Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caderea ingerilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
pe bune?
eu stiu ca ingerii aveau sarcini clare sa-L ridice in slavi pe mai marele barbos egocentric

#20
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postericmario, on 08 august 2018 - 18:06, said:

În biblie scrie pe scurt la Geneza cap.6 vers. 1-7 despre păcatul săvărșit de îngeri, dar mult mai detaliat găsești in Cartea lui Enoh cap.7 - cap.10.

Nu scrie despre îngeri. Aici este un răspuns:

What are your theories on the Fallen Angels and Nephilim in the Bible?

The popular story about angels interbreeding with women is one of the most unfortunate misinterpretations of the Bible ever suggested. Genesis 6 is actually telling a different story altogether.

Scriptural idiom uses ‘sons of God’ for believers and ‘sons of men’ for secular non-believers—the sort of people who do exactly what they want and seize power to make sure it happens.

There were only two tribes in existence at the time, one tribe known to be worshippers of God and the others descended from Cain and reported as being particularly violent and lawless.

They were originally separated geographically but as their respective populations increased they began to grow together at the edges and the inevitable happened—the grass was greener on the other side of the fence and the men of God went and won themselves women from the tribes of their long lost cousins.

The Nephilim were, we deduce, a people of large stature due to a genetic aberration among Cain’s offspring. The record just says that they were ‘in the earth’ in those days and that when young men of Seth’s line began to marry the women of Cain, their children also began to produce giants, thus the problem crossed the boundary, bringing mighty men who easily seized power for themselves so as to run the world as they saw fit.

This put an end to open religious worship among the populations descended from Seth and thus hastened the onset of the flood.



#21
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Ascultati-l pe logic ca stie ce spune !
Mai trebuie sa ne explice de ce Fiii lui Dumnezeu, tribul ascultator si cuminte, a navalit la femeile "neascultatorilor si fara-de-lege".
Nu trebuia sa fie invers ?
:bicycle:

Edited by Xlander, 09 August 2018 - 07:10.


#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postericmario, on 08 august 2018 - 18:06, said:

În biblie scrie pe scurt la Geneza cap.6 vers. 1-7 despre păcatul săvărșit de îngeri, dar mult mai detaliat găsești in Cartea lui Enoh cap.7 - cap.10.

Dude, te faci de rușine bre.
in versurile invocate de tine NU scrie de ingeri; poti sa verifici ca sa nu te faci de rusine  Posted Image  ca citezi ceva despre care ti-a povestit cineva dar in realitate NU este asa. Maine poimanine o sa povestesti despre merele din Rai pe care le-au mancat Eva si Adam. Posted Image

"fiii lui Dumnezeu" = "Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus. (Gal.3:26)"

ori acolo Pavel NU povesteste despre ingeri, ci despre oameni ca tine si ca mine , fii ai lui Dumnezeu. Posted Image
la fel de bine, "fiii lui Dumnezeu" din Geneza sunt fiii oamenilor.

View PostMarianG, on 08 august 2018 - 22:01, said:

pe bune?
eu stiu ca ingerii aveau sarcini clare sa-L ridice in slavi pe mai marele barbos egocentric
asta-i din categoria "marului lui Adam". Posted Image

citeste Biblia.Posted Image

Edited by Dude_2nd, 09 August 2018 - 08:46.


#23
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Poate se gaseste cineva care sa deschida un topic in care sa analizeze ce soi de mere au consumat Adam si Eva.

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Eu pariez pe Clar Alb. :D

View PostMarianG, on 08 august 2018 - 19:04, said:

acolo a fost democratie ?
Imparatias lui Dumneyeu, Raiul, NU este nici demoNcratie, nici autodeterminare nici suveranitate. Este dictatura perfecta. Perfecta deoarece supusilor acestei Imparatii le place de minune, nici n-ar putea concepe o alta forma de organizare. :)

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDude_2nd, on 09 august 2018 - 08:52, said:

Imparatias lui Dumneyeu, Raiul, NU este nici demoNcratie, nici autodeterminare nici suveranitate. Este dictatura perfecta. Perfecta deoarece supusilor acestei Imparatii le place de minune, nici n-ar putea concepe o alta forma de organizare. Posted Image
inteleg ca unii au facut-o

View Postarsmundis, on 09 august 2018 - 08:43, said:

Poate se gaseste cineva care sa deschida un topic in care sa analizeze ce soi de mere au consumat Adam si Eva.
greu o fi, e soiul ala care iti sta in gat.

#26
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Eu am citit "căderea inginerilor". Aveam un singur ochi deschis de la somn.

Am fost cam dezamăgit ce-i drept, aveam atâtea întrebări...

#27
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 09 august 2018 - 08:38, said:


"fiii lui Dumnezeu" = "Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus. (Gal.3:26)"
Fiii lui Dumnezeu aka fiii lui Set au trait haaaaaat demult.
Nu auzise nimeni de Isus Hristos. Deci nu puteau crede in el.
Next.



#28
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View PostXlander, on 09 august 2018 - 07:10, said:

Ascultati-l pe logic ca stie ce spune !

Mai trebuie sa ne explice de ce Fiii lui Dumnezeu, tribul ascultator si cuminte, a navalit la femeile "neascultatorilor si fara-de-lege".
Nu trebuia sa fie invers ?
Posted Image

Fii atent: nu am dat o explicație a mea, am spus doar că respectivii nu sunt spirite. Pe asta sunt sigur.

Păi nu spune textul? ”Erau frumoase”! Sexappeal...

View PostXlander, on 09 august 2018 - 10:29, said:

Fiii lui Dumnezeu aka fiii lui Set au trait haaaaaat demult.
Nu auzise nimeni de Isus Hristos. Deci nu puteau crede in el.
Next.

Ideea în acel răspuns era că cei credincioși sunt fiii lui Dumnezeu (pentru că îl recunosc/urmează ca tată spiritual pentru ei.)

Geneza 4:26

Lui Set i s-a născut şi lui un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii să cheme Numele Domnului.


Edited by logic1, 09 August 2018 - 12:35.


#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlogic1, on 09 august 2018 - 12:34, said:



Fii atent: nu am dat o explicație a mea, am spus doar că respectivii nu sunt spirite. Pe asta sunt sigur.

Păi nu spune textul? ”Erau frumoase”! Sexappeal...



Ideea ĂŽn acel răspuns era că cei credincioși sunt fiii lui Dumnezeu (pentru că ĂŽl recunosc/urmează ca tată spiritual pentru ei.)

Geneza 4:26

Lui Set i s-a născut şi lui un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au ĂŽnceput oamenii să cheme Numele Domnului.

Deci tribul "cuminte" a ramas fara femei sau doar cu ratustele cele urate, iar tribul "rau" prospera in privinta asta. Am inteles.

Ca de obicei, aceleasi explicatii de conjunctura.
Daca luam Fiii lui Dumnezeu din Iov de exemplu, nu mai iese integrama.


#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008
În caz că asta s-a întâmplat, tribul ”cuminte” nu trebuia să se amestece cu cei ”pământești”. Știi cum s-a sfârșit cu Dina care a ieșit să vadă pe ”fiicele țării”, literal ”fiicele pământului” (benot ha-aretz)... Posted Image

Edited by logic1, 09 August 2018 - 13:52.


#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 09 august 2018 - 12:34, said:

Păi nu spune textul? ”Erau frumoase”! Sexappeal...
corect.

un fiu al lui Dumnezeu[=inger ceresc] ar admira mai degraba inteligenta unei femeiPosted Image , nu picioarele , culoarea ochilor si al parului cum au facut-o "fiii lui Dumnezeu" din vremurile acelea...Posted Image

View Postlogic1, on 09 august 2018 - 13:47, said:

În caz că asta s-a întâmplat, tribul ”cuminte” nu trebuia să se amestece cu cei ”pământești”. Știi cum s-a sfârșit cu Dina care a ieșit să vadă pe ”fiicele țării”... Posted Image
"tribul cuminte" = urmasii spirituali pe linia lui Abel?

Edited by Dude_2nd, 09 August 2018 - 13:49.


#32
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMarianG, on 09 august 2018 - 09:06, said:

inteleg ca unii au facut-o
da, au facut o incercare, insa e de nota 6(66) pe linie. Din 7 care e nota maxima, rezervata pentru Imparatia lui Dumnezeu. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 09 August 2018 - 14:27.


#33
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlogic1, on 09 august 2018 - 13:47, said:

ĂŽn caz că asta s-a ĂŽntâmplat, tribul ”cuminte” nu trebuia să se amestece cu cei ”pământești”. Știi cum s-a sfârșit cu Dina care a ieșit să vadă pe ”fiicele țării”, literal ”fiicele pământului” (benot ha-aretz)... Posted Image
Pai io ce zic ? E ilogic. De ce Fiii lui Dumnezeu s-au amestecat cu "uratii" ?
Nu-si mai merita apelativul.

"There were only two tribes in existence at the time, one tribe known to be worshippers of God and the others descended from Cain and reported as being particularly violent and lawless."

Pare o telenovela nu o explicatie pentru oameni maturi.
Ca astia nu erau spirite cand s-au impreunat, si eu sunt sigur.

Si tu fii atent, nu eu, daca nu achiesezi la toate comentariile astea erudite in totalitate, de ce le mai pui ?


#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008
Aceste variante de comentarii ajută să vedem că varianta care implică îngerii este cel mai puțin probabilă, cea mai nefericită. Pentru că introduce în text lucruri imposibile - ca premise.

#35
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Pai ai pus doar alternativa liniei setice, binecunoscuta.
Restul unde sunt ?

Unele din inconsistentele acestei interpretari sunt:
Nu se mentioneaza expres in text grupul de barbati setic si femeile din grupul lui Cain.
Geneza 6 incepe limpede:

1. Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului si li s-au nascut fete,
2. fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales.

Nu am gasit grupul "setic" identificat ca Fiii lui Dumnezeu.
E speculatie deci.
Nu poti restrictiona sintagma "fiicele oamenilor" doar la cele din linia lui Cain.
Nu explica cum din oameni normali au rezultat uriasi.
Nu explica, decat poate la un nivel telenovelistic, de ce Fiii lui Dumnezeu ce chemau numele Domnului s-au repezit la femeile grupului asa-zis lumesc. Cum ziceam si mai sus...

#36
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View PostDestini, on 08 august 2018 - 16:19, said:

Hai sa stabilim odata pentru totdeauna, ce a avut loc in rai, de ce unii ingeri au decis sa execute pasul caderii?
Asta cu ingerii cazuti este o gogorita a popilor nu a lui Dumnezeu, ca sa poata explica si justifica existenta maleficului.  Un spirit/duh ajuns la stadiul/gradul evolutiv de inger, niciodata nu va regresa in evolutia sa ci doar va progresa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate