Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RO Trip

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.01.2008
No, ca vine si la mine concediul, si am zis sa imi fac un mic traseu prin tara. Nu sunt multi km, 1600 doar. Planul de cazare... cam ce gasesc pe telefon in apropiata zona, ce m-a intereseaza pe mine, daca stiti cumva portiuni de drum nasol, sa imi ziceti va rog ca sa imi modific traseul.
In rest, ce parere aveti? As avea ce sa vad pe drum? Transfagarasan am fost, portiunea de drum Tg. Secuiesc - Panciu am fost, si mi se pare mirific... in rest nu am idee cum este drumul.

Merci fain :)

Attached Files



#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu prea iti dai seama pe ce drumuri o iei.

Eu iti zic doar ca prin zona aia cu Vatra Dornei, Bacau, Targu Secuiesc daca vrei sa atingi punctele turistice o sa dai de drumuri naspa.

#3
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.01.2008

View Postlexis1, on 07 august 2018 - 18:17, said:

Nu prea iti dai seama pe ce drumuri o iei.

Eu iti zic doar ca prin zona aia cu Vatra Dornei, Bacau, Targu Secuiesc daca vrei sa atingi punctele turistice o sa dai de drumuri naspa.

Portiunea de Caransebes - Panciu, stiu drumu, am mai fost si e ok, dupa aceea... Nu stiu mai nimic

#4
TheCoolDude

TheCoolDude

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.08.2018
Daca zici ca ai mai fost la Tg Secuiesc atunci poti incerca si orasul Covasna daca ai de gand sa stai vreo noapte pe acolo. Practic nu ocolesti mai mult de 50 de km si drumul e nou facut.
E un orasel misto, bei apa mineral din fantana daca vrei si neaparat sa urci la Valea zanelor unde e un castel dacic. Poti vizita si fosta vila a lui Ceasescu :) .
Si mai e si un castel in localiatea invecinata Zabala si o biserica veche otomana.

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postsergiudaniel, on 07 august 2018 - 18:14, said:

No, ca vine si la mine concediul, si am zis sa imi fac un mic traseu prin tara. Nu sunt multi km, 1600 doar. Planul de cazare... cam ce gasesc pe telefon in apropiata zona, ce m-a intereseaza pe mine, daca stiti cumva portiuni de drum nasol, sa imi ziceti va rog ca sa imi modific traseul.
In rest, ce parere aveti? As avea ce sa vad pe drum? Transfagarasan am fost, portiunea de drum Tg. Secuiesc - Panciu am fost, si mi se pare mirific... in rest nu am idee cum este drumul.

Merci fain Posted Image
Uite care-i treaba, eu cam fac genul asta de ture de vreo doi ani si am invatat niste lectii pe pielea mea. Uite-le aici daca le iei in seama bine daca nu, asta este, decizia ta.
- Nu te juca cu cazarea mai ales daca ai si vreun copil mic atasat - Vine sfarsitul lui august cu minivacanta bugetarilor, o sa fie omor oriunde si aici ma refere la aglomeratie pe sosele, oarcari, locuri de cazare. Am pus deja pe un topic niste preturi date de booking la mare. Ce sa zic , cu banii aia  te duci ca un rege in jdemii de destinatii mult mai atragatoare. De aia fa-ti cazarile din vreme , obtine confirmarea rezervarii si aici ai grija la chestii gen turistinfo unde te intelegi la telefon cu patronul proprietatii.
- Stabileste-ti exact ce vrei sa vezi, fa-ti un traseu eventual cu niste variante si tine-te de el. O sa vezi ca orele se aduna, drumurile sunt lungi, intervine oboseala si daca o lalai pe undeva nu-ti mai ramane timp si pentru celelalte locuri.
- In functie de masina , vezi ce ai pe traseu gen statii GPL, benzinarii ale numelor consacrate nu parteneri sau alde Vasilica Oil.
- Greu de crezut dar in locuri gen Transfagarasan fix in zilele si orele in care vrei sa ajungi si tu or sa mai vina si o gramada alti oameni, asa ca ai grija ce planifici. Week-end-ul lasa-l pentru destinatii gen interior de orase sau zone mai putin cunoscute sau zile de recuperare
- Ca veni vorba de zile de recuperare, in functie de varsta sau daca esti singurul sofer, nu subestima niciodata oboseala care se aduna. Sunt destule drumuri in tara asta inclusiv pe traseul pus de tine incredibil de frumoase dar si mortale daca faci o greseala. Si mai nasol ca tre sa te feresti si de greselile altora. Daca te apuca cascatul si ti se impaienjenesc ochii atunci e nasol, trage pe dreapta.
- Vezi sa ai inotdeauna numarul la indemana pentru asistenta rutiera, bine ar fi sa ai CASCO.  Chiar si cu CASCO tine la tine un kit de pana, pompa de picior sau compresor.
- In rest succesuri si drumuri bune !

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
cluj vatra dornei e ok drumul, dar extrem de aglomerat, mai ales in august. mergi in coloana pe un drum extrem de plictisitor. mai bine o iei direct spre bicaz, drum mai prost, dar mai frumos.
de la bicaz o poti lua in sus, peste transrarau.

#7
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.01.2008

View PostKokoshmare, on 07 august 2018 - 18:58, said:


Uite care-i treaba, eu cam fac genul asta de ture de vreo doi ani si am invatat niste lectii pe pielea mea. Uite-le aici daca le iei in seama bine daca nu, asta este, decizia ta.
- Nu te juca cu cazarea mai ales daca ai si vreun copil mic atasat - Vine sfarsitul lui august cu minivacanta bugetarilor, o sa fie omor oriunde si aici ma refere la aglomeratie pe sosele, oarcari, locuri de cazare. Am pus deja pe un topic niste preturi date de booking la mare. Ce sa zic , cu banii aia  te duci ca un rege in jdemii de destinatii mult mai atragatoare. De aia fa-ti cazarile din vreme , obtine confirmarea rezervarii si aici ai grija la chestii gen turistinfo unde te intelegi la telefon cu patronul proprietatii.
- Stabileste-ti exact ce vrei sa vezi, fa-ti un traseu eventual cu niste variante si tine-te de el. O sa vezi ca orele se aduna, drumurile sunt lungi, intervine oboseala si daca o lalai pe undeva nu-ti mai ramane timp si pentru celelalte locuri.
- In functie de masina , vezi ce ai pe traseu gen statii GPL, benzinarii ale numelor consacrate nu parteneri sau alde Vasilica Oil.
- Greu de crezut dar in locuri gen Transfagarasan fix in zilele si orele in care vrei sa ajungi si tu or sa mai vina si o gramada alti oameni, asa ca ai grija ce planifici. Week-end-ul lasa-l pentru destinatii gen interior de orase sau zone mai putin cunoscute sau zile de recuperare
- Ca veni vorba de zile de recuperare, in functie de varsta sau daca esti singurul sofer, nu subestima niciodata oboseala care se aduna. Sunt destule drumuri in tara asta inclusiv pe traseul pus de tine incredibil de frumoase dar si mortale daca faci o greseala. Si mai nasol ca tre sa te feresti si de greselile altora. Daca te apuca cascatul si ti se impaienjenesc ochii atunci e nasol, trage pe dreapta.
- Vezi sa ai inotdeauna numarul la indemana pentru asistenta rutiera, bine ar fi sa ai CASCO.  Chiar si cu CASCO tine la tine un kit de pana, pompa de picior sau compresor.
- In rest succesuri si drumuri bune !

Merci fain, foarte util. De mers o sa merg cel mai probabil singur pt ca cunostintele mele nu vor de astea, infine
De alimentat, motorina doar de la Rompetrol bag si din orase, nu nea caisa de pe marginea drumului
De plecat, plec cu doua roti de rezerva in portbagaj, sa fie, plus vesta si setul de chei pt reparatii rapide
Cu cazare, o sa folosesc turistinfo, am mai folosit si e mult mai ok pt mine. Un pat si in dus sa am, ca mancarea o gasesc prin oras
Evit condusul pe timp de noapte, nu vreau, in medie 4 - 5h /zi
Nu ma joc cu oboseala deloc.
Ma duc sa ma plimb, sa admir mai mult muntii din tara, nu ma grabesc si nu am nici ore definite ..

Merci fain din nou, de notat :)


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostTheCoolDude, on 07 august 2018 - 18:41, said:

si o biserica veche otomana.

D'oh...?!

View PostKokoshmare, on 07 august 2018 - 18:58, said:

Uite care-i treaba, eu cam fac genul asta de ture de vreo doi ani si am invatat niste lectii pe pielea mea. Uite-le aici daca le iei in seama bine daca nu, asta este, decizia ta.
si aici ai grija la chestii gen turistinfo unde te intelegi la telefon cu patronul proprietatii.

Poti explica, te rog, bold-ul?

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPiscopescu, on 08 august 2018 - 08:48, said:



D'oh...?!



Poti explica, te rog, bold-ul?
Turistinfo este o platforma de contact directîntre client și proprietate care nu ofera posibilitatea rezervării și a garanției oferita de booking. Dacă dai de un proprietar țepar nasol ca nu ai la cine sa te duci decât ANPC.

Posibilitatea de teapa în săptămâna asta a Sf. Maria este enorma fără a avea garanție pentru ca toată lumea vrea sa stoarcă la maximum.

#10
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 02.11.2009

View PostKokoshmare, on 08 august 2018 - 09:23, said:

Turistinfo este o platforma de contact directîntre client și proprietate care nu ofera posibilitatea rezervării și a garanției oferita de booking. Dacă dai de un proprietar țepar nasol ca nu ai la cine sa te duci decât ANPC.

Posibilitatea de teapa în săptămâna asta a Sf. Maria este enorma fără a avea garanție pentru ca toată lumea vrea sa stoarcă la maximum.
Ai dreptate in privinta garantiei, dar, in ultimii ani, pe turistinfo au ramas oameni seriosi. Si eu imi fac rezervarile acolo de mai bine de 6 ani si nu am avut probleme. Intr-un singur caz le-am atras atentia ca informatiile publicate nu sunt conforme cu realitatea si dupa vreo doua luni pensiunea in cauza a disparut de pe site. Oricum si amenzile ANPC sunt mari si atrag publicitate negativa, e mai usor de ,,negociat" daca ii implici.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTheCoolDude, on 07 august 2018 - 18:41, said:

biserica veche otomana.

Catolica sau ortodoxa?

View Postsergiudaniel, on 07 august 2018 - 21:36, said:

Un pat si in dus sa am,

N-ajung.Alea-s doar 66,6% din confort.Mai ai nevoie si de buda Aia-i cireasa de pe tort.Crede-ma,nu sunt ironic.

View Postsergiudaniel, on 07 august 2018 - 18:14, said:

portiunea de drum Tg. Secuiesc - Panciu am fost, si mi se pare mirific... in rest nu am idee cum este drumul.


In cazul asta,de la Alba-Iulia ia-o spre Targu-Mures (Sighisoara) si de acolo du-te spre Bicaz,prin Toplita - Borsec sau pirn pasul Bucin.E mult mai frumos prin pasul Bucin,ai si Lacu Rosu si cheile Bicazului pe traseu.

#12
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.01.2008
Notat la traseu :)

#13
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Vezi portiunea pana la curtea de arges, legatura cu brasovul e cam in lucrari, sa iei in calcul niste semafoare. In mod normal pe google maps arata zonele unde se lucreaza, cel putin pe pc ! Legat de cazare , vei pierde cam 2 ore la fiecare in parte pana gasesti, mai bine mergi cu ele aranjate de acasa !

Edited by M0sGerila, 08 August 2018 - 22:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate