Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nou serial Star Trek cu Patrick Stewart, capitanul cheliuta (Picard :P)

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#199
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Dupa un episod 3 cam varza, episodul 4 a fost chiar bun... chiar foarte bun.

Star Trek asa cum trebuie, cu oameni care trec peste mandria proprie si lucreaza impreuna, folosindu-si experienta si talentul in a rezolva o problema comuna.

Iar faza cu bolovanul de la final e ceva ce doar Riker putea sa nascoceasca :).

#200
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
E payback pentru ce-au patit la inceput, cand le-a aruncat Vadic nava lui Crusher peste ei...
Bunicel episod, dar cam "inghesuit".

#201
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Care-i explicatia "stiintifica" ca nu au blocat scuturile asteroidul ala sau nu au folosit aia nimic sa contracareze si cum de s-a distrus nava asa repede ?

#202
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Cata energie cinetica sa absoarba si scuturile alea? Chiar si dupa acel impact, Shrike este doar avariata.
Pacat ca nu vom afla istoricul navei - cine a construit-o, legatura cu Dominionul samd. Producatorii au spus ca ar fi introdus si acest fir narativ, dar din cauza anumitor limite (buget, nr. de episoade etc) au ales sa nu dezvolte subiectul.
Oricum, este un sezon in care nici macar o data nu m-am uitat la timpul ramas din episoade sau la butonul ffwd. In ceea ce ma priveste, este un mare plus!

#203
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Posttar1901, on 23 februarie 2023 - 23:37, said:

[...]Totusi in final Picard decine sa nu-l predea dar nu pentru ca urmeaza princiile Startfleet/Federatie ci pentru ca....e fiul lui Picard![...]

M-ai convins să nu mă uit. O să aștept Strange New Worlds citind Harry Potter.



Fuck

#204
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Am incercat sa ma uit la episodul 4 dar l-am oprit dupa cateva minute.

E o scena la inceput cu o gramada de cateti care-l deranjeaza pe Picard in timp ce ia masa in restaurant. Trebuie doar sa-ti imaginezi niste cadeti de la o ademie navala din ziua de azi care s-ar duce sa-l bata la cap pe un admiral in timp ce ia masa la restaurant. In cel mai fericit caz erau la raport in ziua urmatoare iar aia cu probleme isi faceau deja bagajele. De fapt nic in TNG sau DS9 nu mergeau cadetii la admirali sa-i ia la intrebari. Dar na, Starfleet s-a transformat din navy in kindergarten

Daca vroiau sa-l puna pe Picard sa spuna o poveste puteau sa faca asta dupa ce termina ceva lectura la Starfleet si avea intrebari cu publicul. Writters sunt pur si simplu incompetenti si nu am timp de pierdut cu asa serial slab.

Edited by tar1901, 14 March 2023 - 19:29.


#205
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Sezonul asta devine din ce in ce mai bun pe masura ce povestea avanseaza - episodul 5 este cel mai tare de pana acum.

#206
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Serialul asta-mi aminteste de un tur organizat - ultimul la care-am si fost, de altfel. Mult prea multe obiective de bifat, nu aveai timp sa vezi nimic.
Asa e si aici, bifeaza prezenta unor caractere dar le acorda timpul necesar pentru nimic important/interesant. Moriarty, in TNG, merita episoade intregi. Aici... ce a fost, pana la urma? O prezenta de cateva secunde. Data a aparut tot ca sa se bifeze prezenta. Si pentru suspans ieftin, vai, androidul rau pune lumea in pericol... apoi redevine androidul bun. Just because.

#207
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Mai sunt 3 episoade si se termina cel mai bun sezon Star Trek din ultimii 18 ani. Culmea ironiei, a fost creat doar pt ca dupa 2 sezoane jalnice, sefulica Kurtzman si-a pierdut interesul si a lasat un veritabil fan Star Trek sa scrie sezonul 3.
Dar, orice minune... Star Trek va reveni cu de acum obisnuitele petarde precum lower decks, snw, std si cu o serie nou-nouta.

Star Trek: Starfleet Academy will introduce us to a young group of cadets who come together to pursue a common dream of hope and optimism. Under the watchful and demanding eyes of their instructors, they will discover what it takes to become Starfleet officers as they navigate blossoming friendships, explosive rivalries, first loves, and a new enemy that threatens both the Academy and the Federation itself.

Un spin-off std, bineinteles. Actiunea are loc in sec. 32 si cel mai probabil vom fi blagosloviti cu revenirea in forta a lui Tillyca cea voinica...

Edited by octav727, 04 April 2023 - 13:05.


#208
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Enervant episod. Au o problema, nimeni nu face nimic - doar vorbesc verzi si-uscate, vai ce nasol este.
"There is nothing you can do". Doar sa stea cu mana-n san, asteptand ca Vadic sa arate ce villain este. Pana cand, puf, problema dispare.
Enervant sa vad ditamai seniorii Starfleet comportandu-se ca niste pampalai. Chipurile pentru dramatism

#209
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
O tona de fan service in episodul 9. Nu m-a deranjat, dupa cum am mai spus, sezonul 3 este un omagiu/adio pt personajele TNG.
Mi-a placut si referinta catre relatia varsta/experienta.
Personal, as fi ales o alta amenintare. Borgu' a fost facut varza in sezonul 2, i-as fi lasat in aceea perpetua sedinta de psihoterapie. Poate specia 8472 sau pah-wraith (o oportunitate de a repara tampenia cu Q, tot din sezonul 2).
In fine, ramane de vazut finalul.

#210
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Partea proasta e ca au creat o amenintare prea mare, o situatie prea fara speranta, si vor avea nevoie de un miracol ca sa rezolve totul. Intr-un singur episod, fara build-up, fara nimic.
Nu pot fi optimist in privinta finalului...

#211
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Da, asta mi se pare si mie un pic aiurea. Vin cu Borg ce asimileaza toata Flota Stelara a Federatiei si evident ca intr-un singur episod si rezolva problema si se termina totul cu happy end. :)

Oricum, sunt multumit de Star Trek: Picard. Au fost 3 sezoane reusite si un omagiu frumos pentru fanii TNG.

#212
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sper sa nu faca o chestie de genul sa vina Burnham si sa planga la Borgi pana se predau aia...

Mie mi se pare mediocru, au distrus borgii, si-au cam batut joc de Q, copilaria nefericita a lui Picard... sezonul 3 a fost mai OK dar prea "inghesuit", si nu dezvolta nimic.
Oricum mult peste STD, la care am si renuntat de altfel.

#213
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Se vede ca au avut anumite limite (buget, nr. de episoade etc). Au înghesuit cât au putut in doar 10 episoade cu toate ca aveau material pt un sezon complet.
Un ep 9 oleaca dezamagitor. Ok, stiau ca-i capat de linie, nu va exista o continuare/spin-off. Dar macar puteau sa-l lase in viata pe Shaw.
Una peste alta, raman la parerea ca acest sezon este cel mai bun Star Trek posibil in conditiile de azi. Poate fi considerat un serial separat, e clar ca intentia creatorilor a fost sa se distanteze cat pot de tampeniile din sez 1 si 2.
Si daca ma uit la ce urmeaza...  o franciza moarta pt mine, ca si Star Wars, Marvel/DC, LotR, Halo...

Edited by octav727, 15 April 2023 - 12:52.


#214
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
What began 35 years ago, ends tonight. Si ce final a fost... Cireasa de pe tort o reprezinta scena dintre Jack si Q!
Un sezon in care au incercat sa repare cat au putut din ce au stricat non-talentele in primele 2 sezoane, pacat ca nu va avea continuare. Asta a fost, doar o anomalie intr-o mare de jeguri woke.
De-acum inainte se va reveni la snw, std, si spin-off'uri std - section 31 (cu mareata imparateasa philippa) si starfleet academy. N-au decat sa se uite cei care nu au un termen de comparatie si cei care fac compromisuri de genul ''e star trek pt ca asa scrie in titlu''.
Din partea mea, adio si multumesc, Star Trek!

Edited by octav727, 20 April 2023 - 14:56.


#215
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
O nelamurire am. Regina Borg nu trebuia sa fie Agnes din sezonul 2?

Nu ea se contopise cu Regina Borg la sfarsitul sezonului 2? :)

Sau acolo era un univers paralel si nu au treaba cu Borg din sezonul 3?

#216
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Cred ca Agnes aia nu mai joaca in serial si nu aveau cum sa o bage tot pe ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate