Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Card debit muncitor din afara

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

I-au furat prietenului meu in vacanta, in Romania, banii cash, si acum a inteles ca trebuie sa-si tina banii pe card. I-am spus asta de multe ori.
El lucreaza in afara, in Belgia, are cont in EUR acolo, dar aici in Romania nu are.

M-a rugat sa-i recomand o banca din Romania tinand cont ca:
  • - el nu o sa aiba salariul in RON in Romania si ca o sa-l foloseasca rar, o data pe an cand vine in tara.
  • - Are nevoie si de internet banking, eventual si de un cont in EUR dar nu e asta cel mai important. Contul de EUR, e doar in caz ca vrea sa mai trimita bani familiei.
  • - O sa faca max 5-10 transferuri prin internet banking, restul plata la comercianti in Romania (doar in Romania, nu si in afara).
  • - Ideal ar fi sa poata sa aiba doua carduri de debit unul sa-l lase familiei (cineva de incredere).

Are un prieten care si-a deschis la BT, dar zice ca-i ia multe comisioane, de administrare, de primire de transfer, de executare de transfer, de retragere numerar de la ATM...

Am inceput sa verific la ING, si am inteles ca si CEC-ul are acum o oferta mai buna.
Ofertele bune sunt pentru cardurile de salariu, de exemplu la ING au Cardul Complet care e un card de salariu. Si de aia cand ma uit la tarifele percepute de exemplu la ING  (https://ing.ro/dam/j..._comisioane.pdf) pentru cardul elementar (nu complet) are:
  • administrare cont 3 RON/luna (cont in RON), si 2EUR/luna (cont in EUR)
  • 3 RON/inscasari transferuri
  • 3 RON/executare transferuri asta daca o face el prin internet banking
  • 10 RON/emitere card
  • presupun ca au si comision la retragere numerar de la ATM-urile altor banci, nu l-am gasit
  • Taxa utilizare homebank cu digipass 5 RON/luna

Am tot cautat pe google sa gasesc un comparator dar nu am gasit.

Ce banca/banci sa-i recomand?

Multumesc

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Nu inteleg de ce nu isi face card in Belgia.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjimmyy, on 04 august 2018 - 18:26, said:

Are un prieten care si-a deschis la BT, dar zice ca-i ia multe comisioane, de administrare, de primire de transfer, de executare de transfer, de retragere numerar de la ATM...

Comision de administrare la BT si retragere numerar de la ATM(de la BT)? In ce stat paralel?
https://www.bancatra.../visa-electron/
https://www.bancatra...ri/cont-curent/
Are comision la Internet Banking, Mobile Banking, primire dar doar in contul de lei si doar daca nu e dintr-un cont BT, trimitere bani... si mai sunt cateva. Ai in link-urile de mai sus toate datele necesare, inclusiv un pdf cu toate comisioanele.

Pentru Romania ar putea face un card la BT, iar pentru calatorii sa foloseasca un card de la Revolut sau LeuPay, in functie de cum i se potriveste ce ofera fiecare.

Edited by tigerheart, 04 August 2018 - 18:44.


#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

View Postjimmyy, on 04 august 2018 - 18:26, said:

Ofertele bune sunt pentru cardurile de salariu, de exemplu la ING au Cardul Complet care e un card de salariu. Si de aia cand ma uit la tarifele percepute de exemplu la ING  (https://ing.ro/dam/j..._comisioane.pdf) pentru cardul elementar (nu complet) are:
  • administrare cont 3 RON/luna (cont in RON), si 2EUR/luna (cont in EUR)
  • 3 RON/inscasari transferuri
  • 3 RON/executare transferuri asta daca o face el prin internet banking
  • 10 RON/emitere card
  • presupun ca au si comision la retragere numerar de la ATM-urile altor banci, nu l-am gasit
  • Taxa utilizare homebank cu digipass 5 RON/luna
Multumesc

Poti sa-i recomanzi ING. Nu-i in mod obligatoriu de salariu. Am eu si nu a mai intrat vreun salariu de vreo doi ani pe el. Mi s-a explicat ca e suficient sa intre pe el minim 700 sau 800 de lei pe luna. Platesc doar taxa de sms alert si taxa pentru un token (pe care l-am cerut pentru cazul in care nu functineaza sms-ul de logare).

Cu placere

#5
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 17.04.2015
initiator@
Orice doresti si fara niciun comision se poate la librabank. Singura problema care e cu banca asta e doar faptul ca nu are sedii in toate orasele si chiar unde are, atm-uri / bancomat/e are prea putine. Daca insa in orasul unde vrei exista macar o sucursala libra, probabil ca e o varianta buna, zic.
Ca sa nu-ti spun si ca (mai ales datorita faptului ca vrea sa lase un card altcuiva), orice tranzactie va face ii va veni imediat si instiintarea despre detaliile tranzactiei pe mail (astfel ca va putea avea un control deosebit de rapid asupra a tot ce face cealalta persoana )
Pentru cumparaturi online, folosind 3dsecure, va trebui sa intrebi la banca cum sa folosesti ambele carduri... mai precis "legarea" fiecaruia de un anumit nr de telefon... fiindca codurile de confirmare vor fi cu sms.

Edited by AroundYou, 04 August 2018 - 19:28.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
ar merge revolut.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjimmyy, on 04 august 2018 - 18:26, said:


Are un prieten care si-a deschis la BT, dar zice ca-i ia multe comisioane, de administrare, de primire de transfer, de executare de transfer, de retragere numerar de la ATM...
Ce banca/banci sa-i recomand?

Multumesc

Revolut si pentru el si pentru familie.

#8
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View Postlaffin, on 04 august 2018 - 20:45, said:

ar merge revolut.
Si cum pune banii pe cardul revolut?

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postblue74lion, on 05 august 2018 - 18:21, said:


Si cum pune banii pe cardul revolut?

Transfer SEPA din banca din Belgia in contul Revolut.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postblue74lion, on 05 august 2018 - 18:21, said:

Si cum pune banii pe cardul revolut?
Cate un cont revolut pentru el si pentru familie... Alimenteaza contul rev si trimite banii in contul familiei...

#11
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Posteasy90rider, on 06 august 2018 - 08:57, said:

Cate un cont revolut pentru el si pentru familie... Alimenteaza contul rev si trimite banii in contul familiei...
Asa face fratele meu acum lucra in Olanda salar pe cardul Revolut si de acolo instant in contul meu sau al familiei.Banii ce ii folosesc in tara ai mei folosesc plata cu cardul.

#12
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc celor care au raspuns on-topic,

View Posttigerheart, on 04 august 2018 - 18:38, said:

Comision de administrare la BT si retragere numerar de la ATM(de la BT)? In ce stat paralel?
https://www.bancatra.../visa-electron/
https://www.bancatra...ri/cont-curent/
Are comision la Internet Banking, Mobile Banking, primire dar doar in contul de lei si doar daca nu e dintr-un cont BT, trimitere bani... si mai sunt cateva. Ai in link-urile de mai sus toate datele necesare, inclusiv un pdf cu toate comisioanele.

Pentru Romania ar putea face un card la BT, iar pentru calatorii sa foloseasca un card de la Revolut sau LeuPay, in functie de cum i se potriveste ce ofera fiecare.

Am cautat si eu, si nu au comisioane de administrare de cont, au de retragere la ATM-urile altor banci. Au totusi comisioane la primire de transferuri (5RON/transfer) si la efectuare de transferuri...
Mai au comision de 1 RON/luna pentru internet banking (care mi se pare acceptabil)

View PostFreeThinker, on 04 august 2018 - 19:16, said:


Poti sa-i recomanzi ING. Nu-i in mod obligatoriu de salariu. Am eu si nu a mai intrat vreun salariu de vreo doi ani pe el. Mi s-a explicat ca e suficient sa intre pe el minim 700 sau 800 de lei pe luna. Platesc doar taxa de sms alert si taxa pentru un token (pe care l-am cerut pentru cazul in care nu functineaza sms-ul de logare).

Cu placere

Da, dar al nu are un venit regulat pe contul respectiv, adica o sa trimita bani familiei sau pentru el de 3-4 ori pe an.

View Posteasy90rider, on 06 august 2018 - 08:57, said:

Cate un cont revolut pentru el si pentru familie... Alimenteaza contul rev si trimite banii in contul familiei...

Suna bine contul revolut, am auzit de el, dar trebuie sa mai citesc. Am vazut ca e un alt thread despre revolut, o sa citesc acolo si sa intreb acolo sa nu incurc thread-urile.

De ce doua conturi? unul nu e suficient?

View PostZIGZAG20, on 06 august 2018 - 17:06, said:

Asa face fratele meu acum lucra in Olanda salar pe cardul Revolut si de acolo instant in contul meu sau al familiei.Banii ce ii folosesc in tara ai mei folosesc plata cu cardul.

Si la rata de schimb nu il penalizeaza? pentru ca el primeste banii in EUR si in Romania trebuie sa-i cheltuiasca in RON...

Inca o data va multumesc

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Contul revolut nu costa nimic, e mult mai usor daca amandoi au cont si isi trimit prin el bani.

Cursul valutar revolut IN TIMPUL SAPTAMANII e foarte aproape de cel BNR!

#14
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Sau un card TransferWise cu boarderless account.

#15
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Dacă le ar merge aplicația...

#16
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
La mine merge siteul și aplicația TW fără probleme.

#17
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Săptămâna trecută aveam de trimis 4000 de euro.

Nu le mergea aplicația. Mi a trecut instant...

Când e vorba de bani nu e de joaca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate