Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Ochelari noi, de unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
De unde imi recomandati sa imi fac ochelari in Bucuresti?
Optinova, Opticris(ex: Romana), Optiplaza(Orhideea), L'Optique(Victoriei) etc(alea le stiu din vedere)? Unde as iesi mai bine luand in calcul calitate/pret/promtitudine?

Preferabil undeva unde pot sa imi fac si controlul (sau daca nu, in doua locuri diferite) si sa imi si comand o pereche pentru ca am inteles ca dureaza o saptamana, timp care este oricum pierdut.

Ma intereseaza in principiu o pereche de rimless, subtiati (-1,74 high index), da, aici nu as prea as face economii, datorita aspectului.
Un calcul estimativ (singurul unde vad ca se poate pe net) este de pret final= rame+1.500 lentile 1.74, dar asta pe Optinova.ro. Din cate am inteles de la o prietena care a mers la Optiplaza, ar fi dat 1.500 cu totul pe varianta cu lentile 1.74 datorita faptului ca are dioptrii mari, deci mai ieftin cu ~500-600 lei.

Daca rimless nu sunt posibili, poate ceva in stilul ramelor Puma , dar nu cu lentile foarte mari cum prefera unii fiindca am inteles ca marimea lor influenteaza proportional si grosimea lentilei si deci se pierde din avantajul variantelor mai subtiri.

#2
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
eu si prietena am fost la Clario. Suntem multumiti. Au preturi ok.

Edited by Maryus89, 05 August 2018 - 19:50.


#3
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Ultima data la Onioptic, foarte multumit.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
Eu la optiblu (sun plaza), au si dioptron. Rame sunt nenumarate acolo, timp sa ai sa alegi. Pe lentila 'standard' poti pune ce vrei tu (strat anti zagriere, anti reflex etc), ai pret aditional pentru fiecare.

#5
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 PaulFCB, on 05 august 2018 - 19:42, said:

De unde imi recomandati sa imi fac ochelari in Bucuresti?
Optinova, Opticris(ex: Romana), Optiplaza(Orhideea), L'Optique(Victoriei) etc(alea le stiu din vedere)? Unde as iesi mai bine luand in calcul calitate/pret/promtitudine?

Preferabil undeva unde pot sa imi fac si controlul (sau daca nu, in doua locuri diferite) si sa imi si comand o pereche pentru ca am inteles ca dureaza o saptamana, timp care este oricum pierdut.

Ma intereseaza in principiu o pereche de rimless, subtiati (-1,74 high index), da, aici nu as prea as face economii, datorita aspectului.
Un calcul estimativ (singurul unde vad ca se poate pe net) este de pret final= rame+1.500 lentile 1.74, dar asta pe Optinova.ro. Din cate am inteles de la o prietena care a mers la Optiplaza, ar fi dat 1.500 cu totul pe varianta cu lentile 1.74 datorita faptului ca are dioptrii mari, deci mai ieftin cu ~500-600 lei.

Daca rimless nu sunt posibili, poate ceva in stilul ramelor Puma , dar nu cu lentile foarte mari cum prefera unii fiindca am inteles ca marimea lor influenteaza proportional si grosimea lentilei si deci se pierde din avantajul variantelor mai subtiri.
Recomandarea  mea ( din practica mea, dupa  multe  magazine vizitate...)
Optiblu  Mega  Mall  Bucuresti
La mine  nu a fost  problema  de  lentile, si eu le-am facut cu  factor  1,74....deh, mi-s  ochelarist  vechi, cu minus...
A fost  problema sa  gasesc  rame de  titan, nici prea mari, nici prea mici.

In  cca. 12 zile  pe calendar au fost gata.
Lentile  Essilor, de plastic, antireflex...
Rama  titan  Italia  parca.  - cu  cadru metalic  complet...
Total  1800 Lei, cu reducere  am platit  1.515 Lei. Asta  in februarie 2017....
In patru  rate, am avut  card  BCR bun de plata.
A meritat.
Cele  vechi, tot de titan  m-au  tinut cam 10 ani.....tot la Optiblu  comandate.


Succes !

Edited by Adrexx, 06 August 2018 - 15:09.


#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Optinova sunt tepari, ai grija cu ei. Vand fake-uri.

Edited by baliosss, 06 August 2018 - 15:25.


#7
agapimu

agapimu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.12.2012
Puteti Ă®ncerca și la Intreprinderea de Optica Romană IOR.
http://www.ior.ro/
Prețurile și calitatea lentilelor sigur sunt mult mai bune calitativ și ieftine ,decât pe piața.
Au magazin de desfacere pt rame de ochelari ,iar lentilele sunt tratate și prelucrate chiar de ei.

Edited by agapimu, 06 August 2018 - 15:31.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu am facut la auchan-ul din crangasi...
vizavi de casele de marcat e un magazin de ochelari...
nu sunt cu pretentii dar isi fac treaba bine.
(si sunt ieftini)

Edited by arg, 06 August 2018 - 15:34.


#9
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
@arg:  eu am facut la auchan-ul din crangasi...
vizavi de casele de marcat e un magazin de ochelari...
nu sunt cu pretentii dar isi fac treaba bine.
(si sunt ieftini)

Si eu tot la ei am comandat o pereche de ochelari cu lentile nikon -speciale pentru condus.  La prima vedere raportul calitate/pret este imbatabil fata de altii unde am mai facut simulari.O sa vad din utilizare daca alegerea a fost ok.

Edited by manole74, 07 August 2018 - 10:08.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ochelarii actuali (pe care-i port) au cca 5ani... si au fost pana in 200lei cu totul...
lentile au strat antireflex si nu s-au zgariat.

#11
chistoc

chistoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.07.2007
Are cineva card loialitate la optiblu ?

#12
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
Există un atelier de optică medicală pe Bd. Expoziției, care are prețuri și de 2-3 ori sub cele de la Optinova, Optiblu etc., cel puțin la lentilele speciale, adică alea cu dioptrii multe. E și online și poți comanda printr-un formular. Adresa de net este simplu: ochelari punct... și urmează terminația cea mai veche si mai cunoscuta international (adica nu ro).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate