Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare parcare termen lung (langa) aeroport Otopeni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Salutare,

Imi puteti recomanda va rog o parcare pe termen lung, in imediata vecinatate a aeroportului Otopeni, unde as putea lasa masina in siguranta timp de 11 zile, pretul sa fie convenabil, iar transferul la/de la aeroport sa fie inclus ? Orele de plecare/sosire sunt foarte matinale, practic as avea nevoie sa existe acest serviciu de transfer inclus cu program 24/24.
Am gasit pe net cateva firme / parcari, unele chiar au supraveghere video si ai acces la imaginile live, dar mi-ar fi de ajutor recomandarile sau experientele voastre recente.
Multumesc !

#2
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Salut!

OTOPARK. Poti cauta direct pe Google. De trei ori am avut tangenta cu firma, de fiecare data am fost foarte multumit, atat din punct de vedere financiar, cat si al disponibilitatii masinii de transfer (am fost in aceeasi situatie ca tine).

Am sunat si am verificat disponibilitatea locurilor de parcare, ulterior am planificat sederea direct pe site.

Concediu placut!

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pai mergi la aia care are preturile cele mai bune si serviciile cele mai avantajoase pentru tine. N-ar trebui sa fie probleme, desi daca e sa ai ghinion....:); am aruncat o privire pe net, preturi nesimtite la alea aproape de aeroport, mai bine parchezi in Buc si ei un Uber la eroport, cred ca e mai ieftin

#4
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
parchezi gratis la Pta Presei Libere, apoi folosesti autobuzul 783. circula non stop si are programul pe net

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFlat, on 08 august 2018 - 09:43, said:

parchezi gratis la Pta Presei Libere, apoi folosesti autobuzul 783. circula non stop si are programul pe net

multumesc, dar e prea complicat, avem si bagaje. nu ma vad la ora 2 dimineata bantuind prin bucuresti, cu copil somnoros si bagaje dupa noi.

#6
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Eu parchez mereu la Park and Fly , au chiar sub pod parcarea. Si te duc la aeroport cu masina . Cand ajungi inapoi in tara ii suni si vin dupa tine in cateva minute

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Eu anul trecut am parcat langa primaria Otipeni si de acolo am luat un Taxi pana la aeroport. Am lasat-o acolo 9 zile, si nici dracu nu s-a atins de ea.
S-a vazut pe fata taximetristului da mi-a dat de dulce tinand cont ca a fost cursa de 5 Ron la dus si 10 Ron la intors.

#8
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Desi nu am folosit inca serviciul de parcare, ma gandesc tot mai des datorita cresterii pretului la taxi (Uber). Am rezervat chiar azi prin parkvia (mi se pare ca e un fel de booking.com pt parcari) la 20 de lei/ zi (la mai multe zile scade pretul considerabil), dar e pt Sep, nu stiu sa-ti spun cum e, parcarea e chiar langa Rin Hotel. Cei de la Rin au pretul de 20 Lei/ 24 h, dar transferul e doar o data pe ora. Parcarea aeroportului pe termen lung e full tot timpul, si mai e si scumpa pe deasupra.
Nu stiu cum e ParkVia, probabil ca unele firme te pun sa platesti inainte, zice ca daca anulez cu mai putin de 24 de ore imi ia toti banii, etc, dar eu nu am garantat rezervarea cu niciun card, sper sa nu fie nevoie sa anulez. Apropo, am citit pe net ca cele mai multe din parcarile astea aparute ca ciupercile dupa ploaie in ultimii ani iti cer cheile de la masina, sa o mute daca e nevoie, nu stiu daca esti foarte confortabil cu aceasta idee.

Edited by Florin_Alex, 08 August 2018 - 10:04.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-ai un prieten cu permis? Mie mi-au lasat niste neamuri acum 5 ani (dupa ce am luat permisul) o masina sa o tin in parcare la servici (tot la Scanteia). Erau plecati aproape 2 saptamani. Masina a stat 95% din timp in parcarea firmei (am luat-o intr-o sambata la o tura, dar asta e partea a doua). Nu am folosit-o prea mult pentru ca aveam o mica frica la momentul respectiv (abia luasem carnetul si masina nu era a mea).

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorinadaniela, on 08 august 2018 - 09:22, said:


https://www.airport-parking.ro/tarife

Eu doar la ei merg. PLATA SE FACE DOAR LA SFARSIT. Nu se plateste nimic in avans
Exact langa aeroport. Te duce si te aduce gratuit cu masina in aeroport. Pretul destul de avantajos

1 zi (pana la 24h inclusiv)  39 Lei
2 zile  49 Lei
3 zile  59 Lei
4 zile  69 Lei
5 zile  79 Lei
6 zile  89 Lei
7 zile  99 Lei
8 zile  109 Lei
9 zile  119 Lei
10 zile  129 Lei
11 zile  137 Lei
12 zile  145 Lei
13 zile  154 Lei
14 zile  161 Lei
15 zile  169 Lei
16 zile  177 Lei
17 zile  185 Lei
18 zile  193 Lei
19 zile  201 Lei
20 zile  209 Lei
21 zile  217 Lei
22 zile  225 Lei
23 zile  233 Lei
24 zile  241 Lei

Edited by MembruAnonim, 08 August 2018 - 10:29.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Multumesc tuturor pentru informatii, chiar apreciez ajutorul primit !

nu este prima data cand calatorim cu avionul, de la aeroportul din otopeni. insa nu locuim in bucuresti, ci in ploiesti (uit mereu ca nu se mai vede localitatea declarata de fiecare user, de cand cu gdpr-ul).

sa explic putin de ce prefer de data aceasta o parcare cu paza si serviciu de transfer : am posibilitatea sa rog pe cineva sa ma duca si sa ma aduca la aeroport. insa orele la plecare si sosire sunt foarte matinale (2-3 dimineata), persoana care ne-ar duce ar insemna sa-si strice somnul si vineri, si luni, sa se duca zombie la munca in ambele zile.
daca orele de zbor erau mai "omenesti", n-as fi avut o problema sa rog pe cineva sa ne duca si aduca, asa am si procedat in anii anteriori.

apoi, cat ar fi de prieteni sau rude, as insista sa accepte macar plata combustibilului pentru ambele deplasari (ploiesti-bucuresti si retur).

asadar, combustibil + deranj pentru ora matinala = ajung cam tot pe la valoarea pretului pentru parcarea pe termen lung (pentru cele 11 zile preturile vad ca se invart in jurul sumei de 150 lei, plus-minus cateva zeci de lei).
plus confortul oferit de deplasarea cu masina proprie, fetita ar avea loc sa doarma pe bancheta din spate. daca ne-ar duce cineva, am fi 4 pasageri, copila n-ar avea loc sa se intinda, ar dormi chircita sau n-ar dormi deloc. cei care au copii stiu ce inseamna un copil care nu si-a facut "somnul de frumusete" :-(. copila mea nu mai este chiar mica, dar devine morocanoasa si nesuferita atunci cand e obosita / nu a dormit suficient noaptea.

Edited by corinadaniela, 08 August 2018 - 10:35.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorinadaniela, on 08 august 2018 - 10:28, said:

(pentru cele 11 zile preturile vad ca se invart in jurul sumei de 150 lei, plus-minus cateva zeci de lei).


11 zile  137 Lei

Plata doar la sfarsit. Te duce si te aduce la aeroport cand vrei tu. La revenire pe aeroport le dai telefon si vin dupa tine Posted Image


edit

Ii recomand pentru ca de fiecare data cand am calatorit cu avionul am mers la ei si mi-au parut foarte seriosi. In plus de asta si pretul este unul normal.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2018 - 10:37.


#13
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.11.2005

View Posteddybv, on 08 august 2018 - 10:01, said:

Eu parchez mereu la Park and Fly , au chiar sub pod parcarea. Si te duc la aeroport cu masina . Cand ajungi inapoi in tara ii suni si vin dupa tine in cateva minute
Si eu am parcat la ei si am fost foarte multumit.Recomand.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postapollo^^, on 08 august 2018 - 10:59, said:

Si eu am parcat la ei si am fost foarte multumit.Recomand.

Ce tarif au?

edit

Am verificat eu. Pt 11 zile tarfiul este de 276 RON. Recomanzi la pretul asta nesimtit ?!?

Edited by MembruAnonim, 08 August 2018 - 11:06.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostMembruAnonim, on 08 august 2018 - 11:02, said:


Ce tarif au?

daca am nimerit corect pe site-ul firmei respective, tariful pentru 11 zile este de 276 lei...adica dublu.
tocmai de aceea am si apelat la ajutorul vostru si inca o data va multumesc.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, m-am uitat si eu. 276 lei pt 11 zile. Nesimtit de mult. Nu stiu cum unii recoamnda asa fara ca macar sa studieze piata. Doar de dragul de a posta.

137 lei este muult mai rezonabil.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Recomand şi eu Park & Fly, lângă magazinul Mini Prix. N-am folosit serviciile lor, dar am văzut trafic intens de maşini şi niciodată vreun scandal.

View PostMembruAnonim, on 08 august 2018 - 11:02, said:

Pt 11 zile tarfiul este de 276 RON. Recomanzi la pretul asta nesimtit ?!?
Dacă era preţ nesimţit, nu mi-ar fi spus că în perioada asta nu mai sunt locuri disponibile.

LE. În Grecia am văzut şi 10 euro/zi tarif pentru parcare.

Edited by PSC, 08 August 2018 - 11:18.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPSC, on 08 august 2018 - 11:12, said:

Dacă era preţ nesimţit, nu mi-ar fi spus că în perioada asta nu mai sunt locuri disponibile.

Adica tu mergi pe principiul "Daca se vinde inseamna ca este si accesibil". Sa stii ca si Mercedes S se vinde foarte bine., dar asta nu inseamna ca si pretul este unul accesibil.
Initiatorul a cerut un pret cat de cat ok. La banii aia sa stii ca iesea mai ieftin cu Uber.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2018 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate