Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incalzirea globala si efectele ei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
In "Global Warming" nu e ste vorba despre incalzirea planetei.
Este o uriasa schema de transfer de bogatie de la tarile mai bogate spre cele mai sarace, via un grup de intermediari care profita.
Toate masurile luate de guverne nu adreseaza direct acest fenomen (care este eronat numit "incalzire", ci "schimbari") ci urmaresc obtinerea de avantaje materiale de pe urma exacerbarii efectelor activitatii umane.
S-au introdus taxe pe Co2, gasit usor vinovat de toate relele pentru ca a fost cel mai simplu de explicat gloatei: explicatii simple pentru minti simple. Banii din taxe sunt folositi dupa bunul plac si nu se intorc in masura semnficativa, ca volum si influenta in atenuarea emisiilor de poluanti. Daca nu sunt risipiti pe pomeni sunt risipiti pe proiecte inficiente sau inutile.
Cercetatorii sunt nevoiti sa se prostitueze in fata politicienilor, pentru ca banii din care traiesc depind de aceia.

Cu toate astea schimbarile climatice sunt un fapt dar interpretarea si cauzalitatea lor raman viciate de cautarea exclusiva intr-o singura directie, co2 si co2, programe facute special sa scoata vinovat codoiul, neglijand alte influente poate mai importante. Nu e voie, ca nu s-au imaginat inca metode de taxare pentru alte gaze care sa aduca bani grei politicienilor.

Sa ne imagnam ca lumea se pune serios pe treaba impotriva codoiului, sacrificand o buna parte din resurse, incetinind dezvoltarea societatii umane, ca pe urma, peste cativa zeci de ani, sa se constate ca de fapt a fost o directie gresita, poate cu 180 grade. Cine ar raspunde pentru catastrofa? Nici nu cred ca ar mai conta...

Zic ca ar trebui lasat fetisul asta cu CO2 si cautat si in alte parti cu cel putin atata ravna.

Edited by Rosebud09, 13 August 2018 - 20:45.


#38
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Nu exista încălzire globală. Punct.

Inca de acum 50 de ani au fost ani mai reci si ani mai călduroși.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu zic ca exista o incalzirte globala dar ea nu e provocata de om ci este ciclica sau e determinata de factori imposibil de influentat de catre omenire precum Soarele sau inclinatia axei planetei Terra.

Deja raportarea temperaturilor se face pe media 81-2010 si tot ies mereu pe plus verile fatza de aceasta medie, fatza de media veche 61-90 ies si mai pe plus. Posted Image

#40
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 wisemann, on 13 august 2018 - 16:07, said:

Activitatea umana emite de 60 de ori mai mult Co2 intr-un an decat fiecare vulcan care erupe in acel timp. Adevarat ca Vulcanii care erup puternic ar putea egala emisiile de carbon ale oamenilor, dar asta doar pentru cateva ore si mai sunt si alti factori ca industria Carnii din care vine cu un anumit gaz de sera care este foarte daunator, Metanul , Nu este asa simplu pe cat crezi. Este nebunie curata daca crezi ca putem sa emitem asa mult Co2 in atmosfera si asta sa nu provoace Incalzire globala si alte Schimbari climatice
Vulcanii care erup puternic ar putea egala emisiile de carbon ale oamenilor depasesc cu mult activitatea poluanta a intregii omeniri, un singur nume Krakatau din 1883

    (forta a 13.000 de bombe atomice de la Hiroshima intr-un singur loc o insula disparuta Terra probabil cu orbita deplasata si multe altele cum ar fi "Erupția vulcanului Krakatau a avut loc la doar 68 de ani după erupția distrugătoare a Muntelui Tambora. Cu toate că erupția vulcanului Tambora a fost mai puternică, cea a vulcanului Krakatau a făcut mai multe victime și a devenit mai faimoasă." )

Mai sunt ele incendii de padure polueaza intr-o singura zi cat tari intregi intr-un an.

Sa taiem padurile pentru profit cat mai mare si cat mai repede, o alta metoda ca "plamanul verde" sa dea rateuri deoarece se reduce in mod constant.

#41
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

The average emissions from forest fires in the boreal plains, where the northern Alberta fires are burning, are about 170 tonnes of carbon dioxide equivalents per hectare, Kurz said.
Multiply that by 239, 390 hectares, the size of the Fort McMurray fire on May 11, and the fire has already released about 41 megatonnes of CO2 equivalents in the form of carbon dioxide, methane, and nitrous oxide.
On average, wildfires burn two million to 2.5 million hectares a year in Canada, he said
adica ar fi 2.5 mil x 170 t = 425 megatone gaze anual, numai din paduri arse, numai intr-o regiune

Stii cum e (ca spatamana trecuta aici) sa fie foc asa, pe la Constanta si sa te usture ochii de fum si sa nu vezi blocul din capul strazii ... In Cluj.

Cu toate astea trebuie sa tinem cont ca focuri se intampla de mii de ani, padurea arde si in 15-20 ani se regenereaza. Poate ca in timp f. indelungat totusi sa se simta efectul cumulat.
Dar: sunt mai multe sau mai putine focuri ca in trecut? Lumea spune: categoric mai multe, din cauze diferite, prima fiind cea umana (gratare, mucuri de tigara, neglijenta) apoi daunatori care ataca pomii si-i usuca pe zeci de mii de hectare, usurand aprinderea si desigur "incalzirea excesiva" locala.

Apropo de schimbari climatice: saptamana trecuta a fost canicula, vineri cu 34 grade (noroc cu fumul, ca a mai "taiat" vreo 2 grade de acolo), pentru ca duminica sa fie doar 14 la pranz si 6 grade dimineata, ca-n februarie-martie.

Edited by Rosebud09, 14 August 2018 - 16:41.


#42
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Unde ai visat 14 grade la prânz duminica in August?

#43
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
N-am visat, ca n-am cosmaruri din astea :lol:
A fost pe bune si nu s-a plans nimeni. Ba a si plouat zdravan, sa fie acolo.  Putea fi zapada, s-a mai intamplat. Sau 37 grade plus.

53.5444° N, 113.4909° W

Tocmai astea sunt prolemele, schimbari rapide, puternice, care atrag mase mari de aer, deci vant, uragan, tornade imprevizibile sau variatii de temperatura care pun probleme chiar si constructiilor zise solide adica zidarie, beton. Dilatari-contractari frecvente ale structurii si peretilor care nu sunt tocmai "elastici" daca e vorba de zidarie.
Sunt nenumarate aspecte care vor trebui luate in considerare, dar cel mai important este acela al eliminarii amestecului politicului in stiinta asta, inlaturaea ziaristilor si a tuturor papagalilor corupti care inunda media cu aiureli. Ca de ex. am avut cea mai lunga/rece iarna, primvara si vara din ultimii 15 ani aici (vezi coordonatele), toti oamenii cu care am vorbit, oameni in varsta si demult in zona zic ca a fost rece, dar prin media si statistici nu vezi un cuvant. Cum apare insa o zi de canicula, pac 10 articole cu "incalzirea". Cand e bruma dimineata la inceputul lui August- mucles,

#44
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Atasez o harta cu aria acoperita de fum, azi la ora...

Observati ca suprafata afumata este comparabila cu suprafata intregii Europe.

Attached Files

  • Attached File  Fum.jpg   48.38K   9 downloads


#45
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ce relevață are? Poate sa se si scufunde amurica ca nu are importantă. Va fi mai multă pace in lume.

#46
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

 poadol, on 14 august 2018 - 16:17, said:

Vulcanii care erup puternic ar putea egala emisiile de carbon ale oamenilor depasesc cu mult activitatea poluanta a intregii omeniri, un singur nume Krakatau din 1883
(forta a 13.000 de bombe atomice de la Hiroshima intr-un singur loc o insula disparuta Terra probabil cu orbita deplasata si multe altele cum ar fi "Erupția vulcanului Krakatau a avut loc la doar 68 de ani după erupția distrugătoare a Muntelui Tambora. Cu toate că erupția vulcanului Tambora a fost mai puternică, cea a vulcanului Krakatau a făcut mai multe victime și a devenit mai faimoasă." )
Se estimeaza, conform IEA, ca emisiile de CO2 anul trecut au fost de 32.52 Gt. Conform USGS, eruptia lui Pinatubo (tot VEI 6 ca si Krakatoa) din 1991 a eliberat > 250 Mt de CO2 intr-o singura zi iar intr-un an normal, fara eruptii masive, vulcanii emit intre 180 - 440 Mt. Sub emisiile anuale globale. Desigur, sa nu uitam ca eruptiile vulcanice tip VEI ≥ 6 duc la o scadere a temperaturilor globale. Lord Byron a scris o poezie la un an dupa eruptia vulcanului Tambora:
"The bright Sun was extinguishd, and the stars
Did wander darkling in the eternal space
Rayless and pathless, and the icy earth
Swung blind and blackening in the moonless air;
Morn came and wentand came,
And brought no day"
Tipii astia de la Rutgens zic urmatoarele

Quote

“Mt. St. Helens in 1980, Mt. Pinatubo in 1991 – those were big eruptions,” Kent says. “Lots of ash and aerosols, but hardly a ripple in atmospheric CO2.”
Kent added that the famous Krakatoa eruption in 1883 occurred before regular measurements of atmospheric CO2, which began in 1958. But ice core data from that time show no detectable perturbation of atmospheric carbon dioxide.
Desigur, poti sa vii sa spui ca totul reprezinta un fleac tinand cont ca fluxul natural de CO2 este estimat la ~750 Gt/an. Problema este ca fluxul acela natural este in echilibru (mai mult sau mai putin) si cresterea cantitatii de CO2 din atmosfera chiar este datorata activitatii antropice - un lucru ce se vede destul din clar in analizele izotopice. Carbonul are 2 izotopi stabili 12C si 13C ce se regasesc in proportii de aproximativ 99:1, raport ce, conform analizelor pe carote de gheata, a fost relativ stabil. Combustibilii fosili au un raport de 12C/13C mai mare decat cea din atmosfera si ghici ce? In ultima perioada se observa o schimbare a raportului izotopic al carbonului din atmosfera conform imaginii de mai jos
[ https://static.skepticalscience.com/images/co2_vs_emissions.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Linia neagra - cantitati de CO2 datorate arderii combustibiilor fosili si a industriei cimentului; linia rosie - variatia izotopica sub forma de δ13C. Explicatia mai detaliata a imaginii o gasesti aici

Edited by vpiti, 17 August 2018 - 11:17.


#47
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Sunt doar date falsificate. Nu exista oameni pe Marte si nici incalzire globala pe Pamant.

Exista interese economice ca sa existe aceasta falsa Incalzire Globala.

#48
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Desigur. Si eu trebuie sa te cred pe cuvant pentru ca? Daca ai ceva date sau critici care sa contrazica ce am scris mai sus, le astept cu mare interes. Daca n-ai acces la articolele citate acolo zi-mi ca ti le trimit.

Edited by vpiti, 17 August 2018 - 12:57.


#49
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Judecand dupa postarea lui anterioara, e clar cu cine ai de a face. Nu merita sa te obosesti, nu va pricepe absolut nimic.
Zero. Are insa dreptul sa ne-o spuna.

#50
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 vpiti, on 17 august 2018 - 12:57, said:

Desigur. Si eu trebuie sa te cred pe cuvant pentru ca?
Amice, esti un prost. Oricine isi argumenteaza afirmatiile cu informatii stiintifice nu traieste in lumea reala. Vino si tu cu o lozinca de pe un site finantat de fratii Koch sau alti moguli ai combustibilor fosili. Ala e argument logic, nu observatii si teorii stiintifice. Nu conteaza ca mai mult de 99% din cercetatorii din domeniu sunt de parerea ca gazele emise de activitatea umana au contributie semnificativa in incalzirea globala, ce stiu ei? Sunt doar cercetatori cu doctorate, ca si Ponta, prin urmare sigur sunt lipsiti de onestitate.
E important ce spun indivizii fara educatie stiintifica, pentru ca doar ei au clarviziunea necesara. Unul care nu a citit vreodata un articol stiintific e cel mai indicat sa se dea cu parerea in mod categoric.

#51
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Mare adevăr spui ain.

Incălzirea globală e o afacere profiabilă. Prin măsurile luate, chipurile pentru a opri acest fenomen, nu se realizează alceva decât transferul bănuților de la clasa de mijloc la aristocraţi.

Dacă încălzirea globală era pe bune atunci cercetătorii ăia buni veneau cu măsuri neutre din punct de vedere financiar. Măsuri care să lovească în buzunarele tuturor, nu doar al clasei de mijloc.

#52
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Amice, schimba bateriile la detectorul de sarcasm. Sau si mai bine, cauta pe cieva sa-ti explice sensul postului meu. Dupa care, cauta un tutorial cum sa anulezi like-ul. Daca nu gasesti, roaga o persoana mai educata sa o faca.

#53
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Amice mi-am dat seama că ai scris la mișto. Însă fără să realizezi ai rezumat întreaga poveste cu încălzirea globală în câteva rânduri.

Mi-ar plăcea să cred că noi ca oameni, putem aduce vreo modificare climatică acestei planete. Mi-ar plăcea să cred că suntem atât de puternici. Dar adevărul e că și dacă am fi de 10 ori mai mulți, tot nu e suficient să facem vrei schimbare planetei.

Normal că mulți vor să spună că e reală încălzirea globală. Așa se fac banii ușor. Un filtru aici, unul acolo, 2-3 fabrici închise în țările care trebuie să fie doar piețe de desfacere.

Voi sunteți cu încălzirea globală cum erau ăia acum 20 de ani care vindeau teren agricol pe lună. Numai minciuni.

#54
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 tzaq93, on 17 august 2018 - 17:35, said:

Amice mi-am dat seama că ai scris la mișto. Însă fără să realizezi ai rezumat întreaga poveste cu încălzirea globală în câteva rânduri.
I rest my case.

2 Linkuri:
- unul in care se discuta contributia diversilor factori (soare, vulcani, activitate umana) in cresterea temperaturii medii la nivel global. Crestere care este un fenomen observabil/masurabil.
https://skepticalsci...bal-warming.htm
verificati bibliografia.
- al doilea se refera la opinia profesionistilor asupra cauzei incalzirii globale.
http://www.jamespowe...ethodology.html
intre 2013 si 2014, din 24.200 articole in reviste peer-reviewed scrise de cca. 70.000 autori, doar 5 articole scrise de 4 autori resping ca si cauza a incalzirii activitatea umana.
Asta din pdv stiintific. Din pdv politic ar fi 2 probleme: daca merita facut ceva tinand cont ca de-a lungul vietii noastre efectele nu o sa fie catastrofale, Iar daca e de facut ceva, atunc ce si cine sa plateasca.

Eu zic ea e normal ca cei saraci si nedezvoltati sa plateasca pentru ce au poluat si mai polueaza cei dezvoltati (si implicit mai bogati). E etic si moral asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate