Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Senzatie de mucus in gat.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Salut, de vreo saptamana am senzatia asta,desi pana acum aveam doar senzatia de un nod in gat (a aparut prin 2015) dar nu prea i-am dat importanta,nici la doctor n-am fost pana acum.
Problema e ca de cand mi sa schimbat senzatia de nod in senzatia de mucus (ca si cum mi-ar secreta gatul ceva mucus ?),au aparut si niste simptome care persista un anumit timp gen cateva ore pe zi:
1.Anxietate crescuta.
2.Somnolenta.
3.Oboseala.
4.Ameteala.
5.Scaune dese.
6.Mi-am cam pierdut si apetitul putin.
7.Insomnie.
Deci cam ce pot avea ? Ma simt cam rau cand apar simptomele astea,asa din senin,si dupa cateva ore dispar la fel cum au aparut,insa senzatia de mucus in gat persista non-stop acum.

Am cautat pe internet sa vad la ce ma pot astepta marti,cand plec la ORL-ist,am deja programare,si mi-am facut o lista de boli pe care le-as putea avea:
1.Prima ar fi glanda tiroida,sa am hiper-tiroida,dat fiind ca am oarecum gatul asa mai gros fata de ceilalti oameni,mancam bine si cam mult,dar nu puneam pe mine deloc,chiar daca aveam stilul asta,mai degraba am mai slabit dupa spusele unora in ultima vreme,pe langa asta simptomele pe care le am se cam potrivesc pentru aceasta boala.
2.Cancer la gat ?,fumez desi in ultimele zile nu prea am mai fumat,fiindca senzatile de rau apareau repede dupa o tigara,nu prea am fost un fumator inrait,un pachet de tigari imi ajungea si 3-4 zile,si deseori fumam doar 4-5 tigari pe zi,erau si zile in care nu fumam deloc,senzatia de nod in gat se accentua cand fumam,am ignorat lucru asta ca un idiot,e foarte posibil sa am cancer la gat,in cazul asta in 3-5 ani am dat coltu'.
3.Globulus Sensation ? Foarte putin probabil,dar m-as bucura sa am aceasta boala,in locul celor doua de mai sus.

Sincer ma simt cam meh,din astea trei boli,primele doua se cam potrivesc cu simptomele pe care le am eu,in special glanda tiroida,cancerul de gat e cam prea devreme sa il am (23 de ani),si nu simt durere in gat/urechi.
Oricum ramane de vazut Marti la ORL-ist.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poate ai racit ca ai baut bauturi reci :))

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
sinuzita.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Reflux gastro-esofagian? Cu stomacul cum stai?

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Daca ai gatul gros, poate fi si apnee in somn (simptomele 2-3-4). Obisnuiesti sa sforai ?
Ai si somnolenta si insomnia ?
@dan1980, de unde stii ca poate proveni si din sinuzita ?

#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Sinuzita ? Hmm putin probabil,ultima am avut-o in primavara lui 2017,si in general cand aveam sinuzita ma durea in zona ochilor.

Reflux gastro-esofagian? Mi se mai intampla (rareori) sa imi vina in gat accid din stomac,pe timpul zilei,habar nu am daca si noaptea cand dorm,mi se intampla acelaasi lucru,desi am luat in calcul si aceasta boala.

 KLMN, on 05 august 2018 - 17:20, said:

Daca ai gatul gros, poate fi si apnee in somn (simptomele 2-3-4). Obisnuiesti sa sforai ?
Ai si somnolenta si insomnia ?

Somnolenta pe timpul zilei,insomnia pe timpul nopti,stau ca un idiot in pat si nu ma pot culca,de sforait nu cred ca sforaiesc,recunosc ca in ultimele luni nu prea mai pot dormi cum trebuie,adica ma pun in pat pe la 12 noaptea,si ma tot invartesc in pat pana pe la 3-4 dimineata,in ultimul timp ma apuca si ora 5,cand ma prinde somnul de dorm pana pe la 12-13 ziua.

Edited by Petran_Marius, 05 August 2018 - 18:23.


#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Culca-te mai devreme. Poate ti-ai dat peste cap bioritmurile.

Anxietatea poate fi si de la un sindrom respirator, ma gindesc. Mucusul ala iti da senzatia ca te ineci, nu poti respira, ca trebuie sa tusesti? Daca da, nu exagera cu tusitul si cind ai ceva anxietate respira profund de 2-3 ori; dar nu exagera nici cu asta sa dai in cealalta extrema.

#8
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Polipi, cornete , verifica pe partea asta daca tot mergi la control !

Lipsa unei bune oxigenari duce la starile descrise de tine iar obturarea cailor respiratorii la formarea mucusului.

Edited by M0sGerila, 05 August 2018 - 19:26.


#9
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Mucusul nu prea ma deranjeaza,nici dificultati de inghitire nu am,nici dureri,mai rau ma sperie simptomele decat senzatia pe care o simt non-stop,oricum ramane de vazut Marti la ORL ce si cum,problema e ca am si reflexul ala cand imi baga doctorul oglinda in gura sa vada in gat,apare si cand ma spal pe masele din spate,daca imi tin prea mult timp gura cascata apare reflexul ala,de multe ori mi se intampla sa vomit din cauza lui,si ca tot vorbesc despre acel reflex,aparea si cand fumam uneori tigari...

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E normal, sunt persoane care patesc la fel.
Polipii umflati pot da probleme de concentrare, neatentie, oboseala inexplicabila, etc....un medic iti poate explica mai multe !

Sa lasi feedback dupa control si aici !
Bafta !

Edited by M0sGerila, 05 August 2018 - 22:02.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Otita s-a spus?
Daca nu, ai otita.
:)

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
citeste despre sindromul picaturii post-nazale.
https://www.reginama...urii-postnazale
senzatiile de anxietate si oboseala pot proveni si de la faptul ca nu respiri corect, nu ti se oxigeneaza organismul/creierul asa cum trebuie. chiar am vazut zilele trecute intr-o emisiune despre chirurgie cosmetica, o persoana care din cauza unei rinoplastii ratate soldata cu deviatie de sept, avea dificultati in a respira corect si capatase stari de anxietate/depresie.

Edited by corinadaniela, 06 August 2018 - 10:10.


#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Mda am fost la ORL,s-a uitat si nimic,senzatile si simptomele erau cauzate de anxietate si stress cica,defapt eu sufar de anxietate si am cam fost stresat in ultimul timp.

Edited by Petran_Marius, 07 August 2018 - 17:45.


#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Corect era sa te puna sa faci si un exudat pentru infectii(streptococi,stafilococi si candida)

#15
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E bine ca i-ai umflat buzunarele, mergi totusi la cineva serios !

#16
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

 I2O, on 07 august 2018 - 19:22, said:

Corect era sa te puna sa faci si un exudat pentru infectii(streptococi,stafilococi si candida)

Facut analizele,chiar si pentru hepatita,toate au iesit negativ.

#17
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Eu in 10 ani am cheltuit cel putin 10.000 ron problema asta. Fara rezultat notabil. Inclusiv operatie de deviatie de sept si tot ce tine pe langa.
Zeci de analize, zeci de tratamente. Fara rost.
Acum o ignor si nu ii dau atentie. Daca nici doctorii nu au solutii la ce sa mai imi bat capul.

#18
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

 Petran_Marius, on 07 august 2018 - 17:45, said:

Mda am fost la ORL,s-a uitat si nimic,senzatile si simptomele erau cauzate de anxietate si stress cica,defapt eu sufar de anxietate si am cam fost stresat in ultimul timp.
Au trecut 8 luni, ati scapat de simptome?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate