Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Samsung SyncMaster 795DF - probleme cu dungi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ra00l

ra00l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.05.2005
Salut!

Am o problema cu un monitor Samsung. La intervale aleatoare de timp, apar niste dungi orizontale pe ecran. Marimea astora difera(pot fi pe tot ecranu, sau pot fi doar pe o parte), la fel si densitatea(difera de la 5-6 dungi pana la un numar foarte mare). De asemenea, dungile astea nu "stau" la locul lor acolo, ci joaca pe ecran, odata cu refresh-ul.

As duce monitoru la service, dar nu pot sta fara. Sper sa gasesc oameni care au patit asta si poate imi dau un sfat cum as putea rezolva problema(ca varianta extrema consider achizitionarea altui monitor.)

Multumesc tuturor.

#2
ra00l

ra00l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.05.2005
Atasez si un filmulet cu problema :)

Attached Files


Edited by ra00l, 28 February 2006 - 17:27.


#3
dniro25

dniro25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2007
Aceasi problema o am si eu la 795DF,faza e enervanta la filme si jocuri,dungele alea se formeaza in special pe alb ,in locurile mai deschise din imagine,deci daca stie cineva de la ce e problema sau cum se poate remedia plz HELP!!!

#4
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
In numele Tatalui si al Fiului si al Sf Duh, Amin.

Aceeasi pb o am si eu si am optat sa imi iau 971P. Pe Crt o sa il execut cu barosul lui vecinu, ahh dabia astept.

#5
pancusb

pancusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 17.02.2007
am avut si eu problema.. am dus la service si zicea ca e din cauza fluctuatilor de tensiune .. sau ceva de genu.. :| oricum mi`o dat altu si merge bine..:)

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este asa din cauza ca este prea ieftin, si din cauza ca este facut in China, si din cauza ca este refacut in China ca sa fie si mai ieftin, pt. ca oamenii vor sa cumpere ceva si mai ieftin...... ;)

Trebuia sa luati 757 DFX pe vremea cand era facut in Corea cu 280 E.
Eu am apucat sa iau unul din ultimele 757 DFX-uri facute in China, cu 160 E, si am avut mare noroc sa fie f. bun.
In seria noua, specificatii apropiate de 757 DFX, are 797 DF si MB, dar la ce pret penibil are acum ( la jumatate ) eu nu as mai lua.
Pe de alta parte LCD nu iau nici daca se da gratis cel mai bun din lume.
Vedeti si 997 DF si MB, si mai ales 1100 MB de 22 inch si 130 KHz...;)

#7
chrismontora

chrismontora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.04.2006
acelasi lucru il patesc si eu de vreo saptmana cu un 793DF vechi de 2 ani, dar fiindca apare rar si doar pentru cateva secunde nu mi-am facut timp sa ma duc de unde l-am luat. noroc ca are 3 ani garantie, ca daca avea doar 2 tocmai expira luna trecuta   <_<  
oricum eu care stau >10h pe zi in fata monitorului am fost multumit de el, intrebarea e daca se poate repara ca sunt sigur ca nu o sa imi dea altu nou in schimb.
Attached File  DSC04274.jpg   128.83K   71 downloads

Edited by chrismontora, 10 March 2007 - 17:31.


#8
pac86

pac86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2009
Am si eu un 795DF de vreo 4 ani si cam de 1 an imi face aceleasi probleme cu dungile. Mentionez ca aceste dungi apar numai dupa ce monitorul sta stins mai mult de 5 minute. Plus ca daca pun urechea in spate , se aude un bazait enervant. Ma gandesc ca ar putea fi de le vreun condensator slabit sau nush. Voi cum ati rezolvat problema asta ???

#9
sonick

sonick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2008
Aceeasi problema o am si eu cu un Syncmaster 795MB. Daca stie careva macar care este problema am fi recunoscatori s-o stim si noi :)

#10
pac86

pac86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.02.2009
Hmmm, se pare ca nimeni nu mai intra pe forumul asta sa zica care-i problema  :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate