Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vizita medicala Subofiteri Campina / Astm bronsic

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mario96Cristian

Mario96Cristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2018
Salutare! As dori niste pareri cu privire la faptul ca acum 11 ani am fost diagnosticat cu astm bronsic , cand eram copil, iar saptamanile trecute am fost declarat apt la examinarea aparatului respirator , testul 'spirometrie' din cadrul fisei medicale . Avand in vedere ca in istoricul meu medical exista informatia cum ca am astm bronsic , i-ar putea determina pe cei de la Scoala subofiteri Campina , sa ma respinga de la scoala chiar daca voi fi declarat admis?
PS: la fisa medicala am declarat ca nu am antecedente personale , boli cronice ...
Multumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea stiu ei istoricul daca nu-l duci tu!.
In primul rand tu sa nu ai probleme de respiratie la efort.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMario96Cristian, on 08 august 2018 - 00:31, said:

PS: la fisa medicala am declarat ca nu am antecedente personale , boli cronice ...
Astmul bronșic e o boală cronică. Faptul că ai declarat că nu o ai îți va face probleme atunci când vor descoperi că realitatea nu corespunde cu declarația. Să crezi că nu o să afle e o greșeală. Poliția are propria casă de asigurări de sănătate așa că orice vizită la medic ajunge la ei la decontare.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMario96Cristian, on 08 august 2018 - 00:31, said:

Salutare! As dori niste pareri cu privire la faptul ca acum 11 ani am fost diagnosticat cu astm bronsic , cand eram copil, iar saptamanile trecute am fost declarat apt la examinarea aparatului respirator , testul 'spirometrie' din cadrul fisei medicale . Avand in vedere ca in istoricul meu medical exista informatia cum ca am astm bronsic , i-ar putea determina pe cei de la Scoala subofiteri Campina , sa ma respinga de la scoala chiar daca voi fi declarat admis?
PS: la fisa medicala am declarat ca nu am antecedente personale , boli cronice ...
Multumesc anticipat!

Pai.. tu stii mai bine cum se manifesta afectiunea pe care o ai.  La scoala militara, inevitabil se face si sport, instructie, efort fizic, chestii din astea... Daca te apuca gafaitul pe acolo, sau vreun atac de astm, iar aia te trimit la reexaminare si comisia medicala te scoate inapt, s-ar putea sa fii exclus de la scoala.  Deci nu e vorba sa nu fii admis la scoala ci sa nu te apuce la modul cronic boala pe acolo, cand faci efort.

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
astmul din copilarie, de cele mai mute ori, dispare la pubertate!
fapt dovedit de acea spirometrie pe care ai facut-o! ;)

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Spirometria este folosită pentru diagnosticul şi monitorizarea bolilor plămânului cum ar fi astmul, bronşita cronică, emfizemul, fibroza pulmonară. Spirometria este o metodă neinvazivă şi foarte precisă de apreciere a funcţiei pulmonare.

View PostMario96Cristian, on 08 august 2018 - 00:31, said:

  saptamanile trecute am fost declarat apt la examinarea aparatului respirator , testul 'spirometrie' din cadrul fisei medicale .

Se pare că nu mai ai, asta e ce contează acum.
Altfel, tu știi dacă ești rezistent la efort. Riscurile ți le-a spus rosix.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Cum deja s-a mentionat, astmul juvenil se amelioreaza. Daca nu mai ai simptome iar spirometria si valorile PEF sunt in limite normale, inseamna ca totul e OK.  
Stiu copii/ tineri diagnosticati cu astm, care fac sport de performanta. Isi iau tratamentul (daca necesita) si totul e sub control. Unii dintre pacienti cu forme usoare sau in remisiune necesita tratament doar in cursul episoadelor infectioase respiratorii.

In articolul asta sunt niste exemple de sportivi astmatici  cunoscuti, ce au facut performanta de nivel mondial sau olimpic.

#8
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Depinde de evolutia afectiunii, care NU a disparut. Este asimptomatica si atat, din pacate.
Personal, astm diagnosticat la 3 ani, cu episoade ce necesitau venirea salvarii noaptea si dus la spital cu oxigen pe fata si miofilin intravenos.. Am crescut, cam de pe la 10 ani simptomele au disparut.
Pana acum 3 ani, cand in urma unui efort prelungit de cateva zile (munte) s-a reactivat. Sunt pe Symbicort, din "fericire" imi este suficienta doar o doza, seara. Am 45 de ani.
Pe de alta parte, @Karhu are dreptate, poti duce o viata absolut normala. S-a urcat pe Everest cu astm, asa ca...
Problema la tine este cariera ce vrei s-o urmezi. Nu din punct de vedere al astmului, ci din punct de vedere al procedurilor si regulamentelor militare.
Succes !

#9
Mario96Cristian

Mario96Cristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2018
Multumesc pentru raspunsuri tuturor! Acum 11 ani am avut primele simptome , cred am avut si bronsita , de atunci eu nu am folosit nici un medicament de genul (ventolin) etc. , pentru ca nu am avut nevoie, merg la fotbal saptamanal , merg la alergat etc. insa nu am nici o problema la efort . Ideea este ca daca o sa ajung la scoala de politie mai trebuie aduse ceva fise medicale de la med. de familie , atunci va vedea istoricul meu medical. Insa nu stiu cat de mult o sa tina seama de acea fisa... avand in vedere ca analizele medicale de la spitalul medical m-au declarat 'apt' ... :/

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Incercarea moarte n-are.
Daca te accepta dupa ce au vazut fisele medicale duse de tine,n-ai nici un motiv de teama.
Antecedentele alea trebuie intarite prin declaratiile medicale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate