Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

O fereastra atipica perete cortina sau PVC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Am si eu o problema. Vreau sa renovez o casa veche. Vorbit cu designerul facut modelul care-mi place, acum de la butonul mouse-lui pana la realizarea practica e mult, mult de tot.
Situatia este cam asa : perete din chirpic , nu sunt sigur daca e paianta (nu am sapat indeajuns de mult sa vad daca are impletitura sau nu) grosimea peretilor de  50 cm poate si mai mult. Structural inca tine, acoperis de tigla din beton pe cadru din lemn. Cand fac modificarea va avea acoperis de tabla ceea ce mai reduce din greutatea lui. Dar ca sa clarific si mai mult pun niste poze :

Situatia peretelui e asta :

Attached File  Vechi b6.jpg   153.89K   89 downloads

Iar eu doresc sa se ajunga la asta :

Attached File  b6.jpg   398.2K   94 downloads

Practic deschiderea ca si latime ramane aceeasi doar lungimea se modifica.
Schimbari in structura de rezisenta a casei nu este o optiune. Eu ma gandeam la realizarea unui cofraj de beton armat ancorat in deschidere in special in jos si sus poate pana in structura de lemn si apoi cu profil de aluminiu de perete cortina. Structura trebuie sa fie flotanta jos pentru aerisire si eventuala apa . Incerc sa caut solutii cat mai termoizolante pentru ca pana acum PVC-ul si chirpicul a facut fata cu brio. Betonul e unul din componentele care nu prea izoleaza termic.  O alta idee ar fi pe cadru de lemn imbracat apoi totul in tabla cum e ceea pentru acoperis care se va faltui . Astept niste idei, pareri si critici. Si o alta intrebare a mea este daca sa pun rulouri exterioare, daca da poate aveti ceva idei incat sa nu strice complet designul, sau rolette interioare ? Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Si arhitectul care ti-a facut proiectul pentru autorizatia de construire ce spune?

Edited by Hider141, 07 August 2018 - 07:23.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Imbraca toata constructia in panouri termoizolante inclusiv la acoperis si vei putea incadra fereastra dorita . O sa arate ca o mini hala dar va avea inertie termica .

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
beton agatat de un perete de chirpic (pamant)?

cel mult pui un termopant razant la fata exterioara a peretelui.

sau faci o cutie din termopan, dar cumva trebuie agata de casa si asta e mai greu.

Edited by arg, 07 August 2018 - 09:31.


#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Arhitectul deseneaza, ca nu il doare mana. De executie isi bat capul... altii. Cel mai sanatos ar fi sa faci din beton structura aia, dar avand in vedere peretii nu merge (adica ar merge dar trebuie sa darami prea mult). Trebuie musai sa fie fereastra la marginea acestei structuri? Ca daca nu trebuie si o poti pune la marginea peretelui existent, acel incadrament poti sa il faci din polistiren.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
N-a mentionat nimic de niciun arhitect. A pomenit de designer, care nici macar nu e nevoie sa urmeze vreo facultate (daca nu ii trebuie diploma de designer de interior) si nici nu trebuie sa umble dupa avizari.

Un arhitect isi pune problemele mentionate de el inca din faza de concept, cand stie situatia din teren si ii ofera detaliile necesare cel putin post-proiectare ca planse de detalii pe santier. Asta in cazul in care nu a fost deja stabilit din proiectul de arhitectura, respectiv structura.

Edited by Hider141, 07 August 2018 - 10:12.


#7
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Sa raspund la cateva comentarii :  Designerul are facultate si este arhitect si din punctul meu  de vedere chiar e inteligent,  mi-a spus ca sunt solutii insa momentan nu a intrat in detalii. Eu am pus intrebarea aici pentru ca doresc sa gasesc solutia ceea mai aprope de ideal. Unde-s doua minti puterea creste asta e si scopul unui forum. Casa asa este construita, cel putin peretele acela este vechi e adevarat, insa foarte placut pentru mine, atat interiorul cat si exteriorul de aceea nici numi doresc sa umblu mai mult decat necesar la el. Eu am intrebat daca se pot gasii solutii tehnice. Peretele acela tine destul de bine nu am avut nici o problema cu crapaturi in 4 ani de zile asta avand in vedere ca acoperisul cred ca are aprox. o tona. Am banuit ca betonul armat este greu insa ma gandesc si la alte variante , lemn acoperit cu tabla in exterior sau lemn cu rama perete cortina sau chiar cutie de aluminiu  insa aici ca si la beton de altfel ar fi probleme de termoizolare. Cutie din tamplarie de PVC insa caut pe google ceva asemanator si nu gasesc iar profile atat de late nu sunt.. Peretele e termoizolat pe exterior cu expandat de 20 cm. Tine foarte bine iarna cat si vara, sau cel putin e impresia mea.
Ar mai fi o varianta sa tai pana jos sub fereastra unde  este fundatia de piatra si ciment si sa ma ridic de acolo ancorand betonul. Este o parere a mea personala. Stiu ca multi ar spune da peretele jos fa cadru de beton si pune-ti 5 ferestre din alea. Dar inca prefer sa caut si  alte solutii iar daca nu voi gasi asta e schimb peretele !

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
improvizatii, improvizatii si iar improvizatii

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSorintech, on 07 august 2018 - 11:13, said:

caut si  alte solutii iar daca nu voi gasi asta e schimb peretele !

Cum?Daramand casa?

#10
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Casa sa o daram nu e o solutie si nici nu intra in discutie. Improvizatii fac toti nu cred ca sunt oameni care nu au improvizat sau nu vor improviza peste 20 de ani. Atat timp cat improvizez pe barba mea si nu afectez pe nimeni altcineva nu vad problema. Iar daca improvizatia imi place mai mult decat originalul atunci e si mai bine. In plus viata curge apar multe noutati si mi se pare o prostie sa nu le folosim pentru ca nu au fost gandite cand s-a construit casa. Dar aici o dam pe filozofia "improvizatiei" si a reticentei lucrului neincercat sau nemaivazut !
Reintorcandu-ma la problema mea inca caut pareri diverse ! Si am postat in cazul in care realizez aceasta fereastra voi adauga aici etapele sa fie si pentru altii care poate doresc ceva asemanator. Va tin la curent ;)

#11
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Eu sunt curios cu ce solutie a venit domnul designer/arhitect

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"cum? peretele nu e din beton?"

Edited by arg, 08 August 2018 - 17:57.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai asa incredere in acoperis, agata de sus un cadru de lemn pe care sa montezi fereastra. Sau daca gasesti elemente solide in stanga/dreapta golului de care sa te poti lega, inrameaza deschiderea cu dulapi de lemn in care montezi fereastra.

E clar ca astfel de demersuri sunt improvizatii si le faci pe barba ta, n-o sa iti semneze nimeni un astfel de proiect. Dar dintre toate ideile proaste (orice modificare la o structura nedocumentata o poti considera o idee proasta), probabil astea-s cele mai putin proaste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate