Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alegere sistem supraveghere video de exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Salutare !

Vreau sa cumpar un sistem de supraveghere video si am nevoie de sfaturi pertinente.

As vrea pentru inceput 4 camere, dvr care sa duca 8 camere, rezolutie full hd, tot kitul sa nu depaseasca 1000 lei si cel mai important, sa pot configura dvr pentru accesare pe internet.

Ati configurat un asemenea sistem pentru internet ? Am net de la RDS.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
incearca un smart,la el vei conecta mai multe

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
1. „Rezoluție full Hd a cui? A fiecărei camere sau a ieșirii DVR-ului pe monitor?.
2. Vrei camere analogice și DVR sau camere IP și NVR?


Analogic: DVR    350
   camere  4x100= 400
   hdd      240

cabluri si mufe in functie de distanță.  Pentru acesare de la distanță se configureaza DVR-ul pt IP fix, se deschide port de comunicare in router.   Sunt tutoriale destule pe .net.

Edited by orlandobarbulescu, 06 August 2018 - 19:41.


#4
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
da o cautare pe google, kit dvr 8 camere si vezi primul rezultat, acolo ai de unde alege si iti poti configura tu sistemul:
DVR, camere exterior cu IR, sursa alimentare pt. camere, HDD, cabluri, mufe, etc
Pentru a iesi cu dvr-ul pe net care zici ca e de la RDS iti recomand sa iti faci DDNS la ei pe site si vei avea de exemplu: numele.go.ro, si dupa acea faci port forwarding la porturile din dvr in router
Daca ai nevoie de mai multe informatii, PM

#5
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Hd cred ca trebuie sa fie si camerele si dvr-ul, nu ? Acum, la camere am vazut ca sunt tot felul de specificatii la cmos si chiar ma depaseste, nu am cunostinte in domeniu. Dar kiturile care spun ca sunt hd nu sunt ele compatibile de la producator ? Sau sunt kituri facute de comercianti, nu de producator ?

@horeea : ca sa fac ddns la rds pe site, ma costa ceva in plus ? intre router si dvr mai am un switch, ma afecteaza la ip ? sau ddns ?

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
1. Da, hd sunt și camerele si DVR-ul.  Cu cât au mai „mulți mega” la senzor , imaginea e mai clară dar și capacitatea HDD-ului trebuie să crească.
2. În funcție de distanța supravegheată sunt lentile de 4 mm pentru filmare ungi larg dar 5 metri distanță și lentile mai mici ( de ex 2,8) pt filmare sub unghi mic stânga-dreapta dat la distanțe mai mari. Se aleg camerele cu lentile potrivite pt. fiecare cameră.
3. Sunt camere de exterior sau de interior  cu infra roșu ( IR) sau fără. Preturile diferă de la un tip la altul. Dacă folosești camere de exterior la distanță mai mare, infraroșul nu folosește la nimic. El nu se reflectă suficient ca să vezi ceva pe timp de noapte. La interior e altă poveste.
4. Există cabluri cu coaxial pt. semnal și fire de alimentare pt fiecare cameră dar există și posibilitatea de a alimenta camerele direct prin cablu coaxial ( PoC)  folosind o singura sursa de alimentare nu patru.

E comod să iei kit-uri dar, așa cum ți-am scris mai sus, poți cumpăra camerele diferit, în funcție de nevoi.

Edited by orlandobarbulescu, 07 August 2018 - 11:27.


#7
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Merci Orlando.

Camerele le voi pune la exterior, 2 perechi, cu o distanta de 20 m intre perechi. Voi avea nevoie de IR pt supraveghere nocturna. In specificatiile kiturilor scrie ca cele pt exterior bat la 20 m , ceea ce e suficient pt mine. Imi supraveghez perimetrul meu, nu tot cartierul.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
IR care „bate” la 20 de metri e o expresie de reclamă fără acoperire practică. Am instalat sute, am în supraveghere peste 40 de camere. Și de exterior, și de interior.  Am observat că la exterior lumina din spectrul infraroșu nu se reflectă din pământ , iar la distanțe mari nici din vegetație. Am cumpărat, pentru unele camere, reflectoare cu lumină în infraroșu, mult mai puternice. Asta vei vedea la timpul potrivit, era doar o informație suplimentară.

#9
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
nu te costa nimic in plus daca ai net de la RDS, si in plus tu nu mai ai treaba ca se schimba ip-ul, tu vei avea DDNS-ul tau

Edited by horeea, 07 August 2018 - 21:40.


#10
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Orlando, daca ar fi sa cumperi un sistem pentru acasa la tine care sa se incadreze in ce vreau eu, ce ai alege ?

#11
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014

View Postorlandobarbulescu, on 07 august 2018 - 11:26, said:

1. Da, hd sunt și camerele si DVR-ul.  Cu cât au mai „mulți mega” la senzor , imaginea e mai clară dar și capacitatea HDD-ului trebuie să crească.
2. În funcție de distanța supravegheată sunt lentile de 4 mm pentru filmare ungi larg dar 5 metri distanță și lentile mai mici ( de ex 2,8) pt filmare sub unghi mic stânga-dreapta dat la distanțe mai mari. Se aleg camerele cu lentile potrivite pt. fiecare cameră.
3. Sunt camere de exterior sau de interior  cu infra roșu ( IR) sau fără. Preturile diferă de la un tip la altul. Dacă folosești camere de exterior la distanță mai mare, infraroșul nu folosește la nimic. El nu se reflectă suficient ca să vezi ceva pe timp de noapte. La interior e altă poveste.
4. Există cabluri cu coaxial pt. semnal și fire de alimentare pt fiecare cameră dar există și posibilitatea de a alimenta camerele direct prin cablu coaxial ( PoC)  folosind o singura sursa de alimentare nu patru.

E comod să iei kit-uri dar, așa cum ți-am scris mai sus, poți cumpăra camerele diferit, în funcție de nevoi.

La camerele video, cu cat lentila este mai mare, unghiul de vizualizare este mai ingust dar detalile imaginii surprise sunt mai bune. Acestea se folosesc de exemplu ptr. supravegherea unei case de marcat, o usa pricipala de acces etc. Cu cat lentila este mai mica (wideangle), unghiul de vizualizare este mai larg dar detalile imaginilor sunt mai mici. Acestea se folosesc de exemplu ptr. supravegherea unei receptii, depozit, curte, parcare etc. Mai conteaza foarte mult si dimensiunea senzorului camerei si nr. de megapixeli. Atasez mai jos un tabel cu tipuri
de lentile si unghiuri de vizualizare

Attached Files



#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
@mateus13 Ai dreptate, era invers la lentile. Mulțumesc pentru atenționare. Am scris greșit.

Pentru inițiator : Fă-mi un desen cu amplasarea camerelor, distanța si obiectivele de supravegheat. Scrie-mi, te rog și dacă vrei supraveghere, pe timp de noapte sau , în special, pe timp de zi.

Până atunci poți citi aici   si   aici despre camere si ungi. Te ajută.   Ideal ar fi să cumperi camere cu lentile varifocale  si ai scăpa de chin.  Le poti regla cum vrei tu.


Uite o cameră cu lentilă varifocală

Cam asa ceva as lua eu dar cam depășește bugetul. Mai trebuie adăugat si cablul coaxial cu mufele bnc si cele de alimentare.  Cam 1500 de lei in total.

Mai caut si alte variante mai ieftine.    Am recomandat camere cu reglarea unghiului si zonei de supraveghere.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 08 August 2018 - 07:13.


#13
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015
Salut ma ajutati cu sugestii legate de achizitia unor camere de supraveghere pt o casa.
Bugetul pentru camere este intre 200 si 400 Ron bucata.
In fata as vrea 2 camere varifocale care sa poata vedea numerele masinilor care trec pe strada atat ziua cat si noaptea - pe astea as da in jur de 400 Ron bucata.
As mai dori inca 4 camere pt a supraveghea lateralele si spatele casei - pe astea as da 200-300 Ron bucata.
Am deja tras fire ethernet pe toate colturile casei cate 2 pe fiecare colt.
Camerele as vrea sa fie de la Hickvison.
DVR ul tot de la Hickvision as vrea sa fie.
Atasez si un plan al casei  pt a mi putea recomanda cat sa fie marimea lentilelor.

Multumesc mult pentru sugestii.

Attached Files



#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ce părere aveți despre ACEST Kit de supraveghere video cu 4 camere ? Observ că au expediere din Germania și prețul este scontat ! Posted Image

#15
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015
Avand in vedere ca nu am primit sugestii aici pe forum, pun mai jos lista de echipamente pe care le voi lua eu - poate va ajuta pe cineva in vitor:

4 buc - Camera IP exterior HIKVISION DS-2CD2042WD-I
2 buc - Camera supraveghere IP POE exterior Hikvision 4MP 50m IR DS-2CD2T43G0-I5 2.8mm
1 buc - NVR Hikvision 8 Canale pentru camere IP POE DS-7608NI-K2/8P

#16
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Adaugă și un switch Gigabit Ethernet bun.

#17
ovidiu_w_w

ovidiu_w_w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2006
Mergi mai bine pe NVR fara POE, posibil sa ai probleme.

#18
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ce fel de probleme?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate