Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Afacere crescatorie rame pentru pescuit

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 mofone, on 08 august 2018 - 00:04, said:


Multumesc. Exact ceea ce cautam.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rame rosii sau normale de pamant ?
La cele rosii trage pestele mai bine, au un miros mai puternic.

#21
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 pixel3cs, on 07 august 2018 - 20:30, said:

... ramele fiind importate din Ungaria si livrate la sute de magazine din tara

Scuze de off-topic insa...cum supravietuiesc transportului si perioadei pre-vanzare, in magazine?

 pixel3cs, on 07 august 2018 - 21:52, said:

Vecinul a inceput deja sa faca nazuri cand a aflat cu ce pret se vand ramele lui.

Nazuri pana decizi sa-i arunci cativa firfirici... Cine stie, poate va asociati si el ia asupra lui productia?!

Inca o intrebare off-topic: autorizatiile sanitare, Sanepidul&stuff, sunt greu de obtinut?

Edited by Piscopescu, 08 August 2018 - 08:26.


#22
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 Piscopescu, on 08 august 2018 - 08:24, said:

Scuze de off-topic insa...cum supravietuiesc transportului si perioadei pre-vanzare, in magazine?

Nazuri pana decizi sa-i arunci cativa firfirici... Cine stie, poate va asociati si el ia asupra lui productia?!

Inca o intrebare off-topic: autorizatiile sanitare, Sanepidul&stuff, sunt greu de obtinut?

Ramele nu sunt pretentioase la transport. Daca nu stau direct in soare ele supravietuiesc fara probleme. Le trebuie umbra, racoare. O solutie este sa le preia curierul seara si sa le livreze dimineata, ceea ce face acum furnizorul meu. Eu tin cateva cutii intr-un colt intunecat in magazin iar restul intr-un beci.

Autorizatii sanitare si sanepid pentru ce ? Ca ramele nu sunt hrana pentru oameni. Sunt momeli pentru pescuit. Clientul nu poate fi pus in pericol. Magazinul meu este exclusiv dedicat pescarilor, nu amestec haine, paine, orez cu articole de pescari.

Edited by pixel3cs, 08 August 2018 - 09:22.


#23
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
De curiozitate, vrei sa produci tot anul? Pentru hrana pesti cred ca trebuie dozat cu atentie cantitatea de mancare, fiind organica ar "strica" repede apa. Rame pentru pesti cred ca ar fi necesare in cantitati destul de mari per portie. Cererea ar fi destul de mare, oferta ar trebui sa fie cat de cat decenta in bani. Un kg de rame s-ar consuma imediat la pesti dar in bani nu cred ca s-ar compara cu 1kg de mancare boabe. Ar fi cirese iarna Posted Image

Edited by mofone, 08 August 2018 - 10:06.


#24
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am balegar , am spatiu , am de toate. Numai ca trebuie sa stiu daca renteaza.


#25
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 redbotos, on 08 august 2018 - 10:17, said:

trebuie sa stiu daca renteaza.
Pai tu ai pastravi nu? Ca sa stii daca renteaza ar trebui sa iti faci odata calculul, cat te costa o luna sa zicem, de hrana exclusiv vie. Dupa care ar trebui sa vezi si daca pestele castiga in greutate mai bine cu hrana vie. Si ce conteaza la final e gustul pestelui. Nu poti sa iti faci reclama cand pui pestele in magazin/vanzare ca e hranit cu rame, sau poti, scrii mare pe albalaj si pui minim 25% peste pretul pietei. Deci oricum rentabilitatea de calculat nu o faci usor.

Am gasit un blog unde dau un pret pe kg rame. https://cumsafaciban...ma-de-rame.html
"Un kg de rame contine cam 5.000 - 7.000  bucati si costa 80 - 110  lei / kg"
Cat e kg de mancare normala?

Edited by mofone, 08 August 2018 - 10:26.


#26
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
A ajuns lumea sa dea banii pe rame, foarte curios, pai pe vremea mea se foloseau pentru ca erau gratuite, turnai niste apa intr-un loc de printre blocuri cu ceva verdeata sau buruieni pe el, iar dupa cateva ore daca sapai acolo gaseai destule rame, erau atrase de umezeala, nu te costa nimic treaba asta.

#27
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 PopaXXX, on 08 august 2018 - 10:46, said:

A ajuns lumea sa dea banii pe rame, foarte curios, pai pe vremea mea se foloseau pentru ca erau gratuite, turnai niste apa intr-un loc de printre blocuri cu ceva verdeata sau buruieni pe el, iar dupa cateva ore daca sapai acolo gaseai destule rame, erau atrase de umezeala, nu te costa nimic treaba asta.

Am intrat in UE. Traim in era capitalismului. Oamenii sunt ocupati sa produca bani, devin stresati si merg la pescuit sa se relaxeze dar nu au timp de rame, asa ca prefera sa dea bani pe ele. La mine la magazin vin persoane din toate judetele si cumpara. Am ramas uimit cand un vecin a cumparat rame de 6 lei si o mamaliga de 10 lei dupa care mi-a zis ca stie de unde sa scoata rame si are si reteta de mamaliga dar... nu are chef, timp.... Asta inseamna capitalism. E mai usor sa dai bani si sa iei de-a gata decat sa muncesti putin.

 redbotos, on 08 august 2018 - 10:17, said:

Am balegar , am spatiu , am de toate. Numai ca trebuie sa stiu daca renteaza.

Renteaza dar nu productia este cheia ci partea de promovare, vanzare si dezvoltarea unui proces productie - vanzare foarte eficient. Pe "http://www.zooland.r...ea-ramelor-412" gasesti la sectiunea comentarii cu BOLD comentariile domnului care face import de rame din Ungaria. Eu cumpar de la el si are cateva sute de magazine din tara la care distribuie cu 4 lei cutia, in total zeci de mii de cutii lunar timp de mai multe luni pe an. Cheia succesului consta intr-un proces de productie eficient si un proces de marketing-vanzare eficace, eliminarea concurentei prin agresivitate.

Edited by pixel3cs, 08 August 2018 - 11:01.


#28
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

 pixel3cs, on 07 august 2018 - 20:30, said:

Am un magazin de pescuit unde vand printre altele si momeala vie. Viermisorii sunt foarte ieftini si nu am probleme in a-i procura. Vand cam 2kg pe saptamana, profitul fiind consistent deoarece adaosul e de 700% - 800%.

Ramele sunt la fel de cautate, vand cam 50 - 70 cutii pe saptamana cu 40 rame in cutie. Am observat ca exista o cerere foarte mare de rame ieftine pe piata. Am gasit putini furnizori angro de rame, care pot livra constant, ramele fiind importate din Ungaria si livrate la sute de magazine din tara, insa pretul este de 4 lei cutia de 30-40 rame, iar din testele mele pescarul nu e dispus sa ofere mai mult de 6 lei pe o cutie. Asadar adaos de doar 50% la rame pe cand la viermisori adaosul e si de 1000% la unele magazine.

Romanii nu mai cresc animale iar vestitele rame "din gunoaie" nu mai sunt o optiune pentru pescari. Acestia le cumpara de la magazinele specializate. Eu am reusit sa gasesc un vecin crescator de animale cu mult balegar care pentru o bere de 2 litri ma lasa sa scot cam 100 cutii. In acest fel am reusit sa scot 500 euro in ultima luna numai din rame si viermisori, bani care aproape integral au fost profit.

Dupa ce am vandut rame procurate aproape gratis la un adaos imens mi-a venit ideea sa produc aceste rame singur, ieftin, si sa devin producator si vanzator angro de rame pentru magazinele din Romania. Piata este mare, cererea de rame ieftine este imensa. Detin teren suficient langa magazinul de pescuit insa nu am idee cum sa cresc aceste rame la scara industriala. Exista pe internet diverse surse, insa nu vreau sa incep acum sa experimentez cu ferma de rame. Vreau ceva la sigur, care sa mearga, o crescatorie 100% sigura, care sa produca rame sanatoase pe care sa le pot vinde fara sa devin expert in viermicultura. Ce ma sfatuiti ?
Bravo, felicitari! Nu mi-ar fi tunat prin cap asa afacere, nici daca ma scremeam 1000 de ani. Cred ca taman ai descoperit o nisa, din care se poate trai poate chiar face avere. Io compostez gainatzul de gaina (sorry pt pleonasm), il amestec cu rumegus de fag+apa in roaba, p-orma il pun in strat cu iarba verde, apa din nou di abundenta, dupa care toamna obtin o mandrete de pamant negru care-i redat naturii ca ingrasamant la pomii fructiferi. Am oservat ca-i atata rama in el,  de le poti aduna cu pumnii. Incearca in zona asta, avicole.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Esti foarte tare! Tu scoti mai multi bani din kktul altuia decat scoate el din activitatea care produce kktul. Pai poti sa te apuci de crescut animale de placere. Glumesc. Fa rost de balegar. Multi ar fi multumiti sa scape de el. Trebuie sa ai vreo ferma in zona.

#30
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

 underb, on 09 august 2018 - 09:56, said:

Esti foarte tare! Tu scoti mai multi bani din kktul altuia decat scoate el din activitatea care produce kktul. Pai poti sa te apuci de crescut animale de placere. Glumesc. Fa rost de balegar. Multi ar fi multumiti sa scape de el. Trebuie sa ai vreo ferma in zona.
Am vazut un filmulet pe Discovery, un american se ocupa cu vidanjari de fose septice..... materialul extras se composta ofcourse, avea inscriptionat pe camioneta ceva de genu: "Your shit it"s our eat"

Acolo compostarea/reciclarea este tratata cu seriozitate, nimeni nu zambeste malitios cu chestiile astea.

#31
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,243
  • Înscris: 31.08.2006

 ioana1973, on 09 august 2018 - 13:43, said:

avea inscriptionat pe camioneta ceva de genu: "Your shit it"s our eat"


    Ha, ha, ha ! Foarte tare !   Posted Image

#32
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
O idee buna, o nisa pe care ai putea face banii

Gasesti tone de documentatie pe net despre cresterea ramelor.

Eu le cresteam ramanele negre in galeti de 40 kg

#33
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
M-am jucat saptamana trecuta sa configurez niste produse in site (depora.ro) si le-am uitat acolo. Azi cineva din Focsani cu magazin de pescuit a intrat si a facut prima comanda de 40 cutii. I-am dat telefon si ar fi dispus sa colaboram pe termen lung deoarece ramele importate din Ungaria sunt putine in cutie si scumpe. Ciudat este faptul ca a venit o comanda asa scurt, fara nici o promovare, fara sa ma astept. Partea buna este ca pot sa livrez deoarece am amenajat si populat la tara un camin special pentru cresterea ramelor. Cunosc si o ferma cu 40 de vaci de unde pot lua materie pentru cresterea ramelor.

Scriu acest post deoarece sunt inca in cautarea de parteneri care sa deschida diverse puncte de productie si livrare in zona. Eu pot acoperi doar zona de sud a tarii, dar zonele mai estice, nord, nord-vest, nord-est trebuie acoperite zonal din cauza curierului care nu imi poate garanta livrarea peste noapte. Reamintesc, cererea este de peste 1.000.000 cutii pe an, in prezent fiind acoperita cu rame de import si de un singur jucator mare.

Cei interesati imi pot da mesaj sau telefon, gasiti pe site-ul Depora.

#34
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Dupa mai multe incercari de a importa aceste rame am decis sa imi fac propria crescatotie. Acum ramele mananca si se inmultesc iar la anul vreau sa ies pe piata. Am inceput cu cateva cutii dar in curand vor fi sute. Bineinteles au fost si inca mai sunt probleme de rezolvat cu hranirea, inmultirea, separarea, ambalarea, dar se vor rezolva pe parcurs. Important este ca am reusit sa am o rata mare de depunere a oualor, de crestere pana la maturitate, si clienti interesati.

Attached Files



#35
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Felicitari pentru idee! Cum merge treaba la magazin? Te-ai extins?

#36
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cate zile traieste o rama?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate