Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alocare/Rutare IP PPPoE ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 theMisuser, on 20 septembrie 2018 - 11:32, said:

O sa urmaresc daca apar ceva probleme da' parca as dori un IP public. Inteleg totusi ca sunt limitate si nu ajung pt. toata lumea.
La telefon nu ma deranjeaza da' parca la conexiunea fixa as prefera un IP vizibil.

De ce? ipv6 e public.

#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ogo, on 20 septembrie 2018 - 19:41, said:


De ce? ipv6 e public.

A vrut sa spuna ca si-ar dori un Ip Static

#21
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Routerul meu stie doar IPv4.

Nu vreau Ip static, n-am nici o problema cu cel dinamic.
O mica utilitate pe care o pierd e cea cu un mic server FTP pe care-l fac vizibil cu UPnP (obiceiuri vechi). Pentru transferuri scurte catre unii/altii cu metode foarte simple.
In rest, parca nu stiu ce n-am daca n-am ip vizibil :) O sa folosesc urmatoarele zile sa aflu. Daca aflu, cred ca o sa cer un ip public.

#22
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 theMisuser, on 20 septembrie 2018 - 21:16, said:

Routerul meu stie doar IPv4.

Daca aflu, cred ca o sa cer un ip public.
Mai devreme sau mai tarziu vei cumpara un router nou, ca doar nu rezista o vesnicie. Atunci alegi unul care sa stie IPv6 (vad ca Asus si TP-Link sunt ok).

Sau, daca ai infrastructura FTTH, lasi ONT-ul de la Digi in mod Router (care stie deja IPv6), iar dispozitivul vechi il configurezi ca simplu Access Point.

 me_iauras, on 09 august 2018 - 07:23, said:

Pe IPv6 nu prea vreau sa trec din ratiuni de securitate
Firewall

 MembruAnonim, on 09 august 2018 - 13:25, said:

Logic. Este normal ca in clipa in care oferi un serviciu cu valoare adaugata sa pui si o cerinta care trebuie indeplinita de clienti si care face diferenta.
Am eu o banuiala ca majoritatea clientilor de internet ai Digi sunt pe abonamentul cel mai ieftin. Deci ar fi logic sa se implementeze CGN incepand cu Fiberlink 300 si Foberlink Popular, lasand dezactivat CGN la abonamentele superioare.

Edited by doh, 20 September 2018 - 21:51.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Logic este sa implementezi acolo unde ai incarcare mare. Asta e ca 99.99% din clientii din acea zona sunt cu abonament rezidential mare exemplu FL1000 e fix pix. Eu, daca am 60K clienti intr-o zona si 50K din ei au abonamnetul cel mai mare, tot CGN aleg ca daca am in medie 45K clienti conectati inseamna 45K IP-uri v4 publice, pe care poate nu am de unde sa le scot. Asa ca servesc frumos IP-uri de CGN pe zona aia si foolosesc dun /24 public pentru 6K clienti. Simplu, eficient si logic.

#24
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018
Pai CGN nu se poate face la nivelul intregii retele? Doar n-o sa impartim reteaua pe cartiere, ca sa sune apoi clientii la suport tehnic fiindca nu pot descarca torente de la prietenul de peste strada, sau nu pot juca in retea cu colegul de scoala.

100.64.0.0/10 permite vreo 4 milioane de clienti.

 MembruAnonim, on 20 septembrie 2018 - 23:47, said:

Asta e ca 99.99% din clientii din acea zona sunt cu abonament rezidential mare exemplu FL1000 e fix pix.
Posibil in teorie; putin probabil in practica.

Intr-un bloc, da, se poate intampla ceea ce spui tu. Dar la nivelul unui oras pun pariu ca Digi nu va intampina aceasta situatie vreodata.

Edited by doh, 21 September 2018 - 13:05.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 doh, on 21 septembrie 2018 - 13:03, said:

[...]Doar n-o sa impartim reteaua pe cartiere, ca sa sune apoi clientii la suport tehnic fiindca nu pot descarca torente de la prietenul de peste strada, sau nu pot juca in retea cu colegul de scoala.[...]
In aceiasi retea, reteaua ISP-ului, poti folosi lejer IP-ul de CGN. Doar pentru destinatii din afara retelei se foloseste IP-ul public. Deci un gigel care joaca caca maca cu colegul de scoala, ambii clienti ai ISP X, nu vor simnti ca folosesc CGN.

#26
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 doh, on 21 septembrie 2018 - 13:03, said:


În vremuri apuse, mai mult de un cartier era tras pe CGN. Nu se simțea Alocarea vitezei se face la nivelul IP-ului/MAC-ului/PPPoE. Ce se simțea era faptul că porturile erau blocate.

#27
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Hm, ce chestie.
S-a oprit un pic curentul si... acum am IP 79.114.33.x
Care pare ca e public.

Cred ca ne dau ce pica la mana, daca au sau nu publice disponibile la moment.
I can live with that :)
Daca o sa-mi trebuiasca musai un IP public, bag niste reboot-uri la router si gata. In rest, nu am intampinat (deocamdata) probleme cu IP CGN.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Disconnect si Reconnect in sectiunea PPPoE din meniu.

#29
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
E o idee buna numai ca routerul meu are niste apucaturi ciudate (e ceva gresit in softul lui).
Daca umblu pe la setari "castiga" niste ms la ping cand e folosit netul intens (un torent ceva).
Ceva in gestionarea vitezei intre dispozitive nu functioneaza chiar perfect si procesorul e cam la limita iar dupa ce schimb ceva prin el procesorul nu mai face fata. Asa ca dupa ce fac reglaje/modificari trebuie sa-i dau un reboot ca sa ramana sprinten.

ps - e un thin client x86 cu OpenWRT

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Am peste 270 de zile uptime pe Asus N-56-U la birouri, PPPoE a tot cazut dar e abonament business cu IP static acolo, ma distreaza ca pica de mai multe ori decat cel rezidential de acasa si nu mereu de la FTTB versus FTTH.

#31
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 MembruAnonim, on 21 septembrie 2018 - 21:17, said:

In aceiasi retea, reteaua ISP-ului, poti folosi lejer IP-ul de CGN. Doar pentru destinatii din afara retelei se foloseste IP-ul public.

Exact. Din acest motiv situatia ipotetica prin care o zona ar avea mai multi abonati la pachetele superioare (vs abonamentele ieftine) este irelevanta pentru CGN.

Digi poate foarte bine activa CGN doar pentru Fiberlink Popular si Fiberlink 300, astfel incat cei ce se aboneaza la Fiberlink 1000 ar avea siguranta ca primesc si o adresa IPv4 publica. Consider aceasta metoda mai buna decat cea curenta prin care CGN este activat aleator, in functie de nevoile de moment ale retelei.

 theMisuser, on 22 septembrie 2018 - 08:37, said:

I can live with that Posted Image
Daca o sa-mi trebuiasca musai un IP public, bag niste reboot-uri la router si gata. In rest, nu am intampinat (deocamdata) probleme cu IP CGN.
Deocamdata...

Insa adresele IPv4 devin din ce in ce mai scumpe, recent ajungand la $18 bucata. Google, Amazon, Microsoft tot cumpara, asa ca nu m-ar suprinde sa vedem vreun ISP romanesc cedand adrese pentru cateva milioane de dolari.

IPv6 este viitorul, iar CGN isi are si el locul pentru a asigura functionarea aplicatiilor antice.

#32
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Observasem si eu chestia asta si nu imi explicam, am facut sesizare la ei si acum primesc doar ipv4 public.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate