Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

ulcer si problema cu bila nedumerire tratament

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
salut,am probleme cu stomacul ulcer-duodenal si acuma iau medicamente(la recomandarea doctorului) pentru oprirea aciditati:nolpaza si ibutin deci pt.a opri aqciditatea si logic a se regenera stomacul.
Dar in acelasi timp la cabinetul gastroenterologie am facut si ecografie si mi-a gasit si cu bila-dischinezie,problema este in felul urmator de ce mi-a spus sa iau in acelasi timp si bileclar care contine:rozmarin,menta si piper daca eu trebuie sa ma fac bine prima oara cu gastrita si apoi logic cu bila fiindca cum vedeti bileclear contine menta si piper?!care oricine stie este contraindicat in afectiune ale stomacului...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bilecar nu este un medicament. Cine ti l-a prescris are comision la vanzare.

Edited by pasilla, 04 August 2018 - 22:53.


#3
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View Postpasilla, on 04 august 2018 - 22:51, said:

Bilecar nu este un medicament. Cine ti l-a prescris are comision la vanzare.
pana la urma l-am cumparat(mai putin ma intereseaza are sau nu comison ma intereseaza diagnosticul) dar nu am luat mai mult de 2 capsule fiindca numai gaze aveam si ragaieli,dar totusi nu mi-ai raspuns "daca sti" este sau nu contraindicat avand in vedere ce continut are desi am problema cu ulcerul?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca nu are nici un efect, nici bun si nici rau.

Ai grija ce mananaci si fa miscare.

Edited by pasilla, 04 August 2018 - 23:20.


#5
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Medicul tau e putin cam... schimba-l.

Helicobater Pylori este o bacterie, aia trebuie tratata si ai scapat de ulcer, gastrita, whatever. Iti trebuiesc medicamente gen Omeprazol, Claritromicina - cauza trebie tratata, nu simptomele.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mare grija, gastrita nu se face doar de la Helicobacter.

#7
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View Postpasilla, on 04 august 2018 - 23:17, said:

Eu cred ca nu are nici un efect, nici bun si nici rau.

Ai grija ce mananaci si fa miscare.
totusi daca sunt la regim si nu am voie condimente(gen piper) dar nici multa menta(cum are bileclear) pot aprea efecte engative,ma gandesc eu asa logic...ori ca as pune piper in farfurie ori ca as lua comprimat cu piper nu se duce in acelasi loc-stomacul?
Multumesc de sfat sunt la mega regim ca sa zic asta,totusi observ ceva negativ cu miscarea,deci daca ma misc pur si simplu o plimbare fara a cara greutati am probleme cu spatele durere musculara,inetercostala ceva de genul pana sa nu am acest ulcer nu aveam aceste simtome,chestia este daca stau nemiscat intins dar nu pe spate ci intr-o parte aceste dureri dispar la fel si cand ma trezesc dimineata nu le am dar dupa 2 ore reapar are legatura cu:gastrita sau esofagul sau poate o mialgie?

View Postcrisstonne, on 05 august 2018 - 00:19, said:

Mare grija, gastrita nu se face doar de la Helicobacter.
nu am helicobacter pylori(am facut analize)am facut de la dulciuri,condimente si stress.multumesc

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmihai311, on 05 august 2018 - 00:25, said:


nu am helicobacter pylori(am facut analize)am facut de la dulciuri,condimente si stress.multumesc

Așa, bravo :peacefingers:

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
tratamentul ăla este o mare păcăleală. Inhibitorii de pompă de protoni cum este și nolpaza, perturbă digestia proteinelor încă din stomac.
Poți folosi flax meal sau chia meal, sau nuca de cocos, prin grăsimile lor au un rol de pansament gastric.

Pe de altă parte pulberea verde de alfalfa (să nu includă și germeni/semințe, doar frunze și tulpină), sucul de varză, glutamina și zincul ajută pe căi multiple refacerea mucoasei stomacului.

Iar cu Ibutinul se urmareste un tranzit intestinal regulat. Însă chiar nu este cazul să folosești chimicale pentru așa ceva, în condițiile în care glutenul și proteina din lapte întârzie golirea gastrică și în general perturbă motilitatea tractului digestiv.
Poți folosi în schimb enzime digestive cu spectru larg, pe baza lor mistui alimentele mai eficient, și deci previn stagnarea bolului alimentar atât în stomac cât și în intestin.

Oferă-i organismului condițiile pentru o funcționare normală, și nu va fi nevoie de medicamente.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmihai311, on 04 august 2018 - 22:45, said:

de ce mi-a spus sa iau in acelasi timp si bileclar care contine:rozmarin,menta si piper daca eu trebuie sa ma fac bine prima oara cu gastrita si apoi logic cu bila fiindca cum vedeti bileclear contine menta si piper?!care oricine stie este contraindicat in afectiune ale stomacului...

Bileclar este un supliment alimentar. Concentratiile din ce spui tu acolo nu sunt asa de mari incat sa-ti dauneze si oricum, daca nu te simti bine cu stomacul de la ele, poti sa nu mai iei ca e tot aia. Aceleasi efecte le poti obtine si band un ceai ceva mai amar neindulcit, care nu-ti va agrava ulcerul pe care deja il tratezi.  Ulcerul se gestioneaza, in primul rand cu ceva regim alimentar, apoi cu acele tratamente, deci nu-ti face probleme ca suplimentul ala alimentar iti va agrava boala decat daca chiar te simti rau dupa ce il iei.

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Momentan urmezi tratamentul cu Nolpaza sa se inchida leziunea ulceroasa, Bileclar il folosesti dupa, bila lenesa nu este o afectiune asa de majora ca si ulcerul.
Regimul tau alimentar care este asa in linii mari ? Stresul va trebui sa te impaci cu el nu ai cum sa-l inlaturi.

View Postpasilla, on 04 august 2018 - 22:51, said:

Bilecar nu este un medicament. Cine ti l-a prescris are comision la vanzare.
Daaaa, la tot ce scriu doctorii au comision la vanzare...Jeeeez.

Edited by Remicade, 05 August 2018 - 08:14.


#12
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View PostRemicade, on 05 august 2018 - 08:15, said:

Momentan urmezi tratamentul cu Nolpaza sa se inchida leziunea ulceroasa, Bileclar il folosesti dupa, bila lenesa nu este o afectiune asa de majora ca si ulcerul.
Regimul tau alimentar care este asa in linii mari ? Stresul va trebui sa te impaci cu el nu ai cum sa-l inlaturi.


Daaaa, la tot ce scriu doctorii au comision la vanzare...Jeeeez.
iti spun ce mi s-a interzis si scrie pe brosura:NU: carne,tigari,cafea,ness,dulciuri,bauturi carbogazoase,alcool,conserve,condimente(vezi piperul-bileclear)acrituri,rosi,mere,afumatura,castraveti,cacao.
iara nolpaza 40mg si iubutin timp de 30 de zile(1 cmp.din fiecare) dimineata cu 30 de minute inainte de masa ambele luate in acelasi timp.
simptomele si durerea de stomac mi-au disparut deci este inspre bine...
ce nu a disparut cum am zis mai sus si repet poate sti:
observ ceva negativ cu miscarea,deci daca ma misc pur si simplu o plimbare fara a cara greutati am probleme cu spatele durere musculara,inetercostala ceva de genul pana sa nu am acest ulcer nu aveam aceste simtome,sa nu cumva sa-mi fi afectat si esofagul( si de acolo sa fie),chestia este daca stau nemiscat intins dar nu pe spate ci intr-o parte aceste dureri dispar la fel si cand ma trezesc dimineata nu le am dar dupa 2 ore reapar are legatura cu:gastrita sau esofagul sau poate o mialgie?

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mi-e foarte greu sa-mi dau seama care este cauza acestor dureri, calculi la colecist nu s-a vazut la ecografie ? Ai incercat un gel local cu antiinflamatoare ?

#14
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View PostRemicade, on 05 august 2018 - 15:55, said:

Mi-e foarte greu sa-mi dau seama care este cauza acestor dureri, calculi la colecist nu s-a vazut la ecografie ? Ai incercat un gel local cu antiinflamatoare ?
nu mi-a spus nimica de calculi,am incercat crema antiinflamatoare dar a avut efect putin timp si a reaparut in special apare daca stau la caldura si daca ma misc un pic mai mult fara a ridica...ok inteleg nu poti sa-ti dai seama, dar poate esofagul si sau stomacul sa produca aceste efecte? sau nu are treaba?

Edited by mihai311, 05 August 2018 - 16:05.


#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Esofagul nu pentru ca pe esofag ai simti o arsura de la reflux, posibil sa iradize de la stomac dar sub tratament nu ar trebui. Ti-a dat Nolpaza de 40 mg ?

#16
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View PostRemicade, on 05 august 2018 - 16:17, said:

Esofagul nu pentru ca pe esofag ai simti o arsura de la reflux, posibil sa iradize de la stomac dar sub tratament nu ar trebui. Ti-a dat Nolpaza de 40 mg ?
da nolpaza 40 mg o pastila pe zi si ibutin 300mg tot o pastila pe zi dimineata ambele luate in acelasi timp,cu 30 min inainte de masa,timp de 30 de zile,iara referitor la ulcer ma gandesc sa nu-mi fi afectat si esofagul si de acolo sa fie durerea de spate intercostal...vreau sa mentionez pana sa merg la medic aveam probleme cu stomacul si cu durerea de spate+ dificultate la inghitire- durere in gat in timpul tratamentului durerea de stomac a disparut(deci se reface) dar am mai ramas cu o usoara durere de gat(iara medicul de ORL mi-a spus ca am si gatul iritat)probabil din cauza ulcerului am rams sensibil si cu gatul-esofagul,oricum cu gatul acuma 80% sunt bine ca sa zic asa dar inca am problema cu spatele,daca stau teapan si intr-o parte nu ma doare daca ies sa ma plimb deci sa ma misc(chiar fara sa car greutati) sau la caldura ma doare...

Edited by mihai311, 05 August 2018 - 17:36.


#17
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 AlbastruIndigo, on 04 august 2018 - 23:56, said:

Medicul tau e putin cam... schimba-l.

Helicobater Pylori este o bacterie, aia trebuie tratata si ai scapat de ulcer, gastrita, whatever. Iti trebuiesc medicamente gen Omeprazol, Claritromicina - cauza trebie tratata, nu simptomele.
Medicul Ditoiu care este chirurg la Sp.Fundeni spune ca daca ai eradicat Helycobacter nu ai scapat de ulcer desi medicina spune ca bacteria creeaza ulcerul. Greu cu inadvertentele astea dupa ureche fara cercetare.

 crisstonne, on 05 august 2018 - 00:19, said:

Mare grija, gastrita nu se face doar de la Helicobacter.
Corect.
Se face in principal dde la reflux biliar , poti sa il ai inainte de rezectie colecist sau dupa.
Bila ajunge in duoden si sus in stomac si creaza nise sau reflux esofagian, Barett s.a.m.d.

 mihai311, on 05 august 2018 - 00:25, said:


totusi daca sunt la regim si nu am voie condimente(gen piper) dar nici multa menta(cum are bileclear) pot aprea efecte engative,ma gandesc eu asa logic...ori ca as pune piper in farfurie ori ca as lua comprimat cu piper nu se duce in acelasi loc-stomacul?
Multumesc de sfat sunt la mega regim ca sa zic asta,totusi observ ceva negativ cu miscarea,deci daca ma misc pur si simplu o plimbare fara a cara greutati am probleme cu spatele durere musculara,inetercostala ceva de genul pana sa nu am acest ulcer nu aveam aceste simtome,chestia este daca stau nemiscat intins dar nu pe spate ci intr-o parte aceste dureri dispar la fel si cand ma trezesc dimineata nu le am dar dupa 2 ore reapar are legatura cu:gastrita sau esofagul sau poate o mialgie?


nu am helicobacter pylori(am facut analize)am facut de la dulciuri,condimente si stress.multumesc

Durerile musculare si spasmele musculare apar pentru ca ulcerul penetreaza mucoasa pana ajunge la strat muscular si terminatii nervoase , a doua cauza este privarea de vitamine si minerale care ajuta la reflexele motorii.
Regim, miscare si tratament, ca se rezolva.

#18
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 NelsonMandela, on 05 august 2018 - 05:42, said:

tratamentul ăla este o mare păcăleală. Inhibitorii de pompă de protoni cum este și nolpaza, perturbă digestia proteinelor încă din stomac.
Poți folosi flax meal sau chia meal, sau nuca de cocos, prin grăsimile lor au un rol de pansament gastric.

Pe de altă parte pulberea verde de alfalfa (să nu includă și germeni/semințe, doar frunze și tulpină), sucul de varză, glutamina și zincul ajută pe căi multiple refacerea mucoasei stomacului.

Iar cu Ibutinul se urmareste un tranzit intestinal regulat. Însă chiar nu este cazul să folosești chimicale pentru așa ceva, în condițiile în care glutenul și proteina din lapte întârzie golirea gastrică și în general perturbă motilitatea tractului digestiv.
Poți folosi în schimb enzime digestive cu spectru larg, pe baza lor mistui alimentele mai eficient, și deci previn stagnarea bolului alimentar atât în stomac cât și în intestin.

Oferă-i organismului condițiile pentru o funcționare normală, și nu va fi nevoie de medicamente.
Lucerna, semintele de in , nuca cocos...nu sunt bune in ulcerul duodenal cu diaree.
In rest perfect de acord.
Daca aveti remedii in ulcer duodenal care afecteaza prima parte a intestinului subtire cu efect diaree, va rog sa reveniti. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate