Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Alunițã

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Nu știu dacã am încadrat bine subiectul însã . Am pe  piept mai in lateral nu chiar pe mijloc o alunițã dacã ii pot spune așa însã nu este ieșitã in afara pur și simplu in zona aia foarte micã este altfel culoarea pieli , din aceasta alunițã iese un fir de par , întrebarea mea este pot rupe acel fir de par ?

Edited by unualtu22, 07 August 2018 - 19:01.


#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postunualtu22, on 07 august 2018 - 19:01, said:

Nu știu dacă am încadrat bine subiectul însă . Am pe  piept mai in lateral nu chiar pe mijloc o aluniță dacă ii pot spune așa însă nu este ieșită in afara pur și simplu in zona aia foarte mică este altfel culoarea pieli , din aceasta aluniță iese un fir de par , întrebarea mea este pot rupe acel fir de par ?
Si eu am o alunita pe barba din care iese un fir de par/barba, si ma barbieresc o data la doua zile Posted Image
Cu ce te incurca firul ala de par daca este pe piept ?

Edited by diegodanny, 07 August 2018 - 19:16.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pune poza că așa pe vorbe nu merge.

#4
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Uitați , nu știu cat de clar se vede.
https://ibb.co/iZEjgK

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mai bine îl tai
Nu să-l smulgi



#6
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Recomand sa faci o biopsie.

#7
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostPopaXXX, on 07 august 2018 - 20:45, said:

Recomand sa faci o biopsie.
Nu te prosti cu biopsia. Nu zgandari alunita daca nu iti face probleme. Daca te supara doar estetic nu are nimic. O prietena a murit acum 2 luni de la o chestie de asta operata fara rost cred eu. Dupa operatie a mai dus-o vreo 2 ani. Sa mori de la o alunita in anul 2018... Las-o in pace.

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Poti sa-l smulgi fara probleme. E mai sigur decat cu lama, si reapare mai greu.

Eu am cam 150 de alunite pe corp, imi fac anual o dermatoscopie. Dincolo de tiparele cu forma, culoare, evolutie, dermatologul mi-a spus ca alunitele in care creste fir de par sunt mult mai putin predispuse la a se transforma in melanom. Deci, teoretic, esti foarte safe.

LE: si da, cum spuneau si colegii mai sus, daca nu apar schimbari radicale de forma, culoare, sangerare sau mancarime, o lasi asa toata viata, nu-i trebuie nici biopsie, nici extractie. E indicata o dermatoscopie anuala, pentru toate pe care le ai pe corp. Nu e invaziva, se uita la toate cu un aparat de mana si atat.

Edited by dimripper, 08 August 2018 - 06:51.


#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postarsmundis, on 07 august 2018 - 20:59, said:

O prietena a murit acum 2 luni de la o chestie de asta operata fara rost cred eu. Dupa operatie a mai dus-o vreo 2 ani. Sa mori de la o alunita in anul 2018... Las-o in pace.
Cum a murit de la o alunita, ce s-a intamplat de fapt?

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Îl tai scurt ș gata.
Lasă smulsul.

Cel mai bine ar fi să întrebi un dermatolog.

#11
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostPopaXXX, on 08 august 2018 - 07:10, said:

Cum a murit de la o alunita, ce s-a intamplat de fapt?
Nu stiu exact ce a facut doar ca a avut un asa numit semn de mama, o alunita. A operat-o dupa care s-a facut bine, apoi au aparut infectii care s-au intins. S-a operat din nou dar se pare ca infectia i-a ajuns la ganglionii linfatici. I-a extirpat la sfatul medicilor, a mai trait cateva luni dupa a doua operatie dar s-a dus.

View Postdimripper, on 08 august 2018 - 06:48, said:

Poti sa-l smulgi fara probleme. E mai sigur decat cu lama, si reapare mai greu.

Eu am cam 150 de alunite pe corp, imi fac anual o dermatoscopie. Dincolo de tiparele cu forma, culoare, evolutie, dermatologul mi-a spus ca alunitele in care creste fir de par sunt mult mai putin predispuse la a se transforma in melanom. Deci, teoretic, esti foarte safe.
Teoretic? Daca esti dispus sa pariezi cu viata la pentru o teorie... Si daca nu e asa?

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Frate ce "probleme" aveti si voi...
Toata lumea are alunite...si le lasa in pace...mai ales cele care nu-s nici in zone vizibile.

#13
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

View Postarsmundis, on 08 august 2018 - 11:17, said:


Nu stiu exact ce a facut doar ca a avut un asa numit semn de mama, o alunita. A operat-o dupa care s-a facut bine, apoi au aparut infectii care s-au intins. S-a operat din nou dar se pare ca infectia i-a ajuns la ganglionii linfatici. I-a extirpat la sfatul medicilor, a mai trait cateva luni dupa a doua operatie dar s-a dus.


Teoretic? Daca esti dispus sa pariezi cu viata la pentru o teorie... Si daca nu e asa?

Nu pariaza nimeni cu viata lui si nu exista nici un semn de mama sau alte prostii...exista melanom malign iar daca nu e depistat la timp cam te duci. Sansa de supravetuire este de 2 ani decind pleaca metastazele daca nu e depistat la timp.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ewSk7pzwt_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate