Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parcare bicicletă sub cerul liber

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ciprian_anita96

ciprian_anita96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2018
Salut. Tocmai ce mi am cumpărat o bicicletă. Sunt in dubii daca să o iau sau nu la facultate. Zona unde se parchează bicicletele la cămin este sub cerul liber cum s ar spune, deci 0 protecție la vânt, ploaie, zăpadă și ce o mai cădea de sus. Întrebarea mea e daca merita sa mi o aduc in asemenea condiții sau nu.

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postciprian_anita96, on 05 august 2018 - 17:43, said:

Salut. Tocmai ce mi am cumpărat o bicicletă. Sunt in dubii daca să o iau sau nu la facultate. Zona unde se parchează bicicletele la cămin este sub cerul liber cum s ar spune, deci 0 protecție la vânt, ploaie, zăpadă și ce o mai cădea de sus. Întrebarea mea e daca merita sa mi o aduc in asemenea condiții sau nu.
Dar la furt ce protectie exista? (eu zic ca lucrul asta e mai important decat vantul, ploaia), exista paznic?

Edited by stlk, 05 August 2018 - 17:52.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O bicilceta buna nu are nici o problema cu intemperiile. Numai intemperiile cu 2 picioare o pot "avaria".

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Cand ploua sau ninge sau fulguieste sau croncaneste las-o acasa. Acum ca ai luat-o nu trebuie s-o calaresti zilnic. Pana s-o iei cum te descurcai? Faci la fel si dupa.

#5
ciprian_anita96

ciprian_anita96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2018
Zona de parcare este fix langa 'locuința" paznicului. Știu totuși că tot s au furat și așa... O colega a reușit să se bucure de bicicleta din banii de bursă doar 2 săptămâni anul trecut. Urmează să i iau un lanț antifurt mai bun.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Exista huse pentru bicicleta. Mai important e sa te asiguri ca tine lantul ala.

#7
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Mai sunt alarme de alea mici care odata ce sunt armate , la orice miscare a bicicletei incep sa urle ca toti dracii. ^^

#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
o dai cu sprayuri ca sa fie protejata de ploaie..la fel ar trebui si pt soare, o speli cu ceara si cumperi solutii pt spalat anvelope. Posted Image

Edited by 41ex, 05 August 2018 - 18:22.


#9
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
E ok, da sa iei un lant (foarte) gros cu lacat bun si incuietoare pentru roat din spate.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Din pacate intrebarea este nu daca va fi furata, ci cand.

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
depinde unde e parcata, cat de scumpa e, de lant..

si eventual sa-i puna niste pete de vopsea distincte, sau un diavol ceva, se va revinde greu in Romania. Posted Image sau iti cioplesti numele pe ghidon, sa etc...

Edited by 41ex, 05 August 2018 - 19:04.


#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Pune-o in vitrina pe post de biblou pina trece ploaia si se opreste vintul !

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Exista dispozitive de gravat in metal destul de ieftine.
Iei unu si gravezi preventiv pe cadru : FURATA DE LA X... Y...  si nu uiti sa umbli cu buletinul dupa tine.

#14
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Daca e o bicicleta scumpa cu echipare smechera si briz brizuri care atrag atentia, esti pasibil de jula.

Daca e o bicicleta normala si o asiguri cu un lant de calitate (au unele la 60 de ron in Kaufland, bucati articulate de otel, sau in Decathlon alea Abus cu lant, nu cablu), ai sanse sa nu ti-o sperie pegasii/cioaranii prea usor, ca e prea mare bataia de cap sa tai un antifurt din ala. Iti trebuie flex practic.

Daca e o bicicleta cu cadrul de aluminiu, iar saua nu e de piele, n-are nici o treaba cu ploaia/ninsoarea/flegmele. Daca ai roti cu quick-release, nu e bine, la fel si la sa. Pune sistem clasic.

Edited by burkina, 05 August 2018 - 21:00.


#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002

View Postciprian_anita96, on 05 august 2018 - 17:56, said:

Zona de parcare este fix langa 'locuința" paznicului. Știu totuși că tot s au furat și așa... O colega a reușit să se bucure de bicicleta din banii de bursă doar 2 săptămâni anul trecut. Urmează să i iau un lanț antifurt mai bun.
Lasa lanturile. Ia-ti un U-Bar cat mai serios...

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostWotan, on 05 august 2018 - 21:00, said:

Lasa lanturile. Ia-ti un U-Bar cat mai serios...
chiar 2 Posted Image

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Bicicleta folosita ca utilitar in fiecare zi ar trebui sa arate cat mai naspa. Problema e ca multi sunt pasionati de ture ciclistice si nu au loc in apartament sa tina si bicicleta scumpa de tura si pe cea ieftina de oras, asa ca isi folosesc bicicletele bune si pentru everyday use. In cazul asta mare atentie unde sta legata si un antifurt cat mai solid.

#18
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Exact - bicicleta pe care o lasi in afara trebuie sa fie cat mai ieftina/veche/sa arate cat mai modest, in asa fel incat sa nu starneasca interesul hotilor. Altfel, e doar o chestiune de timp pana vei ramane fara ea.
Important e sa fie functionala. Toate bicicletele mele de oras aratau ca iesite din razboi, le puteam lasa si nelegate pt 10-20 min cat intram in magazin, pentru ca sansele sa o ia cineva erau foarte mici si chiar daca nu mai era acolo cand ma intorceam - gaura in buget era de 100-150 lei max. In felul asta scapi si de grija ploii si ninsorii.
Eu de obicei cumpar lant sudat de minim 6 mm si cu un lacat. Lungimea e calculata in asa fel incat sa imi stea pe talie in zona curelei de la pantaloni cand merg pe bicicleta, iar cand ma dau jos o leg de obicei de cadru si roata spate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate