peste acea faianta oribila,inainte de a o da cu lacuri si sa ajungi in imposibilitatea de a se mai lipi viitoarea faianta de ea.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Depinde si calitatea apei.daca ai apa foarte calcaroasa o sa ai probleme orice pui, si nu numai pe faianta, si la instalatie mai tarziu.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
https://www.emag.ro/...9/pd/DF8MQYBBM/ ia din asta, e un pic mai buna, dar ramane lucioasa pe placa. Daca dai pe foc, o gasesti la raft in Dedeman.
Tot la marca asta gasesti solutie de curatat acida, sau daca nu, iei Keranet lichid de la Mapei. O gasesti tot la Dede.

Ca sa nu iti iasa ochii cand vei freca faianta aia, prinde o perie din aia rotunda de vase intr-un surub lung si toata treaba in bormasina.

#8
poetu_george

poetu_george

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2015
eu am ceva asemanator la bucatarie - piatra poroasa... eu nici nu m-am riscat sa vad cum se face - am cumparat un lac pentru piatra si am dat 2 straturi...acum chiar daca sare ceva pe ea o sterg cu o carpa umeda si ramane ca noua

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pai si nu a schhimbat senzatia de natural?

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar un filtru de calcar ?

#11
toppolino

toppolino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2018

 crisstonne, on 09 august 2018 - 00:51, said:

Eu nu am fost impresionat de ,,calitatile " lui, dat pe rost de gresie, pardoseala uscata, nu in baie.

Dar nu vad ceva grav in baia ta.
Te referi la rosturi, doar la rosturi ?

Deci tu ai aplicat doar pe rosturi? si nu s-a cojit deloc in timp?
Nu ma refer doar la rosturi, ci daca te uiti in poza atasata se vad pete ruginii pe fainta crem, mai ales in partea de jos....

 waterman, on 09 august 2018 - 09:45, said:

Dar un filtru de calcar ?
Sincer, mi s-a aprins un beculet cand am citit postul tau. Mersi de idee! Cred ca ma va ajuta foarte mult.

 sebulbus, on 09 august 2018 - 07:48, said:

https://www.emag.ro/...9/pd/DF8MQYBBM/ ia din asta, e un pic mai buna, dar ramane lucioasa pe placa. Daca dai pe foc, o gasesti la raft in Dedeman.
Tot la marca asta gasesti solutie de curatat acida, sau daca nu, iei Keranet lichid de la Mapei. O gasesti tot la Dede.

Ca sa nu iti iasa ochii cand vei freca faianta aia, prinde o perie din aia rotunda de vase intr-un surub lung si toata treaba in bormasina.

Mersi de raspuns. Azi am curatat faianta cu Keranet Lichid. S-a curatat mult mai usor decat cu metodele traditionale.  Mesi de pont. Insa ma gandesc ca solutia asta acida, ataca faianta in timp deveniind din ce in ce mai poroasa....sau? Pot sa o folosesc saptamanal, de ex?

Mersi!

 poetu_george, on 09 august 2018 - 08:16, said:

eu am ceva asemanator la bucatarie - piatra poroasa... eu nici nu m-am riscat sa vad cum se face - am cumparat un lac pentru piatra si am dat 2 straturi...acum chiar daca sare ceva pe ea o sterg cu o carpa umeda si ramane ca noua
Mersi de rapsuns. Chestia e ca la noi dusul este folosit de cateva ori bune pe zi, deci faianta se uda f des si sincer nu pot sa sterg faianta zilnic...practic nu am atata timp si nici nervi ca sa o curat in fiecare seara Posted Image . De aceea mi-e frica ca se va decoji in timp, fiind udata / stearsa atata de des.

Edited by toppolino, 09 August 2018 - 22:43.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pai ia vezi ce zice, rosturi.
Am zis ca nu am fost impresionat, dar poate ai tu noroc.

Mai exista ceva lac protector pentru piatra, care se da pe toata suprafata, mai cauta.

Attached Files



#13
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Aspectul ala ingalbenit / rosiatic nu este calcar si nici rugina, este mucegai.

#14
toppolino

toppolino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2018

 AlbastruIndigo, on 10 august 2018 - 01:57, said:

Aspectul ala ingalbenit / rosiatic nu este calcar si nici rugina, este mucegai.
NU ESTE mucegai!! Te asigur!!

 crisstonne, on 10 august 2018 - 00:31, said:

Pai ia vezi ce zice, rosturi. Am zis ca nu am fost impresionat, dar poate ai tu noroc. Mai exista ceva lac protector pentru piatra, care se da pe toata suprafata, mai cauta.
Am citit specificatiile produsului CT10 si ei zic ca poate fi aplicat pe toata suprafata. Am gasit si niste video-uri pe youtube de la ei, unde tot asa este aplicat, pe toata suprafata. Dar am sa mai caut si alte produse pt asa ceva, care poate sunt mai bune....

Mersi!

Edited by toppolino, 10 August 2018 - 08:37.


#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 toppolino, on 09 august 2018 - 22:36, said:

Mersi de raspuns. Azi am curatat faianta cu Keranet Lichid. S-a curatat mult mai usor decat cu metodele traditionale.  Mesi de pont. Insa ma gandesc ca solutia asta acida, ataca faianta in timp deveniind din ce in ce mai poroasa....sau? Pot sa o folosesc saptamanal, de ex?


Eu n-as folosi-o de mai mult de cateva ori in viata faiantei in total. E acid muriatic, e facuta sa curati mai usor faianta dupa montaj si chituire, dar acidul nu stie carte.

Ia un impregnant bun, ai grija sa il reaplici periodic, si vei fi ok. Cum la noi subiectul e aproape necunoscut, nu stiu daca vei gasi unul ce lasa aspect mat, dar lucios/satinat exista 100%, macar cel despre care am vorbit anterior. Pana la urma, daca pui in balanta, ai prefera sa fie lucioasa, sau patata?

#16
toppolino

toppolino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2018

 sebulbus, on 10 august 2018 - 09:52, said:


Eu n-as folosi-o de mai mult de cateva ori in viata faiantei in total. E acid muriatic, e facuta sa curati mai usor faianta dupa montaj si chituire, dar acidul nu stie carte.

Ia un impregnant bun, ai grija sa il reaplici periodic, si vei fi ok. Cum la noi subiectul e aproape necunoscut, nu stiu daca vei gasi unul ce lasa aspect mat, dar lucios/satinat exista 100%, macar cel despre care am vorbit anterior. Pana la urma, daca pui in balanta, ai prefera sa fie lucioasa, sau patata?

Am sa iau impregnantul ce mi l-ai recomandat tu si am sa incerc. Asa e, chiar daca este lucios, decat sa fie toata patata faianta, prefer sa fie lucioasa :)

Mersi mult de sfaturi!

#17
poetu_george

poetu_george

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2015
EU cu lacul special pentru piatra nu am avut nici o problema in 2 ani - si nu arata nici nenatural...

Attached Files



#18
toppolino

toppolino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.08.2018

 poetu_george, on 10 august 2018 - 10:41, said:

EU cu lacul special pentru piatra nu am avut nici o problema in 2 ani - si nu arata nici nenatural...
Si tu ce lac pentru piatra ai folosit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate