Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ventilator cu pulverizare apa

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Va salut cu respect! Am si eu o intrebare pentru cei care au asa ceva. Ma bate gandul sa cumpar un ventilator acum ca in sfarsit a venit vara si la noi Posted Image si am vazut pe diferite site-uri mai nou, ventilatoare cu pulverizare de apa.

Ce parere aveti, sunt mai bune ca cele normale? Ajuta acele particule de apa in plus?

Daca aveti asa ceva (sau ati avut) si ce imi puteti spune pro si contra.

Edited by iThorr, 06 August 2018 - 18:51.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sunt bune pentru exterior, in nici un caz la interior.
am eu un "racitor" d-asta cu apa si nu face doua parale. pentru interior, singura solutie este aerul conditionat.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu vad "util" sa cresti umiditatea intro camera, pe timp de canicula.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In zonele aride, cu umiditate scazuta, sint utile. La noi, nu.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/3482/3481117/images/res_d5419c8706094ef63abc4041f25347dd_450x450_esln.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Este destul de ok la umbra....la soare nu este recomandat!

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ca masura de comparatie, aproximativ 12-13000 btu sunt cantitatea de caldura necesara pentru a topi o tona de gheata. Cam asta este echivalentul in sens invers al banalului aparat de pe perete, asta ca sa realizati ca nu sunt usor de atins.

Ventilatoarele astea cu pulverizare de apa sunt bune outdoor, unde nu prea ai ce strica, si, in conditii ideale, iti pot cobori temperatura obiectului pulverizat pana la temperatura punctului de roua, aproximativ. In interior nu sunt asa bune pentru ca umiditatea crescuta are prostul obicei sa-ti strice tot ce-i lemnos de prin casa iar efectul inceteaza imediat ce ai oprit ventilatorul. Umiditatea crescuta, in schimb, ramane sa te chinuie.

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Functioneaza pe baza principiului racirii adiabatice. Apa, evaporandu-se, absoarbe energie sub forma de caldura si de aici racirea.
Te gandesti pana la ce continut de vapori de apa in aer este eficace. Cand apa nu se mai poate evapora ca nu are unde, incepe sa se depuna, umiditatea tinde spre in sus, eficacitate zero.
Este util si utilizabil doar in spatii deschise, ventilate si cu cat temperatura este mai ridicata si aerul mai uscat, cu atat mai eficient este.
Modelele cu pulverizare prin centrifugare au efect redus datorita faptului ca raza lor de actiune este de maximum un metru.
Exista ventilatoare mai puternice care imprastie apa pulverizata cu presiune prin intermediul unor duze cu orificii de 0,1 - 0,3 mm.
Acelea au eficienta pe o raza de 7 - 10 metri dar nu pot fi utilizate decat la inaltimea la care curentul de aer nu deranjeaza cetatenii.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
acestea duc la cresterea umiditatii din aer, daca sunt folosite in spatii inchise - casa, apartament. rezulta disconfort sporit, caldura plus umezeala. ventilatoarele cu pulverizare se folosesc in general la exterior (terase restaurant, de exemplu).

#9
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am unul din asta, pe terasa. https://www.hornbach...318/produs.html
E bun sa te mai racoresti dar dupa ce se termina caldura tre sa il cureti si sa il pui la pastrare pana la anul, daca nu ai spatiu pt el o sa mai incurce ca alte scule pe care le folosesti cateva zile pe an.

#10
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Am inteles, deci voi opta pentru un ventilator clasic. Si eu m-am gandit ca nu prea este ok. avand in vedere ca fiind canicula deja umezeala din aer este foarte ridicata, daca mai folosesti si un astfel de ventilator, gradul de disconfort devine si mai mare. Ma multumesc pentru sfaturi!


Dar vreau sa va intreb inca un lucru ca sa nu mai deschid un alt topic. De ventilatoarele cu functia de Ionizare ce parere aveti?

De exemplu acesta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by iThorr, 06 August 2018 - 20:09.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
E la fel ca orice alt ventilator. Atat ca are un LCD si o telecomanda, dar nu face nimic in plus fata de altele.

#12
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Nici un ventilator nu e bun. Daca tu in camera ai 30 grade si bagi in priza un ventilator care consuma 5W, tu introduci practic acea energie in camera, crescând astfel temperatura restimtita.

Aerul condiționat e bun pt ca scoate afara toata caldura, consumând bineînțeles cantități colosale de energie.

Deci soluția pe timp de vara este ori sa nu bagi nimic in priza, ori sa bagi in priza aerul condiționat.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostiThorr, on 06 august 2018 - 20:06, said:

De ventilatoarele cu functia de Ionizare ce parere aveti?
Probabil ca se refera la ozonificarea aerului, adica la spargerea moleculei de oxigen in ioni de oxigen.
Specificatiile produsului ar trebui sa spuna cat si cum anume face treaba asta, altfel pare simplu marketing.

Edited by pasilla, 06 August 2018 - 20:49.


#14
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Va rog sa dați like la postarea mea.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttzaq93, on 06 august 2018 - 20:48, said:

Daca tu in camera ai 30 grade si bagi in priza un ventilator care consuma 5W, tu introduci practic acea energie in camera, crescând astfel temperatura restimtita.
Doar o   mica parte din acea energie  se transforma in energie termica.

Edited by pasilla, 06 August 2018 - 20:53.


#16
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Posttzaq93, on 06 august 2018 - 20:48, said:

Deci soluția pe timp de vara este ori sa nu bagi nimic in priza, ori sa bagi in priza aerul condiționat.

Daca nu bagi in priza nici macar un ventilator, curg apele pe tine ca in sauna, iar de aer conditionat... nu toata lumea are bani :)

#17
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postpasilla, on 06 august 2018 - 20:48, said:

Probabil ca se refera la ozonificarea aerului, adica la spargerea moleculei de oxigen in ioni de oxigen.
Specificatiile produsului ar trebui sa spuna cat si cum anume face treaba asta, altfel pare simplu marketing.

Ozonul e O3, ionii se clasifica in functie de lipsa sau exces de electroni ( + - sau cationi - anioni), sunt doua chestii diferite.

Ionii negativi sunt benefici sanatatii dar obtinerea lor intrun aparat in asa fel incat sa-si faca simtite efectele e discutabila, cred ca-i mai mult marketing decat ionizare efectiva :)

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
3O2 + 69 kcal = 2O3, sau O2 + O- = O3
Ionii nu cred ca stau de capul lor pe acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate