Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Brâul Maicii Domnului

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAyami, on 07 august 2018 - 10:11, said:

poate nu le trebuiau
Eu am întrebat doar.
Dar dacă nu le trebuiau, de unde e invenția asta?
Oare de la vechii greci? Posted Image

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrichelieu, on 07 august 2018 - 04:07, said:

Cum nu din vina lor? Dar din a cui?

Din vina locului in care s-au nascut.



Islamul - Procentajul după ţară

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Muslim_distribution.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Budismul - Procentajul după ţară

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Buddhist_distribution.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Hinduismul - Procentajul după ţară

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Hindu_distribution.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Nu mai punem la socoteala populatiile izolate, cu tot felul de credinte, gen triburile amazoniene, pigmeii, etc.


Si acum sa nu zici ca traim in era informatiei deci e greu sa nu auzi de Isus. Bun, asa e, dar sa facem o comparatie.

Sa zicem ca noi suntem o tara musulmana, iar crestinismul ar fi la noi raspandit cam pe cum e islamul acum in Romania.

Da, si eu am auzit de Mahomed, Allah, dar asa, in treacat, nu m-a interesat prea mult cine sunt, ce-au spus, nu stiu prea multe despre ei (sa nu mai amintim de faptul ca si religia lor spune ca e singura cale de urmat, etc).

Cam asta e situatia in tarile astea, legat de crestinism. La judecata de apoi poate fi acuzat un astfel de om ca n-a urmat calea lui Isus, cand el abia a auzit cateva chestii despre Isus, poate n-a cunoscut niciodata un crestin?  

"Cine-i Isus? A, pai ceva profet de-al  crestinilor, ar fi murit cica rastignit. A, ok, o fi, nu ma intereseaza, nimeni nu-i atat de maret ca Allah".

Ipotetic vorbind... Nici eu n-as putea invinovati un astfel de om. Dumnezeu ar face asta?

Edited by Phobos, 07 August 2018 - 21:54.


#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPhobos, on 07 august 2018 - 21:27, said:

Din vina locului in care s-au nascut.

poate n-a cunoscut niciodata un crestin?  

"Cine-i Isus? A, pai ceva profet de-al  crestinilor, ar fi murit cica rastignit. A, ok, o fi, nu ma intereseaza, nimeni nu-i atat de maret ca Allah".

Ipotetic vorbind... Nici eu n-as putea invinovati un astfel de om. Dumnezeu ar face asta?
Si zici ca vina apartine locului ? Deci omul, parintii nu au nici o vina ? La fel si copii cand devin parinti se fac ca nu stiu sau iau in batjocura cand aud . Ghandi ar fi afirmat "imi place de Crestini dar nu imi plac crestinii" . Pai ei cand vad mizeria in care se scalda crestinii ajung la concluzia ca filozofia crestina nu e buna . Si se multumesc cu ce au findca schimbarea produce haos daca nu e acceptata de majoritatea .
Ei bine, eu sunt nascut intr-o familie de musulmani si am ales pe Hristos, dar vad asa zisi crestini care prefera icoane si moaste in loc de o relatie cu "fratii" si cu Tatal ceresc  . Daca a sarutat icoanele gata, s-a sfintit , plus ca are de la popa pezevenghiul iertarea pacatelor. Ce frumos e crestinismul, toata ziua cu gandul la icoane si moaste , la bani, bogatii, placeri si pofte, ca popa iarta daca decartezi niste arginti . Nu mai e indemnul "du-te si nu mai pacatui " . Acu toti se agata ba de braul maicii domnului, ba de camasa domnului, si apoi merg la catedrala mantuirea neamului .Posted Image

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Paco, ai făcut cum și făcut și de la faptul ca ai renunțat tu la islam in favoarea creștinismului, ai ajuns la pupătorii de moaște. Oi fi renunțat tu la islamism, dar jihadismul îl ai in gena 😂😂

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postpacopaco1967, on 08 august 2018 - 07:02, said:

Si zici ca vina apartine locului ? Deci omul, parintii nu au nici o vina ?

Ce vina sa aiba?

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Potrivit tradiției, Cinstitul Brâu a fost țesut de însăși Maica Domnului din fire de cămilă, și după adormire, în momentul înălțării ei la ceruri, l-a dăruit Sfântului Apostol Toma.

Păi dacă dăruirea Brâului a fost după adormire, înseamnă că Maica Domnului era... somnambulă...


Două femei evlavioase din Ierusalim au făgăduit că vor păstra cinstitul Brâu. Maica Domnului, cu puțin înainte de adormirea sa, i-a cerut Sfântului Evanghelist Ioan să împartă acestora și cele două veșminte ale sale. Misiunea de păstrare, din generație în generație, a continuat-o o fecioară evlavioasă ce provenea din această familie.


Și cum s-a ridicat, cu trupul, la Ceruri, Maica Domnului? În păsărica goală? Căci văd că hainele le-a dat pământenilor spre cinstire...:unsure:?...


Sfântul Brâu s-a păstrat în racla pecetluită mai întâi în biserica Sfinţilor Apostoli, apoi în Biserica Preasfintei Născătoare din Vlaherne, ce o ridicase împărăteasa Pulheria. Această raclă nu s-a deschis până în zilele împăratului Leon cel înţelept (886-912). Soţia împăratului Leon, Zoe, pe când era foarte bolnavă, a visat-o pe Născătoarea de Dumnezeu, iar Maica Domnului i-a spus împărătesei că trebuie să îl convingă pe Patriarh să scoată Sfântul Brâu din chivotul unde era păstrat încă din secolul al IV-lea. Când au pus Brâul peste împărăteasa bolnavă, ea s-a vindecat îndată. Ca semn de recunoştinţă şi trăind o viaţă virtuoasă, împărăteasa a împodobit Brâul brodându-l cu fir de aur şi l-a reaşezat în racla în care-l pusese Arcadie.


Deci 900 de ani, acest Brâu a rămas inactiv? :ermm:...Imposibil! Nu cumva atunci a fost... ”fabricat”?Posted Image

http://www.sihastria...maicii-domnului

https://www.antena3....lui-684330.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate